| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Na co se můžeme těšit ve školství

 Celkem 166 názorů.
 Černá kronika 


Téma: Na co se můžeme těšit ve školství 

(25.10.2023 15:36:42)
Kopíruju z Pedagogicke.info
Myslím si, že vývoj ve školství bude velmi zajímavý...


Zápis z vystoupení ministra školství Mikuláše Beka na valné hromadě Asociace ředitelů základních škol v Mariánskýxh Lázních
Včera jsme zveřejnili Závěry 58. valné hromady Asociace ředitelů základních škol v Mariánskýxh Lázních, včera se na sociální síti Facebook objevil v několika skupinách i stručný zápis z vystoupení ministra školství Mikuláše Beka.

Pan ministr informoval o povinnosti snížení počtu úvazků o 2 % ve veřejné sféře od 1. 1. 2024. A učitelům se přitom mají platy zvyšovat na pomyslných 130 % průměrné mzdy z roku 2022. Uvedl, že v roce 2024 budou náklady na obsluhu státního dluhu ve výši 100 miliard Kč a česká veřejnost je citlivá na zvyšování daní.

Dále uvedl zásadní informaci, že po 5 měsících ve funkci zjistil, že vůbec nic neřídí. Poukázal tím na roztříštěnost české vzdělávací soustavy, v jejímž důsledku nemá MŠMT vliv na činnost jednotlivých škol. Ty ovlivňují jejich zřizovatelé, kteří k tomu dost často nemají kompetentní zaměstnance. Z tohoto důvodu se chystá změna směrem k větší centralizaci. Ministerstvo bude moci ovlivňovat činnost jednotlivých ředitelů a zároveň vytvoří nástroj na zastavení (zastropování) růstu počtu pedagogů. V současnosti mu prý takový nástroj chybí a proto ročně narůstá počet učitelů o 4 000 a počet AP o 3 000. Vzhledem k objemu peněz v resortu školství to již není nadále udržitelné.

Cílem je zastavit nárůst počtu pedagogů a snížit počet financovaných vyučovacích hodin od 1. 9. 2024. Některé školy se naučily využívat PHMax opravdu na max a ty změnu financování pocítí. Žáci se budou méně často dělit do menších skupin, bude minimalizována tandemová výuka. Tato změna dopadne odhadem na 40 % škol.

Je záměr, aby nepedagogové byli v budoucnu financováni zřizovatelem.

Od ledna 2024 přestanou být financovány neobsazené úvazky nepedagogů.

Systém poskytování poradenských služeb (PPP, SPC) označil pan ministr za bizarní.

V oblasti inkluzivního vzdělávání nemáme očekávat návrat před rok 2016. Od ledna 2025 by měla být účinná parametrizace AP.

V otázce délky PŠD není jasno, který model MŠMT zvolí - zda 8 + 2, 9 + 2, 9 + 3, popř. jiný. Trendem v Evropě je prodlužování PŠD, někde až do 18 let.

Přijímací řízení na SŠ čeká digitalizace - dotkne se maturitních i nematuritních oborů. Cermat (po schválení potřebné legislativy) vyvine SW pro administraci přijímacího řízení a přiřazování škol žákům v souladu s nastavením pořadí jejich zájmu o jednotlivé školy. 1. a 2. kolo má proběhnout stejně (centrálně), 3. kolo již bude v režii jednotlivých SŠ. Školní část přijímací zkoušky bude pravděpodobně ještě před termínem JPZ.

Pan ministr se vyjádřil, že je rád, že má příležitost s řediteli ZŠ osobně mluvit. Informoval o záměru organizovat online setkání s řediteli v intervalu cca 1x/měsíc.

V otázce zvyšování platů učitelů jednoznačně uvedl, že se nebudou týkat navyšování tarifů. Dodal, že je nutné obnovit práci na kariérním řádu.

Platy ředitelů škol prý rostou rychleji než platy ostatních pedagogů. Ministerstvo bude pracovat na novém systému odměňování ředitelů, kdy část peněz na odměny ředitelů půjde přímo z MŠMT (myslím si, že touto cestou přicházejí už teď; otázka je, zda k ředitelům dnes opravdu doputují). Cca polovina přítomných ředitelů uvedla, že má menší odměny než jejich zástupci. Pan ministr vyzval asociaci, aby s ním spolupracovala na novém systému odměňování ředitelů.

Dále mluvil o úsporách z rozsahu. Na základě studie VŠE a zkušeností ze zahraničí se jako nejefektivnější (finančně) jeví svazkování škol do subjektů o počtu žáků 5 000!

Ministerstvo ještě nemá jasno ve financování UA AP v příštím roce.

V další části hovořil pan Mareš a pan Jiterský o práci na revizi RVP ZV a záměru vyvést nepedagogy ze škol. Nyní platí, že nové RVP ZV bude závazné od školního roku 2027/2028.
Publikoval(a) Janek Wagner 14 hours ago
 Okolík 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(25.10.2023 15:48:39)
To je hned vidět, že školství je prioritou této vlády. Kvalitu vzdělávání zvýšíme tím, že přestaneme dělit zatím dělené hodiny, zvýšíme počet žáků ve třídách, snížíme počet asistentů, učitelů, kuchařek, školníků a nakonec i škol (slučováním do celků o 5 000 zacich) a snížíme platy - to jde samo, s touhle inflaci a cenami za všechno.... Na něco jsem zapomněla? S tímhle bude školství prioritně v pr.eli raz dva.
 Yuki 00,03,07 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(25.10.2023 16:01:35)
když to všechno dobře půjde, má před sebou Bek ve funkci ještě tak 5, 4, 3... měsíce nebo týdny,

tento stav není udržitelný, ale tento přístup je volovina
 K_at 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(25.10.2023 16:09:06)
Jo, tak možná ona centralizace by mohla být k něčemu. Karierní řád - no byl by třeba, ale bojím se, že v našich podmínkách z toho vyleze paskvil.
Navyšování počtu pedagogů o 4000 ročně - to je přesně ten údaj o ničem - školy si jen tak nemohou nabrat xy učitelů. Takže s čím souvisí růst - a jakou v tom hraje roli naopak nedostupnost oněch matikářů, angličtinářů atd??

Setkání s řediteli ZŠ - super. Hlavně aby to byli ředitelé škol - velkých i malých, z měst, z periférií atd. A teď kde jsou setkání s řediteli SŠ sostavy, VŠ škol a mateřských škol???
AP a jejich počty - taky je otázkou, jakou roli v tom harjí AP nabírané z různých šablon, grantů, výzev atd. Můj dlouholetý názor je ten, že AP by měla - měl být běžnou součástí každé třídy od MŠ po ZŠ, u SŠ netuším. Tam možná sdílený asistent? Prostě mít samotného pedagoga na třídě - proč? Je to dlouholetá "soutěž" o to, kdo z učitelů je větší superman a superwoman - myslím doslova, bez ironie.

Jsem na to fakt zvědavá, co z toho bude.
 Žžena 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(25.10.2023 16:42:23)
Kat,
souhlas, myslím, že AP do každé třídy, aspoň třeba do konce prvního stupně, by byl super. V té třídě je mj. plno organizační a jiné práce, kterou AP zvládne, a uvolní tím do značné míry ruce učiteli na tu opravdu kvalifikovanou práci a je to ku prospěchu všem...
 Yuki 00,03,07 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(25.10.2023 18:40:03)
Bekovi vůbec nedochází, že taky ze škol nějací učitelé odchází, utíkají jinak nebo jdou do důchodu, fakt je potřeba, aby přicházeli i noví

mimochodem průměr věku je nějakých 49 let, co budeme dělat za pár let?

nejspíš je mu to jedno, on už bude dávno mimo vládu, ale čím dřív, tím líp
 Žžena 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(25.10.2023 16:39:15)
Měla jsem za to, že školství má dlouhodobě tak nějak víceméně smůlu na kompetentního ministra, ale oproti minulým ministrům mne Bek vysloveně děsí.
 anexa 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(25.10.2023 23:46:50)
To, co tu píšeš, bohužel většina vidí už delší dobu. Přijde mi, že se rozhlédli a řekli si, jaký obor jsme ještě totálně nerozvrtali? Školství, tak jdeme na to :-( Vůbec nechápu, kam se to žene, půlené třídy se znovu spojí. To se jistě bude dobře učit jazyk či matematika. Asistenty sebereme, nepedagogy propouštět nemusíme, ti půjdou sami až je převelíme na zřizovatele a ti jim sundají platy na základ. A kdo to pak ve školách bude dělat? Výběrové řízení na dovoz jídla, úklid nebo opravy vyhraje firma tety bratrance pana vysokého úředníka, cenu budou mít vyšší než kdyby si nechali ve škole uklízečku a budou se plácat po ramenou, jak jim to krásně šlape. Tak hlavně, že ukrajinští asistenti budou stát 100mil.
Jako si vážně myslí, že nepedagogové nejsou ve školách potřební??
Jinak nechápu, co by si stát pomohl tím, že je přesune na zřizovatele. Vždyť to bude jen papírový posun, stejně to vše platí stát.
 Bouřka 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 22:42:55)
"Jinak nechápu, co by si stát pomohl tím, že je přesune na zřizovatele. Vždyť to bude jen papírový posun, stejně to vše platí stát."

Ale vykáže to v jiných kolonkách, protože to je samospráva. A ministerstvo vykáže líbivou úsporu. To je oblíbený trik. Vyhodí se státní zaměstnanci a vykážou se úspory na mzdách. Ovšem jejich práce se zadá jako out-source, takže stát neušetří nic, leckdy to vyjde o dráž, ale v kýžené kolonce je požadovaná úspora, ta se vykáže, a o nárustu v jiné kolonce se taktně mlčí, případně se to vysvětlí všeobecným zdražováním.
 Yuki 00,03,07 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 23:29:41)
co se týká změny, všechny ty nepedagogy, kteří teď mají plat navyšovaný z peněz na odměny učitelů, když bude mít platit zřizovatel, z čeho to bude doplácet?
pravděpodobně nebudou pracovat za míň než minimální mzdy, tak komu to stát bude brát tentokrát?
pro učitele to bude znamenat vyšší odměny, ale pokud ty lidi stát nebude platit, nejspíš si najdou jiný místo

pokud nebude kuchařka zaměstnancem školy, dejme tomu kvůli platu odejde, jak ředitel zajistí obědy? je to jeho povinnost, ale pokud nebude mít zřizovatel z čeho je platit navíc, jak to dělá teď ředitel, jak je udrží?


kdo bude mít povinnost zajistit obědy? přejde ta povinnost na zřizovatele, nebo zůstane ředitelům?
 Evelyn1968,2děti 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 23:54:08)
Máme v okolí bytu 3 školy do 10 minut chůze, ale spádově patříme na druhý konec města, kde jinak bydlí hlavně důchodci, cesta půl hodiny autobusem.

Naštěstí v té době šlo do školy málo dětí.
 Černá kronika 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(27.10.2023 10:12:19)
Já nechápu, jak můžou být tabulky pod minimální mzdou. Jsou podle nich lidi placený státen a stát stanovuje nějakou minimální mzdu, takže tohle fakt nemá logiku.
 Alena 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(27.10.2023 10:28:00)
jake tabulky jsou pod minimalni mzdou?
 Yuki 00,03,07 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(27.10.2023 10:33:41)
tabulky nepedagogických pracovníků ve školách, to není nic novýho ani neznámýho
 Alena 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(27.10.2023 10:53:57)
jo, uz jsem si nasla clanek, jak to vzniklo
 Yuki 00,03,07 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(27.10.2023 11:43:22)
https://www.kurzy.cz/platy/platove-tabulky-zakladni/

tabulky jsou třeba tady, minimální mzda je 17300

když tě zajímá, jak to vzniklo, mě by zajímalo, proč máš pořád potřebu obhajovat mšmt
já jsem volič této vlády, neumí komunikovat, ale přesto většině kroků asi nějak rozumím a nejsem většinou úplně proti, ale co předvádí mšmt je tragédie na pokračování a nápady Beka jsou z mýho pohledu proti školství i proti učitelům i proti všem, kdo se snažili cokoliv zlepšit
 CisloPi 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(27.10.2023 20:51:55)
Yuki, souhlas. Bek vypouští samé "šrapnely".
 babi_ 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(27.10.2023 12:12:49)
Jak to vzniklo? A jak je to vůbec možný - dalo by se to "dát k soudu"?
 Černá kronika 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(27.10.2023 11:55:12)
Tak oni to nejsou jen nepedagogičtí pracovníci. Spadají tam i ostatní státní zaměstnanci, kteří dělají nekvalifikovanou nebo málo kvalifikovanou práci. Teď tady nabízeli např. práci recepční v DS a plat byl dle uvedený plat. třídy pod minimální mzdou, pokud jí nedají nejvyšší platový stupeň.
 Černá kronika 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(27.10.2023 12:14:11)
Nebo např. čistič kanalizací ve veřejném sektoru - 3. plat. třída a ta začíná na 13 990Kč.
Malíř, natěrač ve veř. sektoru - 4. plat. třída a ta začíná na 15 020 Kč.
Dělník v prádelně ve veř. sektoru (to může být např. ve fakultce nebo DS) - 1. plat. třída a ta začíná na 12 140 Kč.
Nápověda v divadle ve VS - 4. plat. třída začíná na 15 020 Kč.
To samé montér - potrubář.
Svářeč kovů ve VS - 3. plat. třída ta začíná na 13 990 Kč.
atd. atd.

 Černá kronika 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(27.10.2023 12:15:20)
Teď se mluví hlavně o nepedagogických pracovnících, ty ostatní jsou neviditelný.
 Yuki 00,03,07 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(27.10.2023 15:29:34)
je celkem jasný, že nemůžou být provozní zaměstnanci škol výrazně hůř placení než někde jinde, já se pohybují ve školství, tak to znám tam, a musím říct, že mě překvapila otázka Aleny, kdo má tabulkový plat nižší než minimální mzdu, zrovna od ní bych čekala, že to zná
 K_at 


Školství - rozhovory k tématu  

(26.10.2023 8:26:18)
Ještě podle mého hezký rozhovor k věci - Plaga se v této situaci začíná jevit jako super ministr.

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-plaga-ucitele-uz-vlade-neveri-ze-jsou-prioritou-40447951


A také s Petrou Mazancovou, řekla bych dost nekompromisní rozhovor trochu z jiného úhlu.

https://www.eduin.cz/clanky/ucitele-maji-aktualne-uplne-jine-starosti-nez-je-revize-rvp-vznika-v-tu-nejmene-vhodnou-dobu-rika-predsedkyne-ucitelske-platformy/


 Okolík 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(26.10.2023 10:40:23)
"Bohužel" jsem nezapomněla, jak se v těchto otázkách skutečně zachoval bývalý ministr Plaga. Takže celý rozhovor s ním jsou pro mě jen populistické kecy, nevěřím mu ani slovo.~d~ (ovšem z toho co je v rozhovoru napsáno s většinou souhlasím (četla jsem to už ráno).
Mazancová~g~
 K_at 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(26.10.2023 13:31:18)
Okolíku, Plaga aspoň v některých věcech stál za učiteli. Navíc za kovidu. Měla jsem výhrady, rozhodně. Navíc klasicky neumí ti chlapi sekci mateřských škol. Ale s tím mají problémy i ředitelé muži - je to pro ně neuchopitelný svět.
 Okolík 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(26.10.2023 13:46:08)
Kat, u mě skončil lhaním a nesplněnými sliby ohledně platů ped.pracovniků...
 Vítr z hor 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(26.10.2023 14:01:35)
Jak vidíš, tak může být i hůř ~d~
 Okolík 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(26.10.2023 14:04:05)
Ano, ale co nás čeká po Bekovi? ~o~
 Vítr z hor 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(26.10.2023 14:12:54)
Vždyť to píšu - soukromé školství.
 máta 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(26.10.2023 15:48:34)
Nejsem učitelka, takže vám sem nemám co lézt, ale jen že jsem dnes v rádiu zaslechla, že na výsledek toho nového digitalizovaného přijímacího řízení budou žáci čekat měsíc ?!?!?
 Vážný2 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(28.10.2023 22:07:29)
Nevěřím, že CERMAT ty přihlášky atd. zvládne.

Podle mne v základních registrech chybí závislost osob, čili, kdo má právo podat elektronicky přihlášku za dítě. Navíc to často není jasné, kdo má jaká práva a někdy se to obchází (rozvedení rodiče, pěstouni, ...).

Mají na to šibeničně málo času. A je tam spoustu dalších vstupů, například počet bodů, které střední škola sama přiděluje za výsledky, olympiády, školní část přijímaček atd.
 holkamodroočka 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 0:05:20)
Vážný, jak se daří? Jak ses nakonec rozhodl s prací, dáváš si pauzu a nebo něco hledáš?
 holkamodroočka 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 0:05:22)
Vážný, jak se daří? Jak ses nakonec rozhodl s prací, dáváš si pauzu a nebo něco hledáš?
 Vážný2 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 11:00:33)
Práci hledám k 1.1.2024. Teď jsem aspoň na týden v lázních. Měl jsem jet na 3 týdny, ale kvůli Firmě jsem to zrušil, protože si loni a předloni stěžovali.

Ale zjistil jsem, že už nyní díky inflaci každý měsíc musím kompenzovat z doplňování rezerv (nemáme domácí účetnictví, neděláme kontroly).

Ono to občas takto fungovalo v mnoha letech, platili jsme dovolenou s dětmi, často 4 týdny dohromady v létě, máme oba léky za x-xx tisíc měsíčně, atd. Školné, podpora dětem (teď už jen jednomu), teď už pomalu jsou občas náklady přípravy na svatbu (šaty manželce, nějaké jednorázové vybavení, co bylo v akci atd.) atd. Opravy aut a taky vysoké pojistné kvůli "neohrabanosti".

I já byl rozhazovač a bavilo mne z Číny nakupovat jak nějaké geek""s domácí vybavení. A taky smart home hračky. Část mám v provozu (museli jsme vyměnit dálkové vypínače, které po 10 letech přestaly chodit, teď už jsou i přepínatelné z mobili), ale daleko víc je v bedně.

Ve většině let to srovnal zvýšený plat v okamžiku, kdy jsem poslední měsíc, dva přestal platit sociální pojištění (strop), prodal jsem pár akcií z odměn (dnes bych se nafackoval, mají 8x větší cenu, tehdy se roky jejich cena moc neměnila), odměny ve 3/4 a na začátku roku.

Budu muset zkontrolovat to účto. Protože většina nabídek je o 10-15 tisíc pod můj stávající plat. A žena je asistentka (soc.ped. DiS a hrne se na ní taky školská pohroma). Hodně budou dělat ty léky.

Co se týče hledání práce, není to tak jednoduché jak to vypadalo. Jednak v Korporaci, když jsem byl konzultantem, tak v posledních letech byl poměrně omezený čas na vzdělávání, firma škrtala jeden pracovní benefit za druhým, ale zároveň do nás lily v povinných soft-skils kurzech sebedůvěru po kýblech. Teď mi za těch 5 let dost ve Firmě šlápli do té důvěry atd. Dělal jsem dost něco jiného, než co jsem myslel, že budu dělat a nulové zaškolení, nulová spolupráce. Každý dělal na svém písečku a plkal o své práci ve svých akronymech. Jsem rád, že jsem pryč. Terapeut mi to doporučoval 14 dní před tím, než to udělali za mne.

No a vývoj šel těch 5 let úplně jinudy. Zanikly některé jistoty, třeba mezinárodní odborné sdružení, kde jsem byl v ČR spozakladatelem českého chapteru a které před covidem dělalo co měsíc-dva přednášky. Takže se musím rychle doučit dost věcí, což taky stojí peníze za přístup do platforem. A halt jsem starej, když si mají vybrat mne, nebo mladšího, tak mladší, čerstvejší vydrží dýl, než se zkazí...

Z cca 25 nabídek, na které jsem reagoval jsem ve 2 druhých kolech. A ve 2 mne odmítli.




 Monika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 11:49:03)
Vážný, na doplatky léků na předpis je strop 5000 Kč na osobu ročně.A jestli tolik utrácíte za léky bez předpisu, možná by stálo za uvážení, jestli je to nutné, tj.jestli to pomáhá...
 Vážný2 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 12:27:54)
Tak třeba čipy na kontinuální kontrolu cukrovky DM2 pojišťovna neplatí - cca 3700/m. A je to mnohem lepší, jen se člověk koukne na mobil a ví a může hned kompenzovat.

Některé léky manželky teď zdražily na 2000 za čtvrtletí. Na neuropatii mám i poměrně megadávky B, podobně na otoky (lymfatické, z části po růži). Do registrovaných částek pro pojišťovnu se zahrnují jen léky, které jsou nejlevnější v dané preskripční skupině, i když je v lékárně vůbec nemají. Ale zkontoluju si to.
 Vážný2 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 11:21:29)
Zajímavé téma je párovací algoritmus, který propojí žáky se školou.

https://www.eduin.cz/clanky/pri-priprave-systemu-na-prijimaci-zkousky-je-potreba-resit-iparovaci-mechanismus/

Není to tak jednoduché, jak se zdá.
 Yuki 00,03,07 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 11:41:34)
oni ty přijímačky připravit stihnou, otázka je, jak moc to nebude fungovat, bude to bez pilotování, nebude dost času ani na přípravu, takže tam čekám velký problémy, ale stihne se to
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 11:45:28)

..."Zachovány dva termíny státních přijímaček
Jednotné státní přijímačky budou žáci vyplňovat na jedné ze tří škol na přihlášce, kterou systém vybere. Mělo by se tak předejít situaci, kdy by jedna škola byla u testování přehlcena a jiná by byla poloprázdná.

Zachovány budou dva termíny státních přijímaček, přičemž se bude brát v potaz lepší výsledek z testů..."

Stihne se to nějak určitě, ale k dopilování je teda fakt málo času:-)
Je možný, že plánujou, že oba termíny se to bude psát v jedný, vybraný škole? A pokud se děl ještě školní část (dcera zatím plánuje dvě ze tří škol, kam se dělá ještě školní část), ta někdy jindy naběhnou do těch dalších škol udělat tu školní zkoušku?
Trochu bordel v tom asi bude, no:-)
 TaJ 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 11:57:58)
Federiko, vidím to podobně, ono se to nějak stihne, ale bude to nejspíš trochu chaos.
 Vážný2 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 21:19:11)
Taky se bojím, že to nebude pilotované, že se tam může objevit nějaká zákeřná logická chybka, která způsobí, že v prvním týdnu vydají nějaké seznamy a pak za dva týdny seznamy dost jiné.

Ono něco jiného je, když distribuovaně xxxx škol hodnotí výsledky, dostane výsledky společné přijímací zkoušky a k tomu "nějak" připočte svoje další body. A vyřeší výjimky, atd. A něco jiného je, když toto rozhodování škol chcete centralizovat a exaktně popsat.

Např:

- Školy tam musí bez chyby zadat (ručně) veškeré výsledky svých zkoušek. Musí zadat správně váhy, jak přihlížet ke státním zkouškám, ke školním zkouškám a ke známkám ze ZŠ předmětů. A zde je třeba problém - celkový průměr vs. výběr předmětů - protože ty předměty se mohou v různých školách jmenovat různě. Dosud to řešily ty SŠ samostatně, mohly se rozhodnout, že předmět "Vědy" zahrnou a předmět "Výchovy" ne. Ale nyní to za ně musí vyřešit počítač centrálně. A co se sníženými známkami z chování?

- A nebo budou muset školy zadat pro každého uchazeče ručně body za známky.

- Co se zdravotním potvrzením ke studiu? Co když se přihlásí dítě s poruchou sluchu, řeči, pohybu na pedagogickou školu?

- Co se žáky s prominutím přijímací zkoušky z nějakého důvodu (odlišný mateřský jazyk + ZŠ v cizině). Škola mohla/musela odpustit přijímací zkoušku, ale musela prověřit dostatečnou znalost z ČJ. Atd.

- A nakonec, co když rodič A zadá jednu přihlášku a rodič B druhou přihlášku. Plus zde samozřejmě nastává problém s dětmi v pěstounské péči. Dokážu si představit, že mnohde je to problém získat podpis rodiče. A že se to prostě různě obcházelo, někdy tam rodič udělal klikyhák, kdoví jestli vždy. Naštěstí bude zatím zachována písemná forma přihlášky. Navíc nikde v databázi státu není zaznamenáno, kdo má jaké práva k jakému dítěti. I proto, že soudy nikam svoje opatrovnická rozhodnutí nezanáší v nějaké granularitě, existují pouze decentralizovaně textově. A není ani tato granularita - nomenklatura práv k závslé osobě stanovená.


Dělal jsem na několika docela důležitých projektech státní správy v dopravě a musím říci, že analytici se zapotili a byl na to víc jak rok. A dolaďovalo se to 3 roky a vlastně furt.







 Yuki 00,03,07 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 22:06:44)
vážný, co se týká pěstounské péče, ono je to školám úplně jedno, v dnešní době se polovina dětí jmenuje jinak než jejich rodiče a nikdo to neřeší, nikdo nezkoumá, kdo je vlastní a kdo ne, školy se neptají a nikdo jim to nehlásí
 Vážný2 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 22:43:49)
Školám je to jedno, protože se k tomu přistupuje způsobem, že kde není stěžovatel, tak není problém. (Ale že je někdo pěstounský, to má třeba školka v papírech, protože musí znát zákonné zástupce. A rozsah kompetencí, vyzvedávání, právo na informace atd.)

Ale existuje už pár judikátů, kde se rodiče do krve servali o to, do jaké školy má dítě chodit.

Dosud při přihlášce na SŠ stačil podpis jednoho rodiče. Škola to brala za podpis za oba s tím, že když druhý to chtěl namítnout, že nesouhlasí, musel to napsat na příslušnou školu (pokud o ní věděl).

A teď si představuju, že v systému s jedním rodným číslem dítěte budou dvě přihlášky od jiných osob. Je to něčí chyba, nebo je to rozpor rodičů? Nebo jen překlep? Vtip? Kdo má právo za dítě podepisovat přihlášku? Nevyřadí to dítě z přijímacích zkoušek? Stihne například v takovém případě doručit CERMAT výzvu oběma podávajícím, aby doložili své právo a případně soudní rozhodnutí nahrazující vůli druhého z rodičů? V papírovém světě se ten druhý rodič nemohl snadno šprajcnout, neznal třeba ani tu školu, v elektronickém je to dalo snazší.

A mj.: Dítě musí přihlášku spolupodepsat, protože od 12 let má právo se vyjádřit ke všemu, co se jeho týče. Jenže dítě nemůže zatím mít elektronickou identitu.

Jo a už vidím, jak ZŠ zadává do systému CERMATu známky, pokud někdo nebude dost inteligentní a nezmocní CERMAT v zákonu(!!!) k tomu, aby si je stáhl ze centrální školní matriky na MŠMT.
 Vážný2 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 23:53:46)
Aha, tak už jsem se podíval na návrh zákona a je to jasné:

Rodiče nahrají do systému přihlášku a kopie dokladů (vysvědčení, zdravotní potvrzení).
Nebo to pošlou papírově na všechny školy. A ty pak musí samy zadat do systému přihlášku, kde se musí shodovat pořadí škol.

Všechny ty střední školy to uvidí. Pak proběhne zkouška, každá ze tří škol dostane výsledky JPŠ a sama sestaví pořadí všech splňujících kritéria přijetí.

A v systému pak přiřadí všechny přijaté, co se vešli. Ty co budou přijatí na více škol, ty vyškrtnou z méně preferovaných škol. A na volná místa posunou další dosud nepřijaté. Takto v iterativních cyklech budou pokračovat dokud bude zbývat nějaké volné místo na nějaké škole, která ještě má úspěšné zájemce. Ředitelům pak pošlou výsledky.

Veškeré odvolávání už je v rukou ředitelů.

 Yuki 00,03,07 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 6:36:29)
no už to vidím, jak rodiče posílají cokoliv, dokud všechno ověřila škola, bylo to dobrý, ale u nás někteří rodiče neumí poslat sms, nemají doma počítač, ověření vysvědčení znamená nejdřív to vysvědčení najít, potom nechat ověřit, zaplatit za to, poslat poštou zase něco stojí, zahrát osobně stojí peníze na cestu a čas, a vůbec ochotu to udělat, nemají všechny děti schopný rodiče, a u nás je jich dost
 TaJ 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 7:48:23)
Yuki, tak právě pro tyhle případy tam zůstává ta možnost podat přihlášku klasicky papírovou, ne? My to možná taky budeme podávat klasicky, nemám žádnou datovou schránku, ani elektronickou identitu apod., zatím jsem to nepotřebovala a zřizovat si to jen kvůli přihlášce, nevím...
 Yuki 00,03,07 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 8:05:27)
jasně, ale ověřit vysvědčení je úkol nadlidský, zatímco dřív jsme jim to dali už na přihlášce a s podpise a razítkem, nebylo potřeba hledat vysvědčení a ověřovat a přikládat k přihlášce, každý úkon navíc je problém - pro tebe samozřejmě ne, ale pro spoustu jiných ano, já jsem ve škole v oblasti, kde to problém bude možná pro čtvrtinu rodičů, to samotný posílání zvládnou, když jim to někdo nachystá a dá až do ruky, ale teď to budou chystat sami
 K_at 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 8:22:48)
Yuki, vidíš, to je výborný postřeh, v čem taky může vězet problém s přihláškou na střední. Plus nedostupnost například poboček pošty a úřadů, kde ověření provedou.
 TaJ 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 8:46:30)
Yuki, tak teď je taky otázka, jak budou vypadat papírové přihlášky, jestli to právě papírově nenechají stejně, jako to bylo doteď , že to vypíše škola apod. Jestli vlastně ty papírové přihlášky nezůstanou stejné a jen k nim přibude i ta elektronická možnost...
 Alena 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 9:15:29)
"ověřit vysvědčení je úkol nadlidský, zatímco dřív jsme jim to dali už na přihlášce a s podpise a razítkem, ne" A na to si prisla jak, ze bude nutne overovat vysvedceni ?
 babi_ 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 9:20:25)
Yuki, tak to zas ale nevypadá, že by o třetinu vzrostlo množství přihlášek na testy. Pokud pětině rodičů bude muset pomáhat třídní nebo školní poradce, aby to vůbec nějak zvládli, tak jim snad ty maturitní obory rozmluví. Respektive úvahu tohoto druhu "ať to zkusí, když může" udělají asi jen rodiče, kteří samostatně zvládnou podat přihlášku.
 Alena 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 9:47:28)
"Pokud pětině rodičů bude muset pomáhat třídní nebo školní poradce, aby to vůbec nějak zvládli, tak jim snad ty maturitní obory rozmluví. "
To, ze bude potreba neco overeneho dokladat a ze to pro rodice bude slozitejsi nez ted, si yuki vymyslela, nevyplyva to z niceho, co Vazny psal a nevyplyva to z zadne chystane vyhlasky.
Do ted byly moznosti:
1) nechat si prihlasku vydat potvrzenou školou, (+ dojit k doktorce pro razítko, speciality dodat overene)
2) podat sam a dolozit overene dokumenty (vysvedceni)

Navrh noveho stavu:
1) podat v digitální podobě (podpis zákonného zástupce zajistí např. bankovní identita)
2) zůstává papírová verze přihlášky (tady bude bezpochyby opět vydávat ZŠ, do systemu zaeviduje SŠ)
nově stačí doložit obyčejné kopie případných příloh k přihlášce – originál si může škola později vyžádat k náhledu.
 babi_ 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 10:16:47)
Aleno, ano. Pokud pojedou rodiče postaru, papírově, účastní se procesu školy. Ověřování jsem nekomentovala.
 Yuki 00,03,07 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 13:04:12)
vtom případě by mě zajímalo, jak budou školy přihlížet k výsledům ze základky, prý totiž většina bude, takže to bude zmatek ještě větší

protože děcka jsou z růzbých škol, někdo má samý jedničky, ale zmrší přijímačky, protože prostě neumí, takže Sš bude chtít vidět všechno nebo skoro všechno od těchto

no prsotě to bude super,

a pro základky to bude práce navíc, protože ještě budu kontrolovat, kdo to zvládne sám a komu je potřeba pomoct
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 15:21:45)
Vždyť i předtím si to někdo řešil sám, někdo za pomoci školy.
Já bych fakt zrovna v tomhle problém neviděla.
To spíš v tom zařazování do škol.
 Yuki 00,03,07 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 16:10:38)
Od nás neřešil přihlášky sám vůbec nikdo, proč by to dělali?
 Alena 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 16:30:09)
"od nás neřešil přihlášky sám vůbec nikdo, proč by to dělali?" protoze si skola vymysli svevolne terminy (odevzdejte nam svou volbu ctrnact dni pred oficialnim terminem) a pravidla (nez potvrdime prihlasku, musite mit vyplnene skoly - nesmysl), mluvi detem do voleb, nebo to jednoduse vyplni blbe. U viceletych gymnazii posilaji rodice mimo skolu, protoze nechteji, aby skola z ruznych duvodu o prijimackach vedela.
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 17:07:18)
Já to třeba dělala, nechtělo se mi jít do školy...
A školy sice měly povinnost brát v úvahu známky, některé to ale vůbec nezajímalo a dělaly to třeba tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Třeba dali symbolicky jeden bod, když byl průměr do "2". Což měli všichni. A kdyby náhodou neměli, tak by přišli o bod,čili o prd.
 Alena 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 15:34:09)
"a pro základky to bude práce navíc, protože ještě budu kontrolovat, kdo to zvládne sám a komu je potřeba pomoct" To bylo doted stejne, kdo chtel, mohl podavat prihlasku sam. Pro zakladky to bude uspora, ptz nebudou muset tisknout a resit cast prihlasek. Vyrabis problemy tam, kde nejsou.
 Alena 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 15:54:24)
"vtom případě by mě zajímalo, jak budou školy přihlížet k výsledům ze základky, prý totiž většina bude, takže to bude zmatek ještě větši"
doted nekdo k vysvedceni prihlizel a nekdo ne, to neni nic noveho, je to soucast skolni casti.
Pokud te to zajima, tak si ten navrh precti:

https://www.odok.cz/portal/veklep/material/KORNCWGN7J67/
 Yuki 00,03,07 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 16:12:01)
známky byly povinnou součástí, teď nebudou, ale školy je dál zohledňovat můžou a prý i budou, většina
 Alena 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 16:31:27)
Yuki, byly povinne, ale nekde vazily treba promile. Je to soucast skolni casti, ktera se proste pricte k vysledkum statnim.
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 10:03:46)
Proč by měli proboha ověřovat vysvědčení? To by mě vůbec nenapadlo.
 Vážný2 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 21:18:51)
V té elektronické verzi není povinnost doklady ověřovat, čili trochu hrozí, že třeba známky z 8 někdo padělá. Z 9 ne, tam je to vošajstlich, protože tam má škola právo/povinnost? ověřit ukončení základního vzdělání. Nevím jestli to SŠ dělají.
 Alena 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 21:30:31)
"V té elektronické verzi není povinnost doklady ověřovat, čili trochu hrozí, že třeba známky z 8 někdo padělá." SŠ si muze vyzadat original cehokoli(z priloh), proc by to kdo delal.
 Vážný2 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 21:47:34)
U syna ještě nebyly jednotné PZ a jedna škola promíjela přijímačky na 8lG pro samé jedničky za celý první stupeň. Tam si dokážu toto představit.
 Yuki 00,03,07 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 6:40:26)
co se týká pěstounství, asi i ve školce a určitě na základní škole chtějí vidět rodný list dítěte, tam se zjistí, kdo je, nebo není rodič, navíc ospod se o tyto děti zajímá, ale na střední škole rodný list už nikoho nezajímá a ospod se taky nezajímá, protože už je to po ukončení povinné docházky, takže škola nemá jak to zjistit, mám s tím zkušenost, je jim to úplně jedno, i když jsem jim to řekla, sice v jiné souvislosti, ale nikoho nenapadlo, že by mohli chtit podpis zákonných zástupců
 Muumi 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 8:26:08)
Jak jsi přišel na 12 let? Dítě má snad právo vyjádřit se k čemukoliv v jakémkoliv věku, pokud je to věc, na kterou rozumově stačí, na kterou je dost vyspělé.
 Vážný2 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 21:44:18)
::Jak jsi přišel na 12 let? Dítě má snad právo vyjádřit se k čemukoliv v jakémkoliv věku, pokud je to věc, na kterou rozumově stačí, na kterou je dost vyspělé.

Mummi, to ano, ale od 12 se úřady musí povině dítěte ptát, protože se již považuje obecně za schopné formulovat svůj postoj.
 K_at 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 21:47:40)
Vážný, ale v praxi to tak vůbec nefunguje. V těch 12.
 Yuki 00,03,07 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 12:07:27)
letos by se měly zase psát testy ve dvou termínech a bude to větší chaos a víc testovaných, protože kdo si vybere aspoň dva obory s testama, ten je bude psát dvakrát, i když bude mít jeden bez testů, takže bych si tipla, že to zkusí velká většina

o to víc bude opravování, o to dýl to potrvá, o to větší chaos
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 17:14:11)
Yuki,nerozumím, testy se psaly ve dvou termínech i loni-vlastně většinou, až na rok 2020, ne?
 Yuki 00,03,07 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 17:59:47)
Federiko, jenže letos bude mnohem víc těch, kdo si dají dva maturitní obory, když jim pořád ještě zbyde třetí možnost na ten nematuritní, úplně klidně můžou všichni dát dva maturitní a zkusit si napsat dva testy, nebo aspoň jeden, protože třetí možnost jim to bude jistit
loni ještě dva maturitní dali jenom ti, kdo si věřili, letos není důvod nezkusit to aspoň jednou
 TaJ 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:04:40)
Yuki, mám pocit, že psali, že i pokud si dítě zvolí jen jeden maturitní obor, tak mu zůstanou dva pokusy na přijímací zkoušku. Což by znamenalo, že ať si dítě zvolí jeden maturitní obor, nebo tři, tak pořád bude psát dvě přijímací zkoušky...
 Senedra 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:28:33)
A nevíte, jak je to s osmiletými gymnázii? Můžou páťáci podat dvě neo tři přihlášky? Pár jich připravuju na přijímačky..
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:06:02)
Jo, já neznám nikoho,kdo si nedával maturitní, těch učňáků bez maturity je málo. a většina psala dva testy. Tam se podle mě nic zásadního měnit nebude.
Zřejmě systém rozdělí ty školy, kde se budou psát testy. Mě by zajímalo, jestli je možný, že by se třeba dcera psala oba testy v jedné škole.
A pak by teda musela extra naběhnout do těch jiných škol na školní přijímačky.
No, nějak to vymyslí. Zatím by měla řešit hlavně to,aby v každým případě napsala ty testy dobře.~:-D
 Yuki 00,03,07 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:08:29)
tak od nás z úplně obyčejné vesnické školy dělaly přijímačky tak dvě třetiny dětí, teď by mohly klidně všechny, to je docela rozdíl
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:19:08)
Yuji,
myslím,že ta oprava je nejmenší problém, stejně většinu dělá mašinka.
To okolo,rozřazení a tak, to bude větší problém.
 Okolík 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:22:43)
Federiko, omyl, opravdu většinu mašinka zatím nedělá ~d~
Kdybych tě tu nečetla, myslím si, že nevíš, jak ty testy vypadají...
 Yuki 00,03,07 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:26:32)
ale ono nejde jenom o čtení a opravy testů, taky je potřeba někde ty děti k práci posadit, zorganizovat to všechno, bude to bez vyzkoušení rovnou o třetinu větší, předpokládám, že to bude mít spoustu potíží
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:28:54)
Tak bude dělat. Na přípravce "To dáš" mají velký množství testů téměř okamžitě opraveno, hned po testech si to děti odnášejí.
Fakt si myslím,že zrovna s tímhle bude nejmenší problém.
 Okolík 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:32:01)
Federiko, půlku musejí opravovat lidi....
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:33:55)
Ne, Okolíku, zrovna opravuju test, těch otevřených úkolů je tam minimum.A všechno ostatní jede mašinka.
Ten test, co mám zrovna před sebou, má třeba 6 otevřených úloh ze 30.
 Okolík 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:51:41)
A co je to za test - pravý cermat nebo jakocermat?
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:52:42)
Okolíku, Cermat.Těch otevřených úkolů je mnohem míň.
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:54:09)
A koukla jsem schválně i na další testy, mám jich tu opravených tuny. Většinou jde o ca 6 úloh ze 30.
 Okolík 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:55:24)
Asi máš nějaké jiné testy než znám já, tam je otevřených úloh hodně, rozhodně více než 6. Ale to je jedno, opravy budou hodnotitelum prostě trvat dlouho~d~
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:57:04)
Mám testy ze všech let, nové i staré, je to plus mínus stejné.
 Okolík 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:57:59)
Teď mi došlo, že asi píšeš o čj, já znám spíš testy z mat.~d~
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:59:01)
Jo, čeština. Matika nevím, tam je to rýsování, ale jinak taky asi dost "a-b"
 Yuki 00,03,07 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 19:02:45)
v matice je dost příkladů, kde se kontroluje i postup, dokonce je bod za postup s malou chybou, rýsování taky nemůže číst jen mašinka
 Senedra 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 19:49:57)
Fed, matika - dobrá třetina se boduje i postup... A příklady opravují lidé, dokonce dva nezávisle a když dojde k různému bodovému zisku, tak se to ještě kontroluje.
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:58:33)
Test projede mašinka a zbytek ten hodnotitel. Oproti jiným letům to fakt žádný problém nebude.
Jak bude ale fungovat to ostatní, se zatím neví. A moc času prostě není.
Snad to bude fungovat bez větších problémů.
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:31:28)
Okolíku, uzavřených úloh je nejvíc-a ty opravuje mašinka.Jen ty otevřený kontroluje školitel.
 Okolík 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:54:00)
Myslíš hodnotitelů - opravuje otevřené úlohy.
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:56:44)
Jo, pardon, hodnotitel , proškolenej pracovník.
 K_at 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:22:47)
Bojím se, že bez možnosti to vyzkoušet, dojde k tomu, že se někde systém položí. A vzniknou pochybnosti o tom, jestli je vše ok, dobře vyhodnocené a dobře zúřadované. Ty děti budou zase na ostro jako pokusní králíci. Jakoby toho nebylo dost i tak,toho stresu.
 Senedra 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:30:00)
Nevím , proč se na jaře neřeklo - OK, nastal velký problém, tak se na něj během roku a půl pořádně připravíme. Ne, hodí se všechno na poslední chvíli s vidinou toho, že to zklolabuje... A současní deváťáci jsou vystresovaní tak jako tak, tohle jim rozhodně nepřidá.
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:32:41)
Senedro,
a seš si tím jistá? Taky připravuju děti a nikod zrovna z tohohle vystresovanej není,nikdo z nich to moc neřeší. Tedy ty změny, myslím. To spíš rodiče.
 Silvie+dva kluci 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:44:58)
Asi tak, u syna ve třídě to řeší hlavně rodiče, posílají děti na kurzy, ale že by to nějak řešily ty děcka, nevím no. Syn chodí na přípravu, ale zatím není ve stresu. To spíš já. Nevybral si úplně jednoduché školy.
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:52:08)
Dcera taky ne.
Ale zatím bohužel přijímačky neřeší vůbec~:-D
Doufám,že ji nakopnou výsledky těch přijímaček nanečisto, zatím má pocit, že času moře a nic se neděje.Což sice asi taky zatím je pravda, ale přehoupnou se Vánoce a...
 Yuki 00,03,07 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 19:00:54)
naši deváťáci to letos řeší, viděli totiž, jak na to kašlali ti loňští, a já bych to taky nerada zopakovala, takže naše devítka už začala a dokonce nás uháněli, kdy už konečně začneme, ptají se i na to, jak to letos bude s přihláškami, zápisovými lístky, odvoláním... nejde to mimo ně, jak to bývá jiný roky
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 19:02:22)
Tak u dcery ve třídě klid, mají fakt pocit, že hromada času. Probíhá tam nějaká školní přípravka, mimo vyučování,ale spousta z dět se chce přihlásit až na termín od února.
 magrata1 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 20:09:02)
Já mám dvě holky (dceru a žačku) na talentovky (3. a 4. ledna). Zatím jsem ve stresu jen já. Ony začnou vyšilovat tak v půlce prosince, kdy už budu chtít klid a nebudu na ně mít čas~o~
 TaJ 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 19:16:14)
Federiko, syn taky nevypadá nijak vystresovaný, jen chce udělat všechno pro to, aby měl co největší šanci se dostat tam, kam chce. A nechce právě být potom ve stresu na poslední chvíli, proto chtěl chodit už takhle brzy, aby měl dost času si to nacvičit a procvičit. Ale že by nějak z toho šílel a nervoval se, to určitě ne...
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 19:22:32)
jo,TaJ, to je dobrej přístup.
U nás se vyberou nejnáročnější školy, ale fakt, že je na přijetí třeba ca 45 bodů na test, je zatím nezajímavej.
Protože jaksi, je přece ještě říjen, že~:-D
Ale ona to tak má se vším, na test na další den se začne připravovat v 11 večer,ten večer předtím. S přijímačkama to ale takhle fungovat nebude.
Tak snad to docvakne. Dřív, než v březnu~:-D
 TaJ 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 19:25:10)
Federiko, no, syn se obvykle během roku do školy taky připravuje vždycky až na poslední chvíli. Ale tady mu nějak naštěstí došlo, že je možný, že bude mít někde trochu mezery, vzhledem k tomu, v jaké škole je, takže to bere tak, že tady bude lepší začít něco dělat dřív. A jsem zvědavá, jak dopadne ten první test, už jsem ho upozorňovala, že ten první asi u nikoho nedopadne moc skvěle, ale že má právě pak spoustu času to zlepšit...
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 19:26:40)
Já ji neupozorňuju vůbec. Naopak by mohla narazit:-) Třeba by ji to nakoplo.
Asi jde o stejný testy, u vás? O víkendu, už příští víkend? Taky jsem zvědavá.
 TaJ 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 19:46:33)
Federiko, u nás by ho to asi nenakoplo, spíš naopak, takže v jeho případě mi přijde ideální upozornit, že to ze začátku asi u nikoho nedopadne nijak skvěle, ale že právě proto to běží už odteď, aby měl dost času to zlepšit.
Jo jo, už příští víkend:-)
 babi_ 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 19:47:05)
Federiko, trochu si myslím, že je možná ze své školy připravená průběžně hodně dobře, a i ten první test napíše slušně. Takže... taky jsem zvědavá :-) Budu ráda, když napíšete, jak děti dopadly - jak tvoje dcera,

tak syn TaJ.

Každopádně... je teprv říjen ~;)
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 20:16:52)
Babi,
já už psala jinde, puberta nastoupila náhle, pozdě, ale bouřlivě.
Teď měla týden volno. Nedělala vůbec nic-tedy všechno možný:-),ale nic do školy.
A je večer, ráno brzy vstává a vztekle tady pobíhá, kde že má ty papíry,který přinesla ze školy minulý pátek a někam je hodila, že z nich musí dělat dlouhej úkol. Nemá čtenářskej deník a co-ona nemá ani dočtenou tu knížku. Ale všechno stihne, že ,do rána času dost.
A cokoli řeknu, je otočeno proti mě~:-D
Tak si radši udělám dobrou večeři a čaj a neříkám nic.
A jsem si jistá, že ten příští víkend bude pěkně naštvaná, až uvidí výsledek. Protože matka nemá nikdy pravdu, že.
A minulý rok v tuhle dobu brečela, když jsem se za ní večer před spaním nepřišla rozloučit:-)
Ach jo~:-D
 babi_ 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 20:21:24)
Federiko, jsem to jinde četla... neříkej nic, nech to na ní. Je zvyklá makat, ona si poradí.
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 20:31:37)
Babi,
já bych tak někdy vyjela...~:-D
 babi_ 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 20:34:53)
Fedreiko, nojo, ale to nepomůže ~d~ Přeji pevné nervy a dobrou noc, vstávám ve 4:48, abych si pak přes den dosytosti užila povalování ve vlaku ~;)
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 20:35:27)
Ó bože, to by mě zabilo:-) Tak dobrou noc!!
 TaJ 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 20:41:20)
Federiko, syn teď hraje s kámošem nějakou online hru. Do školy nemá připravené asi nic, už se někdy radši ani neptám~;). Zasedne k tomu nejdřív v devět, pak bude ještě určitě stříhat nějaká videa a pak tam vytuhne na posteli, všechno rozsvícené, zapnuté...jako mnoho večerů v týdnu...no, co už, zatím nakonec vždycky všechno do školy má, tak co se budu rozčilovat...
U nás puberta přišla někdy ve 12, celkem náhle, jak fyzicky, tak najednou se přestal chtít se mnou učit, celé dny byl (a je) zavřený v pokoji...když od něj chci něco doma udělat, tak to tedy jde a udělá, ideálně, když se dopředu dohodneme v kolik hodin a jak dlouho to bude trvat~:-D. O víkendech často mizí nejmíň na jeden den od rána pomalu až do večera někam s kámošem fotit, ale aspoň vždycky víme kam... Jsem zvědavá, jak to bude zvládat s tou přípravou, když jeden den z víkendu bude celý pryč a druhý na testech...
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 20:51:09)
TaJ,
dcera má v pátek večer trénink, v sobotu chce jezdit na snowboard, na chatu s kamarádkou a v neděli ráno tu přípravku. Neděle odpoledne až do večera trénink.
Musí se naučit využívat času, kterej má. A to moc neumí.
 TaJ 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 21:07:38)
Federiko, jojo, syn má sice o dost víc času, než tvoje dcera, nemá žádné tréninky a i ve škole končí dřív, ale ten čas stejně vždycky tak nějak stráví těmi svými zájmy a všechno do školy dělá na poslední chvíli.
 Monika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 22:37:12)
Federiko, moje zkušenost je taková,že náročnější program člověka donutí využívat čas efektivněji, než když někdo nemá žádné zájmy n.mu je rodiče zakážou, aby měl čas na školu/ přípravu na zkoušky atd. Ale samozřejmě "přiměřeně, přiměřeně".My jsme neměli mobily a já se dovedla ovládnout a odpoutat se od čtení knih, když bylo hodně školy + hodně sportu.Kdyby dcera vtreba věnovala přípravě čas "na cestě" - přesuny na tréninky, závody,na hory a zpět, je to času docela dost a zároveň toho může hodně stihnout ...
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 10:06:50)
Moniko, jo, přesně takhle si to představuju.Ona si ale na cestu zatím vezme mobil.
Slibuju si právě od gymplu to, že jak ty věci do školy nebude běžně stíhat naučí se líp využívat času. Teď se na všechno připravuje nárazově, klidně po půlnoci a zatím má asi pocit, že stačí.
Vzhledem k jejím nemocem bych byla ale ráda, kdyby spala tak, jak by měla.
 Termix 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 10:34:34)
Federiko, abys nebyla zklamaná. Zrovna včera jsem řešila se synem, že ač v tomto školním roce bude maturovat, doteď se neumí učit. Zatím má veškerou maturitní přípravu na háku, jediné, co udělal, sepsal si seznam literatury, kterou k maturitě odevzdá. Knihy teda přečtené má. A to je vše. A teda už ví, že na základě certifikátu už " odmaturoval" z angličtiny, kterou si nakonec vybral jako pátý předmět. On si nezjistil ani termíny scio testů k přijímacím zkouškám. Jen se rozčiluju zbytečně.
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 10:50:54)
Termix~:-D
Jako starší syn se to nenaučil nikdy. Absolutně všechno na poslední chvíli a když to neklapne, vymejšlí postupy, jak se z toho co nejlépe vykroutit.
Jenže tomu byl vždycky fuk i výsledek Teda stačil mu ten nejhorší přijatelnej:-)

Mladší syn se učí efektivně, málo, ale fakt efektivně. Využívá k tomu cesty autobusem i třeba pobyt na záchodě~:-D Nikdy nebláznil, neučil se do noci, všechno v klidu. A zas má svý postupy, zásadně s neučí nic, co mu nedává smysl. Třeba i s tím,že to řekne vyučujícímu a nechá si dát špatnou známku.
Ale dcera chce zatím jen nejlepší známky a honí to v noci, těsně před testem.
 Ennywan 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 10:56:08)
Federiko, jak syn dopadl skrz ty jedy? Vyřešilo se to nějak dobře? Nevím, jestli jsi to do nějaké diskuze psala.
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(30.10.2023 11:02:32)
Ennywan,
nevyřešilo se zatím nic. Táhne se to. Ale myslím, že tenhle nebo příští týden uplyne doba, během které to musí dořešit nebo začít řešit. Tak uvidíme.
 TaJ 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 20:28:28)
Babi, já jsem hlavně docela zvědavá, jak bude zvládat ten časový limit. Naštěstí u ostrých přijímaček pak bude mít tu výhodu času navíc...
 babi_ 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 20:30:21)
TaJ, budu vám na jaře držet palce - k přípravě tedy taky ~;((
 TaJ 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 20:31:27)
Babi, děkujeme~;((
 Senedra 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 19:48:14)
Fed, jednu deváťačku mám doma, s dalšími se bavím v práci. Fakt nejsou v pohodě.
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 20:17:42)
Senedro,
mně jich denně pár chodí a všichni zatím vypadají v pohodě.
Přijde to tak v únoru~:-D
 Yuki 00,03,07 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 20:22:42)
já jich mám letos nějakých 15 a úplně v klidu nejsou, naopak, i když ještě nemají depku, už je jim jasný, že bez práce to nepůjde

a jsem ráda, loni jsem je nemohla dostat k práci ještě v lednu, prosila jsem rodiče, aby na ně dohlídli, moje zodpovědnost to nebyla, přesto ani rodiče, ani děcka, bez zájmu a snahy

takže jsem je letos trochu dřív seznámila s realitou, doporučila jsem jim popovídat si s loňskými deváťáky a už pracujeme
 TaJ 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 20:30:50)
Yuki, tak syn ve stresu zatím nevypadá, i když samozřejmě ví, že bez práce to nepůjde. Ale to bere jako normální, že bude muset trochu zabrat, když něco chce...
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 20:30:50)
Mně pak v tom únoru fakt zabrali. Dokonce jsem měla někdy skupinky, takový lehce soutěžní, bavilo je to.
Ale v tuhle dobu fakt klid.
 Yuki 00,03,07 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 22:04:13)
vrrtaku, úspěšnost byla velká, z víc než dvaceti se nedostaly ani na odvolání dne, ale to se dalo čekat, blbě zvolily a nedaly si říct, z toho jedna neudělala fyzický testy, a druhá chtěla na stejný obor na dvou školách, přitom šance mizivá
pak asi tři na odvolání, nebyli moc hluboko, do desátého místa

u nás není střední škola, všechny jsou dost daleko, někteří šli do krajských měst v okolí, takže to nebylo tak zlý, ale nechci už stejným způsobem řešit všechno v březnu
 TaJ 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:18:09)
Federiko, ono těch učebních oborů bez maturity zase tak málo není, ale když jsme třeba hledali, co dát jako třetí možnost, co by bylo tak trochu na jistotu, tak narážíme na to, že všechny ty obory jsou úplně a těžce mimo synův zájem. Takže jestli ho něco ještě nezaujme na veletrhu Schola Pragensis, kam půjdou se třídou, tak bude asi i třetí možnost maturitní a budeme doufat, že mu ta jeho nej škola vyjde.
 Federika 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:21:37)
TaJ,
já se snažím neřešit, co bude, ono to prostě nějak bude:-)
Dcera se ještě nedostala do modu-" měla abych něco začít dělat", takže se těším,až začnou teď od listopadu ty testy nanečisto, aby zjistila, na kolik to dělá bodů a aby ji to trochu nakoplo:-)
Jinak by měla fůru času až do března, dělá všechno na poslední chvíli.
 TaJ 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:27:40)
Federiko, tak syn se zatím sám hlásil o přípravu ve škole, tu už jedou - hodina matiky a hodina češtiny týdně ještě navíc k rozvrhu...plus od listopadu bude mít každý víkend ty přijímačky nanečisto, to taky bere v pohodě...on totiž moc dobře ví, že sám by se doma něco dělat nepřinutil, takže v jeho případě je jediná možnost tyhle organizované aktivity.
 Silvie+dva kluci 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 17:00:56)
Syn má zase u jedné školy fyzické testy a na dni otevřených dveří nám bylo řečeno, že i když má tuto školu jako první, tak není jisté, zda by dělal i pisemne testy tam nebo jinde a přijel pak jen na ty testy. Pry ho můžou poslat psát i na jinou školu. Takže uvidíme :-)
 TaJ 


Re: Školství - rozhovory k tématu  

(29.10.2023 18:01:25)
Silvie, já jsem nedávno někde četla zmínku, že ty testy můžou psát i na jiných školách, než kam se hlásí, aby se předešlo přetížení některých škol, zatímco jiné by nebyly tak využité. A že se můžou při tom určování, kde bude dítě testy psát, řídit třeba i vzdáleností od bydliště apod. Tak uvidíme, jak to dopadne.
 Vítr z hor 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 14:00:31)
Vypadá to na bouřlivý rozvoj soukromého školství, protože v tom státním bude problém vydržet, něco se naučit a dostat se k obědu v jídelně – což všechno doposud jakž takž fungovalo ~d~

 Alena 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 14:29:24)
Jestli nemas nadnesene predstavy o soukromem skolstvi :), nebo myslis opravdu drahe skoly typu NPORG. Platy ucitelu vetsiny soukromych skol nejsou vyssi - jejich hlavni slozkou je statni prispevek a treba v Praze se jich netyka priplatek magistratu, takze plat muze byt i nizsi. Co se tyce jidelny, deti maji obedy drazsi (jsou sice zaky stejneho statu, ale opet nemaji narok na prispevek) a povetsinou na ne chodi do statnich skolnich jidelen.
 Vítr z hor 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 14:50:41)
Mám dost přesnou představu, jak funguje soukromé i státní školství už nyní a vím, že je většinou dost obtížné dosahovat standardů toho státního. Nejen kvůli komfortu pro učitele, ale i kvůli (ne)investičním výdajům a snům některých zřizovatelů o zisku z podnikání ve školství.

Ale mám taky představy o školství, které se pravděpodobně bude rozvíjet v budoucnu, pokud nabídka státního bude stále více tristní.

Už nyní je v okolí mého bydliště několik škol různé úrovně a cílů, které jsou velmi žádané a zájem převyšuje nabídku, byť teda moc nechápu, proč je zájem i o školy s dosti nízkou přidanou hodnotou. Ale asi jde o pohodlí, nízkou informovanost, výběr oblíbené či referenční bubliny a radost ze snahy zřizovatele vycházet rodičům všemožně vstříc.

Pokud budou rodiče ochotni opravdu platit (což jisté vrstvy budou, pokud je situace donutí) a soukromé školství se stane lákavým zaměstnavatelem, tak se holt úroveň soukromých škol začne zvyšovat, což bude zase lákat kvalitní klientelu, která bude škole dělat dobré PR atd.

To taky časem ovlivní složení obyvatel ve spádových oblastech některých škol (samozřejmě i státních, protože někdy je výhodnější koupit drahý byt, který si udrží cenu, u dobré státní školy, než platit školné) - což se děje už dnes.
 Alena 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 16:04:13)
"Pokud budou rodiče ochotni opravdu platit " nevim jestli bude dost rodicu, kteri si mohou dovolit platit statisice rocne, spis bude pribyvat spadove turistiky

"To taky časem ovlivní složení obyvatel ve spádových oblastech některých škol (samozřejmě i státních, protože někdy je výhodnější koupit drahý byt, který si udrží cenu, u dobré státní školy, než platit školné) - což se děje už dnes." neznam nikoho, kdo by se kvuli spadove oblasti opravdu stehoval, staci si dat trval bydliste do prislusne mestske casti /obce (to je v mem okoli vyuzivano hojne). A neverim, ze se dobudoucna spadove oblasti budou resit nejak silove.
 Vítr z hor 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 17:12:42)
"nevim jestli bude dost rodicu, kteri si mohou dovolit platit statisice rocne, spis bude pribyvat spadove turistiky"

Možná. Ale spočítej si ty statisíce, často se to neplatí najednou. Žijeme na vsi, za soukromé školy tu lidé běžně platí kolem 8–10tis měsíčně + doprava + strava. Tohle zaplatí i rodiče dvou dětí.

Objevila se tu nová škola s velmi dobrou prognózou (prestižní projekt, odhaduje se, že má šanci se zařadit do TOP 5), kde bude v budoucnu školné cca 16.000 (až postaví budovu). Je o ni velký zájem. Dosavadní klienti jsou buď rodiče střední třídy s jedním dítětem (zaměstnanci korporátů, vzdělaní podnikatelé či v totéž kombinaci s matkou učitelkou), nebo zaměstnanci zřizovatele dotyčné školy klidně s dvěma dětmi (zřizovatel školy je bohatá firma, která slušně přispívá svým zaměstnancům na školné pro jejich děti).


"neznam nikoho, kdo by se kvuli spadove oblasti opravdu stehoval, staci si dat trval bydliste do prislusne mestske casti /obce (to je v mem okoli vyuzivano hojne). A neverim, ze se dobudoucna spadove oblasti budou resit nejak silove."

Před pár lety tu v ČR na uplatňované spádové oblasti nikdo moc nevěřil. Už tady jsou a lidi si kvůli tomu kupují TB. V zahraničí už někde dokonce kontrolují, kde to dítě doopravdy bydlí, tam je běžné se stěhovat. Znám osobně několik lidí, kteří se kvůli škole pro děti přestěhovali (v dotyčném zahraničí). Jedna z nich je i uživatelka tohoto serveru.

V jiné zemi, kde je to s TB složitější a není tak snadné jako u nás si ho "koupit", si rodiče třeba v zájmové oblasti kupují garsonky, byť se do nich celá rodina samozřejmě nevejde. Protože je to známý problém, úřady už řeší, co s tím.
 Alena 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 20:24:57)
"Objevila se tu nová škola s velmi dobrou prognózou (prestižní projekt, odhaduje se, že má šanci se zařadit do TOP 5), kde bude v budoucnu školné cca 16.000 (až postaví budovu). Je o ni velký zájem." ale ty pokud se nepletu bydlis v priprazskem prstenci, jeji obyvatele nejsou z majetkoveho hlediska prumerna kupni sila.

"Před pár lety tu v ČR na uplatňované spádové oblasti nikdo moc nevěřil. Už tady jsou a lidi si kvůli tomu kupují TB. V zahraničí už někde dokonce kontrolují, kde to dítě doopravdy bydlí, tam je běžné se stěhovat" Ano v zahranici se stehuji, u nas ne, max si prehlasi bydliste. Tady se o tom mluvi, vsichni o prehlasovani vedi, ale zprisnenim pravidel spadu se to nevyresi. Mame enorme decentralizovane skolstvi a v jedne mestke casti najdes statni alternativu, skolu s rozsirenou anglictinou, klasickou skolu, dodrzovani spadu tu nedava smysl. Obchazeji je i reditele, protoze rada z nich nechce spadove rodice, ale rodice s kterymi se programove shodnou. Nedokazeme garantovat stejnou uroven skol a rodici by pri zprisneni pravidel vytvorili prilis velky protitlak, nevim, kdo by do toho sel. Stejne jako se leta mluvi o zruseni viceletach gymnazii, ale zadna politicka sila se k ruseni nema.
 Vítr z hor 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(28.10.2023 11:32:51)
“ ale ty pokud se nepletu bydlis v priprazskem prstenci, jeji obyvatele nejsou z majetkoveho hlediska prumerna kupni sila.”

Ono to neni bohuzel kupni silou. Ti, kdo vladnou pouze kupni silou a chteji klid, za nejz jsou ochotni platit, daji dite do bezne soukrome skoly. Bohati, kterym je vzdelani fuk, soupnou deti do nejblizsi skoly a penize daji radeji do bytu pro deti, dovolene na Maledivach, tretiho auta atd.

Jeden z hlavnich duvodu je nespokojenost s mistnimi skolami a naroky na vzdelani dotycnych rodin. Ti lidi, co davaji deti do tehle konkretni soukrome skoly s velkym potencialem a nemaji prispevek zamestnavatele, kolikrat stouraji prstickem, aby dali ty prachy dohromady, treba radsi nejezdi na dovolene, neusetri, jezdi busem a podobne. Je to otazka priorit.


“ Ano v zahranici se stehuji, u nas ne, max si prehlasi bydliste. Tady se o tom mluvi, vsichni o prehlasovani vedi, ale zprisnenim pravidel spadu se to nevyresi. Mame enorme decentralizovane skolstvi a v jedne mestke casti najdes statni alternativu, skolu s rozsirenou anglictinou, klasickou skolu, dodrzovani spadu tu nedava smysl. Obchazeji je i reditele, protoze rada z nich nechce spadove rodice, ale rodice s kterymi se programove shodnou. Nedokazeme garantovat stejnou uroven skol a rodici by pri zprisneni pravidel vytvorili prilis velky protitlak, nevim, kdo by do toho sel. Stejne jako se leta mluvi o zruseni viceletach gymnazii, ale zadna politicka sila se k ruseni nema.”

Ano, zatim to tu neni uplne vsude. Kdyz jsem pred 10 lety mluvila o spadovych oblastech, taky tu jeste nebyly ~;)
Skolstvi je uz ted, jak pises, decentralizovane, a prostrednictvim spadu ci geograficke vzdalenosti nespravedlive a zpusobuje nerovny pristup ke vzdelani. On kazdy zrizovatel nenabizi alternativy, vsichni nebydli ve velkych mestech s dostatecnou nabidkou - jako treba tebou zminenou skolu s rozsirenou anglictinou atd., takze spousta deti je odkazano na tu jedinou skolu, kterou ma ve spadu a/nebo v dostupnosti.
Dokonce i mesta s vice skolami, ktere jsou davno natriskane, nenabizeji alternativy, protoze nemuseji a casto nechteji, prinasi to komplikace.

Reditele by si moc radi vybirali deti, taky to mnoho let delali, ale to jiz je davno zakazano CSI (soukrome skoly si maximalne smeji vybirat rodice, s nimiz se programove shodnou). Zrizovatele cim dal casteji odmitaji platit skolu detem mimo spadove obvody a maji velmi silne paky na reditele, aby tyto deti neprijimali.
Rodice sice vyvijeji ruzne protitlaky, ale jejich zrizovatel proste nema, jak nabidnout dalsi variantu, zrizovatele ostatnich dostupnych skol tyto pred prespolnimi uzavreli, takze nechteji-li rodice dat deti do te jedine mistni skoly, zbyva zmena TB nebo soukroma skola.

Pred 10 lety nepredstavitelne.

S neuveritelnym narustem mist v soukromych skolach (a ted neresim uroven) zacalo v mistnich skolach dochazet ke znatelnemu ubytku deti te spolecenske vrstvy, ktera si jakoukoli soukromou skolu muze dovolit. Vliv G8 na socio-ekonomickou diverzitu ve tridach na vyssim stupni je tedy prinejmensim v nasem okresnim meste jiz okrajovy. Uz to proste davno neni problem k reseni, coz si mozna uvedomuji i politici.
 Alena 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(28.10.2023 11:51:32)
"Pred 10 lety nepredstavitelne." a dalsi postrehy, to co popisujes mi pripada jako typicke pro priprazsky prstenec, kde se sesli rodice, co chteji vzdelani a enorme maly pocet mist ve skolach. U me babicky daleko od vetsich mest si deti mohou vybirat skolu, maly pocet deti ve tride...tam soukroma skola siroko daleko neni, neni zajem ani financni moznosti. Ja jsem z Prahy,syn sel do skoly pred vic jak deseti lety, spadove skoly byly vzdy a hralo se na ne prisne uz tenkrat, oba kluci meli ve tride nekolik deti bydlicich za Prahou, co maji ovsem trvale bydliste jinde, system pretrvava stale stejny, jen se o nem obcas mluvi. Tim chci rict, ze problemy se prelevaji a i kdyz je Bek dalsi z rady ministru, co jsou dost mimo a nase skolstvi by zoufale potrebovalao nekoho schopneho, neverim ani na zanik jidelen, ani statniho skolstvi. :)
 Yuki 00,03,07 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(28.10.2023 21:14:05)
u nás v okolí školy není soukromá vůbec žádná, nejblíž jsou asi 30 km, jedna v okresním městě (ale jiný okres než my), druhá v malým městečku našeho okresu, jinak asi nikde nic, až Březová, a ta jestli se změní způsob financování, tak možná skončí
 Půlka psa 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 17:45:36)
" staci si dat trval bydliste do prislusne mestske casti /obce (to je v mem okoli vyuzivano hojne)."

To není tak jednoduchý. Musíš tam mít někoho znát nebo tam bydlet. Do úplně cizí městské části nebo obce si bydliště nedáš. Ani na úřad ne, to bys musela mít původní bydliště v tomtéž městě, takže ti to v tomto případě nepomůže.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 18:42:24)
Znám lidi,co koupili garsonku v blízkosti školy a děti tam přihlásili.
 Půlka psa 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 18:47:22)
Jo, to jo, ale musíš k tomu místu mít vztah nebo tam někoho znát. Jen tak si tam napsat bydliště nejde.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 18:59:21)
Proč by do svého bytu nemohli přihlásit svoje děti? Nikoho tam znát nepotřebovali.
 Půlka psa 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 19:03:59)
Když koupíš byt, tak ano. Já to pochopila tak, že si tem člověk dá bydliště jen tak. Ale třeba jsem to v tom vlákně jen špatně pochopila.....
 Alena 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 20:14:25)
"To není tak jednoduchý. Musíš tam mít někoho znát nebo tam bydlet. Do úplně cizí městské části nebo obce si bydliště nedáš" Dite asi nedas do skoly do uplne odlehleho mista, kde nikoho neznas. Jsou i byty, kde bydli desitky deti. :) Trvale bydliste se da navic koupit.
 babi_ 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 19:14:09)
U mnoha lidí jde o "pohodlí". Já jsem první stupeň vybírala s dětmi školu, kde bude prostě pohoda. Že zvládnou výstupy prvního stupně víceméně bez ohledu na úroveň vzdělávání jsem si byla jistá, jediné, co jsem od školy chtěla bylo, aby v dětech neutloukla touhu po vědění (a byly tam do jisté míry v bezpečí a pohodě). Na přijímačky na 8lg se připravovaly i mimo, to je pravda, ale těch pár měsíců "zabrání" nám za těch pět let pohody stálo, navíc jsem před první třídou netušila, zda je budou víceleté gymply zajímat.

A pak jsou rodiče, kteří chtějí mít školu hlavně co nejblíž nebo cestou do kanceláře, jedno jakou.
 Půlka psa 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 19:20:27)
My jsme z těch bláznů, co se kvůli dobré škole fakt reálně stěhovali :-D
 babi_ 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 19:26:25)
Za nás stačila ochota dojíždět do centra, zatímco nejbližší základka byla asi tak 2,5 minuty chůze. Spádovost tehdy nebyla problém.
 Půlka psa 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 19:55:41)
Já chtěla bydlet na vesnici, takže "centrum" neexistuje a mezi vesnicema je s tím dost potíž, takže nezbylo než zvolit ves s dobrou školou i k bydlení. Dnes už samozřejmě dojíždí to města, ale velcí to holt zvládnou.
 babi_ 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 20:07:10)
My byli rádi, že bydlíme. Kde a jak, to tak nějak "vyšlo", a dlouho nám to docela vyhovovalo. Sídliště na okraji Prahy. Pak jsme to vyměnili za větší byt taky v paneláku ještě dál od centra, na kraj sídliště, koukali jsme už do polí a ke vsím. Bydlet na vsi jsme zatoužili až když děti odrostly.
 Yuki 00,03,07 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 22:03:51)
nám naštěstí vzali kluky do dobré školy i beze změny bydliště, nevadilo, že nejsme spádoví, a tak jsem je vozila 25 km, aby mohli být v dobré škole, blíž žádná dobrá nebyla, tuto mi doporučili i v ppp

a když se podívám na děti z opačné strany spektra, je opravdu smutný, když dítě z městečka, kde teď učím, musí chodit do 30 km vzdáleného města, protože specka blíž není a kluk je těžký autista,
přitom naše škola mívala speciální třídu, bohužel to před lety někomu přišlo jako špatný a zrušili je, fakt super nápad, o jaký ve školství není nouze
 Bouřka 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 23:03:40)
20-30 km dojezd je tady u specek běžný. A ještě je to závislý na vlastnictví auta, dopravní spojení často neexistuje. Krom toho děti ze specek často potřebují doprovod. Až mi auto kiksne, tak se kvůli Green dealu budu asi muset nechutně zadlužit.
 Yuki 00,03,07 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 23:23:49)
samozřejmě že autista nemůže jet sám, nemůže ani autobusem, protože hodinu nevydrží, auto je nutný a protože tato rodina není zrovna bohatá, kluk chodí do školy jeden den v týdnu, ideální pro autistu i všechny kolem něho

ale ušetřilo se na učiteli a asistentovi pro speciální třídu ve škole

a že nám tam pár děti zůstalo, kterým by specka vyhovovala
 K_at 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(27.10.2023 6:31:23)
Tak nejsme schopni zařídit opatření taková, aby byly běžné zkrácené úvazky napříč ČR. Vzdělání, odlehčovací služby pro děti se spec potřebami a tudíž možnost dopravy, asistence a ještě třeba zaměstnání pro rodiče těch dětí, to už je moc potřeb dohromady. Kdo by se tím vůbec zabýval.
 kachna_ 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(27.10.2023 20:47:33)
Bouřko, nefunguje u vás Maltézská pomoc? Ale finančně taky celkem darda (větší dálky)
 Alena 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 20:27:01)
Ale stehovali jste se, aby tam mohly deti dobre dojet/dojit ne? Nestehovali jste se jen abyste mely jine razitko pobytu.
 Stará husa 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 19:46:11)
Já jsem dala děti do spádové školy, která sousedila s naším barákem. Bylo to v t. 1992, kdy žádné rozdíly mezi školami nebyly. Jsem ráda, že jsem to nemusela řešit a že děti mohly do školy chodit už od první třídy samy a nemusely dojíždět přes půl města.
 Gabi.Zlopocasna+3 


Re: Na co se můžeme těšit ve školství 

(26.10.2023 22:11:47)
Jímá mě des a hrůza ~:(

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.