| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Zdravotní pojištění v ČR a práce v cizině

 Celkem 18 názorů.
 TiNiWiNi 


Téma: Zdravotní pojištění v ČR a práce v cizině 

(24.9.2017 10:06:40)
Minule jste mi tu dost poradily ohledně pojištění v ČR, kdy slečna žije a pracuje v cizině. Teď se na mě obrátila s dotazem kamarádka zase. Pokud si platí zdravotní a sociální v ČR a žije a pracuje v cizině....Je nějaká šance, že by zdravotní pojišťovna zjistila, že má v cizině účet? Holky, nějak se mi to celé nezdá, protože její přítel jí tvrdí, že účet mít v bance nemůže, že jí na to pojišťovna dojde a bude mít problémy. Její peníze tedy chodí už ROK!!! na účet přítele. Ona žádný nemá. A nezdá se mi to celé v tom, že on zrovna s penězi hospodařit neumí...to jsme spolu řešily už dávno. No a teď zjišťuji, že stále ten svůj účet nemá a jsem z toho špatná.~n~
 TiNiWiNi 


Re: Zdravotní pojištění v ČR, práce v cizině 

(24.9.2017 12:44:27)
Ona si právě chce platit zdr.pojištění tady, ale bojí se, že kdyby pojišťovna zjistila, že je v cizině (podle toho účtu...jak nevím?, tak by chtěli po ní peníze zpět. Jezdí každé š měsíce domů.
 Kukurice29+3. 


Re: Zdravotní pojištění v ČR, práce v cizině 

(24.9.2017 12:54:55)
Myslím si, že legálně nelze pracovato v zahraničí a tam platit pojištění a zároveň platit v ČR pojištění. Dost lidi to dělá. Známa má například v ČR zivnostak a plati si pojištění. Pokud na to přijdou, tak je to malér. Účet v zahraničí mit muže. Já mám učet v zahraničí a ziju v ČR. Nikoho te nezajímá ted a ani kdyz jsem bydlela v zahraničí.
 TiNiWiNi 


Re: Zdravotní pojištění v ČR, práce v cizině 

(24.9.2017 13:34:55)
Děkuji, o tu informaci o účtu mi šlo. Vůbec si nedokážu představit, jak by se zdr.pojišťovna mohla dozvědět o jejím účtu...a jak říkáš....člověk může mít účet v cizině a vůbec nic to neznamená (jako můj manžel třeba)
 TiNiWiNi 


Re: Zdravotní pojištění v ČR, práce v cizině 

(24.9.2017 13:36:01)
Mně to spíš připadne, že její přítel ji chce mít "jemu zavázanou", nebo nevím už, proč by jí toto říkal~d~
 Kukurice29+3. 


Re: Zdravotní pojištění v ČR, práce v cizině 

(24.9.2017 14:16:32)
Asi aby nemohla odejít. Bez peněz daleko nedojde.
 Jana a Petra 


Re: Zdravotní pojištění v ČR, práce v cizině 

(24.9.2017 14:21:50)
https://www.kancelarzp.cz/cs/pojistenci/prava-naroky-eu/zdr-poj-pece-eu/kde-byt-pojisten
 TiNiWiNi 


Re: Zdravotní pojištění v ČR, práce v cizině 

(24.9.2017 15:42:41)
Dík za link, toto téma už jsem tu řešila. Nicméně, teď jde o to, jestli zdr.pojišťovna může zjistit, že dotyčná na účet dostává výplatu v cizině.
 Dari79 


Re: Zdravotní pojištění v ČR, práce v cizině 

(24.9.2017 17:23:38)
No, hlavně, ona jako dělá v té cizině na černo?
Protože jestli je to EU a dělá tam legálně, tak samozřejmě platí zdravotní pojištění tam automaticky přece její zaměstnavatel...
Zase, jestli dělá na černo a výplatu má na černo, to se ten "zaměstnavatel" nebojí jí to posílat na účet?

Jinak - jak už tu psali, pokud ona se tváří, že je fakticky v ČR, a v té cizině fakt dělá načerno, že jí nikdo tam neplatí zdravotní, tak samozřejmě účet v cizině mít může. Nevidím žádný důvod, proč by kdokoli z nás, kdo opravdu bydlí a pracuje v ČR, nesměl mít v cizně účet a co by do toho komu (např. zdr. poj.) bylo...

Problém samozřejmě trochu je, pokud dělá na černo a "mzda" by jí skutečně chodila na její eur účet v eurech, tak je to riziko, že na to přijde finančák či příp. pokud pobírá nějaké dávky a lže, že nemá žádný příjem a tak... V bance obvykle musíš podepisovat prohlášení o tom, kde jsi daňový rezident!

K tomu zdr. poj. píšeš málo informací, hlavně jak to má teda s tou prací v EU a na základě čeho (kdo a proč) za ni platí zdr. poj. v ČR. TJ. jestli z toho může nebo nemůže být problém, těžko soudit. Obecně pochopitelně můžeš platit zdr. poj. v obou státech, i čerpat zdr. péči v obou státech, pokud splňuješ podmínky - např. zaměstnání ve dvou státech EU, nebo třeba v jednom pracuje, ve druhém bydlí (ale pak samozřejmě stačí s přísl. formulářem platit jen ve státu zaměstnání a čerpat péči v obou státech) atd.
 TiNiWiNi 


Re: Zdravotní pojištění v ČR, práce v cizině 

(24.9.2017 18:06:40)
Dari, děkuji. No právě, ona má svou probíhající léčbu v ČR. Ale splnila si sen a vyjela do ciziny. Vlastně je jí líto, že kvůli nemoci, kterou má, by měla sedět doma na zadku...a cítit se jako "mrzák"...její slova. Myslím, že nepracuje na černo, ví, že porušuje pravidla, ale jinak by se musela vrátit a dál počítat roky do důchodu nebo invalidního důchodu. Takže ta otázka je, jestli může zdr.pojišťovna zjistit, že má v cizině účet, na který by jí chodila výplata. Platí si tu zdravotní i sociální.
 Eudo 


Re: Zdravotní pojištění v ČR, práce v cizině 

(24.9.2017 18:29:49)
TiNiWiNi, to vypada dost divne.
Zalezi na tom, ktera zem to je, ale zas tak moc se ta pravidla nelisi.

K otevreni uctu nekde potrebujes povoleni pobytu/osobni cislo (coz ma, jestli pracuje legalne).

Jestli pracuje legalne, zamestnavatel obvykle zasila vyplatu na ucet (=ne "na ruku") A ten ucet ma byt na jeji jmeno. Ne na jmeno nekoho druheho.

Posledni rok EU vyzaduje, aby vsechny ucty, ktere kde mas, byly mozne od banky nahlasit danovym uradum - ze nekde platis ze sporeni nejakou dan. To tam musis udat, jestlize mas ucet. (=jestli ma ucet na nekoho jineho, musi ty penize zdanovat on, ale jak receno vyse - zamestnavatel by ji to tam nemel posilat)

Tohle nema nic spolecneho se zdravotni pojistovnou. Banky nedavaji informace zdrav. pojistovnam.
 Drop 


Re: Zdravotní pojištění v ČR, práce v cizině 

(25.9.2017 18:35:02)
účet může mít klidně v deseti zemích, to pojišťovna nezjistí a ani nezjišťuje
peníze si v zahraničí může nechat posílat na jakýkoliv účet, nemusí nutně na svůj, jak zde někdo píše
moc nerozumím jak to s tím pojištěním vzhledem k práci má, tak se k tomu nemůžu vyjídřit
 Dari79 


Re: Zdravotní pojištění v ČR, práce v cizině 

(25.9.2017 5:31:50)
No, ten účet zdr. poj. asi nezjistí, i když v bance jistě bude muset podepsat ten rezidenční formulář... V bance nehlásíš, kde jsi zdr. poj., takže banka to zdr. poj. sdělovat nebude. Ale finančnímu úřadu ano.

ale zdr. poj. jistě může zjistit, že je za ni placeno zdrav. poj. i v jiném státě EU. Tj. "problém" podle mě představuje už ten fakt, že má prac. poměr (legální, s odvody zdr. poj.) v jiném státě EU. Protože zaměstnavatel ji jistě nahlásil jako svého zaměstnance i na zdr. poj., kam jí posílá výplatu, už je v tomto smyslu jen podružné. Kam za ni jako ten zaměstnavatel ty platby na zdravotní pojištění posílá?

Ono je to logické - ona má českou zdr. poj. a když uzavře prac. poměr v EU, tak zaměstnavatel někam musí posílat za ní zdravotní pojištění, co jí srazí ze mzdy. Musí vědět kam. Musí se tedy zaevidovat u nějaké té zahraniční zdr. poj. České to musí oznámit...

Samozřejmě, že pravidlo je jen jedna zdravotní pojišťovna - podle místa výkonu práce, ale je x výjimek, třeba

Jste-li českým pracovníkem, který pracuje v jiném členském státě, ale i nadále bydlíte v České republice, máte vy i vaši nezaopatření rodinní příslušníci nárok na plnou zdravotní péči nejen v ČR, ale i v zemi, kde jste pojištěni, přičemž posouzení, zda bydlíte v ČR, je plně v kompetenci instituce v místě pojištění. Pokud zahraniční pojišťovna usoudí, že nadále bydlíte v ČR, vystaví vám formulář E106, který předložíte české zdravotní pojišťovně, u níž jste byli naposledy pojištěni.

Pokud jste přeshraničním pracovníkem a nejméně jednou týdně se vracíte do země svého bydliště, máte rovněž nárok na plnou péči v zemi výkonu práce i státě bydliště, ale vaši rodinní příslušníci mají ve státě vašeho zaměstnání nárok pouze na lékařsky nezbytnou péči.

 Jana a Petra 


Re: Zdravotní pojištění v ČR, práce v cizině 

(25.9.2017 6:26:23)
Směšuješ dvě různé věci. Kde máš nárok na zdravotní péči a v jakém rozsahu na jedné straně a na druhé straně, kde platíš pojistné. Pojistné platíš v daném čase do jednoho systému. Ale i v tom poskytování péče, je nějaký problém, že lékaři nemají nárok na některé paušální platby od zdr. poj. Vím, že to tady kdysi řešila jedna přispěvatelka.

Vzhledem toho, že se to týká zdravotního i sociálního pojištění, tak dřív nebo později si to pojišťovny řeknou.
 Jana a Petra 


Re: Zdravotní pojištění v ČR, práce v cizině 

(25.9.2017 6:39:40)
https://www.kancelarzp.cz/cs/pojistenci/prava-naroky-eu/narok-kategorie/prac-zije-jinde-eu

Příklad 2
Čech zaměstnaný v Rakousku, ale nadále bydlící s rodinou v České republice, má spolu se svými nezaopatřenými rodinnými příslušníky nárok na plnou péči v Rakousku i v ČR na účet rakouské nemocenské pokladny. Posouzení, zda pracovník bydlí nadále v ČR, je v kompetenci rakouské nemocenské pokladny.

Oznamovací povinnost
Pokud víte, že v nejbližší době začnete vykonávat výdělečnou činnost v jiném státě EU, informujte o tom před vycestováním svou dosavadní českou zdravotní pojišťovnu. Odhlaste se z českého systému zdravotního pojištění od data zahájení výdělečné činnosti. Pokud jste již zahájil výdělečnou činnost v jiném státě EU, oznamte to neprodleně (do osmi dnů) své české zdravotní pojišťovně. Zároveň s odhlášením vraťte (zašlete) české zdravotní pojišťovně jí vystavený Evropský průkaz zdravotního pojištění. Informujte ji také, zda máte v ČR nezaopatřené rodinné příslušníky. Nesplníte-li oznamovací povinnost, hrozí vám pokuta nebo povinnost uhradit případně vzniklou škodu.

Pojištění v jiném státě
Podmínky pro účast na zdravotním pojištění se liší stát od státu. V některých situacích nebudete pojištěn povinně ze zákona a budete mít pouze možnost dobrovolného pojištění soukromého. Bližší informace o podmínkách účasti ve veřejných systémech pojištění na stránkách EURES – v sekci Život a práce.
Při výkonu výdělečné činnosti pouze v jiném státě EU nemůžete být zároveň pojištěn ve veřejném systému v ČR. To platí i pro vaše nezaopatřené rodinné příslušníky. Účast v českém systému by byla možná jen za předpokladu, že vám byla udělena výjimka, nebo že jste vyslaným pracovníkem.

Nárok na zdravotní péči
Pokud jste českým pracovníkem, který pracuje v jiném členském státě a bydlí nadále v ČR, můžete požádat o formulář S1 nebo E106 (zajišťující nárok na plnou péči v ČR) svou zahraniční pojišťovnu (instituci), u níž jste jako pracovník pojištěn. Posouzení, zda máte nadále bydliště v ČR je v kompetenci této instituce. Pokud usoudí, že nadále bydlíte v ČR, vystaví vám formulář S1 nebo E106. Formulář předložte té české zdravotní pojišťovně, u níž jste byl naposledy pojištěn. Pokud máte v ČR nezaopatřené rodinné příslušníky, oznamte to této české zdravotní pojišťovně.
Jako doklad, který budete v České republice předkládat lékaři, obdržíte vy i vaši rodinní příslušníci od české zdravotní pojišťovny žlutý Průkaz pojištěnce Evropské unie bydlícího v ČR, nebo výjimečně Potvrzení o registraci.

Pokud vaše zahraniční pojišťovna neuzná bydliště v ČR, máte v ČR nárok pouze na nezbytnou zdravotní péči. Pro účely čerpání této péče při pobytu v ČR si musíte od své zahraniční pojišťovny (instituce) nechat vystavit Evropský průkaz zdravotního pojištění nebo Potvrzení, které jej dočasně nahrazuje. Pokud máte v ČR nezaopatřené rodinné příslušníky, požádejte svou zahraniční pojišťovnu alespoň o vystavení dokladu o nároku na plnou zdravotní péči těchto nezaopatřených rodinných příslušníků (S1 nebo E109). Tento doklad předložte české zdravotní pojišťovně, u níž jsou vaši rodinní příslušníci pojištěni. Rodinní příslušníci budou registrováni a u lékaře se budou prokazovat žlutým Průkazem pojištěnce Evropské unie bydlícího v České republice. Z hlediska nároků na zdravotní péči se na jejich situaci nic nezmění.
 Jana a Petra 


Re: Zdravotní pojištění v ČR, práce v cizině 

(25.9.2017 6:55:02)
Být nemocná, zahrávat si se zdravotním pojištěním a sociálním zabezpečením a dávat všechny své peníze příteli, není moc rozumné. Přeji jí, ať to dobře dopadne.

Pokud by si založila účet v Německu, tak by německá banka asi nahlásila výši úroků českému finančnímu úřadu pro české daňové přiznání. Že by to finanční úřad sdělil zdravotní pojišťovně, si nemyslím.
 Jana a Petra 


Re: Zdravotní pojištění v ČR, práce v cizině 

(24.9.2017 18:52:18)
Píšeš: "Obecně pochopitelně můžeš platit zdr. poj. v obou státech"

To není dle evropských předpisů pravda.

"V rámci států EU, EHP a Švýcarska platí princip jednoho pojištění. Pokud se tedy v rámci svého aktivního života pohybujete mezi státy EU, EHP a Švýcarska (například v jednom státě bydlíte a v druhém pracujete), měli byste vždy podléhat právním předpisům o sociálním zabezpečení (být pojištěni) pouze v jediném státě."

(Sociální zabezpečení zde zahrnuje SP i ZP a další dávky.)

https://www.kancelarzp.cz/cs/pojistenci/prava-naroky-eu/zdr-poj-pece-eu/kde-byt-pojisten
 TiNiWiNi 


Re: Zdravotní pojištění v ČR, práce v cizině 

(25.9.2017 20:37:31)
Děkuji všem za rady~x~

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.