| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Re: Příspěvek na péči u Alzheimerovy choroby

 Celkem 17 názorů.
 klara 
  • 

Re: Příspěvek na péči u Alzheimerovy choroby 

(14.4.2016 10:04:29)
Alzh. mal môj otec, zhoršovalo sa to postupne, ale roky bral lieky, ktoré spomaľovali a tlmili príznaky choroby, myslím, že od psychiatra - rozhodne by som sa pokúsila o medikáciu - je mi jasné, že to chorobu nelieči, ale brzdí a mierni priebeh
 arsiela, 


Re: Příspěvek na péči u Alzheimerovy choroby 

(14.4.2016 15:39:52)
Už to co píšeš na PNP je.Ale je potřeba aby to měl sepsané od mudru.včetně takových věcí,že ujde jen pár metrů v interieru,časté pády,není orientován časem a osobou...potřebuje péči 24 hodin 7 dní v týdnu, prostě polopaticky vypsat.Z toho to pak vypisuje obvoďák,tam si pohlídat co do toho papíru napíše.Sociálka se muže snažit sebevíc,ale pokud posudkář nebude mít podklady od mudru tak to bude v kopru.
 Inaaa 


Re: Příspěvek na péči u Alzheimerovy choroby 

(14.4.2016 10:07:46)
Úřad práce, přijde pracovnice z úřadu a pak se vyjádří lékař, peníze jsou vyplaceny od data podání zpětně, pokud příspěvek přiznají.
 Inaaa 


Re: Příspěvek na péči u Alzheimerovy choroby 

(14.4.2016 10:09:50)
http://www.finance.cz/duchody-a-davky/socialni-davky/socialni-pece/prispevek-na-peci/co-predchazi-ziskani-prispevku-na-peci/

http://www.pohyblivost.cz/co-je-prispevek-na-peci-u-dospelych-osob.php
 Mediana 


Re: Příspěvek na péči u Alzheimerovy choroby 

(14.4.2016 10:14:03)
Ahoj, taky uvítám rady všech k tomu, jak eventuelně posílit šanci na přiznání PNP. Co zdůraznit, čemu se vyhnout. Musí potenciální příjemce PNP na specializovanou novou prohlídku nebo stačí dosavadní prohlídky a stohy lékařských zpráv u praktické lékařky?
 Inaaa 


Re: Příspěvek na péči u Alzheimerovy choroby 

(14.4.2016 10:31:45)
Posílit šanci nevím, u nás stačila návštěva z úřadu a zprava od ošetřujícího lekare, podáno v září, vyplacení pak myslim od ledna. Závislost 2.stupně. Bez problémů.
I když já bych to viděla na příplatek za agresivitu, věk a jistá demence, není procházka růžovým sadem, vše říkat stokrát, dotyčný klade odpor atd.
Závislá osoba v rodině, kde druhý má rakovinu, taky prima.
Gerontolozka Holmerova říká, k věku nějaká ta demence patří... Tedy takhle to nebylo, ale teď musím běžet a nemám čas to vysvětlit.
 Inaaa 


Re: Příspěvek na péči u Alzheimerovy choroby 

(14.4.2016 10:33:55)
Těžký výběr, pokud dáte osobu do zařízení, budou mu dávat prášky na uklidnění a většinou lidí brzo skonci.
Každý bohužel není jako Meda Mládková v 96.
Někdo už v 70 leží na Olšanech.
 Žžena 


Re: Příspěvek na péči u Alzheimerovy choroby 

(14.4.2016 10:52:09)
Tak zařízení jsou různá, lepší i horší.
A je potřeba počítat s tím, že ten čas, kdy ten člověk do nějakého zařízení bude muset, prostě může přijít. Protože se nemoc třeba zhorší natolik, že doma tu péči člověk prostě neutáhne. Fyzicky, psychicky, to je fuk. Prostě ani ten, co pečuje, by se neměl zničit.
 Anadar 


Re: Příspěvek na péči u Alzheimerovy choroby 

(14.4.2016 10:16:12)
Já jsem měla stejný problém s maminkou,která se během cca 10 dnů změnila z normální starší dámy ve zcela zmatenou bytost,která vyžadovala neustálou péči.Ten nástup byl tak rychlý,že jsme museli řešit všechno najednou a k tomu vlastní šok nádavkem.
Zažádáš si o příspěvek na péči na sociálním odboru spádového městského úřadu.Nebo tchýně nebo manžel.
Z vlastní zkušenosti radím-neotálejte s masivní výpomocí tchýni-pečovatelka,charita,dovoz jídla-jinak se vám uštve a budete mít dva nešťastníky na starost. Pokud bude opravdu zle,shánějte pomalu i nějaké ústavní zařízení pro tchána,jsou situace,kdy už není postižený člověk k uhlídání-plyn,schody,zmatenost,útěky,agrese...Je to hrůza,ale tahle nemoc už taková je.
 Žžena 


Re: Příspěvek na péči u Alzheimerovy choroby 

(14.4.2016 10:42:33)
Tak na to, aby se Alzheimer potvrdil a řešil, budete muset asi ještě absolvovat specialistu (neurologie/psychiatrie atd.), ten je potřeba jednak kvůli potvrzení té diagnózy pro dávky, jednak na předepsání příslušných léků. Že nějaký doktor vyslovil podezření, ještě nic neznamená, hlavně ne pro úřady.
Jinak podle toho, jak dědečkův stav popisuješ, mi přjde, že na nějakej příspěvek by býval měl mít už dávno nárok kvůli svým ostatním hendikepům. Protože soběstačnej prostě není, bez ohledu na demenci.

Jinak z vlastní zkušenosti: on ten Alzheimer pro lidi, co s postiženým nežijí, může být celkem dlouho naprosto nerozeznatelný. Prostě jim ten člověk přijde psychicky OK. On třeba hodně času je celkem OK, zvlášť při návštěvách blízkých, kdy je ještě trochu "mentálně nastimulovanej" a pak přijde nějakej propad. A pak se to právě "najednou" provalí při nějakým excesu typu "on nepoznal vlastní ženu/děti", ale to už je projev pokročilejší, a babička, co s vaším dědou žije, už musela dlooouho čelit nějakým takovým přinejmenším drobným výpadkům (dezorientace v čase, zapomínání základních věcí atd.). U nás si zbytek rodiny taky Alzheimera u babičky všimnul a připustil tu možnost až v momentě, kdy babička nepoznala vlastní dceru a vnoučata, když ji přišli navštívit. Ale my doma jsme věděli už dlouho před tím, že to v pořádku prostě není, že se dějou nejrůznější výpadky.
 dajmab 


Re: Příspěvek na péči u Alzheimerovy choroby 

(14.4.2016 10:36:32)
V rodině jsme také prošli náhlým zhoršením, ono to může být jedním z typickým příznaků vaskulární demence (ale o název nejde, pořád je to o tom samém). Zařídili jsme si péči-výpomoc specializované firmy. To vůbec není nějaká drahá nadstavba - po propuštění z nemocnice byly návštěvy hrazeny pojišťovnou, dále by byli-jsou ochotní docházet až třikrát denně a klidně i mýt či přebalovat, nakoupit, nakrmit. Naštěstí se situace trochu stabilizovala, takže v současnosti máme placenou výpomoc na úklid a pozitivum té firmy spočívá jak v kontaktech na lékaře a schopností komunikovat i s nemocnicí, tak rovněž ve znalosti postupů ohledně zařizování různých potřebností. Příspěvek na péči vpodstatě vyběhali oni, nejprve byl zamítnut a teď po posouzení už to jsou 4 tisíce měsíčně. Pokryjou hladce tu výpomoc a zbytek šetříme na horší časy, které jistě přijdou. Věřím, že s jejich pomocí zvládneme toho člověka držet doma v známém prostředí co nejdéle. My bydlíme 200 km daleko, jezdíme pravidelně na víkendy a zatím to takhle funguje.
 Silvie03 


Re: Příspěvek na péči u Alzheimerovy choroby 

(14.4.2016 12:05:07)
Buchli, měli jsme Alzheimera v rodině, ale ještě v minulém režimu, takže s příspěvky ti bohužel neporadím.

Chci jen napsat, abyste nepodcenili pomoc babičce. Všichni se vždycky soustředí na nemocného, ale na pečující myslí málokdo. Je to obrovský fyzický i psychický zápřah, jeden člověk to nezvládne. Vystřídat babičku, aby si nakoupila, je fajn, ale ona bude potřebovat úplně vypnout a nestarat se o nic. My jsme se u nemocného střídali 4, byli jsme mladí a totálně vyčerpaní. O klidném spánku nebo klidu na WC jsme si mohli nechat zdát.

I když babička teď vaši pomoc odmítá, bude za chvilku šťastná, když ji v péči někdo vystřídá.

Hodně síly a trpělivosti! ~;((
 No one 


Re: Příspěvek na péči u Alzheimerovy choroby 

(14.4.2016 12:22:43)
Potřebujete:
1. Zprávu od specialisty - diagnózu
2. Vyplnit žádost o PnP, tam vypíšete 2-3 ošetřující dr. Z úřadu si zprávy vyžádají od nich přímo.
3. Přijde k Vám domů soc. pracovnice, udělá soc. šetření. Pak přijde rozhodnutí o přiznání PnP - s výší můžete souhlasit nebo se odvolat a celý kolotoč pojede na novo.

V mezidobí:
1. Objednat u Vaší terénní pečovatelský služby obědy a pečovatelku, která bude chodit alespoň 3x týdně
2. Zjistit zda máte v okolí stacionář kam můžete dávat dědu jako do školky, když si babička bude potřebovat něco zařídit.
3. Jak už tu někdo psal - nezapomenout na babičku, Ti pečující to mají často o dost horší.
 vlad. 


Re: Příspěvek na péči u Alzheimerovy choroby 

(14.4.2016 14:58:57)
Buchli, prober to s Cimb. Určitě mají v práci sociální pracovnici, která to lidem pomáhá vyřizovat a má místní znalost problematiky ohledně dostupnosti sociálních služeb.

Určitě nechejte tchána vyšetřit, jednak aby se vědělo, jaká je tíže mentálního deficitu (vhodné doložit k žádost) a pokud je to indikované, léky mohou zpomalit rychlost rozvoje nemoci. Kam možno u vás jít na vyšetření by taky Cimb. věděla - psycholog, neurolog, psychiatr...

~;((
 vlad. 


Re: Příspěvek na péči u Alzheimerovy choroby 

(16.4.2016 1:08:28)
Buchli nečetla...??

Obvoďák dobrý, ale bez odborného vyšetření, potvrzení dg a stanovení míry kognitivńího deficitu je to slepá ulička...
 Cimbur 


Re: Příspěvek na péči u Alzheimerovy choroby 

(14.4.2016 19:44:01)
Jj, mohla se ozvat, samo, že pomužu. Škoda jen, že už nejsem v nemocnični ambulanci a nemuzu psaz leky. Mohla by se zkusit kognitiva, ale neznam jedineho neurologa v jeho dosahu.
 vlad. 


Re: Příspěvek na péči u Alzheimerovy choroby 

(16.4.2016 1:07:08)
Cimb., opustila jsi robotárnu? :-)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.