| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Vybírání peněz po smrti majitele

 Celkem 20 názorů.
 petluše 


Téma: Vybírání peněz po smrti majitele  

(23.2.2019 19:07:12)
Zemřela mi příbuzná, starala jsem se o ní a mam přístup k jejímu účtu. Potřebovala bych vybrat část peněz, mohu? Nebo se již po úmrtí vybírat nesmí? Nejsem její dědic, nejsem přímá příbuzná.
 Žžena 


Re: Vybírání peněz po smrti majitele  

(23.2.2019 19:09:24)
Nesmíš.
 *Owls* 


Re: Vybírání peněz po smrti majitele  

(23.2.2019 19:45:14)
Nesmíš, ale já jsem třeba z účtu vybrala a v dědickém řízení jsem doložila, že peníze jsem vynaložila na doplacení elektřiny. Notář uznal, že to bylo pro dědice výhodné (než pak platit ještě penále), takže se nic nestalo.
 libik 


Re: Vybírání peněz po smrti majitele  

(23.2.2019 20:12:56)
Vyber je, v dědickém řízení bude stav účtu k úmrtí a ten půjde do dědictví, inkasa a poplatky na účtě taky proběhnou.
 Dari79 


Re: Vybírání peněz po smrti majitele  

(23.2.2019 22:08:06)
To je krávovina.

Nesmíš, ani se jich nedotkni. Když budu dědici zlí, tak na tebe podají pak klidně i trestní oznámení, ty peníze jsou jejich.

Pokud je třeba za příbuznou ještě něco zaplatit, je potřeba se domluvit s dědici, aby to zaplatili oni nebo tak něco.
 sextánka 


Re: Vybírání peněz po smrti majitele  

(23.2.2019 22:34:29)
Pokud má zakladatelka dispoziční právo k účtu, tak asi měla zemřelá k tomu nějaký důvod, proč jí ho zřídila. Je i možné, že peníze na účtu byly společné. Do dědictví se zařadí každopádně zařadí zůstatek ke dni úmrtí a ten po ní dědicové budou požadovat. Pak zakladatelka může prokázat, na jaký účel vybrané peníze využila, napr. platba za zemřelou nebo že penize byly jeji. Trestní oznamení je fakt extrémní případ.
 libik 


Re: Vybírání peněz po smrti majitele  

(24.2.2019 0:26:07)
Takže, staneš se nebožtíkem k určitému dni, k němuž banka potvrdí stav účtu. Toto číslo bude předmětem dědictví, jak se s tím technicky naloží, žádný zákon neupravuje. Pokud zakladatelka míní uhradit energie, kompenzuje tím závazek ke dni úmrtí, který také do dědického řízení uvede. Nula od nuly pojde.

Můžeš zkusit požádat ČEZ, aby poskytoval energii zdarma do ukončení dědického řízení, které je nutné k převodu elektroměru. Velmi bych se divila, kdyby to prošlo bez odpojení elektřiny. Nebo, že by to zesnulý platil ze záhrobí?
 Dari79 


Re: Vybírání peněz po smrti majitele  

(24.2.2019 7:08:33)
Libíku, ty se opravdu pleteš.

a) je pravda, že banka vyčíslí stav účtu ke dni úmrtí a to půjde do dědictví
b) je pravda, že nastavené trvalé příkazy a inkasa ještě (nějakou dobu) z účtu běžně odchází, takže když to třeba za půl roku dědici převezmou, tak tam bývá peněz míň a nikdo si s tím hlavu neláme

ALE

tady zakladatelka NENÍ ani manželka, která by k penězům měla nárok z titulu SJM, ani dědic, který má na peníze nárok z titulu dědictví

Dědictví dědici nabývají ke dni úmrtí zůstavitele (i když o tom notář rozhodne třeba za půl roku). Ty peníze na účtu jsou od úmrtí zůstavitele ve vlastnictví dědiců. Je úplně jedno, co zůstavitelka před smrtí chtěla - dneska ty peníze patří těm dědicům a zakladatelka s nimi nemůže disponovat bez jejich vědomí a souhlasu. A to třeba ani, pokud by byla družka zůstavitele.

Jistě je pravda, že pokud už udělá tu chybu, že peníze vybere a prokazatelně použije pro zájmy zůstavitele (potažmo dědiců), tak rozumní dědici to naopak ocení a poděkují jí, ALE

a) pokud jdou dědici v pohodě a ona s nimi komunikuje, je prostě mnohem snazší říct jim, co je potřeba udělat-zaplatit - ať to udělají -zaplatí oni
b) pokud nejsou dědici v pohodě a příp. se vzájemně nesnášejí, tak z toho bude mít průser

Ona za dluhy na elektřině atd nebo co si myslíš, že z toho chce zaplatit, neodpovídá, za to odpovídají ti dědici, takže ona si prostě nemusí lámat hlavu s tím, jestli to zaplacené bude nebo ne.

A ano, viděla jsem už trestní oznámení za to, že paní, která se o seniorku starala, vybrala po její smrti peníze z jejího účtu, zaplatila z nich pohřeb, a ti dědici (synovci zemřelé, protože vlastní děti ona neměla) na ni podali trestní oznámení. Ano, osobně si myslím, že ze strany těch dědiců je to hyenismus největší povahy, ale paní musela chodit po výsleších na policii atd., formálně musela dědicům ty peníze vrátit, aby to až státní zástupce naštěstí nakonec zastavil, takže nakonec k soudu nešla. Ale policie ji normálně obvinila...

Pominu fakt, že většina lidí nemá přímé dispoziční oprávnění k účtu, ale vybírají z cizího účtu jen "nelegálně" - čili mají kartu vlastníka a znají jeho PIN (no to už vůbec nesmí udělat) příp. mají přístup do jeho internetbankingu...

Chápu, že se to může zdát nepraktické, ale takto to prostě je.
 makronka 


Re: Vybírání peněz po smrti majitele  

(24.2.2019 10:10:41)
Já tedy nevím, ale mě bylo v ČS řečeno, že když zemřu se účet zablokuje a už se tam nedostane ani můj manžel,který má dispoziční právo. Kdybych prý umřela doma, první by musel běžet do banky vybrat peníze a až poté prý volat koronera. Zmrazení účtu je čas úmrtí který určí koroner. Tak to by bylo fajne kdyby to změnili, máme kvůli tomuto každý svůj účet.
 Marika Letní 


Re: Vybírání peněz po smrti majitele  

(24.2.2019 11:28:11)
makronko, účet se ihned ten den nezablokuje, tedy takovou mám zkušenost. Když máš kartu nebo přístup do IB, tak peníze vybereš, ale je fakt, že je třeba to udělat rychle. To jde, pokud jde o dlohodobou nemoc a tak nějak tušíš, že k úmrtí dojde, tak máš trochu promyšleno a jednáš rychle. Bohužel musíš v takové chvíli myslet na peníze. ~n~ Pokud je to ale náhlá smrt, tak než se člověk probere ze šoku....

Je fakt, že bych výběr udělala jako dědic, s normálními rodinnými vztahy, ne v rozhádáné rodině, nebo jen opatrovník.
 bdo 


Re: Vybírání peněz po smrti majitele  

(24.2.2019 13:13:45)
Banka se o úmrtí většinou dozvídá až od příbuzných, když přijdou vyřídit dědictví nebo pojistku nebo ji informuje notář. Do té doby je účet aktivní.
 Žžena 


Re: Vybírání peněz po smrti majitele  

(24.2.2019 13:56:17)
No nevím jak "většinou", naše babi zemřela na Velký Pátek večer, tj. po pracovní době banky a před 3 dny pracovního klidu. A účet byl pokud vím zablokován velmi rychle. Aniž bychom to hlásili zrovna bance.
 sextánka 


Re: Vybírání peněz po smrti majitele  

(24.2.2019 22:45:44)
A kdo to té bance oznámil? Podle mé zkušenosti buď někdo z příbuzných (nechci psát dědiců) nebo až se zeptá notář na stav ke dni úmrtí.
 PJana 


Re: Vybírání peněz po smrti majitele  

(25.2.2019 18:47:29)
Tchýně umřela v sobotu ráno a v neděli odpoledne už bylo zablokované internetové bankovnictví. Nevím, jak to mohla banka tak rychle zjisti, ale zjistila.
 bdo 


Re: Vybírání peněz po smrti majitele  

(24.2.2019 13:12:05)
Jsou dva tipy disponentskych práv. Jedno pri smrti majitele zaniká, druhé nezaniká. Pokud nezaniká, může disponent s účtem disponovat.
 makronka 


Re: Vybírání peněz po smrti majitele  

(24.2.2019 14:08:17)
Tak to je zajímavé, mě bylo řečeno v ČS, že neexistuje možnost aby se můj manžel(je disponent)po mém úmrtí k účtu dostal. Ale je to informace jeden rok stará. To já tam zajdu a přeptám se. To by nám vyřešilo problém, kdyby to bylo možné. Díky
 Dobra1 


Re: Vybírání peněz po smrti majitele  

(25.2.2019 0:02:27)
Nebo změň banku. M-banka umožňuje 2 majitele účtu, pokud jsou to manželé.
 libik 


Re: Vybírání peněz po smrti majitele  

(25.2.2019 0:46:03)
Makronko, tak neumírej~x~

MM měl účet u ČS, technicky byl ještě mnoho týdnů k dispozici tomu , kdo znal přístup, ačkoliv to pro dědice bylo nevýhodné právě z důvodu bankovních poplatků. Zrušit jsem ho nemohla bez ukončeného dědického řízení.
 Li. 


Re: Vybírání peněz po smrti majitele  

(25.2.2019 10:20:02)
Libíku - a jak ke to dlouho? Minulý týden jsem byla v ČS zrušit účet. Přesvědčovali mě, ať to nedělám, takže jsem tam strávila neúměrně dlouhou dobu. A shodou okolností tam přišla babička s problémem blokovaného účtu. Vysvětlovala úřednici, že nemá z čeho nejen zaplatit pohřeb, ale i nakoupit jídlo... Odpovědí bylo, že do vypořádání dědického řízení je účet automaticky blokovaný.
 Konzerva 


Re: Vybírání peněz po smrti majitele  

(26.2.2019 11:52:23)
Jestli je to na něco, co jsi za ní už zaplatila, třeba jsi jí kupovala léky nebo dopravu k lékaři nebo jídlo apod. a máš na to doklad, tak bych doporučovala to uplatnit v dědickém řízení jako pohledávku.

Jestli na to doklad nemáš nebo je to něco, co ti slíbila, že si můžeš vzít, tak to je ošemetný a můžeš se dostat do problémů, jak píše Dari.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Kosky