| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Exekuce - kořeny obchodu s chudobou

 Celkem 35 názorů.
 Monty 


Téma: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(17.9.2018 18:15:24)
Vzhledem k nedávné, velmi emotivní debatě o exekucích by myslím neměla uniknout vaší pozornosti obsáhlá analýza, zveřejněná na serveru Aktuálně (odkaz pod příspěvkem).

Cituji:

Kořeny byznysu s chudobou

Velká skupina chudých lidí se v Česku neobjevila náhodou. Zejména ve srovnání se západními státy má země nízké platy, nijak vysoká není ani minimální mzda, řadu nedokonalostí má systém vyplácení sociálních dávek. Jedním z klíčových důvodů však je, že tu kolem chudoby vznikl výnosný byznys.

Vydělali na něm zejména advokáti a exekutoři. Ti první hlavně díky přísudkové vyhlášce, která nejprve v roce 2001 paušálně určila, že advokát má v průběhu vymáhání nárok na odměnu minimálně 4000 korun, i když je dluh třeba jen několik desetikorun. Další navýšení odměny advokáta při vymáhání dluhu do 1000 korun (z dosavadních zhruba 4000 na 9400 Kč) přišlo v roce 2006 za premiérování Jiřího Paroubka.

Ministrem spravedlnosti byl v té době Pavel Němec (US DEU). Němec přitom učinil rozhodnutí jen několik měsíců před svým koncem ve vládě. V roce 2014 MF DNES odhalila, že v té době byl už rok jediným akcionářem firmy ČSAD Ingsped Praha, jež zastupovala karlovarský dopravní podnik právě při vymáhání nízkých dluhů. Vymáhacím byznysem se poté zabývala i jeho advokátní kancelář.

Němec byl i u vzniku dalšího pilíře obchodu s dluhy: řada podobných pohledávek nakonec končila u soukromých exekutorů. Vznik této profesní skupiny umožnilo přijetí exekučního řádu v roce 2001 za vlády Miloše Zemana. Parlament tehdy schválil návrh skupiny poslanců, v jejímž čele byl právě – tenkrát ještě opoziční – poslanec Pavel Němec.

Bývalý ministr a předseda Unie svobody, jehož advokátní kancelář Němec, Bláha & Navrátilová sídlí v pražském Karlíně, s novináři odmítá komunikovat. Na vznik zákona si však vzpomíná Hana Marvanová, advokátka, někdejší Němcova stranická kolegyně a bývalá náměstkyně ministryně spravedlnosti Heleny Válkové. „Byla jsem advokátka, která se exekucemi prakticky vůbec nezabývala, nebyla jsem v parlamentu. Ale věděla jsem, že se schází skupinka Pavel Němec a další advokáti po večerech a že zpracovávají ten zákon. Mě tehdy překvapilo, že to dělali takhle nezištně. Byla jsem naivní, oni to pak protlačili parlamentem a právě exekucemi se často odcházeli živit,“ říká.

Jedním z poradců prý byl i dlouholetý prezident exekutorské komory Juraj Podkonický. Lidové noviny před deseti lety odhalily, jak levně koupil funkcionalistickou vilu v pražské Evropské ulici – v exekuční dražbě, kterou pořádal jeho kolega exekutor, dnes šéf Exekutorské komory Vladimír Plášil a které se kromě Podkonického účastnil jediný dražitel. Protizákonné to nebylo. Zatímco soudci, kteří vyhlašují dražby, dražit nesměli, exekutorům to v té době zákon nezapovídal, dnes už ale ano.

Mnohem častěji však exekutoři profitovali z menších obchodů. Po schválení řádu si mohl exekutor u malého, například třicetikorunového dluhu účtovat svoji odměnu a náklady ve výši téměř osm tisíc. „K tomu se připočetlo 3500 korun za dalšího advokáta v exekučním řízení a pohledávka se dostala z 30 korun skoro na dvacet tisíc, to vše v zákonných limitech,“ popisuje autor Mapy exekucí Radek Hábl.

A právě na tom začal celý obchod s dluhy fungovat. Z bagatelních pohledávek dopravních podniků či nemocnic byly rázem desetitisícové sumy. „Najednou se všem vyplatilo vymáhat i nízké poplatky. Stalo se to, co je v celém světě úplně ojedinělé: pohledávky se prodávaly za víc, než je jejich nominální hodnota. Takže tisícikorunové pokuty se prodávaly za 1500, třicetikorunové za padesát,“ říká Hábl.

Mezi advokátem a věřiteli však často stál ještě jeden hráč: takzvané inkasní firmy. Velký věřitel jim předal vymáhání balíku drobných pohledávek. Advokát takovou společnost při vymáhání zastupoval a společně se podělili o sumu odměn. Podobné dohody platily i mezi advokáty a exekutory. Za „dodávku“ výnosného balíku bagatelních dluhů se exekutorské firmy musely advokátům, případně inkasní firmě, nějak odvděčit. „Jsou i smlouvy, kde se exekutoři přímo podbízejí, že část svých odměn odvedou věřiteli,“ popisuje Daniel Hůle z Člověka v tísni.

...

Nesmírně zajímavá je rovněž tabulka, na kolik přišlo vymáhání 500 Kč za jednotlivých ministrů spravedlnosti a srovnání s Německem.
Jistě nepřekvapí, že za zmiňovaného ministra Pavla Němce se tyto náklady vyšplhaly na "krásných" 18 496 Kč.
V Německu je to 3 425 Kč.

Doufám, že zveřejněné údaje budou někteří diskutující brát v potaz, až si příště opět budou mít potřebu honit trika na lidech, co jsou v exekuci, protože to jsou určitě jen samí nezodpovědní šmejdi, co si půjčili na chlast a na forbes. ~;)
 Monty 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(17.9.2018 18:15:59)
Odkaz na celý článek zde.
 Grainne 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(17.9.2018 18:29:01)
Narazila jsem na ten clanek uz dopoledne. Pro toho, kdo to sleduje, asi nic prekvapiveho, ale snad poprve to vidim takhle prehledne a jasne zpracovane i se vsemi cisly.
Ta realita je skutecne desiva. Skutecny mafiansky obchod s chudobou, manyry smejdu i v ramci zakona, ovsem nekteri ucastnici toho zlatokopeckeho byznysu se neostychali jit ani za hranice uz tak benevolentniho zakona, s vedomim, ze ti lide se neumi a nebudou branit.
 Cimbur 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(17.9.2018 19:14:36)
Už mě na ten článek upozornila na FB jedna známá novinářka. Dobrá práce. I to pozitivní zhodnocení role mnoha neziskovek.
 K_at 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(17.9.2018 19:53:44)
Monty, diky!!!!!
 Z+2 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(17.9.2018 20:09:31)
A pak se někdo bude divit až budeme upalovat advokáty. ~o~
 kambala pláááckááá 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(17.9.2018 23:42:34)
stav se s loučí na Národní,ty hrdino...
 Z+2 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(18.9.2018 6:46:39)
Neboj. To přijde.
Ale buď konkrétní, vysvětli mi proč je spravedlivé aby z 30 korunového dluhu dostal advokát 4000? No a o tom to je.
Jako jo, advokát je parazit na problému a neštěstí druhých. To je asi dané. Ale, že to má být v takhle velkém si snad nemůžeš myslet ani ty. ~o~
 kambala pláááckááá 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(18.9.2018 16:46:11)
Co já vím,já v životě vymohla jednu pohledávku
 Monika 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(18.9.2018 18:30:20)
No, já neříkám, že je to "spravedlivé", ale jinak podat žalobu o 30,- Kč dá v principu (jsou-li stejné okolnosti) úplně stejně práce jako o 30 milionů, taky u soudu strávíš stejně času ...
Ty přísudky se ale výší pohledávky řídí, ovšem s nějakou minimální hranicí. A v některých případech stále stejných žalob jednoho věřitele (právě třeba pokuty za jízdu na černo a spol.) už se nějakou dobu nepřiznávají.
 Blanče 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(17.9.2018 21:03:03)
Díky za odkaz! Vztekám se už dlouho, nejsem odborník, ale během života se nám s MM dvakrát podařilo zdesetinásobit dluh a dovést ho až k exekuci - MM po nějaké připitomnělé kauze s pojišťovnou a doplatkem poslední částky povinného ručení za prodané auto - dvakrát dorazila upomínka, jednou hned nějak ze začátku, nakoukl na účet a zaměnil nějakou platbu, odpálkoval to s tím, že v tom mají bordel (což se nám mnohokrát dřív i poté stalo), podruhé tam volal a nějak se slečnou domluvil, že je to opravdu zaplacené, že to máme vyhodit. Bohužel si to nenechal dát písemně, mezitím uplynul rok, kdy jsou "vidět" výpisy a u domu zazvonil exekutor, který z 1306 korun udělal téměř desetinásobek. Se sakrováním jsme částku zaplatili, ale co by se stalo, kdybychom nemohli...Já jsem nafasovala po bonzu nerudného důchodce tisícovku za špatné parkování (o půl roku později tentýž důchodce stále bonzoval a kamarádce řekli policajti ať se naoko vzteká, že dostala pokutu, ale že to řeší domluvou). Vím, že to byl blbý nápad, ale měla jsem spoustu jiných - a opravdu vážných - problémů, nefungovalo mi internetové bankovnictví a měla jsem velký přeplatek na daních. Protože jsem dělala pro firmu, kde řidičům finančák strhával pokuty z přeplatku na daních s "příplatkem" 300 Kč, usoudila jsem, že holt ty tři stovky oželím a celou záležitost pustila z hlavy. Za nějakou dobu - bez jakéhokoli dalšího varování - pokud dorazil lístek do schránky, někde jsme ho minuli - opět exekuce na 11 tis. Stejný scénář - zanadávala jsem si, že jsem úplně blbá a zaplatila.Vysvětlení proč můj předpoklad nezafungoval bylo prosté - proti daním se v té době účtovaly pokuty od "federálů" kdežto mě chtěli kasírovat měšťáci. Ale částka pro mne nebyla likvidační a nedonutila mne si znovu půjčit...Během 30 let manželství jsme podle mne mohla 2x roztočit dluhovou past i když si troufám říct, že si nepůjčuji nezodpovědně a finance mám celkem pod kontrolou. Ale i my jsme měli období života, kdy nenadálých 10 tisíc výdajů by nás dokázalo dost potrápit.
 Louisa Z. 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(17.9.2018 21:05:11)
... hezké na tom smutném čtení je, že velkou zásluhu na posvěcení toho svinstva má tatíček Zeman. Ten samý Zeman, který dnes píše intervence na Ústavní soud v kauze H-System a staví se do role ochránce chudých...

Exekutoři se za své lehce nabyté peníze stávají například mecenáši umění...~;) - kupř. předseda proslulé přerovské exekutorské kanceláře a mnozí další.
https://olomouc.idnes.cz/olomouc-komunalni-volby-robert-runtak-nova-strana-spolecne-pl2-/olomouc-zpravy.aspx?c=A180320_390512_olomouc-zpravy_stk
 Tizi 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(17.9.2018 22:21:54)
Další zásadní selhání státu. Už dávno měly být stanovené limity na maximální částku, o kterou může dluh vzrůst. I tak by to bylo pro exekutory výdělečné. V současnosti je to nemravné.
 Renka + 3 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(17.9.2018 23:32:19)
Přesně tak, stanovit nějakou hranici, jinak totiž dochází k úmyslnému ponechání dluhu "vyhnít" a vymáhat ho až po letech, kdy naroste na pro exekutory zajímavou částku. Stalo se i mě něco podobného, a to nejsem neplatič záměrně, jen jsem na zapomněla na jednu pojistku dávno uzavřenou, banální částka to původně byla, v rádu stokorun. Sama pojišťovna mě neupozornila (a nechodí žádné roční faktury, že, takže člověk zapomene snadno) a rovnou dluh odprodala a přišel mi až dopis advokáta. Hradila jsem cca 8000 Kč místo několika stovek, přitom stačilo té pojišťovně mě o dluh upomenout, to by ovšem nebylo tak zajímavé. Zaplatila jsem to, u této pojišťovny už nikdy nic nepojistím, jejich jednání bylo pro mě za hranou.
Ještě lepší storky bývají s dopravními podniky, nejlépe, když chytí nezletilého. Nechá se to pár let vyhnít a pak už je to zajímavá částka. Dítě mlčí a že by informovali rodiče, to je ani nenapadne. Ti by to mohli třeba uhradit a částka by se nestala zajímavou. Jak je to snadné, vyrobit dlužníka.
 Katka a 2 výrostci 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(18.9.2018 7:26:13)
Jak u nezletileho oveři totožnost ?
 Ivka3 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(18.9.2018 8:28:42)
Nijak. Jen tak, že jim řekne jméno, adresu s blbým č.p., protože tam bydlí krátce, je mu 11 a prd si pamatuje.
 Persepolis 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(18.9.2018 9:16:53)
Tohle bylo naprostý selhání státu a mnoho lidí to v podstatě odsoudilo k životu v černý ekonomice.
Neměl Němec prsty i v propuštění toho katarskýho pedofilního prasáka?
 Grainne 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(18.9.2018 10:50:44)
To se obavam, ze ani "stat", tedy jednotlivy politici nebyli schopni dohlednout vsechny dusledky toho zakona.
Lze jim mit za zle, ze se ani nesnazili zasahnout vcas a udelat tomu radeni pritrz. Na druhou stranu, vzhledem k nevire v to, co se deje, kdo do toho nestrcil nos zblizka, ze by se opravdu seznamil s konkretnimi pripady, asi neni divu.

Mam takovy pocit, ze jen diky tomu, ze nenazranost tech lidi byla opravdu bezbreha, chudi a neschopni se vubec nejak branit, na trhu dosli a tenhle spolek se pustil do lidi, kteri byli schopni prohlednout situaci a zaplatit si advokaty, se vsechno zacalo dostavat na povrch.

Meli jsme take "tu cest" a dokonce i advokatka si stezovala, ze prestoze pan exekutor je take pravnik a musi vedet, ze je mimo hranici zakona, chova se nervale i k ni, takze to slo pres soud a pres soud znovu muselo jit i odblokovani nemovitosti, prestoze exekuce byla pravomocne zamitnuta, ale zadny zakon mu nenarizuje po zamitnuti exekuce nemovitost odblokovat. Legrace na nekolik let a nemalo penez. Jo a dodnes nam dluzi exekutor cast nakladu na rizeni. Spravne, bohuzel, spoleha, ze na dalsi bitvu uz nemame nervy.
 byvala radka 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(18.9.2018 11:09:21)
ale byli schopni dohlédnout důsledky zákony, schválili si to pro sebe
kdo umí spočítat dvě a dvě, tomu bylo hned jasné, že jsou neúměrné odměny a náklady výhodné pro exekutory - proč byli exekutoři z druhého konce republiky?
další věc doplatek na bydlení - už ze začátku bylo jasné, že to bude na kšeft
 byvala radka 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(18.9.2018 11:04:57)
toto ale bylo jasné už dávno, už ve chvíli, kdy si tyto zákony "někteří" schválili
 Grainne 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(18.9.2018 11:13:03)
To uz spis ti, kteri to tak peclive pripravili s umyslem se na tom prizivit.
 Dana 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(18.9.2018 12:06:19)
A pamatuješ si ještě na vymáhání dluhů před soukromými exekutory ? To je vymáhal stát a prakticky věřiteli nevymohl vůbec nic. Dlužníci dlužili desetitisíce a smáli se věřiteli do ksichtu, protože moc dobře věděli, že než stát při pomalosti soudů z nich něco vymůže, tak budou jejich dluhy dávno promlčené. Proto vznikli soukromí exekutoři. Pak se to ale zase zvrhlo v nekalý byznys. Pokud ale zase stát zavede exekutory státní, tak to opět nebude vůbec fungovat.
 Persepolis 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(18.9.2018 17:24:00)
Prostě žádná zlatá střední cesta, ale pěkně z extrému do extrému.
 Patejl1 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(18.9.2018 17:45:30)
Ano, to je druhá věc, že všichni nadávají na exekutory, ale nikdo si neuvědomí, že druhou stranou mince je, že když potřebují půjčit na auto nebo pračku je to dostupné i díky jim.
 K_at 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(18.9.2018 17:48:27)
Patejle, pokud si vydelecne cinny clovek musi pujcit na pracku, je chyba jeste nekde jinde.
 Patejl1 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(18.9.2018 17:23:09)
Mně by zajímalo, kolik z Vás by zadarmo chtělo vymáhat 30 Kč.
Minimální odměna je stanovena s logiky věci, že i na 30 Kč je potřeba udělat xx úkonů (například u exekutora to musí jít na katastr, do všech bank (ty si nechávají platit taky za tyto úkony) atd.

Nejsem ani právník ani exekutor, ale prostě chápu, že bazální náklady vznikají bez ohledu na výši dluhu.

A jak říkají naši zaměstnanci, učtuje za nás 1000 a nám platí 300 - kancelář, učetní, marketing ?
 Monty 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(18.9.2018 17:27:46)
Patejle,
30 Kč se nevyplatí vymáhat vůbec.
V tom je podstata celé té špinavosti. Krást statisíce je OK, ale kvůli bagatelním pohledávkám se uvrhují do bídy lidi, co se neumí bránit a nikoho si nekoupí a nepodmažou, protože na to nemají.
 Patejl1 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(18.9.2018 17:43:10)
A kde je ta hranice ? Základem je snad, že každý dluh má být zaplacen a pokud má být odpuštěn tak z nějakého racionálního důvodu ne proto, že je malí. Má tam být zváženo proč vznikl apod.

Jak by to pak bylo spravedlivé vůči těm co těch 30 Kč včas poctivě zaplatí ?
 K_at 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(18.9.2018 17:45:28)
Patejle, v principu ano. Ale ma jit o uhradu dluhu, nikoliv business.
 Patejl1 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(18.9.2018 17:50:33)
Já chápu obě strany, ale je to asi jak taky nadávám výměna žárovky v autoservisu

žárovka 120 Kč
práce technika 0.5 normohodiny 700 Kč
přijetí vozidla normo úkon 700 Kć

takže člověka vyjde výměna na 1500 a byla to 5 minut práce, ale má to svojí logiku a jistě automechanik živnostník to udělá za 100 na ulici...

A pak nastává to ale, když to auto začne hořet při/po výměně žárovky neexistuje ani doklad že auto v servisu bylo atd.....

A s tím vymáháním je to stejné, prostě přijetí případu, založení, obeslání, zpracování něco stojí - ze své pozice nevím jestli 500 nebo 1000, ale stojí, nevymůže se to zadarmo. Takže vždycky vymáhání 30 Kč bude 100x dražší než těch 30 Kč.

Mně přijde daleko absurdnější, že odměna exekutora při velkých vymáháních je procentem s dlužné částky ? Proč by měl dostat víc pokud vymáhá milion nebo dva ? tam je práce stejně.


 K_at 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(18.9.2018 17:51:55)
Patejle, no jasne, o to jde.
 Monika 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(18.9.2018 18:36:08)
Akorát že právníci nedělají svou práci (obvykle) jako koníčka, ale za tu práci chtějí zaplatit. Pokud ti někdo bude dlužit 30 Kč, tak se na to nejspíš vyprdneš, ale pokud ti těch 30 (nebo 300 nebo 1000) bude dlužit 100 nebo 1000 lidí, tak už ti to třeba nebude jedno. Takže buď si ty peníze nějak vymůžeš sama ve "volném čase" nebo za to někomu zaplatíš. A ten někdo bude muset jednat se 100 nebo 1000 lidí s každým zvlášť a je jedno, že každý dluží jen 30 nebo třeba 300 Kč ... Já si ještě pamatuju doby, když soukromí exekutoři nebyli - výkony rozhodnutí dělaly soudy, bylo to "levnější" (pro dlužníky), ale děsivě neefektivní (pro věřitele).
 Monty 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(18.9.2018 17:50:23)
Patejle,
dluh je ale těch 30 korun.
Ne dalších 30 tisíc navrch pro exekutorskou mafii.
 Monika 


Re: Exekuce - kořeny obchodu s chudobou  

(18.9.2018 18:37:32)
A když je to třeba 1000 x 30 Kč???
 Junák 


Prevence jak zabránit exekucím 

(11.10.2018 9:58:41)
Neuzavírat žádné svazky, nemít děti a nemít nikoho doma. Bydlet sama. Je to ukrutné, ale všechno předcházející hrozí exekucí, nikdy nevíte co některá z těchto osob udělá. Exekuce a finanční tíseň je časté trauma, které vám poškozuje zdraví a ničí vaši psychiku. ~g~ Mnoha lidem se tato rada nelíbí, ale až se dostanete do problémů nikdo z nich vám nepomůže. ~o~
Vyzkoušené, ověřené na vlastní kůži.~g~

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.