| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Základní údržba nově založeného akvária

 Celkem 20 názorů.
 jitule+marianka (7/2011) 


Téma: Základní údržba nově založeného akvária 

(3.10.2013 13:18:13)
Máme nové akvárko, 240 litrů, používáme filtr Fluval 4, topítko s termoregulací (nastavené na 28 stupňů kvůli skalárám), svítíme zářivkou cca 9 hodin denně, krmíme základním krmivem Dajana Basic. Rybičky máme následující: 10x neonka, 4x mečovka, 3 skalára, 2x čichavec, 2x pancéříček, 2x tetra, 1x ancitrus. Snad jsem na žádnou nezapomněla, dokupovali jsme postupně. Ještě máme v plánu pořídit 10 neonek, dělají tam taková pěkná hejna.

Akvárko máme asi týden, na dně jsou kameny cca 5-8mm, rostlinky zatím vypadají v pořádku, ale tvoří se na nich jakýsi jakoby mech (jenom na některých). Řasa to asi není, ta by se údajně měla odstraňovat, ale toto není nic, co by šlo odstranit, je to takový fakt jakoby mech. Čím to může být? (málo/moc světla..)
Docela mi ale vadí rybí trus, taková dlouhá vlákna, která se zamotávají do rostlin a visí z dekorací.. dá se s nimi něco dělat?


Jak čistit stěny akvárka? Je možné to udělat při naplněném akvárku magnetickou stěrkou? Co je na čištění stěn nejlepší? Ještě jsem nekoupila nic, tak si nechám poradit.
 Eva + Klárka2/07 


Re: Základní údržba nově založeného akvária 

(3.10.2013 13:37:46)
my měli 2 "vysavače" takové ty ryby, co jsou hubou přisáknutí na sklo a kameny ~t~
 x x 


Re: Základní údržba nově založeného akvária 

(3.10.2013 13:56:33)
To jsou ancistrusové.
 jitule+marianka (7/2011) 


Re: Základní údržba nově založeného akvária 

(3.10.2013 14:14:27)
Máme jeden tento vysavač, ale nestíhá to, nehledě na to, že sklo vůbec neojíždí, pořád visí na nějaké dekoračce nebo na filtru.
 x x 


Re: Základní údržba nově založeného akvária 

(3.10.2013 14:21:16)
No on ancistrus primárně žrout řas není, má rád normální krmení pro rybky, nebo takové speciální "bobky" pro ancistrusy, nebo mu tam třeba dej na kolečko nakrájený okurek, který zamotáš do gumičky, na které máš namotanou ještě velkou nerez matici, aby Ti to nevyplavalo nahoru. To uvidíš, jak si pošmákne. A pancéřníci taky. Mají taky rádi salát - zelený. ~w~
 x x 


Re: Základní údržba nově založeného akvária 

(3.10.2013 13:53:51)
Ahoj, snad Ti poradím, máme doma 5 akvárek, největší má necelých 300 litrů, nejmenší 10 litrů. Co se týče toho "mechu", tak se nám to v některých nádržích po založení taky udělalo, jak se zaběhne, tak po měsíci, mělo by to samo začít mizet. Tak poznáš, že je v akvárku nastolená rovnováha. Ze začátku si z toho nic nedělej. Nejlepší co můžeš udělat, je nasázet dostatek rostlinek, jako fakt dost, na takovou velikost akvárka je to nutné. Obecně platí, že velká akvárka se udržují lépe, než malá.
Jinak ZÁSADNÍ CHYBA, kterou jste udělali, že jste do nové nádrže koupili rybičky, taková voda v nové nádrži je pro ně doslova jedovatá, rybičky by se měly dávat nejméně po 3 týdnech, ale raději měsíc. To je základní chyba začínajících akvaristů. Určitě si kup nějakou literaturu, případně mrkni na akvaristické stránky, tam najdeš potřebné informace o zakládání nové nádrže.
Co se skla týče, čistíme pouze a výhradně houbičkou na nádobí, musí být čistá a používaná jen k tomu účelu, stejně i kýbl a ostatní věci. Akvárko je vhodné udržovat 1x za týden odsátím (odkalením zvonem) cca 10% vody, u malých odsáváme víc, cca 20 - 30%, jak se zadaří. U velkých akva když měsíc neodsaješ, tak se nic moc nestane, ale je lepší to dělat aspoň 1x za 14 dnů. Na akva by nemělo dopada přímé sluneční světlo, nebo minimálně, to podporuje růst řas. Taky by bylo dobré si hlídat PH vody, ono je toho víc, co se ve vodě sleduje, ale to je spíš pro pokročilé akvaristy, však si na to přijdete sami. Voda by neměla být moc tvrdá, my používáme odstátou vodovodní, máme tvrdou, tak ředíme destilkou, plánujeme koupi reverzní osmózy. Jinak skladba rybiček v akva je celkem dobrá, ale další ryby nekupuj, myslím, že jich je tam pro začátek až až.
 jitule+marianka (7/2011) 


Re: Základní údržba nově založeného akvária 

(3.10.2013 14:15:18)
Díky moc! A čistíte skla i pod vodou, resp. když je akvárko napuštěné?
 x x 


Re: Základní údržba nově založeného akvária 

(3.10.2013 14:19:28)
Hlavně zevnitř, když je akvárko napuštěné, normálka si vykasáš rukávy, vezmeš tu čistou houbičku a tou drsnou částí to ojedeš, bacha, ať se Ti mezi houbu a sklo nedostane kamínek ze dna, aby sis to nepoškrábala. Zvenčí čistíme mokrým hadrem a švédskou utěrkou.
 jitule+marianka (7/2011) 


Re: Základní údržba nově založeného akvária 

(3.10.2013 14:22:58)
Jo, myslela jsem zevnitř, zvenku si to poleštím :-) Tak to můžu nakonec hned zkusit, čistou houbičku mám :-) jenom si budu muset koupit něco na odkalování, nemám zatím nic. Akvárko máme týden, tak už by to asi chtělo aspoň něco pořídit, když ne hned použít. Vůbec se v tom ale nevyznám a četla jsem, že zvony jsou tak málo efektivní, že jsou v podstatě k ničemu. Co teda pořídit a jak to funguje? Odčerpává se do přistaveného kýble nebo jak? Máme akvárko ve výšce, tak to bude asi trochu problém..
 x x 


Re: Základní údržba nově založeného akvária 

(3.10.2013 14:29:25)
No, tak to budeš muset na schůdky a pěkně hlavou do akvárka, nebo si pořiď neopren. ~t~ Jinak máme 2 velikosti zvonů, jeden malý, jeden velký na ta větší akvárka. Jako funguje to, ale v naší třicítce to ani nepoužíváme, protože máme tak zarostlé dno trávou, že není kde odkalovat, to pak stačí jen odsát hadicí, klasickou průhlednou a bacha, ať nepolkneš neonku. ~t~ Nejlepší je, rejdit tou hadicí pěkně u dna a odsát alespoň nějaké ty výkaly.
 x x 


Re: Základní údržba nově založeného akvária 

(3.10.2013 14:35:13)
My to děláme tak, že nejdřív odsajeme vodu, pak upravíme rostlinky - u nás už je nutné protrhávat, ale to Tě asi hned tak nepotká - odstraňuj akorát chcíplé listy. Pokud máš víc druhů rostlin, tak je dost pravděpodobné, že TI některé odejdou, pokud mají vysoké nároky na vodu, některé rostliny prostě ne všude jdou, to uvidíš během měsíce. Po rostlinkách se pak orejdí sklo houbou a dolije se ta odstátá voda. Takto velký filtr jak máte bude stačit čistit jednou za 2 - 3 měsíce, uvidíš, jaký bude mít tah na branku, to uvidíš, že už tak nevalí voda, to je pravý čas vyčistit filtr. Normálka z něj vyndáš vnitřnosti, odneseš do vany nebo někam, pořádně propláchcneš vodou a zase zpátky. Žádné vyvařování ničeho, žádná chemie, je to zbytečné a pro začátečníka skoro škodlivé - jako hnojiva atd., to je pak až vyšší level. U malých akvárek čistíme filtr v té odsáté vodě z akvárka. On ten filtr totiž obsahuje prospěšné bakterie, nešetrným čištěním filtru je zlikviduješ a to je pak malér. Někdy se doporučuje dát do nové nádrže zaběhlý filtr, ale ne každý má vždy tu možnost. co se svícení týče, svítíme tak od 8 do 8, tj. cca 12 hodin, upravujeme to individuálně u každého akvárka. Největší problémy jsou u malých nádrží, ale už se nám daří a jsou krásné, v jedné máme krevetky, ty jsou takový indikátor kvality nádrže a daří se, mají mimina a je jich tam asi 100 ~z~
 jitule+marianka (7/2011) 


Re: Základní údržba nově založeného akvária 

(3.10.2013 15:14:53)
~g~ ke krevetkám jsem se ještě vůbec nedostala ~t~
 x x 


Re: Základní údržba nově založeného akvária 

(3.10.2013 13:59:47)
Jinak co se ancistrusů týče, tak bych doporučovala časem koupit ještě ale 3 kusy, abys měla šanci, že tam bude pár, v tak velkém akva, pokud tam máš třeba nějaký kmen, nebo tak, mohli by se množit. Nám alfa pár vyvedl už asi 10 x mladé a máme teď mimin že nevíme, co s tím. ~z~ Pokud necháš stávajícího ancíka vyrůst a dokoupíš mu druhého do páru, tak šance, že budou mít mláďata, je docela malá, až mizivá. Samci mají takové vousy na hlavě, samice nikoliv. Začínají jim růst ale až nějaké době, pokud jsou to mláďata, takže u pidi to nepoznáš.
 jitule+marianka (7/2011) 


Re: Základní údržba nově založeného akvária 

(3.10.2013 14:13:41)
Ancitrus už je asi dost velký, má cca 6-7cm, dostali jsme ho od známého-akvaristy (stejně jako skaláry a čichavce, ti jsou taky velcí), takže aby se ancitrusi pomnožili, tak asi jedině koupit nový pár (mladý).
 x x 


Re: Základní údržba nově založeného akvária 

(3.10.2013 14:21:57)
Jojo, ale dej tomu čas, u akvaristiky je nejdůležitější nespěchat. Uvidíš, že trpělivost přináší růže. ~x~
 x x 


Re: Základní údržba nově založeného akvária 

(3.10.2013 14:00:30)
Co tam máš za dekorace? Doporučuji jen přírodní materiály - skály, kmeny, čím méně, tím více, tady to platí dvojnásob.
 jitule+marianka (7/2011) 


Re: Základní údržba nově založeného akvária 

(3.10.2013 14:12:27)
Máme tam jeden kořen (přírodní) a jednu umělou skálu (tak 25cm, takže vzhledem k velikosti akvárka není moc velký) a jeden cca 10cm kámen.
 x x 


Re: Základní údržba nově založeného akvária 

(3.10.2013 14:22:16)
Jo, to by šlo, hlavně žádné umělé potápěče a vraky lodí. ~t~
 jitule+marianka (7/2011) 


Re: Základní údržba nově založeného akvária 

(3.10.2013 14:24:45)
~t~
 Ammi 
  • 

Re: Základní údržba nově založeného akvária 

(4.10.2013 15:13:08)
Jitule, jestli se chceš o rybičkách něco dozvědět, mrkni na www.rybicky.net nebo www.horacovoakvarium.cz. Jinak platí, co psala Žubka - ryby mají přijít až do měsíc zaběhlého akvária, a to postupně, ne všechny naráz. Teď jim můžeš pomoct tak, že budeš denně měnit třetinu vody za odstátou vytemperovanou. Přesto se může stát, že ryby budou ve stresu a budou agresivní (okusovat si ploutve). Máš tam ryby čistotné a vyžadující čistou vodu (skaláry, neonky) a ryby špindíry (živorodky), to není dobrá kombinace, budeš muset o to víc musíš přitlačit na údržbu. Pokud máš testy, změř si hodnotu amoniaku, dusitanů a dusičnanů, první dva musí být na nule. Ty denní výměny vody by měly trvat aspoň měsíc a do té doby nepřidávej rozhodně žádné další ryby. Nevím, jak je akvárko zarostlé, ale pokud můžeš, dej tam co nejvíc kytek, pomůžou ti s nastartováním nitrifikačních procesů (využívají dusičnany jako hnojivo).

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.