| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Štěně - teorie výchovy

 Celkem 29 názorů.
 karma 


Téma: Štěně - teorie výchovy 

(17.4.2022 10:44:12)
Tak jsem neodolala tlaku, který trval roky a pořídila štěně (kříženec, ale od známých, raně vymazlený). Většinově jezevčík.
Počkala bych pár let, ale když už se ty miminka nechtěně narodily, máme jedno. Děti vybraly psa. Já bych raději fenu, ale dobře. Psa jsem kdysi měla taky, ale výborně cvičeného, ne mnou. K nám přišel jako starý. Poslouchal mě skvěle, ale výchova nebyla má zásluha, byl velký a mohutný, ale jemná a citlivá duše, nepotřeboval nijak tvrdou ruku. Jsem velmi neautoritativní, i papoušek se mnou je schopen bojovat o pozici ve smečce. Je mi jasné, že pes musí ale vědět, kde je jeho místo, jinak to nebude fungovat.
Takže: prosím, kde čerpáte dobré a fungující rady k výchově psa? Dcera má 14 (druhá 8), ta starší myslím je úspěšnější vychovatel, ale já jsem "vůdce smečky", tak at něco nepokazím. Štěně má 2,5měsíce, bude celkem divočák (myslím v těch genech je i teriér), ale jak jsem psala, u feny se měl skvěle, je zatím důvěryplný ke všem. A je to mimino, ale je mi jasné, že výchovávat musím hned. Chci, aby byl schopen jednou chodit na volno. Musí být ovladatelný. Nechci být zbytečně tvrdá, ale nějak adekvátně věku tu výchovu dimenzovat. Jaké knihhy/zdroje na netu jsou dobré? Děkuju předem!
 Ropucha + 2 


Re: štěně-teorie výchovy 

(17.4.2022 11:49:00)
Já jsem si trochu pročítala jen Desenského.
Ale já jsem intuitivní vychovatel, u dětí i u zvířat.
Nepamlskuji, netrestám, velmi šetřím zvyšováním hlasu, pěstuji jistotu a předvídatelné stereotypy. Pro mé plemeno mi to stačí, poslouchá mě z respektu a lásky. Na volno funguje mimo rušná místa, ve velkém provozu mu nevěřím, natolik jsem ho necepovala.
Ovšem kombinace jezevčíka, teriéra a kdo ví čeho dalšího může být oříšek, zavání to tvrdohlavostí a temperamentem, těžko říct, jaká s ním bude řeč.
 karma 


Re: štěně-teorie výchovy 

(17.4.2022 13:11:30)
Desenského jsme začaly sledovat na netu (kočka není pes). Je to svým způsobem genius, ale - jak podotkla dcera-spíš pes než člověk :). K ženám se chová machovsky, hrozně negativně motivuje (ta Klára, přes kočky, taky často vytýká, ale motivuje pozitivně, je milá ke kočkám i lidem). Rudolfovi se moc nedá vyhovět, dost si smlsává na lidech. Možná tj mediálně atraktivní a schválně, má dobré rady, ale je neurvalý, hlavně k těm ženám. Tedy viděly jsme tak 6 epizod, možná máme zkreslený pohled. Ale teda ujalo se nám doma - jak by někdo strašil děti čerty- v nadsázce směrem ke psům i dětem "že na tebe pozvu Rudolfa"~:-D
 breburda71 


Re: štěně-teorie výchovy 

(17.4.2022 11:58:09)
Ja jsem hodne cerpala ze Cesara Millana, je spousta videí na YT..Povedlo se mi diky jeho metode zaclenit do rodinne smecky psa z utulku, ktereho dve rodiny prede mnou vratily..
 karma 


Re: štěně-teorie výchovy 

(17.4.2022 13:12:05)
Tj přesně super tip. Neznám, jdu hledat!
 neznámá 


Re: štěně-teorie výchovy 

(17.4.2022 12:33:39)
U štěněte je nejdůležitější socializace.
Všechny naše psi jsme první dva roky tahali všude sebou, do města, na návštěvy....
A také bych doporučila cvičák.

Já pamlskuji, hlavně u štěňat. Považuji to za nejednoduší způsob výcviku, teda pokud máš pamlskového psa. Však to neznamená, že budeš pamlskovat neustále, postupně pamlsky ubíráš až je používáš pouze občas.
 Ropucha + 2 


Re: štěně-teorie výchovy 

(17.4.2022 12:51:09)
Se socializací souhlasím.
Netlačit násilím, ale seznamovat se vším prostředím, nedržet v izolaci.
 breburda71 


Re: štěně-teorie výchovy 

(17.4.2022 13:01:23)
Pozitivni motivace je vzdycky nejlepsi..Tvrda ruka ve smyslu nenechat psa"sefovat", dominovat, to ano, ale tresty, natoz pak fyzicke, bych opravdu nevolila...
Duslednostje taky dulezita..
 karma 


Re: štěně-teorie výchovy 

(17.4.2022 13:14:23)
na pamlsky by byl, ale trochu se bojím ho zvykat. Jo, zatím tahám s sebou, na lidi i psy je zatim superpřátelský, ale je to fakt štěnátko. Právě to bych ráda udržela, ale aby byl dobře ovladatelný, bydlíme v ruchu města.
 neznámá 


Re: štěně-teorie výchovy 

(17.4.2022 13:35:41)
Fakt popřemýšlej nad cvičákem, vybrala bych nějaký "sranda" cvičák, kde necvičí na zkoušky, ale jde jim o běžnou poslušnost a socializaci.

Já pamlskuji smečku VK a teď mimino (dceru ne štěně~t~), mám piškoty snad po všech kapsách.

Pamlsky nejsou špatné, ale chce je postupně ubírat, kolikrát vidím, i na cvičáku, že lidi pamlskují dospělé a "vycvičené" psy za každý povel. To je dle mého špatně.

Teď jsem koukala na holčinu, která používala klikr. Se psem jí to šlo dobře, ale asi bych neuměla být tak důsledná, abych na vše klikala. A klikr mě po chvíli dost rozčiloval.

Pamlsek má při výcviku tu výhodu, že si jím psa pěkně navedeš do správné polohy, do správného sedu, lehu nebo třeba správnému přivolání s předsednutím. To bych asi neuměla bez pamlsku.
 karma 


Re: štěně-teorie výchovy 

(17.4.2022 13:42:08)
cvičák mám rozjednaný pro dceru. Ta paní, co ho vede, souhlasí, by chodila jen dcera. Cvičáků je tady několik, na tento jsem slyšela dobrý ohlas, tak snad to půjde. Jen jsem té paní psala - ještě před pořízením psíčka - v komunikaci vypadala velmi příjemně. Taky to beru i jako socializaci starší dcery, je to hrozný introvert, chci, aby se trochu otrkala, psa si přeje roky a myslím to se zvířaty celkem umí.
Klikr chce dcera, mně to přijde celkem blbé-taky mě to štve :) (samotný zvuk) a navíc zapomeneš klikr a co? Pes meposlechne? Jsem pro jednoduchost.
 Simeona a 3 


Re: štěně-teorie výchovy 

(18.4.2022 12:07:52)
Klikr se používá na to aby pes sám vymyslel cvik, který ho učíš. Po krocích mu klikrem dáváš najevo, že teď něco udělal dobře. Když pes pochopí vo co go, klikr přestaneš používat.

Můžeš místo klikru používat klikrove slovo, abys ho nemusela nosit s sebou (jo!)
 Ropucha + 2 


Re: štěně-teorie výchovy 

(17.4.2022 13:41:03)
Karmo, ona se osobnost teprve vyloupne.
Ale co konkrétně čekat od toho vašeho, těžko říct.
Každopádně, na co ho navykneš teď, to mu v hlavě zůstane.
Takže důležitá pravidla s laskavostí, trpělivostí a důsledností začít učit teď hned.
Stojí to čas, ale velice se to vyplatí.
Je to jako s lidskými mláďaty :-)
 karma 


Re: štěně-teorie výchovy 

(17.4.2022 13:45:56)
já to tak vnímám: rok to bude chtít hodně invence. A jak jsem úzkostná a zodpovědná, predikuju - a chci eliminovat- případné obtíže. Chci to dělat dobře, znám ale své neuralgické body (malou autoritu), vím, že od majitele fenečky-matky- má hezké vzpomínky. A ted je to na nás.
A s dětmi diskutuju a snažím se respektovat, ale s pejskem-samečkem-to asi bude chtít tu převahu.
 neznámá 


Re: štěně-teorie výchovy 

(17.4.2022 13:52:17)
Já mám teď tři feny, dříve jsme měli pouze psy.
Nemůžu uplně srovnávat, teď máme pracáky, dřív jsme měli pastevce. Ale přijde mi, že feny jsou složitější než psi. Jsou náladové, občas hádavé, při hárání není uplná poslušnost, když se servou, není to rvačka o velikost pindíka, ale myslí to vážně......
Vím, že doba spíš přeje fenám, ale mě psi přijdou na soužití jednoduší.
 karma 


Re: štěně-teorie výchovy 

(17.4.2022 13:54:33)
aha, to mě nenapadlo. Ale u králíků to tak je a funguje, tam jsem na to narazila, chovatelka mi doporučila samce, že samičky jsou hormonálně vykývané a fakt, co znám samice, koušou, náš je boží...dává to smysl i u psů.
 Len 


Re: štěně-teorie výchovy 

(17.4.2022 13:37:32)
Na volno poustime stene okamzite s prichodem domu, v dobe, kdy jeste nasleduje sveho cloveka uplne prirozene. Delali jsme to tak se vsemi psy, od mopse po BOM, fungovalo to u vsech, ale samozrejme vyjimky se jiste najdou. Jinak postupujeme intuitivne, nejake rady hledame az v pripade problemu. BOM je orisek, momentalne trinactimesicni pubertak, prisaham, ze ma psi ADHD, docela funguji nektere tipy od Graeme Hilla, jeho porad se urcite da najit na netu, knizky nevim. Pamlsky pouzivame, v podstate nic jineho toho psa pozitivne nemotivuje, zadny zajem o micek nebo cokoliv jineho. NEvidim na nich nic spatneho, ja taky funguju na jidlo~t~ Ovsem se slzou v oku vzpominam na nasi NOxRR fenku, ktera se snad vychovala sama a byla naprosto dokonala od ranneho steneciho veku az do smrti. Tenhle soucasny usaty pubertak je kompletni trouba.
 neznámá 


Re: štěně-teorie výchovy 

(17.4.2022 13:40:56)
BOM je diagnóza sama o sobě.~t~
Když vidím ty hyperaktivce na obranách, to je mazec. ~t~
 karma 


Re: štěně-teorie výchovy 

(17.4.2022 13:51:38)
co je BOM?
já vidím právě rozdíl v těch osobnostech:
máme supersuper králíčka. Hodnej, poslušnej, mazlivej....
máme úplně blbé morčátko, fakt generátor náhodného pohybu. Zvykala jsem na kontakt, ale jak se mu šáhne kam nechce, kousne
máme dominantní andulku, odchytnutou v zimě....furt bojuje o vůdčí místo (minule jsme měli andulku-miláčka, něžnou bytost, úplně jiný naturel)
takže chci, aby pejsek fungoval dobře, ale z rané výchovy mám strach, uklidní mě teorie, myslím :)
 neznámá 


Re: štěně-teorie výchovy 

(17.4.2022 13:53:43)
Belgický ovčák.
 Zasjaj. 


Re: štěně-teorie výchovy 

(17.4.2022 18:46:02)
Karmo, pobavila’s, jaky mate doma zverinec, generator nahodnych pohybu, ktery kouse, stene, co se necha tahnout, hodnej, mazlivej kralicek a andulka, ktera tomu veli ~t~
 Len 


Re: štěně-teorie výchovy 

(17.4.2022 13:54:32)
Neznama, no, on mel byt napul NO. Podle genetickeho profilu v sobe ma asi 8% NO, zbytek malina a dutch herder. K tomu je podstatne vetsi nez BOM, je extremne spolecensky se psy, naprosto bezkonfliktni, zato neznami muzi jsou orisek, je mirny rasista a pozorovatel odchylek v chovani, takze treba mistni podivin, ktery tancuje parkem, je terc a je nutne zamezit setkani. Navic mouthing je u nej extremne rozvinuty, lasku prokazuje zuby, zajem prokazuje zuby, hravost prokazuje zuby... No a k tomu si dva metry vyskoci~t~
 neznámá 


Re: štěně-teorie výchovy 

(17.4.2022 14:27:34)
Já znám BOM pouze ze cvičáku a z obran.
Vyhrávají vysoké soutěže, ale i majitelé těch psů říkají, že ruku do ohně by za ně nedali, že nemají problém kousnout jak psa tak člověka. Nemám ho zařazeného jako psa do rodiny.

Já jsem naprosto spojená s VK, lehce cvičitelní a dobrosrdeční. Ovšem právě na obranách to vidí jinak, VK by si nikdo nepořídil, protože dle obranářů to je "zkažený" myšleno moc hodný a nekousavý plemeno.

Abych smečku jen nechválila, včera mi rozkousali dětskou chuvičku a dneska vyhrabali obří květináč s petrklíčí. Jsem se blbě nechala přesvědčit doktorkou a mám oficiálně karanténu, nic mi není, ale radši sedím doma a mám strach zajít i na procházku do polí, aby nepřišla kontrola (nevím, jestli hodí na karantény kontroly). Tak se psiny nudí.


 Scarlett O´Hara 


Re: štěně-teorie výchovy 

(17.4.2022 21:56:30)
Neznámá, co je to VK?
 Len 


Re: štěně-teorie výchovy 

(18.4.2022 12:30:45)
Neznama, je veliky rozdil mezi evropskymi a britskymi BOM. Tady cvici fakt minimum a po tech mnoha generacich uz je to znat. Kdyz si nekdo priveze stene z evropskeho chovu, tak se z nej casto stane postrach, meli jsme takoveho v parku. Tady jsou to spis spolecnici, ale teda intenzivne delaji vse, i tu spolecnost, tezko vypinaji. Dalsiho si rozhodne neporidime, chci neco klidnejsiho. Nejlepsi kamaradka naseho psa je cane corso x neapolsky mastif, sice je to takove slune, ale po vybehani prospi den, to u nas nehrozi.
 Scarlett O´Hara 


Re: Štěně - teorie výchovy 

(17.4.2022 21:55:32)
Hlavně ne Desenského.

U nás je výborný František Šusta - https://www.treninkjerozhovor.cz/ . Něco dohledáš na YT, má i webináře, jeho knihy jsou skvělé, i když trochu složitější

Super je Pavel Bradáč - https://psychologpsu.cz/ Teď koukám bude mít i webinář přímo pro štěňata - https://akce.psychologpsu.cz/stene-nejcastejsi-problemy-d258/ Mluví lidsky, jednoduše a jako bonus má neuvěřitelně příjemný hlas :)
A má i pěkný seznam, co je dobré zvládnout v rámci socializace - https://psychologpsu.cz/wp-content/uploads/2021/03/socializacni-seznam.pdf

Určitě najdi dobrý cvičák, ne svazarmovský dril, ale takové ty základy pozitivní metodou. Chodila bych s dcerou - ty budeš potřebovat taky vědět, co a jak.

Štěně je jak mimino a malé dítě - potřebuje lásku a důslednost :)

 Simeona a 3 


Re: Štěně - teorie výchovy 

(18.4.2022 12:02:19)
Tak jsem přečetla první tři příspěvky a doporučím spíš Františka Šustu a jeho knihy, Kristýnu Dostalkovou (má webináře a knížku o noseworku).
 apo-lena 


Re: Štěně - teorie výchovy 

(18.4.2022 12:34:31)
Taky doporučuji Šustu.
Já mám šeltii. Poslouchá, ale vždycky se rozhlídne, proč jsem vydala pokyn. (Kde je pes, dítě apod..)
Je to můj první pes, tak nemám moc zkušeností. Když mu byl rok a něco a dávno uměl chodit na volno (tam kde jsem viděla do daleka), tak mi přes pole běžel za králíkem do silnice. Pak chodil na volno jen se stopovačkou. Párkrát se mi fakt hodila.
 Livka77 


Re: Štěně - teorie výchovy 

(12.4.2023 12:09:35)
Paradoxně jsem se nikdy o výchovu nezajímala z knih ani internetu. Jeidné na koho jsem kdy koukala byl Cesar Milan a později na skupinku na facebooku Stafordi a spol. Ti jsou tedy výborní. Určitě by měl mít svoje místo, zázemí kam ví, že se může zašít. Jsem i pro klecovou boudu, pes si na ni zvykne a ví že je to jeho útočiště. Pokud to bude teriér pravděpodobně se neobejdete bez pevného vedeni a pevné ruky. Aby se vyhranilo kdo je tady šef. Rozodně nedoporučuji cvičit na základě odměn. Pes potřebuje vaši duveru a dělat to protože vi že to udelat má, od mala si budujete vzájemnu duveru a respeket, nechcete aby thle citil ke kazdemu kdo ma v ruce pamlsek. Preji hodne stesti. :)

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.