| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Pohyby na účtě po úmrtí

 Celkem 15 názorů.
 Vejce 


Téma: Pohyby na účtě po úmrtí  

(14.5.2020 8:00:17)
Zemřela mi tchýně. Banku jsme o úmrtí informovali, ale bylo nám řečeno, že účet poběží dál. Četla jsem, že se pak účet zmrazí na zůstatku, který byl ke dni úmrtí. Co se ale pak děje s pohyby, které proběhly? Příchozí peníze se budou vracet a kam peníze odešly, tam budou instituce vyzvány, aby peníze vrátily? Udělal nám v tom zmatek majitel nájemního bytu, kde babi bydlela. Chodil mu nájem jako trvalý příkaz a on ho každý měsíc poslal na ten účet zpět. Kdo teď ten blázinec dá dohromady, když my na účet přístup nemáme? Notář? Budeme mít pak v rámci dědického řízení nějakou možnost se dostat třeba k výpisům z účtu, abychom měli přehled, co kam odcházelo? Kdo má zkušenost, děkuji za rady ~x~
 nekázanka 


Re: Pohyby na účtě po úmrtí  

(14.5.2020 8:06:26)
Já jsem v podobné situaci všechny trvalé příkazy zastavila. Nechala jsem běžet platby do bytového družstva, protože byt byl v osobním vlastnictví a já jsem ho zdědila, a nechala jsem doběhnout jeden trvalý příkaz, což byl dar jedné úžasné instituci. Chtěli mi to vracet, ale nedala jsem se :-). A jinak tedy neoprávněné platby (ty, které proběhly ve chvíli, kdy majitel účtu odešel) se podle mého dají vymáhat až na základě výsledku dědického řízení. Možná by byl někdo svolný už dříve, ale myslím, že až s rozsudkem má člověk nějakou právní páku.

Jinak k pohybům na účtu má přístup notář a pochopitelně banka, účet se mrazí až ve chvíli, kdy k tomu dá notář pokyn.
 Begonie 


Re: Pohyby na účtě po úmrtí  

(14.5.2020 9:12:32)
Ucet se nemrazi, teda nevim, co je tim mysleno. Normalne funguje dal, trvale prikazy odchazi, pokud majitel uctu nedal uz za života pokyn, aby tomu tak nebylo, peníze na nej muzou prichazet. Akorát do dedictvi jde castka ke dni umrti. To by jinak ani neslo, stav uctu se furt meni, i kdyby nic neprichazelo ani neodchazelo, tak tam jsou furt poplatky a uroceni, to by se k presne castce nedohrabalo nikdy.

Takze, kdyby ke dni umrti bylo na uctu 200 tisíc a potom tam prisel milion, tak v dedickem usneseni je napsano, ze dedite prava a povinnosti spojena s uctem c. xxx vedenem u banky yyy se zůstatkem ke dni umrti 200 tisíc. Ale samozrejme, az ho s dedickym usnesenim v ruce prijdete do banky vybrat, tak vam daji tech 200 tisíc + ten milion, co tam mezitím prisel. A to samy plati naopak.
 nekázanka 


Re: Pohyby na účtě po úmrtí  

(14.5.2020 9:17:54)
No mně ho zmrazila notářka, ale až po předvolání k dědickému řízení. Táta odešel v lednu, v květnu mě předvolali a dali mi ještě několik dní na případný výběr hotovosti, a pak to zmrazili a trvalý příkaz do bytového družstva v té době neodešel. A účet uvolnili s vydáním rozsudku, což bylo měsíc poté. Ale u mě to bylo jednoduché, byla jsem jediná dědička a nebylo co rozporovat.
 libik 


Re: Pohyby na účtě po úmrtí  

(14.5.2020 9:24:09)
To je divný, mně byl zpoplatňován zděděný účet celé dědické řízení
 Bellinka 


Re: Pohyby na účtě po úmrtí  

(14.5.2020 10:14:54)
neni.
 Fern 


Re: Pohyby na účtě po úmrtí  

(14.5.2020 10:56:20)
Nic neni jinak,kdyz o tom vis houno,tak radsi nepis nesmysly!

Jsem byla jako jedine dite,jedina dedicka a platila jsem notari jak mourovata a jeste mi pohrozila baba,ze kdyz to nebude mit do 3 dnu na ucte bude na me ucty uvalena autom.exekuce!
 Begonie 


Re: Pohyby na účtě po úmrtí  

(14.5.2020 11:08:06)
Fren, ja myslim, ze Greta myslela slovem "dite" dite nezletile. Tak je to fakt trochu jinak, všechno se vic hlida a zapojuje se i opatrovnicky soud. I když zrovna co se tyce uctu, tam nejak moc prostoru pro "jinakost" nevidim.
 Begonie 


Re: Pohyby na účtě po úmrtí  

(14.5.2020 11:35:20)
Jak je tam dite a nesvepravny (oba myslim zákon nazyva "osoba, která není plne svepravna), tak to je vždycky vopruz a po NOZu ještě vetsi. Jednak jsou tam ruzny vychytávky typu zavera pozustalosti a soupis pozustalosti, které to protahujou a zaslozitujou a samozrejme zdrazujou a dvanak to schvaluje opatrovnicky soud, coz trva klidne rok. Navíc, jestli to resite na dalku z Holandska, to musí byt teprve pochutnani.
 Bellinka 


Re: Pohyby na účtě po úmrtí  

(14.5.2020 9:56:52)
Notar sam nic nemrazi. Muze pouze na zadost dedice dat usnesením prikaz bance, aby zastavila vsechny odchozi platby, pokud je to nutne. Ale to jsou naprosto ojedinele pripade, jinak vzdy vsechny nastavene platby normalne bezi dal az do skonceni dědického rizeni, resp. do doby, nez dedici pujdou s dedickym usnesenim do banky ucet zrusit.
 Federika 


Re: Pohyby na účtě po úmrtí  

(14.5.2020 10:27:36)
Nic se nemrazí. Jen se počítá ten zůstatek, který tam byl v okamžiku úmrtí. Jinak tam klidně můžou přicházet peníze, odcházet peníze,disponent může cokoli vybírat.
 nekázanka 


Re: Pohyby na účtě po úmrtí  

(14.5.2020 11:17:57)
Asi to je případ od případu, mně ho zmrazili, trvalo to chvilku (10 dní max) a zase mi ho uvolnili, v té době jsem nemohla vybírat a činit žádné úkony s účten spojené. Byla jsem jediná (zletilá) dědička. A samozřejmě jsem platila za dědické řízení, poplatek se odvíjel od hodnoty dědictví. Ale až poté, co jsem měla rozsudek.
Kdo ten účet zmrazil mě jaksi nezajímalo :-). Nejspíše banka na pokyn notářky.
 Fern 


Re: Pohyby na účtě po úmrtí  

(14.5.2020 10:52:03)
Informovat banku je v tomto pripade zcela kontraproduktivni.trvale prikazy budou dale odchazet a notar bude resit sumu,ktera byla na uctu v den umrti,z toho se ubdou odvijet i ppoplatky pro nej.

Pak vam vystavi zpravu,ted uz si nevzpomenu jak se tk spravne nazyva a s tim dojde dedic do banky.

Vypisy nechodily tchyni postou ci mailem?
 Vejce 


Re: Pohyby na účtě po úmrtí  

(14.5.2020 17:28:21)
ne, chodila se na ně dívat přes internetbanku, takže nemáme vůbec žádné info.
 Bellinka 


Re: Pohyby na účtě po úmrtí  

(15.5.2020 0:47:40)
Jestli ještě neprobehlo predbezne setreni, tak na nem pri nahlasovani uctu rovnou pozadejte notare, aby si vyzadal od banky vypisy z uctu za treba posl. 3 měsíce. Jinak bezne vypisy notar nema, zajima ho a banky mu sdeluji pouze zustatek ke dni úmrtí.

Pripadne byste se asi meli dostat k vypisum v bance, ale to az po skončení ded. rizeni, az půjde dedic ten ucet s usnesenim do banky rusit. Jinak se s vami asi v bance pred skoncenim ded. rizeni ani bavit nebudou - i kdyz tam přijde napr. dite zemreleho, tak to dite nemusí byt dedicem...

Jinak pokud po umrti odesly platby neopravnene, pak by se jednalo o bezduvodne obohacení a ten dotycny by mel penize vratit. Muze ale taky jit o platby opravnene, ktere kdyby "nezaplatil" ten
zemrely, resp. z jeho účtu, tak by je meli povinnost hradit dedici. tak tam je lepsi nechat platbu proběhnout, nez si nechavat nejak penize vracet a platit znovu z jiného uctu.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.