| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Nedostali jste se na víceleté gymnázium? Gratulujeme.

 Celkem 221 názorů.
 susu 
  • 

Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(25.5.2012 9:39:32)
No, autorka víceletým gymnáziím zjevně nefandí. Člabnek se mi nelíbil, nepřijde mi objektivní.
 Lúthien 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(25.5.2012 10:11:55)
susu, no vidíš a já říkám - hurá, konečně i pohled z druhé strany !
Možná není objektivní, hádat se nebudu,a le autorka není proti zásadně ve všech případech. Četla jsi pozorně ?
Já to pochopila tak, že varuje rodiče, aby velmi dobře zvážili "své" rozhodnutí dát dítě na víceleté gymnázium.
Uvádí případy, kdy to šťastná volba nebyla. A hlavně, to je i můj názor, malinko píchla do vosího hnízda zvaného "rodičovské ambice".
Protože málokterý rodič si přizná, že to je možná z větší poloviny jeho rozhodnutí, ne toho dítěte ... je to logické, ale spousta se jich za to schovává..
 susu 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(25.5.2012 10:23:11)
Hmm, mě přišlo, že na nich nenechala nit dobrou.
Nevyjde kolektiv, těžké učení, ztráta dětství, ubohé frustrované děti na víceletých gymnáziích.....
Na základce naopak zdravě rozvrstvený pestrý kolektiv a to superdětství, a pak ten prstižní čtyřletý gympl. Podle mě děsně tendenční, neobjektivní, nepřesné,....
Názor autorky je podle mě jasný a článek je v tomto duchu.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(25.5.2012 23:47:40)
já teda na základce kolektivem trpěla. gympl (tehdy 4letý) byl pro mne vysvobozením.
když nesedí kolektiv, dá se přestoupit. taky je nesmysl, že by pak dítě nemohlo jít na jinou střední školu (průmyslovku apod.), osobně znám takových případ hned několik
 Jana 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(28.5.2012 16:53:42)
a já si myslím, že má autorka pravdu.
Podle mě většinou jde děcko na víceletej gympl z ambicí rodičů -aspoň to kolem sebe vidím.
a to, že přijdou o dětství je 100% pravda. kolegové zpráce mají chytrá děcka, 90% z nich jsou na víceletých gymplech adřepí nad učením několik hodin denně.
otřesné.
měly by to bý telitní školy pro mimořádně nadané děti, ne pro obyčejné jedničkáře.
realita je ovšem jiná.

 štěpánkaa 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(28.5.2012 17:17:53)
Jano, kdyby sis přečetla diskusi, tak bys tohle tak 100% netvrdila~d~ je docela možné, že děti tvých kolegů až tak chytré, jak si jejich rodiče myslí, nejsou. Jsou samozřejmě děti, které jsou na gym.z ambicí rodičů, ale rozhodně jich není většina a gympl rozhodně pro opravdu nadané děti není žádné peklo, jak ho autorka vylíčila. Pro řadu dětí je naopak peklo zůstávat na zŠ~d~~d~~d~ a považ, většina dětí na gymplech se ani nemusí vzdávat svých koníčků, naopak v nich pokračují a mohou je rozvíjet~d~
 Jana 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(28.5.2012 19:04:55)
a nemusí se na učení ani podívat, když jsou tak geniální ne? to mi povídej...
 Letitia (1 dieťa v prime) 
  • 

Re: "a nemusí se na učení ani podívat, když jsou tak geniální ne? to mi povídej..." 

(29.5.2012 22:03:18)
A vieš, že možno ani nemusí?
Keď sme syna hlásili na osemročné gymnázium, trochu sme sa báli jedine toho, či bude zvládať domácu prípravu do školy. Pretože predtým niekedy bývali problémy s písaním Du. Ale čuduj sa svete, teraz zvláda prípravu tak, že ani nevieme, že vôbec chodí do školy. Ostalo mu dokonca viac času na jeho záľuby než na základke a na polročnom vysvedčení priniesol samé jedničky. Na konci očakávame podobné výsledky.
Aby si niekto nemyslel, že majú na gymnáziu nízke nároky. To nie. Naopak, konečne robí to, čo ho baví a asi hlavný je prístup - pochopil, že je to len jeho zodpovednosť, plus príklad spolužiakov a skrátka mu tá škola sadla.

Netvrdím, že takto budú zvládať gymnázium všetky deti, ale určite sú aj také, ktorým akademický prístup vyslovene sedí.
 Ecim 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(29.5.2012 22:32:39)
Někomu jde učení snáze, někomu méně snadno. Ale NEVĚŘÍM tomu, že existuje někdo, kdo se učit vůbec nemusí. A pokud se mě o tom někdo snaží přesvědčit, tak ten dialog ukončuji, protože je to debata o ničem.
 Ecim 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(29.5.2012 22:34:06)
"Pro řadu dětí je naopak peklo zůstávat na zŠ a považ, většina dětí na gymplech se ani nemusí vzdávat svých koníčků, naopak v nich pokračují a mohou je rozvíjet."

Štěpánko ~R^~R^~R^~R^
 Jana 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(28.5.2012 19:07:18)
Je otázka, jak na tom budou za pár let-jeslti z nich nebudou frustrovaní neurotici
 Ala 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(28.5.2012 21:12:30)
Opravdu je pro Vás tak strašně těžké uvěřit tomu, že některým dětem gymnázium vyloženě vyhovuje (měla jsem spolužáka, který vymetal všemožné vědecké soutěže a cca v sextě měl z fyziky větší vědomosti než naše fyzikářka, to samé s chemií) a jiné prostředí by je naopak ubíjelo? Kluk opravdu není neurotik, končí medicínu ;)
Pak tam byla fůra dalších, kterým gympl vyhovoval, stačili tempu bez jakéhokoliv nadměrnému učení a stíhali u toho své koníčky. A taky z nich nejsou žádní neurotici ;). Naši třídu za celých 8 let opustili dva lidi - jedna holka hned po prvním pololetí v primě, protože rodiče pochopili, že na to nemá. Druhý nás opustil v sexté, umřel mu tragicky tatínek a musel začít vydělávat na rodinu :(
 Jana 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(28.5.2012 22:13:00)
Není těžké uvěřit, že extrémně nadaným dětem gymnázium vyhovuje.
ale takových je výrazná menšina.
můj kolega sjednou přednášel achlubil se tím, že chytré děti mívají z ptětížení tiky a zadrhávají se v řeči a jeho syn že to má taky -tak to jsem nevěřila vlasntím uším, že je možný, že se nepozastaví nad tím, že tím soustavným přetěžováním tomu děcku může hodně ublížit.
to, že někdo končí medicínu neznamená, že děcko není neurotik a že v budoucnu nebude neurotik.
jsem taky lékař a znám spoustu svých kolegů, kteří jsou neurotici uzkostní jako řemen, dlouhodobě na natidepresivech, některí se dokonce pokusili a jeden úspěšně o suicidium v souvislosti se svými uzkostmi z trvalého přetížení, tlaku náročného studia a ambiciozních rodičů -suicidium před státnicemi.
 Ala 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(28.5.2012 22:33:33)
Neznám nikoho, kdo by trpěl kvůli víceletému gymnáziu tikem. Možná je to tím, že ještě pocházím z generace rozumných rodičů, kteří prostě odhadli, na co jejich děti mají. Ale na naší škole se nikdo nepokusil o sebevraždu a výchovná poradkyně taky neměla zrovna moc práce.....
Neříkám, že vše bylo růžové, ale když prostě dítě na gympl má, tak nemá problém to zvládnout. A zvládá to i s některými nedostatky, stačí prostě zdravá podpora rodičů.
ty extrémní případy tiků, sebevražd atd. jsou dle mého většinou způsobeny hlavně šílenými ambicemi rodičů, pro které je dvojka špatná známka a své dítě vyloženě dusí. Ale takoví mohou být opravdu i na základkách (dítě totiž dost často nezvládne nápor nervů a přijímačky na gymnázium neudělá). Moje maminka nebyla na víceletém gymnáziu a peklo od rodičů, kdy musela jen šprtat si zažila. Naopak my s bratrem jsem nic takové nezažili. je to o rodičích a ne o tom, jaká je to škola.
 štěpánkaa 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(29.5.2012 16:12:05)
já jo, tik mám skoro každý červen ( někdy i v prosinci). Akorát že tam nestuduju, ale učím....~t~~t~~t~
 Ecim 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(29.5.2012 22:39:47)
"je to o rodičích a ne o tom, jaká je to škola."

~R^~R^~R^~R^

A ještě bych dodala, že spousta psychických potíží může být způsobena tím, že dítě skončí na mnohem "horší" škole, než na jakou má povahu a schopnosti.
 Kamisi 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(28.5.2012 22:35:40)
Jano, věřím tomu, že studium medicíny je skutečně náročné. Gympl natolik náročný být nemusí. Ono asi taky záleží, které gymnázium a jak děcku sedne.

Starší syn je na jazykovém gymnáziu, sám si ho vybral. Jeho hlavní jazyk nikdo jiný z rodiny neumí. Baví ho to, má na to talent, jazyky má jako koníčka a vystačí si s tím, co slyší ve škole. Sama to nechápu, ale je to tak. Nevím, kde se to v něm bere.
Mladší syn je na běžném gymplu, má trojky, ale jen proto, že je lempl. Kdyby škole věnoval jen tu půl hodinu denně, mohl by mít vyznamenání, ale nestojí mu to za námahu.
Mimo to oba chodí do hudebky, mladší na dva nástroje.

Jano, tvůj kolega je buď blázen, nebo kecá. ~d~
 Elíláma 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(29.5.2012 9:02:02)
Nebyla jsem extrémně nadané dítě, ale spíš dvojkař, na vícelété gymnázium jsem se přihlásila bez vědomí rodičů (mamka vyloženě nechtěla, chtěla ze mě mít umělkyni) a byla jsem se svou volbou spokojena, z gymplu jsem pak šla na VŠ.

Ségra z víceletého odešla na konzervatoř, taky neměla dobré známky, i když by nějak gympl doklepala.

Ani z jedné z nás není uzlíček nervů.
 Ecim 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(29.5.2012 22:36:44)
Elííí, já jsem třeba přesvědčená o tom, že ze mě by se uzlíček nervů stal, kdybych šla kamkoli jinam než na gympl.
 Ala 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(28.5.2012 18:02:14)
To je zajímavé, že z naší třídy nedřepěl každýd en doma nad učením nikdo :) Naopak, cca půlka ročníku dělala pravidelně nějaký sport (někteří dokonce až k profi úrovni), další se věnovali hudebním nástrojům, výtvarným kroužkům atd. Dokonce i do hospody se chodilo :D A i přes to všechno jsme se dlouho drželi mezi nejlepšíma třema třídama na gymplu.....
Řekla bych, že je to třída od třídy, opravdu není pravidlem, že děti dřepí doma nad učením....
 jana 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(28.5.2012 19:06:32)
mluvíš o víceletém nebo 4 letém gymplu?
 Ala 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(28.5.2012 21:09:02)
Samozřejmně že o víceletém......Přesně o osmiletém. Naše třída byla tedy po sportovní stránce trochu extrém (vyhrávali jsme i leckteré závody v rámci školy), ale jinak bylo naprosto běžné, že každý ve třídě měl nějakého koníčka (byť by to bylo "pouze" čtení - ale i na to je třeba klid a čas a nedá se moc provozovat při šrocení ;) ). Fakt si nedovedu vybavit v ročnících kolem mého nikoho, kdo by je seděl doma a šprtal.....
 Ecim 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(29.5.2012 22:38:17)
U nás na čtyřletém a u bratra na osmiletém gymplu to bylo tak, že někdo věnoval učení více času a někdo méně. A takhle to bylo, je a bude určitě všude.
 Kamisi 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(28.5.2012 18:24:49)
Mám dvě děti na 8G a ani jedno nedřepí několik hodin denně nad učením, a to ani v období čtvrtletních písemek. V průměru to je tak 1/2 hodiny denně, možná ani to ne.
Ono je taky otázka, proč některé děti nad učením tolik času tráví. Někteří rodiče si totiž myslí, že když dítě nemá samé jedničky, je něco špatně. Dokonce i některé děti mají ten pocit. Ale to je na úplně jiné téma.
Obecně je fakt, že je to jeden z extrémů a není to v pořádku. Na druhou stranu, úplně bez učení to taky nejde, ale to ani na základkách.
 Ala 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(28.5.2012 18:32:52)
Souhlas. Já se teda učila před písemkama spíš pro svůj dobrý pocit ;) Bratr ten na to víceméně kašlala a v pohodě proplouval s vyznamenáním......
Jinak dřít může dítě i na zš kvůli moc anbiciozním rodičům, kteří jinou známku než jednočku nemají - případ mé mamky, kterou její rodiče v dětství takhle vysosali a ona v dospělosti skončila s únavovým syndromem....
 jana 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(28.5.2012 19:05:30)
na gymplu s vyznamenáním bez učení? to mi nevykládejte. tomu se prostě nedá věřit
 Kamisi 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(28.5.2012 19:13:30)
Našeho staršího se taky nevidím vůbec učit. Občas teda sedí u seminární práce nebo cizojazyčného úkolu (ty jediný nedělá ve škole, bývají dost dlouhý, takový malý slohovky - studuje jazykové gymnázium), někdy před čtvrtletkou vezme do ruky učebnici.
Poprvé teď v tercii útočí na vyznamenání. Jinak 2-4 trojky na takovéhle škole neberu jako problém, nechávám to na něm.
 Ala 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(28.5.2012 21:05:53)
No, možná sem tam otevřel učebnici, když už ho k tomu mamka dotáhla heverem......vyznamenání neměl z osmi let a 16 vysvědčení pouze dvakrát, jednou si enchal dát trojku z Němčiny a podruhé mu to uteklo o jendu dvojku...Ale taky měl dvakrát na vyšším gymplu samé jedničky ;)
P.S. Odmaturoval za 5 - tři ejdičky a jedna dvojka, státní maturitu z matematiky dal na 84% po harmonizaci (dělal vyšší) a je rovnou přijat bez přijímaček na FIT (Fakulta Informačních Technologií ČVUT). A to vše s asi tak poloviční snahou jako před 6 lety já :D Prostě pohodář.......Faktme je, že před maturitou to bylo poprvé, co sjem ho viděla se opravdu dlouhodobě a intenzivně učit, předtím to rpostě nepotřebovat )stačilo mu to, co slyšel ve škole a doma si to z donucení možná tak dvakrát přečetl, aby se neřeklo...)
Věřte si tomu nebo ne, ale fakt nemám potřebu tu vykládat bludy a výmysly, jen chci ukázat, že dítě na gymplu nemusí trávit celé dny nad učením ;)
P.P.S. ještě k tomu přidejte, že byl každý drhý víkend plus skoro všechny prázdniny pryč na výpravách s turistickým oddílem.....
 Jana 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(28.5.2012 22:14:51)
Nevěřím tomu, že někdo odmaturuje na gymnáziu, aniž by se učil.
sem tam otevření knížky prostě nevěřím, na gymplu je to hodně o znalostech a ty se jinak, než učením do hlavy nedostanou.
 Ala 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(28.5.2012 22:24:32)
taky jsem psala, že před maturitou se učil nejvíc ve svém dosavadním životě - zejména z češtiny ;) Ale rozhodně nad tím neseděl od rána do noci a nešílel z toho jak jiní popisovali na diskuzích (místo aby se učili).
Já Vám to nevnucuju, věřit nemusíte - kdo nezažil, neuvěří. Ale jsou opravdu lidé, kteří nemusí trčet x-hodin nad knihama, aby se naučili......

Já sama jsem se před maturitou učila, to ano, ale že bych si všechny vědomosti dostávala do hlavy až tehdy tak to fakt ne......Protože jsme to v průběhu posledního ročníku opakovali a psali z toho písemky a tak to v té hlavě zůstávalo :)
 Elíláma 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(29.5.2012 9:07:39)
Jana: "Nevěřím tomu, že někdo odmaturuje na gymnáziu, aniž by se učil."

Já. Občůrala jsem to se čtyřkama. Lenora líná. Do maturity jsem se učila asi 2x, pamatuju si jednou ve třetím čtyřletého děják a jednou na víceletém matku, úkoly jsem opisovala o přestávce, nepamatuju si, že bych nějaká dělala samostatně, možná do geometrie. Došlo mi, že bych se měla učit, asi 10 dní před maturou a to jsem opravdu od učen neodlezla. Ale do té doby fakt ne... Ale vždycky jsem hodně četla knihy.
 angrešt 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(29.5.2012 12:38:26)
Jano, zjevně nechápeš, že samotné navštěvování výuky a její vnímání během hodin je učením.
Je úplně běžné, že vnímání vědění během školních hodin je pro řadu studentů naprosto dostatečné.

Sezení doma nad knížkou je, přinejmenším pro studenty s určitým typem (sebe)učení, mnohem méně přínosné, než učení se kombinací slyšeného, viděného a třeba ještě ideálně do souvislostí zasazeného, což je v prezenční gymnaziální výuce běžné.

A spoustě studentů to ve škole samozřejmě stačí, sezení nad učebnicí si na střední škole sama u sebe i u většiny svých bývalých spolužáků skoro neumím představit, leda těch pár týdnů těsně před maturitou.


 Bez_Nicku 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(29.5.2012 14:33:41)
Přijde mi, že na sš je moc hodin výuky, nějakých 33 h čistý výuky týdně, bez mezer mezi výukou. Doba ve škole se tak blíží 40 hodinám, což je běžná pracovní doba.

U některých předmětů přitom je samostatná práce nenahraditelná hromadnou výukou. Slovíčka v cizím jazyce je třeba se naučit, z gramatického drilu je jiné si udělat 6 vět cvičení zcela sám než to jen pasivně slyšet a být vyvolán jednou během hodiny. I u matematiky je jiné sledovat, jak počítají jiní při společné výuce, nebo si spočíst něco zcela samostatně.

Osobně bych zkrátil výuku na sš na nějakých 5-6 hodin ve škole (asi zkrátit vyuč. hodinu za 45 na 35 minut) a místo toho zavedl domácí práci v rozsahu 2 h denně, tj tak hodinu a půl ubrat ve škole a přidat doma. Tohle ale nikdy neschválí, i když by ta domácí příprava mohla být kontrolovatelná, např. přinést napsané úkoly (spočítat, přeložit atd.) nebo udělat nějaké testy ze zeměpisu, biologie přes internet.
 štěpánkaa 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(29.5.2012 16:20:28)
angrešt, to je moc hezky napsáno. Bohužel přibývá dětí, které vůbec nezvládají si z těch 45 minut výuky něco odnést. Polovina třídy hodiny prolelkuje a rodiče pak lkají, jak je to strašné, že se pořád doma učí a tak špatné výsledky.... Jsou pak velmi překvapeni, když jim říkám, jak jejich dítka tráví čas.~d~~d~~d~ Přitom většině by stačilo dávat prostě ve škole pozor a doma už jen doťuknout písemné úkol, zopáknout na test, apod. Na druh stranu chápu, že soustředit se 5 -6 hodin v kuse není snadné.....~d~
 Jana 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(29.5.2012 19:50:38)
Vzhledem k tomu, že jsem taky chodila na gympl a pak na dvě vysoké školy, tak samozřejmě chápu, že i sezení ve škole je učením.
ale prostě nesnáším, když tu někdo bude psát kraviny o tom, že on sám ani jeho dítě se na gymplu neučil/neučilo a i tak vynikalo nebo mělo vyznamenání a učilo se jen před maturou. to je kravina a lež.
ty informace do hlavy samy nenaskáčou, na gymplu hrnou takový množství dat, že na to hodina výuky prostě nestačí, aby se to do hlavy samo nalilo.
kdo tvrdí opak tak lže a takový kecy mě nesmírně vytáčí
 Ala 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(29.5.2012 20:35:41)
Nemám důvod lhát. Musím říct, že mě to i leckdy štvalo, že bratr proplouval tak v pohodě (a ve skrytu duše doufám, že mu VŠ dá pořádně zabrat). Taky mě štve, že tak s polovičním úsilím má z maturity naprosto stejné známky jako já.....Ale holt to tak je, netuším, jak to dělá, ale v průběhu těch osmi let se opravdu učil víceméně symbolicky (jednou dvakrát si to přečetl) a to třeba na matiku jsem ho se učit neviděla snad nikdy. před maturitou poprvé zabral tak, jak já se byla zvyklá učit běžně (ale zpětně si myslím, že jsem se stejně učila hlavně pro svůj dobrý pocit - hlvaně v matematice).
Prostě takový děti/studenti jsou a ty na ten gympl patří. Protože netuším, co by takhle dělal na druhém stupni ZŠ.
BTW já zase opravdu nemám ráda, když mě někdo obviňuje ze lži. Zásadně nelžu a to ani na anonymních diskuzních forech. Věřte tomu, že jsme doma docela vyšilovali, když jsme viděli, jak to má na háku (když navíc musel maturovat státně). To bych radši, kdyby se učil průběžně a mamka neměla nervy v kýblu....
 štěpánkaa 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(29.5.2012 21:26:55)
je zajímavé, jak se zde diskutují verze:
A - dítě se vůbec neučí, přesto odmaturuje
B - dítě nepřetržitě sedí nad učením, vše kromě školy musí zrušit, aby vůbec vystudovalo.

velmi ráda bych podotkla, že většina dětí je někde mezi~d~~d~~d~
 Ala 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(29.5.2012 21:32:27)
S tím souhlasím :) Většina mých spolužáků (včetně mě) se učila před písemkama nebo když hrozilo zkoušení, tak nějak normálně, před čtvrtletkama víc a před maturitou samozřejmně nejvíc :)
Bratr byl opravdu výjimkou.....
 Ecim 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(29.5.2012 22:28:01)
Štěpánko, dík. ~R^~R^

Já jsem z těchto extrémistických plků rostla roky.
 Ecim 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(29.5.2012 22:43:48)
"ale prostě nesnáším, když tu někdo bude psát kraviny o tom, že on sám ani jeho dítě se na gymplu neučil/neučilo a i tak vynikalo nebo mělo vyznamenání a učilo se jen před maturou. to je kravina a lež.
ty informace do hlavy samy nenaskáčou, na gymplu hrnou takový množství dat, že na to hodina výuky prostě nestačí, aby se to do hlavy samo nalilo.
kdo tvrdí opak tak lže a takový kecy mě nesmírně vytáčí"

~R^~R^~R^~R^

Co takhle vidím kolem sebe, tak lidé, kteří tohle tvrdí, buď lžou, jako když tiskne, nebo dosahují mnohem horších výsledků, než na jaké mají schopnosti.
 bombicka 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(5.5.2017 14:17:53)
Absolutne nesouhlasim. Na gymplu jsem se temer vubec neučila, knižky hozene ve skřínce celoročně. Dotahovsla jsem známky jen když teklo do bot. Byla jsem v prestižní matematické větvi. Následně jsem vystudovala práva, o prsa mi utekl červený diplom jen proto, že jsem chtěla studium umyslně protáhnout (nechala jsem se umyslne vyrazit od jedne statnice) , abych mohla další rok pobírat sirotčí důchod a cestovat. Ano tam jsem se učíla. Syn je na tom podobně a dcera se bude muset učit a mě to přijde divnný a mám obavy, zda do primy skutečně patří. Moje sestra, která má také vš, ale od zš se vždy učila, mi toto cely život opakuje. Že jsem to měla vše téměř zadarmo. Nejsem genialni ani přímo studijní tip, takže s váma nemohu souhlasit.
 Ecim 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(29.5.2012 22:26:58)
"a to, že přijdou o dětství je 100% pravda."

Jano, tohle je naprostá pitomost. ~Rv Znám naopak dost lidí a patřím mezi ně, co se na gymplu museli sice o dost víc učit než na základce, ale život jim to naopak zpříjemnilo. Například v tom, že v kolektivu našli víc přátel.
 Sisi Karamelka 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(25.5.2012 10:32:30)
napsalas to přesně!~R^
 liška 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(25.5.2012 10:59:51)
Souhlas!!! Konečně to někdo napsal!!! Víceletá gymnázia nejsou pro všechny, jen pro ty nejlepší!!! A přesně o tom autorka píše, nevolá po zrušení víceletých gymnázií, susu ... a nit se nenechává suchá, ne dobrá :-)

Ale protože máme víceletých gymnázií jako maku a všechny se chtějí udržet, tedy dostávat dotace, tedy mít studenty, přijímají nejen elitní studenty, ale i průměrné žáky a druhé stupně základních škol pustnou a chřadnou ... a to se vůbec nezmiňuji o soukromých gymnáziích, kde rodič platí, tedy dítě studuje :-)
 susu 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(25.5.2012 11:13:10)
Znám obě verze.~d~
 Markéta 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(25.5.2012 11:48:50)
Tak teď jsem se dívala na výsledky přijímaček do dvou gymplů, kam by syn chtěl příští rok zkusit se dostat. První gympl - hlásilo se 210 dětí, berou 60, maximální počet bodů při přijímačkách 100, poslední přijatý měl 84. Druhý gympl - hlasílo se 230 dětí, berou 30, maximální počet bodů při přijímačkách 200, berou 33, poslední přijatý měl 185 bodů. Tam fakt děti s ledajakým prospěchem neberou.

Syn na gympl strašně chce, chodí tam skoro všichni jeho kamarádi z přírodovědného kroužku, moc se jim tam líbí, tak snad se mu to podaří.
 sylvaina 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(25.5.2012 11:53:50)
Držím palce. U nás to bylo obdobně. Trojkař by naprosto neměl šanci.
 Amálka, 2+2 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(25.5.2012 15:06:19)
No u nás se stalo, že od syna ze třídy se dostal trojkař na gymnázium a on, který je jedničkář, tak zpanikařil nadělal chyby a smolík pacholík. Tak se na tom snažím vidět taky nějaká pozitiva. Třeba fakt potřebuje v něčem dozrát.
Jinak výsledky přijímacích zkoušek byl mazec. Něco podobného, co už tu někdo psal. Na některých gymnáziích počítali i půl body.
 Klára + 2 rošťandy 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(25.5.2012 15:08:22)
Amálko, u nás byly body na tisíciny, fakt mazec.
 Klára + 2 rošťandy 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(25.5.2012 11:59:34)
U nás stejně jak píše Markéta. První gympl - hlásilo se 150 dětí a brali 30 a druhý gympl - hlásilo se 270 dětí a brali 60.

Ale jsou i gymnázia, převážně v malých městech, která berou i bez přijímaček, pouze na základě prospěchu např. do 1,5.

Nejlepším ukazatelem o kvalitě gymnázia je podle mě úspěšnost přijetí na VŠ.
 Markéta 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(25.5.2012 12:03:29)
Mě připadá, že na nějakou VŠ se dostane fakt hodně dětí. Pro mě je rozhodující spokojenost těch synových kamarádů a jejich široký přehled.
 M 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(25.5.2012 13:52:26)
Dokončení!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!VŠ. Počet přijatých nevypovídá vůbes o ničem.
 Klára + 2 rošťandy 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(25.5.2012 14:11:27)
M, možná máš pravdu a ještě počet uplatněných na trhu práce.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(26.5.2012 8:45:01)
Amen.
 zup 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(27.5.2012 9:16:58)
O tom že by se na gymnázium bralo bez přijímaček slyším poprvé. Ale budiž.

ovšem, že by se to dělo pávě v malých městech, je blbost. V malých městech jsou menší možnosti a je výběr mnohem přísnější. Prostě když je tu jedna jediná třída víceletého gymnázia na město a okolí (6 ZŠ + nejméně 10 škol z okolních vesnic a blízkého města,kde G není) tak potom těžko může může být přijatý každý páťák s průměrem do 1,5.

 rascal-ka 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(28.5.2012 18:53:59)
zup, píšu níž svoje zkušenosti z Brna a Jihomoravského kraje a tady to tak opravdu je. V Brně ani jedno gymnázium nevyhlásilo druhé kolo, spíš naopak, převis uchazečů byl obrovský. Oproti tomu v menších městech se druhé kolo vyhlašovalo, protože byl zájem malý.
 Eliška (3) 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(25.5.2012 20:45:56)
Myslím, že průměru na víceletém gymnáziu odzvonilo. Alespoň v Praze se letos nedostali ani všichni "jedničkáři". Přichází silné ročníky.
Každá škola může být dobrá i mizerná. Myslím, že nejvíc záleží na dobrém učiteli(resp. učitelce).
 Fabiena 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(26.5.2012 12:17:35)
Nesouhlasím, silné ročníky se na gympl ještě nemají jak dostat, jsou v prvních a druhých třídách ZŠ. Letošní páťáci jsou ročníky 2000 a 2001, což jsou pospolu nejslabší populační ročníky, rok 2002 byl vyšší jen asi o tisíc dětí než ty předchozí. Potom teprve to začne... Teď je to spíš o tom, že na gymply ve velkých městech se hlásí víc dětí díky mnohem vyšší hustotě obyvatel těch měst...
 štěpánkaa 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(26.5.2012 12:19:57)
rok narození 2000 má mnohem více dětí než roky 199... pak se ještě porodnost zvyšovala, ale rok 2000 byl po dlouhé době první, kde narození převýšili počet zemřelých. Následovat bude několik silnějších populačních ročníků a pak bude zase útlum~Rv
 Fabiena 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(26.5.2012 12:51:16)
Štěpánko, není to pravda, mezi lety 1996 až 2001 se každý rok v čr rodilo cca 90 tisíc dětí, s výjimkou roku 1999, který měl nejnižší počet narozených vůbec a to cca 89 500 dětí. První vzestup je až v r. 2002 - dětí je 92 700, potom je nárůst ještě pomalý, přes 100 tisíc se dostal první ročník 2005.

viz například - počet dětí celkem je na třetím řádku od konce:
http://www.hradeckralove.czso.cz/csu/2006edicniplan.nsf/t/36003678A9/$File/40080605.pdf
 Fabiena 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(26.5.2012 12:53:30)
Píšu to jen proto, že silnější ročníky ještě na gymplech opravdu nemohou být. Ty opravdu silné, přes 110 tisíc (a co to je proti minulosti, pořád je to málo) jsou teď ve školkách.
 Fabiena+3 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(26.5.2012 20:19:51)
Milado,
já si naši debatu pamatuju a myslím, že tu nic rozporuplného netvrdím. Neříkám, že se v Praze a blízkém okolí nerodí více dětí než jinde, naopak, cituji vlastní vyjádření:
"Teď je to spíš o tom, že na gymply ve velkých městech se hlásí víc dětí díky mnohem vyšší hustotě obyvatel těch měst..."

Vyšší hustota obyvatel zároveň znamená vyšší porodnost, ta je ale v těch velkých městech taky kopírující celostátní situaci, více či méně. Větší vliv má stálé přistěhovalectví a prostě to, že je tam opravdu celkově víc dětí. Podle mě nejsme vůbec v rozporu.
Štěpánka ale tvrdila, že se v r. 2000 narodilo o hodně více dětí než rok předtím, to prostě pravda není, skutečně silné ročníky do škol typu gympl teprve přijdou a věř, že i v Praze bude ten nárůst znát, vím dobře, jak narvané byly pražské porodnice v letech 2006-2009 ve srovnání s lety kolem 2000 - tam nebyl problém žádný zásadní. Proti zájmu, který je o gymply teď, bude ten v následujících letech na úplně jiném levelu.

Jinak ano, byla jsem to já, u koho na malém městě brali prakticky každého. Rozdíl ale bude velký i v tom, co píšeš dál - hlásilo se 17! dětí ze třídy - u nás se hlásí(letos se hlásilo) ze třídy jedno až dvě děti (třídy cca 25 dětí), takže to podle mě odpovídá - u nás je vezmou(téměř) všechny, u vás kdyby vzali všech 17, tak by to asi byl jiný poměr dětí ve třídě...
 Fabiena+3 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(26.5.2012 21:18:37)
Milado,
nevím, proč se chceš dohadovat, odkaz, který jsem dávala, právě zahrnoval i děti cizinců, například.
V minulém příspěvku jasně píšu, že roli hraje trvalá značná přistěhovalost, tím samozřejmě myslím i cizince, nejsme přece uzavřená země. Tak to je, určitě existují lokální výkyvy v porodnosti, ale v Praze je porodnost víceméně kopírující celostátní situaci. V rychlosti jsem našla tento odkaz, kde je v tabulce narozených označený jako nejslabší ročník 1996 s 8 842 dětmi, v roce 2000 je narozených 9 472, mezitím nejsou roky uvedené, ale udávají nárůst pozvolný. Je to na celou milionovou Prahu, takže tam nebudou žádné extrémní skoky a ten větší nárůst na cca 14 tisíc dětí nastává až po roce 2006.

Tady je ten odkaz:
http://www.czso.cz/xa/edicniplan.nsf/o/13-1131-05-casova_rada-3_3_narozeni,_zemreli,_snatky,_rozvody

Že se v Praze a okolí hlásí hodně dětí, hlásí, že jich je víc než před pár lety, asi je, ale porodností to není.

Nepřijde ti rozdíl, když se z tvojí třídy hlásí dětí 17 a z mojí uváděné jedno až dvě? Mně to jako rozdíl přijde a kdyby se z naší třídy v počtu 25 dětí přihlásilo 17 a dostalo jedenáct, kdo by tam zůstal? Museli by být pryč i všichni průměrní, jiné vysvětlení není. Od nás když odejdou 2 děti(nebo jedno), dost to odpovídá tomu, co by gympl měl dostat, dětem v pásmu vysokého nadprůměru.
 štěpánkaa 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(27.5.2012 10:05:42)
Fabieno, klíďo sem hoď ještě více odkazů, ale nevím, co to změní na tom, že na gymnázia (v Praze) se hlásí násobně více dětí než tomu bylo před pár lety....~d~ pokud myslíš, že přírůstek jen v Praze o 600 dětí (plyne z tvého odkazu) na to nemá vliv a ani přistěhovávání dětných rodin z "venkova" i z ciziny, těžko něco dodat....~d~

Ještě bych dodala, že to, že odchází třetina třídy pryč (nejsou jen gymnázia, jsou i třídy sportovní, matematické, apod...) je v Praze běžná realita a třídy se pak prostě od 6. třídy slučují~d~~d~~d~
 Fabiena+3 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(27.5.2012 16:20:53)
Štěpánko, asi jsem se nevyjádřila srozumitelně, naopak jsem psala, že Praha (velká města) je tak zahlcená kvůli velké hustotě obyvatel a značné přistěhovalosti, to je i můj názor. Nesouhlasila jsem jen s tou porodností, podle mě 600 dětí na celou Prahu (gymply víceleté se tam počítají v desítkách a všichni z těch 600 navíc narozených určitě nejsou adepti na gympl) opravdu ten rozdíl neudělá. Ale těch pár tisíc za 3-7 let bude znát určitě dost...

Jinak chápu, že se hlásí víc dětí a realitu, že odchází třetina ročníku, mi nastínila Milada, upřímně mě to ani takhle nenapadlo, myslela jsem, že se to týká spíš tak 4-5ti dětí ze třídy a i to mi přišlo dost oproti těm některým malým místům. Kdybych žila v takové realitě, chtěla bych gympl pro své (nadprůměrné) dítě i jako rodič, nechtěla bych, aby tam zůstalo skoro jediné a slučovaly se třídy ~l~. Připadá mi to jako docela slušná past...
 štěpánkaa 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(27.5.2012 17:39:27)
OK, rodič ale právě proto, že tu realitu vidí, raději volí gympl. A past to je, to souhlasím. Teď je otázka na koho vlastně~d~~d~
 Fabiena+3 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(27.5.2012 21:08:52)
Milado, je otázka, kde prstenec Prahy rodí... pokud v Praze, je to tam, pokud je to širší okruh Kladno Beroun Brandýs atd., to jsem nehledala.
Ale právě v letech, o kterých se bavíme (1995-2000) je v pražských demograf. údajích uváděno, že Praha ztrácela hodně obyvatelstva právě vystěhováváním do prstence Prahy, který naopak posiloval stěhováním z Prahy. Obyvatel Prahy začalo zase přibývat až po r.2000. Takže by to tam vlastně mělo být - šli z Prahy do prstence...

Pochopila jsem, že jsi myslela třídu, ne ročník, jen jsem to blbě napsala. I tak mi to přijde hodně proti nám (jedno až dvě děti, letos jen z jedné třídy, z druhé nikdo), tohle určitě hraje taky velkou roli. Kdyby se do naší primy, která bere jednu třídu, přihlásilo z každé třídy 5 dětí, už by ta selekce taky byla jiná. Že je v tomhle takový rozdíl mezi maloměstem a velkoměstem, jsem opravdu nevěděla...
 Fabiena 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(28.5.2012 9:28:55)
Milado,
tehdy (lednová diskuze) jsem nevěděla, kolik dětí se od nás hlásí, kolik od vás, to jsi myslím nějak rámcově psala. Já dítě ještě v pětce nemám, až letos jsem si zjišťovala a zjistila jsem, že tady jdou tak ty dvě děti (dělat přijímačky) a to je to, co mě překvapilo vůči tvojí realitě, kdy se hlásí třeba polovina třídy (i když se logicky všichni nedostanou). A tohle je pro mě tak velký rozdíl, že to musí roli ve vzniku nátřesku hrát. Kdyby se u vás dál hlásily 3-4 děti, je vysoce pravděpodobné, že by žadatelů na gymply bylo ve všech ročnících od cca 1996 do 2001 velmi podobné číslo.

Změnilo se něco jiného, než je síla populačního ročníku, přesto to pořád spousta lidí zjednoduší na "vyšší porodnost". A mně to vadí proto, že to neodpovídá pravdě. Není to populační. Mění se uvažování lidí, mění se asi kvalita základních škol, mění se možná něco, co mě vůbec nenapadá a proto se hlásí tak velký podíl dětí z jedné třídy (např. 1/3) na VÍCELETÉ gymply... Tady to zatím nenastává a jak jsem letos opět vyrozuměla, gympl u nás bojuje o holé přežití, protože žáků je prostě málo už řadu let po sobě...
 Fabiena 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(28.5.2012 9:37:46)
A jen ještě k tomu lednovému debatování, upravila jsem od té doby svůj názor. Tehdy jsem díky poznatku, že u nás vezmou prakticky všechny se přihlásivší děti, měla pocit, že gympl nemůže mít úroveň. Teď si to už nemyslím, protože když tam přejdou 2-3 děti z jedné třídy, odpovídá to tomu, co opravdu v té třídě může být nejlepší a pokud se hlásí opravdu ti, co mají pro gympl předpoklady, nemusí to být tak špatné.
Může to být dokonce stejné jako v těch pražských (vynechámám ty vyloženě elitní), kde si musí na ten počet 1-3 dětí z jedné třídy tak důkladně přefiltrovat...

Zůstává pořád otázka smyslu víceletých gymplů. Za stávající české situace si neumím představit, že bych ho jako rodič apriori zavrhla, ale že je to určitá selekce dětí podle intelektu, s tím souhlasím a že se to děje poměrně brzy, to si myslím taky. Řada dětí ještě docela dobře stačí na učivo čtyřky pětky, ale později se ukazuje, že už to pravé ořechové být nemusí... To se ale vyřešit nedá a pro mě toho moc neřeší ani článek, ke kterému diskutujeme. Pokud se v nejbližších letech do běžných tříd rozptýlí děti se speciálními potřebami za ponechání stávajících poměrů jeden učitel, mnoho dětí - tak bude nadaný ten první, kdo půjde ne stranou, ale přímo do kelu... jakožto ten, kdo problémy nemá a tak se mu pozornost ořízne nejvíc.
 Myss 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(26.5.2012 10:31:35)
ano,ale tak to je.Z druhého stupně se stává specka.Je to začarovaný kruh.Já sama chci dát dítě na gympl jen kvůli tomu.JInak bych byla naopak ráda,kdyby zůstal na základce,protože dělá velmi dobře sport a chce se mu věnovat.Úrovň pozůstavších je ovšem na takovém stupni,že se této většině musejí učitelé přizpůsobit a klesá úroveň i těch šikovných.Pak se nedostanou ani na ten čtyřletý.Nemluvě o vulgárním chování,šikaně atd.,které na základce je.
 Lucka 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(25.5.2012 13:37:03)
Ano, také souhlasím s autorkou. Z pohledu studenta psychologie a pedagogiky, který prošel několika školami jako pozorovatel a několika jako lektor primární prevence mi opravdu gymnaziální studenti připadají "mladí staří". A přístup k nim bych na některých gymnáziích nazvala až zneužíváním. Požaduje se po nich naprostá soustředěnost, přehnaná kázeň, dospělácké myšlení, abstrakce dospělého... upřímně málokdo z dospělých by to dal.
Nemluvě o návykům k učení, které chytré dítě ze ZŠ často nemá, protože mu inteligence dovoluje proplout ZŠ bez nich. Znám to z vlastní zkušenosti.
 Markéta, kluci 10 a 3 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(25.5.2012 13:52:22)
To je zajímavý pohled, nejsem psycholog, ale kamarádi mého syna, se kterými chodí do kroužku a děti mých kamarádů, které na osmiletých gymplech jsou, mi připadají úplně normální, většina z nich má spoustu zájmů a na život na gymnáziu si nijak nestěžují. A několik dětí mých kamarádů, které nešly na osmiletý gympl, se dralo za dva roky na šestiletý, protože prostě na základce se toho moc neučily - učivo jelo podle nejpomalješích ve třídě, angličitina třeba vůbec nepostupovala, dětem se ostatní posmívaly, že jsou šprti a tak.
 Barča 2 kluci 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(25.5.2012 14:24:48)
Ale o tom to přece je ne? Já si myslela, že 8letý gympl je právě pro tyto děti. St. synovi už učitelky ve školce říkalý malý dospělý. I nyní si se spoustou vrstevníků nerozumí, protože je "jinde". Je hodně ctižádostivý a to ho vede k tomu, že neustále se zajímá o nové a nové věci, neustále něco vyhledává a učí se. Někdy se divím, že nemá hlavu jako nafukovací balón. Protipólem je ml.syn, který prostě se chová přiměřeně svému věku, učí se jen to co ho baví, jinde to fláká a i když je lepší průměr podle známek, nadprům.inteligentní podle psych.testů i učitelů (neustále slyším, že jeho známky neodpovídají jeho inteligenci) tak pro něj prostě gympl není.
 Markéta, kluci 10 a 3 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(25.5.2012 14:41:38)
Aha, tak mě děti z osmiletých gymplů přijdou prostě jako chytré děti.
 Barča 2 kluci 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(28.5.2012 8:23:51)
Nerozumím, píše tu snad někdo něco jiného?
 T 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(25.5.2012 17:07:32)
Z nasi ZS odchazi vsechny chytre deti na 8mi leta gymnazia (do Prahy, kde je previs poptavky nad nabidkou takovy, ze opravdu nehrozi, ze by se na 8mi lety gympl dostaly deti, ktere nejsou chytre - v tom myslim, ze muzu autorku uklidnit, gymnazia tam rozhodne neprijimaji kohokoliv).
V prumeru je to letos tak 8-10 deti ze tridy. Rodice i deti to stalo jiste usili se na prijimacky pripravit, protoze mistni ZS otevrene deklaruje, ze je v tom podporovat nebude a naopak je nektere veci pozadovane k prijimackam zamerne uci az po nich.
A proc asi vsichni tak stoji o tom, z teto ZS vypadnout? V tom je podle me jadro pudla - protoze druhy stupen nasi ZS je proste mizerny. Jazyky uci ucitele, kteri je proste neumi. Kvalita vyuky ostatnich predmetu je taky nic moc.
Mam snad chtit, aby se me dite flakalo a v dobe, kdy se chce ucit, tak se nic neucilo? Aby pak v 9.tride byla uroven jeho znalosti horsi nez uroven znalosti jinych deti?
Bohuzel u nas je jen jedna ZS a vozit dite 35 km do Prahy uz od prvniho stupne nehodlam. Takze tohle je pro me jedina moznost, jak zajistit memu diteti kvalitni vzdelani. Na mistni ZS ho na druhem stupni proste nedostane.
Vim, ze jsou i dobre ZS, ale ta nase to proste neni (jsem lektor cizich jazyku a pomerne dost deti doucuji a pripravuji na prijimacky, takze to vidim na vlastni oci + tam mam vlastni dite).
A gratulovat nekomu k tomu, ze se mu nepovedlo neco, co si asi pral (proc by se tam jinak hlasit), to je fakt hloupe. Samozrejme to neni konec sveta, kdyz se dite nedostane, ale pokud se bude hlasit v 7.tride, tak aspon vi, ze bez prace to nepujde. A v Praze podle me fakt nehrozi, ze by se na viceleta gymnazia dostaly deti, ktere nejsou nadprumerne chytre.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(26.5.2012 8:53:42)
To si myslím odporuje. Tvrdit, že osmiletý gymply berou jen ty nejlepší a že u vás se dostalo 8-10 dětí z každý třídy.
Nebo mám věřit tomu, že těch nejlepších je třetina (a pokud má škola na prvním stupni 20 žáků ve třídě, tak dokonce polovina)?




Jinak osobně si myslim, že momentálně ve třídě nemám žádný dítě, pro který by byl osmiletej gympl vhodnej. Když už na to někdo má IQ, tak to je pošuk, kterej by surfoval po vlně dvojek a trojek z chování nebo dítě citlivý, který potřebuje vlídný prostředí. Na čtyřletým gymplu už si tyhle děti představit dokážu.
 T 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(26.5.2012 9:13:42)
U nas maji tridy 25 -27 zaku v prumeru. 8-10 nadprumerne chytrych deti ve tride je podle me naprosto odpovidajici (20% podle Gausovy krivky je nadprumer, u nas je mistne trosku specificka situace, protoze jde o misto, kam se sestehovavaji hodne vzdelani lide, nejde o typicky vzorek populace, u dcery ve tride jen asi 5 rodicu nema VS).
Jeno, ty ucis na specificke ZS, jestli se nepletu (Montessori nebo neco takoveho), tam bude jiste slozeni zaku hodne jine.
Ty deti se hlasily do Prahy, kde byl previs na nekterych skolach i vic jak 3nasobny, a dostaly se tam - takze skutecne chytre jsou (a nesvadela bych to na drilovani na prijimacky). Z rady dobrych ZS se deti na 8mi leta gymnazia tolik nehrnou, u nas ale skutecne nastava masivni exodus (a i samy deti komentuji, jak je to ve skole hrozne, ze se nic neuci atd.), protoze druhy stupen je proste bida.
A to je podle me jadro pudla. Kdyz ma druhy stupen spatnou uroven, tak mi proste nezbyva nez dat dite jinam - a pokud je chytre, tak vicelete gymnazium je spravna volba (jina ZS by znamenala stejne dojizdeni a navic za par let dalsi stres s prijimackami). Dalsi vlna exodu je v 7.tridach, to odejde zbytek chytrych deti. Dokud nebude dobra uroven i na druhem stupni ZS (a to je hlavne o ucitelich), tak se skola nemuze divit, ze ji temer vsechny chytre deti odchazeji.
 Dojanka 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(26.5.2012 16:58:23)
Autorce musím oponovat. Moje dcera měla od 1. třídy samé jedničky. Bydlíme na vesnici a tak ji jako žákyni 5. třídy čekalo rozhodnutí - buď gymnázium v Praze nebo další ZŠ také v Praze. Dcera na gymnázium nechtěla (nevěřila si, bála se vysokého tempa), tak přestoupila na ZŠ.
To bylo NEJHORŠÍ ROZHODNUTÍ V MÉM ŽIVOTĚ. Dcera nastoupila do 6. třídy na ZŠ v Praze 6 a hned 1. den jsme obě věděly, že je to OMYL. Spolužáci neměli o školu zájem, byli hrubí, vulgární, holky se jí smály, že je šprtka, zatímco ony chodily kouřit za keře před školou. Dcera tam k sobě neměla žádnou "normální" spolužačku. Ze školy mi chodila zoufalá a nešťastná. Obdivuju ji, že tam v tom šíleném prostředí vydržela 2 roky a ze 7. třídy už sama chtěla zkoušet přijímačky na šestiletý gympl. Dostala se ~R^~R^~R^~R^ - nechci se chlubit - i díky mně, že jsem se s ní poctivě připravovala, protože školní výuka na ZŠ byla na katastrofální úrovni (ani se nedivím při té skladbě žactva v její třídě).
Nyní je dcera už ve 3. ročníku šestiletého cyklu, má stále vyznamenání (dvakrát měla samé jedničky) a je neskutečně šťastná, že se dostala na takovou prestižní školu. Kolektiv ve třídě mají suprový, profesorku skvělou, prostě paráda ve všech oblastech. Takže já se zakladatelkou tohoto tématu nemohu souhlasit. ¨¨
Pro moji dceru byl 2. stupeň ZŠ očistec.~Rv
 Iva 2 studenti 
  • 

Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(27.5.2012 17:53:33)
Milá autorka i rodiče se rozčilují nad hrůznými víceletými gymnátzii. na jednom maturuje moje dcera, na témže matuiroval loni syn. Světe div se! jezdili na tábory na koně, na vodu, chodili do skauta, dcera tancovala a tančí modernmí tanec, syn hrál v kapele, oba chodili na hudebku, syn i organizoval hudební akce. jak to stíhali? Umí so zorganizovat čas a prostě pro někoho víceletá gymnázia jsou a pro někoho ne. pro koho nejsou, nemá tam co dělat.. tak neberte chuť jiným a neotravujte kydy..
Iva
 štěpánkaa 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(27.5.2012 19:16:26)
Souhlasím s tím, že dítě, které musí zrušit svoje zájmy a koníčky jen proto, aby se mohlo v klidu učit aby stíhalo učivo gymplu a veškerý volný čas věnuje jen učení si prostě vybralo špatnou školu a na gymnázium nepatří.... ~d~~d~~d~
 bombicka 


Re: Fuj fuj, škaredá víceletá gymnázia. 

(5.5.2017 14:03:23)
Absolutne souhlasím. Autorka je naprosto neobjektivní. V tuto chvíli je téměř všude masivní přetlak a uspějí jen ti nejlepší. Díky lidem jako je autorka článku jsem lobovala pro základku. Syn není vyloženě studijní tip a má hromadu aktivit okolo. Měla jsem hrozný strach, protože si umanul, že na gympl chce a skutečně se dostal. Mnoho dětí, kteří se skutečněně dostanou, mají svůj názor a o ambice rodičů se nejedná. Toto je velmi těžko pochopitelné pro rodiče, kteří mají dítě sice chytré, ale mentálně nezralé pro tento tip školy. Syn se nikdy na zš neučil a mé obavy byly skutečně veliké. Jsme na konci primy, aktivity jsme neosekali žádné (basket, tenis, kytara, přidali jsme sborový zpěv). Ostatní spolužáci jsou v podobném zátahu. Stále ještě tráví hodiny na mobilním telefonu a compu. To že se na gympl dostal, považuje za největší štěstí. Bavit se o úrovni vzdělání, je bezpředmětné. Ale společnou podporou, pomocí a spolupraci to děti zatím zvladaj. U druhého dítěte už váhat nebudu a budu doufat, že to také nějak vyjde. Takže vy co třeba momentálně zvaujete odvoláni, bojujte, protože tvrzení, že dětem krátíte dětství, jsou naprosté nesmysly.
 Klára 
  • 

. 

(25.5.2012 9:57:59)
"Akademický přístup ke středoškolskému vzdělávání"??? Paní považuje gymnázium za akademickou půdů? A když už si středoškolští učitelé říkají archaicky profesoři, tak je rovnou označme titulem akademik ~:(
Pokud se chce paní stavět do role odbornice, doporučuji, aby si ujasnila základní pojmy.
 Didi 
  • 

Re: . 

(26.5.2012 18:28:30)
Souhlasím.
 Sisi Karamelka 


Článek se mi líbí 

(25.5.2012 10:01:57)
a s mnoha věcmi souhlasím. Víceletá gymnázia by měla být pro ty opravdu nadané děti, ale těch podle mě není tolik, kolik je gymnázií a jejich studentů. Nejsem proti nim, ale spíš mi to přijde jako trend. "Náš Pepíček určitě půjde na gympl, připravujeme ho, chodí na tyhle a tamty testy, učí se každý víkend. No přece nezůstane na té základce, on je chytrý, nadaný, vyjímečný, má na víc"...
 x x 


Re: Článek se mi líbí 

(25.5.2012 10:21:34)
Jenže co chceš dělat, když máš nadprůměrně chytré dítě, neříkám geniální, ale fakt šikovné. Dnešní doba je zaměřená na úspěch, VŠ studiu čím dál více průměrných studentů a brzy i na běžné profese budeš potřebovat titul. Neříkám, že gymnázia jsou všespásná, ale jsou lepším startem pro to dostat se na VŠ, než z odborné SŠ. Nejsem z toho nadšená, ale přiznávám, že pokud dcerka bude stejně šikovná i v páté třídě, jako je nyní, tak o gymnáziu budeme přemýšlet. Není to přehnaná ambice rodičů, je to jen následování nešťastného trendu vzniklého z nedostatku studentů a ze splečnosti, kde se jede na plný výkon a průměrnost je nežádoucí.
 Sisi Karamelka 


Re: Článek se mi líbí 

(25.5.2012 10:31:17)
Jenže to je právě ta potíž - ani absolventi taky nemají záruku získání práce, takže je to nutí hledat zaměstnání i o stupeň níž, jenže tam jsou zase "překvalifikovaní" a nepřijmou je, protože by je nezaplatili - případ mé kamarádky.

Za chvíli se budou všichni hlásit na VŠ, jenže ten titul pak nebude mít vůbec žádnou hodnotu, když ho bude mít každý druhý. Vždycky jsem si taky přála, aby mé děti měly vysokou, jenže jak to teď sleduju, tak nevím nevím.... možná je snad lepší mít odbornou školu a dobrou šanci na uplatnění než diplom v kapse a skončit na pracáku. Je to blbý.


 Karel 
  • 

Re: Článek se mi líbí 

(26.5.2012 17:02:15)
A jaké si myslíš, že jsou v Praze možnosti práce - nic co by se dalo dělat s průmkou, něco málo dá středoškolák se zdrávkou, nebo ekonomkou (což je ovšem půl-gympl) ale často už potřebuje aspoň DIS (VOŠku). Chceš-li se živit rukama, tak je dobrej ještě učňák nějakého specializovaného řemesla, ale pak musíš být sama na sebe.

Průmka? Na co... (Až na to, že dneska jsou vlastně i učňáky u nás průmky)
 štěpánkaa 


Re: Článek se mi líbí 

(26.5.2012 17:31:31)
v podstatě odjakživa co si pamatuju to tak bylo. V Praze se jako prestižní školy s velkým převisem uchazečů vždycky jevila gymnázia, mimo Prahu různé odborné střední školy. Z diskuse soudím, že to přetrvává i dál~d~
vlastně nevím čím to je, snad Pražáci více směřují ke studiu VŠ a absolvování gymnázia jim dává širší možno.st výběru.... \u mě konkrétně to bylo hlavně proto, že jsem byla hodně nevyhraněná a v 8. třídě jsem prostě nevěděla, co vlastně chci dělat a takhle jsem se mohla o 4 roky dýl rozhodovat~d~
 wer 


Re: Článek se mi líbí 

(27.5.2012 9:51:23)
Já to beru zase z pohledu města předaleko od Prahy. Město má 30 000 obyvatel, 6 ZŠ, jenu třídu šestiletého gymnázia, v okruhu 15km další město bez výceletého G. (další G je dvacet km dál , tam je jedna třída osmiletého gymplu)
Takže tady opavdu není možné aby na G přešlo třeba 8 dětí z jediné třídy, tudíž tam jdou jen ti kteří opravdu chtějí, jsou chytří a učení je baví. Na ZŠ tím pádem zůstane dost dětí nadprůměrných a úoveń výuky vůbec neklesá.

 Jája 
  • 

Autorce uniklo 

(25.5.2012 10:33:28)
Autorce uniklo, že víceletá gymnázia jsou pro řadu rodičů východiskem z nouze a řeší problémy se vzděláním jejich dětí. Co má dělat rodič s šikovným a chytrým dítkem, pro které existuje pouze základní škola? Učit je doma sám? Autorce jaxi uniklo, že i v minulosti vznikaly specializované základky (na jazyky, na sport, na matematiku...) a děti do nich přecházely ne po 5.třídě základní školy, ale mnohem dříve (u nás konkrétně ZŠ s rozšířenou výukou jazyků, do které se přecházelo po 3.třídě ZŠ).

Ano, záporem přechodu chytřejších dětí na víceletá gymnázia je, že na ZŠ zůstavají děti průměrné a podprůměrné. To mne ale jako rodiče srdečně NEZAJÍMÁ!!! Já chci pro své dítě to nejlepší, co mu můžu dát. A na víceletých gymnáziích vidím jako obrovské plus, že se dítko ZDARMA naučí jazyky (tedy více než jeden jako na základce), což se mu v životě rozhodně neztratí, a získá vcelku rozumný základ dalších znalostí, podle kterých pak může pokračovat na vyšším vzdělávacím stupni.
 susu 
  • 

Re: Autorce uniklo 

(25.5.2012 10:42:20)
Jájo, fuj, nezdravé ambice.(to je ironie:-))
 Lúthien 


Re: Autorce uniklo 

(25.5.2012 10:51:06)
Myslím, že není nutné to shazovat.
Bohužel, nezdravé ambice je to, na co by se rodiče také měli upozornit, nemyslíš ?
Protože pokud rodič přestřelí, odnese to bohužel dítě - a ty příklady jsou tam vypsané...
Nejsem v žádném případě proti víceletým gymnáziím, ale věřím tomu, že tam bude skupina dětí, kteří jsou nešťastní, protože nesplňují ty "ambice svých rodičů"..
Takže přemýšlet a zvažovat, to určitě...
 susu 
  • 

Re: Autorce uniklo 

(25.5.2012 10:56:37)
Ale já nepopírám, že jsou děti, které mají nezdravě ambiciózní rodiče, takoví byli, v nějaké míře, vždycky.
A taky jsou děti, které mají rodiče, co jejich ambice pro změnu srážejí. A takoví byli, v nějaké míře, taky vždycky.
A taky je spousta dětí, které na víceletý gympl nemají a takové, které na něj naopak mají.
Nelíbí se mi nadávaní na gymnázia, protože někdo( tady autorka článku) je prostě nemá rád.
 liška 


Re: Autorce uniklo 

(25.5.2012 11:06:44)
ale neuniklo! máte nadprůměrně inteligentní dítě? dejte ho na víceleté gymnázium! nikdo nevolá po jejich zrušení! ale průměrní žáci tam nemají co dělat! a chápu, že vás netrápí mrzká úroveň druhého stupně zš, když máte nadprůměrné dítě na víceletém gymnáziu. ale protože na víceletých gymnázicích není jen elita, proto je úroveň druhých stupňů zš taková jaká je. a o tom byl článek :-)

nevím proč, ale přichází mi při čtení komentářů na mysl rčení a potrefené drůběži:-)
 Jarka 
  • 

Nesouhlasím 

(25.5.2012 10:50:00)
Tak já nejsem ambiciózní rodič, dcera chtěla na víceleté gymnázium sama. Protože se na ZŠ vůbec nemusela učit a přesto byla jedničkářka, měla jsem obavy, jak přestup zvládne (nebyla zvyklá se učit), kromě toho na ZŠ s ní byly výchovné problémy (věčně vyrušovala, byla takové to klasické zlobivé dítě), tak s nástupem na vícelété gymnázium tyto problémy jak mávnutím kouzelného proutku zmizely. Ve škole se jí moc líbí, zvládá gymnázium už pátým rokem úplně v pohodě, žádné kroužky jsme rušit nemusely, mám doma spokojené dítě a jsem spokojená též.
 Lúthien 


Re: Nesouhlasím 

(25.5.2012 10:52:09)
No, ale to si neodporuje s článkem, ne ?
Vy jste případ, kdy to bylo fajn a prospěšné hlavně pro dceru.
To je príma a je jasné, že vedle jste nešlápli... ale někdo jiný může a o tom to je !
 susu 
  • 

Re: Nesouhlasím 

(25.5.2012 10:58:33)
"To je príma a je jasné, že vedle jste nešlápli... ale někdo jiný může a o tom to je !"
Ale to není důvod nadávat na víceletá gymnázia, ale kritizovat ty konkrétní rodiče.
 Sisi Karamelka 


Re: Nesouhlasím 

(25.5.2012 11:21:37)
Prosím tě, asi jsem to špatně četla - ale kde podle tebe autorka článku na ta gymnázia nadává? Nemůžu to nikde najít.

Podle mě ten článek je o tom, že když se byť chytré dítě na gympl nedostane, tak nenastává konec světa, rodiče ani dítě se nemusí hroutit, protože šance v případě zájmu ještě bude. A třeba se pak za 4 roky ukáže, že vlastně dítě půjde raději někam jinam, protože se během druhého stupně vyhraní úplně jinak.
 susu 
  • 

Re: Nesouhlasím 

(25.5.2012 11:22:53)
Stačí si přečíst ten titulek.
 Sisi Karamelka 


Re: Nesouhlasím 

(25.5.2012 11:28:26)
Tak vysvětlení toho nadpisu jsem našla právě v tom článku a tam se určitě nenadává. Viz poslední odstavec článku, ten je naprosto jasný, ne?
 susu 
  • 

Re: Nesouhlasím 

(25.5.2012 11:31:10)
Mně nmepřijde, že by tam něco objektivně vysvětlovala.
 susu 
  • 

Re: Nesouhlasím 

(25.5.2012 11:29:58)
Jinak, jasně, že nenastává konec světa. Ale je tu ten problém, že pokud ostatní chytré děti odejdou, tak je to problém, pro toho, kdo zůstal. Pokud skutečně poklesne tempo výuky, tak už se k tomu gymplu dítko opravdu dostat pak nemusí. O tom autorka samozřejmě mlčí.
 Myss 


Re: Nesouhlasím 

(26.5.2012 10:25:15)
jasně,třeba se přizpůsobí většině,začně mluvit jak dlaždič,kouřit a ohmatávat holky na chodbě.Protože-kdo chce s vlky býti....
 Beruška 
  • 

Re: Nesouhlasím 

(26.5.2012 16:11:14)
Myss, ale tohle se může v pohodě i stát na gymplu (a taky se to děje). Na osmiletý gympl by mělo dítě jít, pokud má zájem o učivo, jaké škola nabízí, ne proto, aby se uchránilo před "zkaženým světem". To se stejně nemůže povést, všude ve světě číhá nebezpečí a dítě by se spíš mělo naučit, jak mu čelit, než aby před ním donekonečna utíkalo.
 Karel 
  • 

Re: Nesouhlasím 

(26.5.2012 17:07:01)
No mohu říct, že přechodem z katolické ZŠ na katolický gympl si kluk dost oddechl právě od těch sociálně patologických jevů. Na tu základku přeci jen chodilo pár dětí, z velmi problémových rodin a ty děti se nedokázaly tomu vzepřít.
 Jarka 
  • 

Re: Nesouhlasím 

(25.5.2012 11:13:23)
Tak asi jsem tupá matka, ale už ten nadpis článku na mě působil tak, že jen ten nejhorší rodič může dát dítě na víceleté gymnázium a šťastné dítě, které se tam nedostane. U nás to bylo přesně naopak, já jsem ani nepočítala s tím, že by dcera přijímačky udělala, prostě vybrala si sama, chtěla to zkusit a asi to měla v hlavě srovnané líp, než já v jejích letech, protože je spokojená.
 Klára + 2 rošťandy 
  • 

gratulace k nepřijetí? 

(25.5.2012 11:01:14)
Nechci posuzovat či je nebo není výhrou osmileté gymnázium. Je to velice individuální a podle mě toto nelze paušalizovat, takže za mě.

Dcera vystřídala za 5 let školní docházky 3 ZŠ, bohužel nikde nemohli splnit naše požadavky, proto přechod na gymnázium byl řešením. Sama projevila o studium zájem, kolem Vánoc v páté třídě prohlásila, že ji od září ve škole nesdělili nic, co by ještě nevěděla, a že ji už nebaví tam chodit. Začala mluvit o gymnáziu, z jejího pohledu dostane víc informací. Samozřejmě jsme ji začali podporovat a nepochybovali o tom, že je studijní typ.

Dcera je členem dětské mensy, chodí do skautu, již 6 let plave, poslední 3 roky závodně, takže konkurenční prostředí dobře zná a dokáže se v něm pohybovat a vybojovat si svoje místo na slunci.

Uvidíme, co gymnázium přinese, třeba přestane plavat závodně, ale jen kondičně … třeba.

Nicméně si myslím, že pokud se dítě hlásí na gymnázium, tak gratulace k nepřejetí není na místě. Pokud dítě na gymnázium nechce, tak si nepodá přihlášku a nejde k přijímacím zkouškám.
 Tereza 
  • 

Re: gratulace k nepřijetí? 

(25.5.2012 11:08:41)
Dítě v 11 letech SI podá přihlášku a SAMO se rozhodne dostavit k přijímací zkoušce?
 Klára + 2 rošťandy 
  • 

Re: gratulace k nepřijetí? 

(25.5.2012 11:11:41)
Terezo, proč samo? Přece stačí doma říct, že chce zkusit přijímačky. Nicméně znám i děti, které přišly domů s již vyplněnou přihláškou a rodičům to prostě jen oznámily.
 Myšutka* 


Re: gratulace k nepřijetí? 

(25.5.2012 19:25:25)
Moje dítě si osmileté gymnázium vykňouralo... Já z toho měla strach a dítko si samo vybralo a prudilo a prudilo...
 Barča 2 kluci 
  • 

Re: gratulace k nepřijetí? 

(25.5.2012 11:43:48)
Udělali jste dobře. Nám u st.syna 8leté gymnázium navrhla třídní učitelka, protože její názor byl, že synovi ZŠ nestačí. My váhali, protože jsme měli strach, aby jsme ho nepřetížili, když na ZŠ se nemusel učit a přesto byl premiant. Zkoušky udělal jako 6 ze 116dětí (brali 30). V prospěchu se nezhoršil ani náhodou, spíš se nám zdálo, že se jaksi našel. Nyní už je druhým rokem na VŠ a bez problémů studuje. Bohužel jsem zažila (to v jeho staré třídě) rodiče, kteří se s dětmi od první třídy učili dopředu, aby dítě excelovalo a pak se divili, že ani ty přijímačky nebyli schopni zvládnout, natož pak studium, když se náhodou dostali. Potom byl obviňován gympl a učitelé z neúspěchu dětí. U ml.syna jsme měli opačný problém, protože ten prohlásil, že když na gympl chodil brácha, on jde také. Dva měsíce jsme ho přesvědčovali, aby tam nechodil a udělali jsme dobře. I když je (dle p. psycholožky) nadprůměrně inteligentní tak na tohle tempo výuky prostě nemá. Já si myslím, že je to na rodičích a kolikrát stačí si dítě neidealizovat a poslouchat i jiné názory (např. učitelů). Měli by si uvědomit, že tu jde o to dítě, né o to chlubit se, že můj potomek je na víceletém gymnáziu. Aspoň takové jsou moje zkušenosti.
 Klára + 2 rošťandy 
  • 

Re: gratulace k nepřijetí? 

(25.5.2012 12:12:00)
Barčo, myslím, že ano. Mně ani tak nešlo o gymnázium, ale o to, aby se dcera vzdělávala, pokud se vzdělávat chce. Měla jsem strach, že pokud ji tuto možnost ZŠ nenabídne, tak svoji snahu časem vzdá.

Jinak, u nás stejně jako u vás. Mladší dcera je průměrné dítě s hudebním nadáním, o víceletém gymnáziu vůbec neuvažujeme. Zůstane na ZŠ celých 9 let, a jestli potom půjde na gymnázium, odbornou SŠ nebo konzervatoř, to ukáže čas.
 Barča 2 kluci 
  • 

Re: gratulace k nepřijetí? 

(25.5.2012 12:58:46)
My to máme s ml. horší. Má diagnostkováno ADHD s hypraktivitou + je absolutně nepraktický (levo/pravo nevyhraněný). Jediné co pozorujeme tak je opravdu nadaný na jazyky a nyní v šesté třídě "žere" dějepis. My se budeme muset zaměřit tímhle směrem.
 Ráchel, 3 děti 


Re: gratulace k nepřijetí? 

(25.5.2012 23:55:02)
Barčo - ad tvůj mladší syn, o inteligenci to rozhodně není. Mám podle testů nadprůměrně chytré děti, ale u obou jsme nakonec usoudili, že by na přechod na drsnější výkonnost emočně neměly. U syna se uvidí, je na konci 5. třídy, ale u dcery jsme udělali jedině dobře.
 Irena, 2 deti 
  • 

Re: gratulace k nepřijetí? 

(25.5.2012 12:53:29)
Nazev clanku je treba chapat ponekud sireji, ze...Soucasny pohled spolecnosti na viceleta gymnazia bohuzel odrazi mylny nazor, ze v zasade kdokoli muze delat cokoli. Jsem puvodnim povolanim jaderny fyzik, leta ucim na prislusne fakulte a cim dal tim vice se obavam nastupu nekterych VS absolventu do (technicke) praxe. Musime byt schopni primout elity, dobre s nimi pracovat a vyuzit je. Pokud by viceleta gymnazia mela byt elitni, studovat na nich by melo velmi omezene procento populacniho rocniku a je otazkou, zda 11 let je vhodny vek pro tento vyber. Nicmene muj syn studoval na viceletem gymnaziu. Bylo to ovsem v dobe, kdy byl ze tridy/rocniku jediny prijaty (1997). Rekneme, ze slo o elity (pokracoval na v tomto pojeti elitni VS). V lonskem roce nektera viceleta gymnazia (vim o soukromych v Praze) prijimala studenty jeste v zari...Takze viceleta gymn. asi ano (viz tradice), ale obezretneji, ted alespon vybirat, ten spravny vychovne-vzdelavaci ustav.
 lucienne 
  • 

Re: gratulace k nepřijetí? 

(25.5.2012 12:58:11)
V podstatě souhlasím - sama jsem absolvovala klasickou osmiletku a teprve pak gympl, jiná možnost nebyla. Ani pro synka bych na tom gymplu netrvala, kdybych neviděla, jak nízké nároky na ně mají a jak rychle si na to ty děti zvykly.
 Klára + 2 rošťandy 
  • 

Re: gratulace k nepřijetí? 

(25.5.2012 13:19:08)
lucienne, nízké nároky? Asi jak která škola, je potřeba vybírat. Samozřejmě pokud dítě chodí např. na nějakou výběrovou ZŠ, tak není nutno přecházet na gympl.
 Klára + 2 rošťandy 
  • 

Re: gratulace k nepřijetí? 

(25.5.2012 13:15:42)
Ireno, ale to je přesně to, co jsem již napsala. Je veliký rozdíl mezi gymnáziem, na které se hlásí 300 dětí a berou 30 a gymnáziem, které bere bez přijímaček. Dcera se taky dostala jako jediná ze třídy. Mně vadí, že článek (potažmo společnost) paušalizuje. Sama píšeš, že syn taky chodil na víceleté gymnázium, určitě jsi měla důvody, které tě k tomuto kroku vedly, stejně tak jsem i já měla důvody.

Mě fakt zarazil nadpis článku – gratulace k nepřijetí. To opravdu nechápu. Tak buď chci jít na gymnázium – nedostanu se a potom není k čemu gratulovat. Nebo na gymnázium jít nechci, ale to potom přece nejdu ani na přijímačky, takže nepřijetí nehrozí.
 štěpánkaa 


Re: gratulace k nepřijetí? 

(26.5.2012 11:15:27)
prosím o sdělení, na které VÍCELETÉ gymnázium se bere bez přijímaček. \neznám žádné, ani v Praze, ani jinde.
Dle mé zkušenosti přijímají bez přijímaček pouze gymnázia čtyřletá (ale rozhodně ne všechna) a podle toho na nich ta "prestižnost" vypadá~Rv~Rv
 rascal-ka 


Re: gratulace k nepřijetí? 

(26.5.2012 14:16:34)
štěpánkoo, téměř všechna soukromá gymnázia (jejich kvalita je na jinou diskusi).

Namátkou, jen z Jihomoravského kraje:

U státních třeba Městské víceleté gymnázium Klobouky u Brna, sice přijímačky pořádá, ale zájem je tak malý, že je vyhlášeno i druhé kolo, takže berou zřejmě každého. Totéž i Gymnázium T. G. Masaryka v Hustopečích, Gymnázium Velké Pavlovice, Purkyňovo gymnázium Strážnice - malý zájem = druhé kolo.

Na některá gymnázia se třeba hlásí cca 40-50 dětí a berou 30 (Blansko, Bučovice, Dr. Karla Polesného Znojmo, Mikulov, Židlochovice ...).

Ale je to samozřejmě i tím, že se jedná o menší města a dětí tam není tolik. Ale tím samozřejmě jejich kvalita klesá, musí naplnit stav = musí vzít i dítě, které by ve velkém městě nemělo šanci. Ale chápu, že dojíždět do vélkého města nemůže každý, a proto nastoupí v místě bydliště.
 štěpánkaa 


Re: gratulace k nepřijetí? 

(26.5.2012 16:26:34)
zdá se, že jsem zcela "pod vlivem" zkušeností z Prahy, kam se sjíždějí i děti z tzv. "pražského prstence", jak píše mILADA.
Ještě bych pdootkla, že podle toho,kolik dětí se hlásí na gymnázia, tak je asi v Praze a okolí nějaká vyšší populace, bez ohledu na to, co říká česká statistická ročenka...~3~
 nordica 


Re: gratulace k nepřijetí? 

(25.5.2012 13:30:09)
Ireno, napsala jsi to úplně přesně. Syn dělal přijímačky na víceleté gymnázium v r. 1997 - tehdy šlo opravdu o elitní školy. Na ZŠ zůstat nemohl, nudil se tam a pomyšlení, že jeho angličtinářka je celkem čerstvě přeučená ruštinářka a o dvě lekce před svými žáky jsem jaksi nemohla strávit. Gympl mu jednoznačně prospěl, s odstupem, po vystudování VŠ a zahájené profesní kariéře říká, že by si dnes vybral přísnější a těžší. Dnes je opravdu tendence na tyto školy, které by měly být elitní, hrnout skoro každé druhé dítě. Pak slyším, jak se Pepíček připravuje= driluje celý rok předtím, aby obstál při testech. Tady uznávám, že je něco špatně, ale proto přece není třeba dštít na víceleté gymnázia oheń a síru - jak to dělá autorka článku (skoro tam cítím nějaké kyselé hrozny zapšklé účy ze základky a nyní SOŠky), nebo - v sofistikovanější podobě p.Radka Kvačková. Neuplyne týden, aby někde nebyla její filipika proti víceletým gymnáziím. (mmch by mne zajímalo, na jakou školu chodí její vnuci - synkové K.Peak). Osobně se domnívám, že je třeba zreformovat pojetí toho, co je víceleté gymnázium a jaké děti by na něm měly studovat. Pak snad nebude třeba psát taková laciná klišé, jako v článku: víceleté gymnázium - téměř záruka koktavého dítět - rodiče, bud´te rádi, že se tam dítě nedostalo.~o~
 Lucienne 
  • 

Až budou kvalitní základky, nepohrne se tolik dětí na víceletá gymnázia 

(25.5.2012 11:03:09)
Zdravím, myslím, že článek pravdivě poukazuje na to, že je potřeba se opravdu dobře zamyslet, nežli se do víceletého gymnázia člověk pustí. Synek se letos dostal, nebylo to jednoduché, ale možná proto, že na základce - a je to údajně prestižní jazykovka na Praze 1 - jim od první třídy šlo hlavně o to, ty chudáčky nepřetížit. Takže je nepřetěžují, děti chodí často do kina, do divadla - některá představení viděly i vícekrát, zato mají za tři roky angličtiny už čtvrtou učitelku a s tím prestižním jazykováním to jde od desíti k pěti. Protože toho po nich nikdo moc nechce, nenaučily se snažit o cokoliv a konkrétně naše dítko, které má do génia celkem daleko, tam podle našeho názoru vyloženě lenoší.
Víceleté gymnázium jsme z toho důvodu začali zvažovat, věnovali jsme čas tomu, abychom se sešli s rodiči i s dětmi, co na gynázium od primy chodí a jednohlasně jsme i od dětí, které šly známkově dolů, slyšeli, že je na rozdíl od ZŠ ta škola baví a že by rozhodně neměnili. Naše známá učitelka svou dceru na gymnázium dala, jinou učitelku ze synkovy základky jsem potkala s jejím dítkem na zkouškách.. Takže ty kritické názory zřejmě nebudou tak úplně jednoznačné.
Přípravě jsme se věnovali od půlky ledna do zkoušek, prakticky denně. Synek se dostal celkem bez problémů a z toho, co jsme spolu probrali z češtiny a z matiky, těží ve škole dodnes. Týden po zkouškách za mnou přišel s tím, že si na odpolední připravu tak zvyknul, že mu to chybí. Přetíženě opravdu nevypadá. Pochopitelně se to všechno může od září vyvíjet jinak, dopředu to nikdo neví. Ale zatím mi připadá, že to chyba nebyla.
 sylvaina 


Re: Až budou kvalitní základky, nepohrne se tolik dětí na víceletá gymnázia 

(25.5.2012 11:22:17)
Jj, to je přesné. Dcera se dostala, dost jsme si mákli, aby přijímačky dopadly. Dost by mě zajímalo, kdy jsou ty gymply, do kterých musí brát ty nenadané děti, aby udrželi provoz. Ve středních Čechách evidentně ne. Přetlak byl hrozný, míst málo. A ve škole nemá holka teď co dělat, protože to co probírají už díky přípravě na přijímačky dávno umí. Ale to vidím spíš jako chybu těch přijímaček, že se v nich vyskytují věci, které děti ve škole probírají až po nich.
 Modřinka 


Re: Až budou kvalitní základky, nepohrne se tolik dětí na víceletá gymnázia 

(25.5.2012 11:32:52)
Chci jen komentovat to, že se v přijímačkách objevuje "neprobírané" učivo. Na poradě ZŠ doslova zaznělo, že by si pančelky měly uvědomit, že není v zájmu školy přesunout nadané děti na víceleté gymnázium a že je možné např. některé učivo přesunout do druhého pololetí. Učím na gymnáziu, moje máti na prvním stupni této základky. :-©
 sylvaina 


Re: Až budou kvalitní základky, nepohrne se tolik dětí na víceletá gymnázia 

(25.5.2012 11:48:24)
Ona třeba schoda přísudku s podmětem je i v učebnici až na konci. Navíc naše základka pátou třídou končí, takže naše pančelky mají naopak zájem na tom, aby se gympl dostalo co nejvíce dětí, protože to je pak dobrou vizitkou školy. Takže semi to spíš zdá, že jsou tak prostě nastaveny ty přijímačky. A zdá se mi to pochybné, protože něco může inteligentní dítko vymyslet samo, ale zrovna mluvnická pravidla, pokud o nich předtím nikdy neslyšelo... No nevím.
 Markéta 


Re: Až budou kvalitní základky, nepohrne se tolik dětí na víceletá gymnázia 

(25.5.2012 11:50:32)
Njn, to bude chybějícími osnovami. Shodu podmětu s přísudkem bere syn teď, ve čtvrté třídě, ne na konci pětky.
 Yuki 00,03,07 


Re: Až budou kvalitní základky, nepohrne se tolik dětí na víceletá gymnázia 

(25.5.2012 17:11:03)
nojo, ale jak mají učitelky v 5. třídě zvládnout naučit všechno, co je v učebnici, do přijímaček? ono je to sice v 5. třídě, kdekoliv, jenže každá škola si udělá svůj plán, odučí to během toho roku, některá škola to seskládá tak, že má shodu podmětu s přsudkem v listopadu a jiná v květnu, to se může stát. A odučit všechno nestihne do dubna asi nikdo, hlavně proto, že by to zvládlo pochopit pár šikovných a ti ostatní nemají šnaci, všichni na gympl nejdou přece, těm to stačí kdykoliv během 5. třídy.
pro děcka, který chtějí jít k přijímačkám, jsou proto ty přípravný kurzy na gymnáziích, protože tam jim řeknou, co se po nich u přijímaček bude chtít.
a aŤ mi nikdo neříká, že je to nesmyslný hnaní se někam, když jde děcko na přípravný kurz.
když jsme chodila já do 8. třídy, měli jsme přípravu k přijímačkám na základce jako nepovinný předmět pro zájemce, tak jaký je v tom rozdíl? kromě toho, že tenkrát jsme počítali Bělouna s matikářkou ze základky a teď počítal syn scia s matikářkou z gymplu - jiný rozdíl opravdu nevidím, copak je ostuda připravit se ke zkouškám???
logika se za pár hodin naučit nedá, ale způsob řešení příkladů ano a o to u těch přípravných kurzů jde
 Yuki 00,03,07 


Re: Až budou kvalitní základky, nepohrne se tolik dětí na víceletá gymnázia 

(25.5.2012 17:21:36)
zaujala mě nedávno jedna informace, týkalo se to těch zbabraných maturit z matematiky.
nějaká ředitelka gymnázia, bohužel už nevím, který gympl to byl, ale asi Praha, řekla, že si téměř všichni studenti její školy vybrali těžší verzi a srovnatelně dobrý výsledek mělo 80 % studentů osmiletého gymnázia 30 % čtyřletého gymnázia (mají pochpitelně obě možnosti na té škole)
z tojo je myslím dost dobře vidět, že na osmiletá gymnázia nejdou děti ambiciózních rodičů, ale takové děti, u kterých je už v 5. třídě poznat, že jsou studijní typy a jsou rozhodnutí používat hlavu. Taky se nestihnou tak moc naučit lenošit a rozvíjí se jim logika daleko dřív a rychleji než těm, kdo stráví druhý stupeň na základce
 lucienne 
  • 

Re: Až budou kvalitní základky, nepohrne se tolik dětí na víceletá gymnázia 

(25.5.2012 12:54:42)
U nás na základce se to neříká jen na poradě, ale rodičům přímo na schůzkách na začátku páté třídy - ať nikdo nepočítá s nějakou pomocí učitelů k přijímacímu řízení, v zájmu školy je udržet chytré děti ve škole (jsou za ně peníze na hlavu) . Taky jsem si všimla, že vzhledem k tomu, že si osnovy dělá každá škola a pomalu každý učitel sám, tak se prostě vždycky podaří něco neprobrat. A na druhou stranu by mě zajímalo, co si pod pojmem učivo páté třídy představují na těch gymplech. Myslím, že se to od představ ZŠ docela liší..


 Monča+Kačka(5/04)+Martin(8/06) 


Re: Až budou kvalitní základky, nepohrne se tolik dětí na víceletá gymnázia 

(26.5.2012 11:22:48)
Učivo ZŠ si každá škola může organizovat po svém,musí ale dodržet očekávané vystupy ve 3. a 5 . třídě, tedy to,co by měl každý žáček na konci 3. a 5. třídy znát,ale mohou si libovolně přesunovat,jestli např. násobilku budou učit už ve druhé třídě nebo až ve třetí atd.Zaštituje to tzv. rámcový vzdělávací program ( www.rvp.cz).
~;)
 štěpánkaa 


Re: Až budou kvalitní základky, nepohrne se tolik dětí na víceletá gymnázia 

(26.5.2012 11:25:36)
no, to je ono - na konci 5.třídy, čili v dubnu ještě ne~d~, pro 7. třídu takový výstup není vůbec~Rv
 Monča+Kačka(5/04)+Martin(8/06) 


Re: Až budou kvalitní základky, nepohrne se tolik dětí na víceletá gymnázia 

(26.5.2012 11:29:09)
Štěpánko,přesně,ale třeba už nikdo nepočítá s tím,že by se např. desetinná čísla měla probírat až v 6. třídě,všichni tak nějak počítají s tím,že základ z 5. třídy děti mají,u nás se to řeší jako rozšiřující učivo,domluvily jsme se s matikářkami z 2. stupně,co od nás očekávají.
 Xantipa. 


Re: Až budou kvalitní základky, nepohrne se tolik dětí na víceletá gymnázia 

(25.5.2012 11:44:59)
Tak v našem městě na jediný víceletý gympl braly všechny děti, které udělaly přijímačky. Letos to neudělaly 3. A neodcházejí tam jen ti nejlepší, ale běžní trojkaři.
Žádný převis není.
 ..mira.. 


Re: Až budou kvalitní základky, nepohrne se tolik dětí na víceletá gymnázia 

(25.5.2012 21:10:28)
Souhlasím, v mém okolí byly tak špatné základky a těch pár dobrých bylo plných, braly obvykle jen děti ze spádu, což já nebyla, že včasný přechod na gymnázium byla šance - na lepší vzdělání, na lepší kolektiv, na menší stupeň setkávání s určitými sociálně patologickými jevy. Neříkám, že jsem byla na 100% spokojena, výhrady mám, některé i dost zásadní, ale myslím, že to bylo lepší než zůstat na ZŠ.
Jinak článek mi přijde přijde velmi neobjektivní, zaujatý a trochu tupý, krásný příklad, jak se dá říct jen A a vynechat B. Typicky - na gymplu se nemusí sejít dobrý kolektiv - na základce se snad musí vždycky sejít dobrý? Já bych se takový článek zveřejnit styděla.
 Sara, 2 kluci 
  • 

Re: Až budou kvalitní základky, nepohrne se tolik dětí na víceletá gymnázia 

(25.5.2012 23:16:40)
lucienne, dost mozna tusim o jakou skolu na Praze 1 se jedna, syn je zapsany do prvni tridy na jedne takove ZS:) ale neznam nikoho s osobni zkusenosti. Kdybyste byla ochotna me kontaktovat emailem, budu rada. Dekuju a preju hodne spokojenosti s gymnaziem:)sara
 ST otec 3 dětí 


Re: Až budou kvalitní základky, nepohrne se tolik dětí na víceletá gymnázia 

(26.5.2012 9:39:05)
Souhlasím. Velký zájem o víceletá gymnasia pramení také z toho, že úroveň základek je ve velké míře nízká. Mám dvě děti na základce, škola je to vynikající proto syn a dcera ač studijní tipy na víceletá gymnasia nechtěli. Syn jde nyní až na čtyřleté gymnasium.
 Sceptre 


Řeším dilema 

(25.5.2012 11:58:56)
Já právě stojím před tímto rozhodnutím a nevím si rady. Syn je velice chytrý, ve škole se nudí, také velmi dobře hraje na kytaru. Přechod na gymnázium by byl pro něj asi vhodný. Ale, jak je v článku uvedeno, mám strach, že až nadejde čas na rozhodování (jako 9 třída na ZŠ), tak zůstane na gymnáziu, protože se mu nebude chtít jinam jít, i přesto, že by mohl na konzervatoř, nebo třeba informatiku, která ho také zajímá. Nemůžu chtít aby se rozhodoval jen on, je to hlavně na rodičích, ti odpovídají za své dítě, ale jak vědět, co je správné? ~d~
 Xantipa. 


Re: Řeším dilema 

(25.5.2012 12:57:09)
Nikdy nevíš, co je správné. Já se zas naopak snažím maximálně respektovat přání dětí. Syn na osmileté gymnázium nechtěl ani za nic, chtěl zůstat na základce se spolužáky. Na mou prosbu, ať to jen zkusí, mí řekl - tak já nenapíšu ani čárku a nebo jen tak něco, aby se neřeklo. To nemělo cenu.
Takže zůstal, kde byl. Zlom nastal teď v sedmičce a on je zpruzený neuvěřitelně, otrávený a nic ho nebaví a nezajímá, ve škole mu to totálně znechutili. Takže jde do jiné školy. Doma nás slyšel, jak jsme meditovali, že škoda, že u nás není šestiletý gympl, že by to teď bylo aktuální, to přílít a prej - já ale nechci na žádnej gympl, i kdyby byl ten šestiletý, tak já na něj bych nechtěl.
Tak doufám, že na tý nový škole se jeho zájem o učení zvedne.
 Sceptre 


Re: Řeším dilema 

(25.5.2012 13:32:58)
Já samozřejmě také respektuji přání dětí. Starší syn na gympl nechtěl, jak píšete Vy. Až v 8 se rozhodl, že chce na uměleckou střední a je tam spokojený a jde mu to. Proto u mladšího nevím, ten ještě není rozhodnutý, ale ve škole se nudí a chování spolužáků je na hranici mé přípustnosti, proto by byl gympl asi východisko. No uvidíme, končí teď 4 třídu, tak ještě máme chvíli čas na přemýšlení.
 Xantipa. 


Re: Řeším dilema 

(25.5.2012 14:07:21)
U mého syna to bylo tak, že na prvním stupni byla úžasná učitelka a držela kolektiv při sobě, to vydrželo i v šestce a v sedmičce to totálně zbuchlo. Se spolužáky syn problémy nemá, ale prý je klidně může vidět i mimo vyučování, nemusí kvůli nim do této školy chodit. A v pětce by snad stál na hlavě a odstrkoval se ušima, aby ve třídě mohl zůstat.
To je těžký.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Nejsem nezdravě ambiciózní rodič.... 

(25.5.2012 12:23:22)
Starší dcera měla velké nadání, gympl zvládala levou zadní a z 5 vysokých škol, na které se hlásila, ji přijaly 4...
U ní byl odchod na 8-mi leté gymnázium úprk ze třídy lemplů a (dokonce i) kriminálních živlů. Byla tam zoufale našťastná, neměla si se spolužáky o čem promluvit... Na gymplu byla spokojená.

Mladší dceři jsem 8-mi letý gympl rozmlouvala, co jen to šlo. Je malý bohém, rozhodně ne studijní typ, jako její sestra... Ona se ale rozhodla a teď končí kvartu. Pravda, nemá nejlepší výsledky, ale je spokojená.... Podnětné prostředí ji "táhne" - co se týká vědomostí - na vyšší úroveň, než by dosáhla, kdyby zůstala na ZŠ. Pravda, číselné ohodnocení je rozhodně vyšší, než by za stejné vědomosti měla na ZŠ, ale o známky přece nejde, ne? Jde o to, aby se dítě cítilo dobře a aby se rozvíjelo - a to oboje i v jejím případě gympl splňuje.

Simča ~b~
 FilkaFila 


až budou mít úroveň státní základky... 

(25.5.2012 12:27:13)
Tak pro nás by například nepřijetí (nervy apod) tragédií bylo. Dcerka si na obyčejné základce opravdu užila, totální odstrčení kolektivem, psychickou i fyzickou šikanu, do toho řeči učitelek, proč jsme ji prý učili tolik dopředu (že se všechno naučila sama - nezájem), že v hodinách nic nedělá a čte si, čímž provokuje ostatní drahoušky (že má celohodinovou práci hotovou za deset minut je její problém). Dcerka chodívala domů hodně smutná, zdeptaná = zdravotní potíže. Do pátého ročníku doválčila na církevní ZŠ - učitelé super empatický přístup, tolerantní kolektiv s jistými morálními základy - ale nudila se. Na gymplu je maximálně šťastná, má stipendium, konečně si může s hum. zaměřenými spolužáky probrat křižácké výpravy, k novým koníčkům (šerm) jí naopak spolužáci přivedli (na státní Zš brečela před každým tělocvikem, děti se jí smály, učitel popichoval - dneska udělá na šermu salto dozadu, za což ale patří dík i církevce, tam panoval respekt a úcta i od učitelů k žákům) Spokojenost. Nikdo ji nenazývá šprtem, nikdo netvrdí, že je divná, když nemá u huby žváro a ráda čte Čechova...
 susu 
  • 

Re: až budou mít úroveň státní základky... 

(25.5.2012 12:39:59)
Ale autiroka přece píše:

"Je tam zdravě rozvrstvené sociální prostředí, čili jsou tam děti chytré, méně chytré, děti milujících i jiných rodičů, děti tiché i hlučné, děti pomalé i rychlejší, a tak je to i v životě. Mé dítě je tam šťastné, cítí se tam bezpečně, má tam kamarády. "

Tam se určitě musí líbit všem dětem.:-)
Jo, je to ironie, já vím.

 Jája 
  • 

Re: až budou mít úroveň státní základky... 

(25.5.2012 15:07:47)
Jo, zdravě rozvrstvené prostředí jsem viděla u dcery, když chodila do 1.třídy. Bylo jich 18. Dvě děti bystré, úkoly zmákly raz dva a pak ležely na lavici a neskutečně se nudily. Tři děti pomalé, nestačily. Učitelka je ze své vůle po vyučování doučovala, protože fakt nestačily. Ostatní byly něco mezi. Skončilo to tak, že od třetího ročníku ty dvě chytré přešly na ZŠ s rozšířeným vyučováním jazyků a dvě děti z opačného spektra do zvláštní školy. Teprve pak tam byl homogenní kolektiv bez velkých výkyvů.
Na co je teda dětem dobré "zdravé rozvrstvení"?
 Winky 
  • 

Re: až budou mít úroveň státní základky... 

(25.5.2012 17:28:43)
jj, na "zdravé rozvrstvení" taky moc nevěřím, to spíš "svý k svému". A ani si nemyslím, že v 15ti (někteří takřka v 16ti) letech v devítce všichni bezpečně vědí, na kterou školu by měli jít a co by je profesně bavilo. Nám (tj. mě a mým spolužákům, tenkrát ještě v osmičce) rodiče prostě SŠ/učňák taky vybrali, jen pár dětí mělo svůj názor na to co by chtěly dělat. Mě a kamarádce vybrali rodiče ekonomku, jí šla líp matika, mě jazyky. Měla o 2 body víc na přijímačkách tak ji vzali do jazykové třídy (výuka tří jazyků) a mě do normální (jen 2), ona jazyky protrpěla a ráda zapoměla, na VŠ se specializovala jinam, mě dneska jazyk živí (teda při RD přiživuje :-)) a chci se věnovat andragogice i nadále při event. dalším studiu. Tím chci říct, že není daný co člověk jednou vystuduje tak bude dělat, u někoho to může jít oklikou nebo nabrat jiný směr, někdo ví celkem jistě co by chtěl už v 11ti, někdo ani ve 20ti netuší...

 štěpánkaa 


Re: až budou mít úroveň státní základky... 

(26.5.2012 11:18:28)
ano, to zdravě rozvrstvené prostředí na zŠ zcela přehodnotilo můj názor na to, zda mají moje děti chodit na víceleté gym.nebo nemají. Doslova utekly před šikanou, nepodnětným prostředím a neřešením problémů ze strany učitelky a to již ve 3.třídě - na jazykovou ZŠ, posléze na víceletý gympl (který jsem nikdy pro své děti nepropagovala).~d~
 Alexandra,3 děti 
  • 

Re: až budou mít úroveň státní základky... 

(25.5.2012 13:47:11)
Ano, až budou mít 2.stupně základek dobrou úroveň, budu ráda, že na ně mé děti chodí...takhle jsem ráda,že dcera odešla na gympl - taky jsem prošla osmiletým gymnáziem - stejně jako můj manžel, navíc jsem učitelka na ZŠ a právě z tohoto důvodu jsem moc ráda, že si dcera gympl vybrala a pomalu končí primu. Právě proto, že vím, jak to na naší základce chodí, kdo, jak a co učí, jak se chová k žákům...právě proto jsem ráda, že je pryč. Možná to je i na gymplu podobné, ale tam do toho aspoň nevidím!:-) A jen pro příklad - od naší ZŠ odcházejí žáci a zapalují si pomalu přede dveřma, po chodbách se objímají a oblizují pomalu sedmáci...aspoň tohle na tom gymplu není, kromě dalších plusů:-)
 Markéta, kluci 10 a 3 
  • 

Re: až budou mít úroveň státní základky... 

(25.5.2012 13:53:26)
Jako že děti na gymplu nezkoušejí kouřit a líbat se?
 FilkaFila 


Re: až budou mít úroveň státní základky... 

(25.5.2012 14:31:19)
Zajisté zkouší, ale není to jejich jediná činnost a většina inteligentních dětí to nepovažuje za něco světaborného. Zatímco podprůměráci se tradičně snaží vyniknout žvárem v hubě, a okatým oblizováním, protože nevidí jinou činnost, kterou by se mohli prezentovat. A nejhorší je, když inteligentní dítě přijde do podobného kolektivu a ve snaze zapadnout si začne kazit život, případně nezapadne a je terorizováno... A bojovat proti třídě, ba třídám takových je jako boj s větrnými mlýny. ~d

U nás to byl ten samý případ - žáci, zejména z menšiny, plus jejich soukmenovci vs. normální. Šílený nepoměr. Naprostá většina z druhé skupiny zkoušela gympl.
 Myss 


Re: až budou mít úroveň státní základky... 

(26.5.2012 10:18:10)
Naprosto souhlasím.Nepoměr normálních dětí a těch nevychovanců.Slušně vychované dítě má dnes handicap.
 Masalák 


taky špatná volba 

(25.5.2012 12:36:50)
Od kamarádky dcera šla na 8 leté gymnázium, pak se rozhodla pro odbornou střední školu, tam se ale nedostala, protože velkou váhu měl předchozí prospěch a ten měla na gymplu horší, než by měla na základce. Přijímačky i talentové udělala, ale bohužel... Je to dost škoda, protože ta specializace by jí seděla, teď dělá jinou střední školu, která jí k ničemu nebude, protože se v této oblasti začalo vyžadova VŠ vzdělání ...
 Černá kronika 


Re: taky špatná volba 

(25.5.2012 16:54:08)
Přesně takhle to má synovo kamarád. Je teď třetím rokem na gymplu, musí dojíždět, domů přijíždí nejdříve před 17 hodinou a má několik čtyřek, přestože těch vědomostí má daleko víc než můj syn na normální ZŠ. Do 9. třídy bude přecházet zpět na ZŠ, protože by měl tak děsný průměr na vysvědčení, že by ho nikam na střední školu nevzali. Jinak je to opravdu chytrý kluk,celý první stupeň měl na ZŠ samý jedničky, ale ty nároky na gypmlu + to dojíždění prostě nezvládl. Naštěstí má rozumný rodiče, který to neberou jako selhání a volí tohle řešení. Mimochodem - jeho mladší, stejně chytrou sestru, už na gympl vůbec nesměrovali po těch zkušenostech.
 Kamisi 


Re: taky špatná volba 

(25.5.2012 22:56:02)
No jo no, protože celý systém je na hlavu. Důležité jsou známky a vědomosti jsou vedlejší.
 Ngiel 


Re: taky špatná volba 

(25.5.2012 19:13:15)
O tomhle jsem taky uvažovala, když jsem přemýšlela o odchodu z osmiletého gymplu na střední veterinu. Samozřejmě jsem měla horší průměr, než lidi ze základky. Naše školní psycholožka, se kterou jsem to taky náhodou konzultovala, mínila psát dopis na tu střední školu, aby to zohlednili ~;). Je mi jasné, že by to asi k ničemu nevedlo. Já jsem se nakonec rozhodla stejně zůstat na gymplu a ani náhodou toho nelituju. Naopak jsem zjistila, že je to i pro následný odchod na VŠ lepší.
Na gymplu jsem nepatřila k nejlepším ve třídě, byla jsem spíše průměr, přesto jsem byla přijata na všechny obory, kam jsem se dostavila k přijímacímu řízení a samozřejmě, protože mým snem byla veterinární medicína, jsem se vydala na VFU Brno. Troufám si říci, že je to jedna z prestižních univerzit a také jedna z těch uznávaných i za hranicemi naší země. K čemu směřuji je to, že jsem si stačila za první rok studia všimnout jistých výhod, které studenti gymnázií mají oproti ostatním - lépe probrané předměty jako chemie, biologie a další, o trošku víc zvyklí učit a někteří vyučující nahlíží na absolventy gymplů lépe, než na absoventy středních škol. Takže si myslím, že při zájmu o určitý obor nemusí být střední škola úplně výhrou a gympl může nakonec posloužit lépe. Pokud je tedy samozřejmě zájem o studium VŠ.
Mě gympl vybrali rodiče a jsem jim za to opravdu vděčná. Považuji svůj gympl za školu, ze které jsem vzešla a která mi dala nejlepší přípravu na další studium, jaká byla možná. A samozřejmě jsem hrdá na to, že jsem absolventkou zrovna této školy. ~:-D
Musím se ještě zmínit o odlišné úrovni osmi a čtyřletého gymplu (alespoň na tom našem). Na osmiletý gympl se u nás přijímá 30 dětí a i když nejsme zas tak velké město a máme gymnázia dvě plus jedno soukromé, troufám si tvrdit, že určitá úroveň zůstává zachována. Na čtyřletém se ale otvírají třídy dvě až tři a bohužel se tam úroveň hodně snižuje, dostane se skoro každý.
Je mi dvacet, takže moje názory ohledně vzdělávání dětí jsou ještě nepoznamenané zkušenostmi a nelze je brát doslova, ale u chytrých dětí jsem rozhodně PRO osmiletý gympl. Řeči o tom, že je to ztráta dětství jsou s prominutím kecy. Na základce se opravdu jelo podle nejpomalejších dětí a chytrá děcka tam mohou taky pěkně zakrnět. S lidmi ze základky se ráda vidím, ale nemáme si co říct... O úspěšnosti na VŠ tedy musím zatím mlčet, všichni jsme na začátku cesty a kdo ví, kolik nás dostuduje :-). Také úroveň pedagogů bych moc nehodnotila, to je prostě různé, ale za sebe mohu říct, že jsem na gymplu potkala výborné pedagogy, kteří ve mě dokázali probudit touhu něco dokázat, hodně mi pomohli (správně bych měla psát pomohly, protože se jednalo o paní profesorky ~;)) i s psychickou stránkou věci.
Na závěr bych dodala, že nedostat se na gymnázium samozřejmě neznamená konec světa a nejdůležitější ze všeho je, aby si budoucí studenti dali cíle a směřovali k nim, jedno kterou cestou, protože, slovy mé nejmilejší paní profesorky "Mít cíl je snad to nejdůležitější...".
 Jája 
  • 

Re: taky špatná volba 

(26.5.2012 12:55:07)
Přesně. Taky jsem při vlastním studiu na VŠ viděla ty nebetyčné rozdíly. maturitu sme sice měli všichni, ale nejhorší na tom byli ti, co měli učňák s maturitou, z nch řada VŠ nedodělala, neměli odpovídající znalosti a neuměli se učit. Ve druhé skupině jsme byli my, co jsme měli střední odborné školy. Měli jsme sice dobré znalosti odborných předmětů, ale neznali jsme cizí jazyky. Nejlíp na tom byli gymnazisti. Protože brali od každého něco, a to dost dobře, měli šanci se dostak na každou VŠ a měli velkou šanci ji dodělat.
Kdybych viděla, že je moje dítě chytré,neváhala bych s víceletým gymnáziem ani vteřinu. Ale protože v době, kdy byla dcera v tomto věku, ještě víceletá gymnázia nebyla, chodila na ZŠ rozšířenou výukou jazyků, pak na 4-letý bympl a pak VŠ. Dostala podle možností solidní vzdělání a na základě toho má dneska slušnou práci, ve které je spokojená.
 holka anonymka 


Re: taky špatná volba 

(30.5.2012 9:55:19)
já mám syna na průmyslovce. Chce na VŠ. Chodil na jazykovou základku, takže jazyky umí - na průmce ho pořád posílají na soutěže škol v angl. Matikáře mají nějakého šílence, kterého vyhodili z gymplu (domnívám se, že proto, že děti neprošly z matiky, jak je náročný). Tak si syn přidal ještě matematický seminář (snad právě proto, že mu matika moc nejde, na rozdíl od základky) - bojuje s tím statečně. Jenže - syn je opravdu hodně technicky a "vědátorsky" zaměřený (i dle SCIO testů a testů z pedagog.-psych. poradny, gympl by byl na něj příliš všeobecný.
Zato druhý syn je pravý opak - není nijak zaměřený, přitom taky inteligentní až až. Sám se teď chce hlásit na gympl. No co, nechám ho, ať dělá co ho baví. Na ruce jsou oba synové leví, tak řemeslník doma zase nebude ~;)
 Muna 
  • 

prakticky tomu tak nebyva??? 

(25.5.2012 12:46:09)
Sama jsem prosla osmiletym gymnaziem, a vzpominam si ze na konci kvarty par spoluzaku bez problemu preslo ja jine skoly, jeden na prumyslovku, jedna co moc nestihala tak na stredni pedagogickou - pedagogika volneho casu. Jiste ze to jde, a problem to neni. Mozna tak ze strany ambicioznich rodicu....
 Martina, 3 synové 


Re: prakticky tomu tak nebyva??? 

(25.5.2012 14:16:28)
Můj syn maturoval na osmiletém gymnáziu loni: těch 24 žáků vybraných ze 120 přihlášených studium úspěšně dokončilo.

Neznala jsem všechny, ale nikdo z nich nezadrhával ani se nepočurával.

Můj syn stihnul při studiu hrát a režírovat divadlo, hrát na saxofon v kapele, vydělávat peníze doučováním nebo sestavováním počítačů a prohánět holky.
 holka anonymka 


Před nedávnem.. 

(25.5.2012 15:30:44)
mi synek oznámil, že udělá vše pro to, aby se dostal na nyní nejlepší gympl v našem městě. Vzhledem k tomu, že chodí dle mého na nejlepší jazykovou základku, jsem se ho jen zeptala, jestli si to pořádně rozmyslel. Bohužel ale doposud není nijak vyhraněný, jako jeho starší bráška, který dělá chemickou průmku, takže gympl nakonec bude asi dobrým řešením pro kluka, co umí jazyky, od malička zpívá ve výborném sboru (konzervatoř bych mu ale fakt vymluvila) a miluje matiku a fyziku. Co z něj jednou bude, nevím, řemeslník bohužel ne, na ruce je levej.
 Yuki 00,03,07 


zase blábol 

(25.5.2012 16:53:29)
to je neskutečný, proč pořád musí někdo kritizovat víceletá gymnázia? já jsem taky učitelka, vidím, jak to vypadá ve třídách na druhém stupni ZŠ a jsem strašně ráda, že se nejstarší syn na gymnázium dostal, doufám, že mladší bude mít stejné štěstí a nebude muset být v kolektivu, který mu nemá co říct - ono se to totiž kupodivu může stát i na té základce, což autorce článku patrně uniklo.
zatím jsme negativní zkušenost s víceletým gymnáziem neslyšela, zato spokojených dětí i rodičů znám hodně.

škoda, že když už si našla autorka tu práci se sepsáním negativ gymnázií neudělala totéž jen pro druhý stupeň ZŠ, možná by se divila

neříkám, že nemůže být dobrá základka, ale rozhodně jich není moc
 Meta 


Re: zase blábol 

(25.5.2012 20:17:02)
Můj názor je, že osmiletá gymnázia jsou překážkou k úplné debilizaci národa a zpackaná těžší maturita z matematiky naznačuje, co se stane, jakmile nařídí MŠ těžší variantu státních maturit pro gymnázia povinně. Osiří a bude důvod je zrušit.
Staší syn právě odmaturoval, mladší nikdy nebyl studijná typ, natož aby byl ctižádostivý, takže přijímačky na osmiletý gympl dělal na vlastní přání, absolutně jsem mu nepomohla, protože jsem se domnívala, že by se tam trápil. Nedostal se nakonec o dva body, byl druhý pod čarou a mně spadl kámen ze srdce.
Dnes bych si za to zpětně vyrvala vlasy, protože aby zůstal na ZŠ bylo to NEJBLBĚJŠÍ rozhodnutí, které jsem kdy v životě učinila. Kdyby přešel na gympl, asi by neměl dvojky, prolézal by s odřenými zády - ale byl by vědomostně nejméně o dva stupně výše, než ze ZŠ. Dneska to s klukem doháním, aby na střední škole stíhal. Kdyby dokončil ZŠ na gymnáziu, aspoň by měl trochu slušné učitele.
 Gladya, bývalá dasa, 


je to o základkách 

(25.5.2012 17:13:56)
Jsem odpůrce "selekce" dětí již po páté třídě. Jenže kdyby moje dítě bylo studijní typ,snažila buch se aby šlo na víceleté gymnázium. Že je to v rozporu? Ale ne, základní školy bohužel často fungují tak, že nadané děti se tam v pohodě "flákají ke zdraví" a nenaučí se učit. Většina škol není schopná dokázat to, co by dobrá škola dokázat měla: maximálně rozvíjet talent všech: malých géniů, dětí, jejichž vlohy a přednosti jsou jinde než ve studijních předpokladech, i děti vysloveně podprůměrných. A v neposlední řadě také dětí s nějakým postižením. Ale to by školství muselo vypadat jinak.

Nemyslím, že víceletá gymnázia jsou zlo. Ale myslím, že vysoká všeobecná úroveň vzdělanosti je mnohem lepší, než když se hodně brzy odděluje vzdělání "elit" od vzdělání ostatních.
 Yuki 00,03,07 


Re: je to o základkách 

(25.5.2012 17:17:36)
pokud bude ve třídě víc než 20 dětí - a i těch 20 je už moc - tak se učitel nemůže pořádně věnovat ani nadprůměrným ani podprůměrným, když se to rozdělí, netrpí ani jedni ani druzí.
mám kluky ve třídách pro nadaný, vidím v tom jen pozitiva. Učím ve třídách normální ZŠ a vidím šikovný děti, jak se nudí, nic je neposunuje a ony se postupně průměrují a přitom se neučí učit.
a ty podprůměrný děti, který by ještě nedávno šly do zvláštní školy, to stejně nestíhají
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: je to o základkách 

(25.5.2012 17:31:30)
Uznávám, že v současném systému školství je moje vize- maximální možná integrace- asi utopie, ale to je jiná debata než víceletá gymnázia ano či ne.
 zasenulátko 
  • 

Re: je to o základkách 

(26.5.2012 13:24:50)
Souhlasím. Selektovat děti už od páté třídy na chytré a hloupé nepřináší mnoho dobrého. Dělo se to vždy a od počátku je to špatné. Elitaření u takto malých dětí je jen honění si trika rodičů. Navíc, známky hodnotí dítě pouze ve stupnici 1-5, intelektové schopnosti nevypovídají nic o kvalitě člověka. Přece nevychováváme jen jedničkáře, ale hlavně dobrého člověka. O totéž se snaží i škola. Selektovat děti podle vědomostí může být kontraproduktivní. Národ přece není složený pouze z jednoho "druhu". Jsou v něm lidé chytří i hloupí, hezcí i ošklivý, hodní i zlí, příjemní i nepříjemní a takto bych mohla pokračovat dále. Dítě se mezi těmito různými lidmi pohybuje a bude pohybovat celý život. Až si chytré dítě dokončí v kanceláři doktorát, třeba na téma: "Vliv cizojazyčné literatury na dospívání dětí ve městě a na vesnici", dostane hlad. Půjde si tedy koupit třeba jablko. Za kasou bude sedět ta hloupá holka, co má jen učňovku, regál na potraviny vyrobil Tomáš, co přežil druhý stupeň s tím póvlem, co tam zbyl, když všichni chytří odešli na gymnázia, a má průmku. Jablko vypěstoval ten trubka Venca z Horní Dolní. Ale no tak všichni, nejste tak trochu jenom náfukové. Opravdu si myslíte, že na druhých stupních záladních škol zůstává póvl, jsou to jen puberťáci. Gymnázium není pupek světa.
Svou hodnou a chytrou dceru s jejím souhlasem nechávám na základce. Mezi alkoholiky, kuřáky a ochmatávači. Nenaučí o moc míň než na našem šestiletém gymnáziu, jen se naučí žít a vyjít s dětmi různých vlasností, znalostí a sociálního původu. To bude toiž muset dělat po celý svůj další život. To jsem ale mamice!
 Fabiena 
  • 

Re: je to o základkách 

(26.5.2012 13:47:31)
zasenulátko,
a žebronila po tobě dcera, že chce na gympl, že tam touží z toho a toho důvodu a měla na ZŠ problémy v současném kolektivu?

Protože nejde tu snad o selekci podle intelektu, vždyť všichni vědí, že nervák velmi inteligentní, co na gympl strašně chce, nakonec ty přijímačky nedá a dá je skoro trojkař, který si to jen tak nastřelí... Pokud je dítě svolné, že nejde na gympl, není myslím vůbec co řešit. Ve chvíli, kdy rodič gympl nechce a dítě chce strašně, nastává rozhodování.
Jsou to ještě děti, ale necháváme je rozhodovat o kroužcích (někdo), o tom, jak tráví svůj volný čas... a o škole by neměli mít sami co říct?
 Kamisi 


Re: je to o základkách 

(26.5.2012 17:42:33)
Zasenulátko, až na základkách nebudou učitelé chytré děti brzdit, budu je tam spokojeně nechávat.
Obecně nejsem pro jakoukoliv selekci, vadí mi i selekce věková, je nepřirozená daleko víc než rozdělování dětí podle zájmů.
Jenže v momentě, kdy děti prahnou po vědomostech a ve škole se jich nejen nedostává, ale ještě je dětem neustále opakováno, že tohle je teď vůbec zajímat nemá, protože je to má správně zajímat až za pět let až to bude ve školních osnovách, tak z takového školství je mi blivno. Nadané děti ne, že škola nepodporuje, ona je odrazuje od vzdělávání. Děti příchodem do školy ztrácí zájem o to, co je bavilo před tím.
Tenhle úkaz pozoruju u všech nadaných dětí, které znám. Obzvlášť první stupeň je pro ně očistec.
A ano, právě gymnázium pro takové děti je velmi často záchrana.

Co je těm dětem platná sociální rozmanitost dětí, když si s nimi často nemají o čem povídat a hodiny strávené v lavicích jsou ztrátou času, protože se nedozví nic nového? Naše děti si rády občas zablbnou s dětmi ze sousedství, jezdí s nimi na kolech a staví bunkry. Ale proč by s nimi proboha měly trávit mnoho hodin denně v lavicích a poslouchat stejný výklad učitelů? To je jako by někdo tvrdil, že by měly chodit do stejných kroužků.
 Barča 2 kluci 
  • 

Re: je to o základkách 

(28.5.2012 9:10:03)
Tak asi není studijní typ, né že ji tam necháváš abys všem ukázala, to je blbnost nebo z nouze cnost. Nám to napřílad řekli sami učitelé, třídní učitelka mě výslovně řekla, že máme syna dát na 8letý gympl, protože pro něj ZŠ NENÍ. Nedokážou se mu věnovat tak jak by potřeboval, jsou na něj pomalí. Musím se smát, protože rozdíl mezi vědomostmi dětí na ZŠ a na víceletých gymníziích jsou opravdu velké. Pokud u Vás tak není a rozdíl je minimální pak se jedná o výbornou nebo výběrovou ZŠ pak mi tam ale nesedí ti asociálové.
 Eva...z Vysočiny 
  • 

??? 

(25.5.2012 18:32:31)
Upřímně ... všude je něco.

Jsem ráda, že mám dceru v primě, je spokojená se školou, učiteli i tím, že se po ní chce více než na základce. Nejspíš by si tak připadala i v šesté třídě ZŠ. S některými spolužáky je to horší.

Je mé třetí dítě a opravdu jsem ráda, že se pro gympl rozhodla, protože není nic horšího, než rozhodující se puberťák v deváté třídě, který by nejraději nedělal nic a měl všechno na háku.

Zažila jsem to, syna jsme směřovali na průmyslovku, měl na ni, ale nechtěl sedět už ani hodinu navíc v lavici a aby nám to dokázal, přestal odpovídat při zkoušení. Výsledek? Učiliště. A to patřil mezi nejlepší ve třídě až do sedmičky.

Starší dcera, tak té bylo v 15 letech úplně jedno, čím bude, puberta s ní mávala o 106 a nepřešla snad dosud. Dokonce se dostala na vysokou, ale utekla, neschopná žít na koleji mimo své město.

Proto to rozhodnutí malou směrovat ke gymplu, proto trochu alibisticky pro mne, nedát šanci rozhodování ve věku, kdy jim dají do rukou občanky a oni si myslí, že jsou pány světa.

Je studijní typ, nemá k ničemu vyhraněný názor, učení jí baví, neobtěžuje ji, když se po ní chce víc.

Ovšem ... trochu smutné jsme obě z toho, že vě třídě je jen velmi málo dětí, které to vnímají jako ona, jednou jít na vysokou a gympl brát jako vstupenku tam.

Vidím to na schůzkách, rodiče si stěžují, že jsou děti přetěžovány, nezdá se mi, učí se méně než v páté třídě na ZŠ.

Gymnázium je výběrová škola, kdo to nepochopil, neměl by tam své děti dávat jen proto, aby se tím mohl chlubit.

A vůbec nejhorší je, předpokládat, že dítě, které má samé jedničky na prvním stupni a doma se neučí, zvládne gymnázium. Dcera musela dělat přijímací zkoušky, protože je neměla a najednou není nejhorší vě třídě, kde jí měla být, když šla až na odvolání, protože přijali nejprv jen jedničkáře. Deset dětí má na 3/4letí dokonce 4!

Má dcera je na církevním gymnáziu, protože tam sama chtěla, dokonce jsem ji nechala raději udělat psychotesty už ve čtvrté třídě, aby mi cizí člověk mohl říct, jestli na to opravdu má, protože známky na vysvědčení gymnázium rozhodně nepředpokládaly. Paní učitelka na ZŠ byla hodně tvrdá, ale jak ke komu. Tehdy jsem ji za to neměla ráda, dnes jí děkuju.
Nevedla moji dceru k tomu, aby si o sobě myslela, že je hvězda. Hodnotila ji přísněji než jiné a dost možná i proto, že jsme o gymnáziu mluvily už dlouho. ZŠ totiž nerady o své žáky přicházejí.

Shrnu to: Studovat na osmiletém gymnáziu je vážné rozhodnutí, rodiče by to měli dobře zvážit a být hlavně objektivní. Vidět, jestli se dítě rádo učí, jestli je to pro něj zábava a nebo mučení. Jedničky nejsou směrodatné.
Dcera měla od první třídy jen dva kroužky týdně. Jeden týkající ze zpěvu a jeden sportovní. Ten s nástupem do primy padl a nebylo to kvůli učení, ale prostě ji sport nic neříká. Tedy ve smyslu drilu. Zpívá dál, gymnázium má sbor, vystupují jak ve škole tak i na veřejnosti, v kostele.
Zprvu taky nevěděla, jestli udělala dobře, nový kolektiv, sotva se sžili na prvním stupni. Změna by byla i v šesté třídě.
Ona ale od mala ví, že chce jednou studovat, nemluví o práci, ale o studiu a proto jsme zvolily gymnázium a jsem ráda, že ta možnost volby byla.



 nulatko 
  • 

rozhodnutí 

(25.5.2012 22:23:01)
Dnešní den byl pro mě jako pro matku velmi náročný. Musím totiž rozhodnout o příštích dvou letech svojí nejstarší dcery. Problém, který řeším je tak zamotaný, že ani nevím, kde mám začít. Pohled na gymnázium, který nabízím já je opravdu vyjímečný.
V našem městě je víceleté (šestileté) gymnázium. Názory na něj se velmi různí. Do letošního přijímacího kola se přihlásilo 15 dětí. Škola se nejprve rozhodla, že první ročník neotevře. Pak /zřejmě)přišla podpora Města a v místním plátku se objevila zpráva, že i přes malý počet přihlášených (nezaměňovat prosím za přijatých) dětí se ročník otevírat bude. Město jako zřizovatel několika základních škol i gymnázia podpořilo náborou akci zástupců gymnázia na těchto základních školách ve smyslu, přesvědčíme jich ještě pár a naplníme ročník. Představitelé gymnázia se dostavili do všech 7. ročníků základních škol a ptali se jednotlivě vybraných dětí, proč nejdou na gymnázium. Nezlobte se, to mi přijde tak neuvěřitelně hloupé, neslušné, přímo šikanózní vůči dětem a rodičům, kteří se nerozhodli dítě na toto gymnázium poslat, že se mi to ani nechtělo věřit. Oni z gymnázia udělali výběrovou školu ve smyslu: tu si vyberu a jdu na ní.
 Eva...z Vysočiny 
  • 

Re: rozhodnutí 

(26.5.2012 8:19:47)
Říkám to neustále, je to o lidech. My máme dvě osmiletá gymnázia - státní a církevní. Dcera měla jasno, státní ne. Tam chodí protekční děti, je to známé. Byla jsem nemile překvapena, že to je ale všude. Nejsem ani věřící, dcera je nemanželská a nebyl problém s přijetím, o všem jsme školu informovaly obě dopředu. Ona však k náboženství trochu tíhne, má potřebu věřit. Dětská naivita. Jsem velice tolerantní matka v mezích všeho dění okolo. Jsem ráda, že ona svět vidí trochu mýma očima, ale zároveň se toho bojím, protože její názory a její pohled je už od mala o dva tři čtyři roky napřed.
Proto jsem mohla dát na její rozhodnutí a věřte mi, nepodporovala nás v tom celá rodina. Byli proti, i její otec, se kterým nežijeme.
Sama jsem si nebyla jista, jestli ji jen já nevidím jako gymnazistku (známky na základní škole nebyly zrovna odrazem studijního typu) proto ty testy IQ.


Odbočila jsem, samozřejmě, nábor jak ho popisujete vy, bych taky nebrala. U nás to je jiné, zájem o 100% převyšoval kapacity tříd.
Chtěla jsem jen říct, kdyby i naše gymnázium trvalo na přijímacích zkouškách, opravdu by to byla škola výběrová, složená z dětí, které o ni zájem mají a které na ni hlavně mají. Takhle to dopadlo, jak to dopadlo, ve třídě je hodně problémových žáků, kterým chybí kázeň, disciplína a úcta k učitelům a touha po vzdělání.

Na základních školách rodiče hodně škemrají za lepší známku na vysvědčení, aby to dětem nekazilo průměr. Pak se ukáže, co v jejich třídě, že se víc než polovina dětí nikdy neučila a učit neumí a proto plavou v předmětech jako dějepis, zeměpis a biolgie, kde to je o tom sednutí si k učebnici a učení se učiva jako básničky. Kde musí obětovat čas na úkor lítání po venku s ostatními dětmi.

Dcera věděla, že jí to sebere víc času, ale stejně tak věděla, že by to bylo i na základní škole. Trvala bych na učení se i tam.
Vím, že maturita a nebo vysoká škola nikomu nezaručí krásný a spokojený život (syn je ve svém životě spokojený a to má "jen" učiliště), ale pořád je tomu blíž, než kdyby ukončila svoje vzdělávání jen ve stadiu - základní.

Gymnázium bereme obě naopak jako prodloužení onoho rozhodování, co by jednou ráda dělala. Nemá představu jasnou a proto osm let navíc. V patnácti nebude muset přemýšlet, jestli tedy gymnázium a nebo odborná škola. Navíc si fakt myslím, že v 11 letech má na dítě rodič vliv mnohem větší než v patnácti a tím pádem dítě víc přiměje k plnění poviností, kterým učení je.

Jen bych jí přála víc spolužáků, kteří by si uvědomili, proč jsou na gymnáziu už ve dvanácti letech. Chyba, že za většinu rozhodli rodiče.
Nakonec, i já jsem rozhodla, ale s tím, že malá měla možnost volby a nikdy bych ji nenutila tam, kam by sama nechtěla. Na dni otevřených dveří jsme byly 2 x. Školu chtěla vidět, dostalo se nám i možnosti prohlídky přímo se zástupcem a nijak jsem nezasahovala do jejich hovoru. A věřila jsem mu, když poprvé (malá byla ve 4. třídě) říkal, že ji velice rád uvítá mezi studenty, protože je přesvědčen, že bude právě ta studentka, o které mají zájem. A rok na to si nás pamatoval. Ano, platila jsem soukromou přípravu před přijímacími zkouškami, udělaly jsme obě maximum proto, aby se na gymn. dostala a právě proto jsme musely projevit snahu, když její třídní ze základky odchodu na gymn. nakloněna nebyla. Já jsem jí seběvědomí zvyšovala, seč jsem mohla a můžu, ale učitelka jí ho srážela dolů.
To na gymnáziu nezažíváme, tady není ostuda dojít si na doučování po vyučování a nechat si znovu vyložit látku, tady se to bere jako snaha, ulehčit dětem. Tady učitel před ostatními ve třídě nevykřikuje jména dětí, které mají po vyučování dojít na konzultace.

Ano, jednají s malými dětmi jako s dospělými, kteří už mají vědět, o čem život je. A právě proto, že moje dcera je "výš" v představě o svém životě, právě proto gymnázium.

Ale kdyby to bylo jako u Vás, hodně bych přemýšlela, jestli ji tam nechat jít studovat. Ale na druhou stranu, méně dětí ve třídě, víc času pro ně.
 Beruška 
  • 

Není gymnázium jako gymnázium... 

(25.5.2012 20:45:40)
...a proto si říkám, proč ten dotyčný Petr nešel třeba na jiný osmiletý gympl. To, že se mu nedaří na jedné škole, neznamená, že se mu nebude dařit na druhé. Jsou diametrální rozdíly mezi osmiletými gymnázii, ten můj první byl hodně stresový (taky se to podepsalo na známkách), ale na tom druhém jsem se cítila mnohem lépe a známky se mi zlepšily. (Pro úplnost dodám, že to druhé gymnázium se umístilo mezi top 20 ve státních maturitách, aby si někdo nemyslel, že jsem přešla na flákací školu, kde jsou dobré známky zadarmo.)
 JanickaB 


víceleté gymnázium 

(25.5.2012 21:21:22)
Já jsem zcela pro víceleté gymnázium. Jsem jeho absolventkou a neumím si představit, že bych tam nebyla. Myslím, že je to skvělá škola. Děti které jsou zvídavé se sejdou na jedné lodi a pohání se k lepším výkonům. Mimochodem jsem také pedagog.
 bl 
  • 

Re: Přijde mi to jako trochu blábol 

(25.5.2012 23:21:41)
Mám dceru v septimě, na gympl šla, protože "to měla blíž na loděnici". Vzhledem k loděnici(a reprezentaci ČR) ...se moc neučí a neučila. Určitě není geniální a není problém(škola sportovce nijak nepodporuje, spíš naopak)..článek se mi jeví jako moc agresivní.
 Myss 


jen pozitivní ohlasy na osmiletá gymnázia 

(26.5.2012 10:46:50)
pročetla jsem celou diskusi,na víceletá gymnázia jsou jen pozitivní ohlasy a taky z okolí slýchávám totéž.Že se občas zjistí,že dítě je více umělecky nadané a lépe by mu slušela konzervatoř nebo jiná umělecky zaměřená škola?NO dobře,ale to jsem nebrala jako negativní hodnocení gymnázia.Takže závěr mám jasný.Syn na gympl určitě půjde,protože na normální základce by přišel o rozum!
 štěpánkaa 


učitelé nedávají své děti na víceleté gymnázium? 

(26.5.2012 11:24:47)
No, nevím, učitelů s dětmi v tomto věku znám hodně, o víceletém gymplu uvažovali pro své dítě všichni. Některé děti se dostaly, některé ne, svět se nezhroutil, život šel dál. Ale opravdu neznám ani jednoho kolegu, který by apriori a cíleně pro své dítě studium na gymlu nechtěl. Dokonce ti co neuspěli na osmileté, to - považte - zkusili znovu na šetileté. Vlastně jo, jednu kolegyni znám, jedno její dítě mělo studijní problémy, proto dokončilo normální běžnou ZŠ a vyučilo se, bez maturity. Druhé dítě bylo va osmiletém gym, nyní studuje VŠ. Prostě, pokud na "to" děti mají - na gympl šly...~d~
Nevím odkud autorka toto čerpala.~a~
 Kamisi 


Re: učitelé nedávají své děti na víceleté gymnázium? 

(26.5.2012 15:02:50)
Štěpánko, ty asi učíš na gymplu, že? Předpokládám, že tamní učitelé můžou mít jiné názory než učitelé na ZŠ. Znám dost učitelů ZŠ, kteří 8G nemají v lásce, nepodporují je a v tomto smyslu ani svoje žáky, ale ani svoje děti. Jako bych tam cítila rivalitu nebo co.
Jak to tak sleduju a i viz autorka článku, tohle nejsou ojedinělé názory. Některé věci se mi chápou těžko.
 štěpánkaa 


Re: učitelé nedávají své děti na víceleté gymnázium? 

(26.5.2012 15:27:07)
učívala jsem i na ZŠ a mám mezi ZŠ učiteli hodně známých i přátel. všichni - pokud mAJÍ šikovné a chytré děti, které na gympl chtějí, tak je v tom podporují a nepřemlouvají je, ABY ZŮSTALI NA zš~d~~d~~d~
 Barča 2 kluci 
  • 

Re: učitelé nedávají své děti na víceleté gymnázium? 

(28.5.2012 9:23:18)
U nás jsou skoro všichni učitelé ZŠ proti místnímu 8letému gymnáziu, ale paradoxem je , že skoro všichni tam svoje děti "cpali". Dokonce dvě paní učitelky (jejich děti se nedostaly) věc řešili přes známé na školském úřadě a najednou se děti dostaly a nastupovaly až 14dní po začátku školního roku. Obě už tam nestudují, protože přešly na jiné střední školy, gympl nezvládaly a jejich výsledky byly fakt hodně slabé.
 BlankaRyb 


Re: učitelé nedávají své děti na víceleté gymnázium? 

(26.5.2012 15:34:53)
Tak to já takové učitele znám, kteří nechtějí, aby jejich dítě studovalo na gymnázium. Třeba maje maminka je středoškolská učitelka a nechtěla abych šla studovat. Celé dětství jsem poslouchala od otce jak jsem hloupá, byla jsem podle něj neschopná. Když jsem blížilo rozhodování kam jít po základce, jednoznačně jsem chtěla na střední školu. (Osmileté gymnázium by pro mě nebylo, to uznávám, jsem příliš jednostranně nadaná a mám pořádnou dyslexii.) Chtěla jsem jít na čtyřleté gymnázium, rodiče byli proti, chtěli abych šla do nějakého učňáku bez maturity, protože nemám na to udělat maturitu. Do učňáku jsem jít nechtěla, už taky z důvodu, že na základce se tam hlásili ti, se kterými jsem si nerozuměla, jsem přesvědčená, že učňák by byl katastrofa pro mě. Nakonec jsme z končili pedagogicko-psychologické poradně. Tam se psycholožka podivila nad tím, že nechtějí abych šla studovat, protože jsem dost nadprůměrně inteligentní a doporučila studium nějaké průmyslovky. Rodiče se rozhodli pro strojní, byla jsem pro když jsem se dověděla, že tam nejsou nároční na jazyky, ale jsou nároční na matematiku, přesně toto jsem potřebovala. Pak po maturitě jsem šla na VŠ strojní. Opět byli problémy s tím, že jsem chtěla jít studovat, pořád chtěli, abych šla do práce a celé studium rodiče záviděli ostatním rodičům jejichž děti šli po maturitě pracovat, že je nemusí živit. Taky se jim naprosto nelíbila moje volba VUT Strojní, maminka mě pořád přemlouvala ať jdu na pedagogickou, že to nevadí, že učit nechci, že po škole mohu dělat něco jiného stejně nemám buňky na to být učitelkou. (Já si to taky myslím, že dobrá učitelka by ze mě nebyla.) Tedy mám VUT Strojní, byla jsem tam lepší průměr, na ZŠ jsem byla průměrná, ale po přechodu na střední školu kde ubylo jazyků jsem byla lepší průměr. Proč maminka nechtěla abych šla studovat, asi protože pořád říká, že rodiče jsou často moc ambiciózní a posílají děti na školy na které jejich dítě nestačí, tak ke mě se chovala zcela opačně. Když jsem se ptala co byla tak proti VUT Strojní, že si myslela, že nemám nárok to udělat, že tam je matematika moc těžká, sice mi matematika šla dříve, ale na VŠ je to moc těžké. (Matika mi šla, účastnila jsem se matematických soutěží a byla jsem úspěšná i v kraji.) Na VŠ mi matika pořád šla, já jsem i na VŠ v matice vynikala, dokonce mám obor na pevnostní výpočty a tam skutečně matiky bylo hodně, takže nechápu starosti rodičů, že mi to na VŠ nepůjde. Taky když jsem po maturitě prosazovala VUT Strojní proti rodičům, bylo to jednodušší než na ZŠ prosazovat, že chci jít na SŠ, po maturitě už jsem si byla jistá, že mi radí špatně.
 štěpánkaa 


Re: učitelé nedávají své děti na víceleté gymnázium? 

(26.5.2012 16:24:23)
Blanko, co na to říct.... taky mám tendenci svoje děti podceňovat a opravdu žádné ambice týkající se toho, co budou studovat nemám (navíc znám spoustu dětí, které na gymnáziích jsou, ale nemají na to a často jim to studium znechutí navždy, i když by pro ně byla dobrá cesta podobná té tvojí). Nicméně jsem se vždy s dětmi došla poradit někam, kde mají nadhled a zkušenosti, tj., s jejich učitelkami a také v PPP.
Je mi líto, že tě rodiče více nepodpořili a ty jsi dobrá, že sis svoji cestu vyšlapala sama~R^~R^~R^
 BlankaRyb 


Re: učitelé nedávají své děti na víceleté gymnázium? 

(29.5.2012 14:46:37)
Já taky se na to dívám, že mi velmi v pedagogicko-psychologické poradně dobře poradili. Před nějakým časem nám příbuzný říkal jak přemýšlejí jakou školu dítěti vybrat. Radila jsem, že se můžou zajít poradit do poradny, můj manžel ten byl proti, kdyby měl tak výbornou zkušenost jak já, jistě by to viděl jinak. (Samozřejmě je mi jasné, že všichni doktoři tam nejsou dobří, ale já jsem měla štěstí na moc šikovnou doktorku.)
 Lenka,2 děti 
  • 

nesouhlasím 

(26.5.2012 21:00:05)
Autorčin postoj je dost negativní. Je segregace dát více inteligentní děti k sobě, aby mohly plně rozvinout svoje rozumové schopnosti?? Až se budou na ZŠ věnovat inteligentnějším dětem na stejné úrovni jako k těm pomalým a méně inteligentním, tak nebude co řešit. To ovšem neexistuje. Dodnes si pamatuji, jak jsem si konečně oddychla, když jsem se dostala na víceletý gympl mezi děti, co se učily v pohodě, množství učiva se zvýšilo a tempo učení taktéž vzrostlo, nikdo nezdržoval, nikdo se nemusel stydět za to, že je chytrý! Na ZŠ aby se totiž člověk pomalu styděl, že je chytřejší než jiní a musel se krotit. A nemyslete si, že děti mají své více inteligentní spolužáky v lásce, to tedy nemají! A navíc, první ročník na VŠ byl maximálně v pohodě, protože jsem oproti jiným znala podstatně více právě z gymplu. Takže nelze odsuzovat tato gymnázia jako způsob vzdělávání, ale je nutné konstatovat, že rodič svoje dítě neodhadl dobře a je to tedy vždy chyba rodiče, když dítěti gympl nesedne.
 b 
  • 

Re: nesouhlasím 

(26.5.2012 22:28:06)
mám dceru v předposledním ročníku osmiletého gymplu. Přihlášku si donesla sama (byli jsme se na gymnáziu podívat na dni otevřených dveří s jejím starším bratrem deváťákem), důvod přihlášky - je to blíž na loděnici. Příjmačky bez přípravy, dostala se tak tak. Pár let vyznamenání, loni a letos nějaké trojky. Dělala sport na vrcholové úrovni-letos poprvé není v reprezentaci, protože vyrostla z juniorského týmu a vybudovat si pozici v dospělých není samozřejmostí), ředitel byl velmi proti jakýmkoli úlevám ("nejsme sportovní škola"). Není genius ale nikdy nebyly větší problémy - není ten původní článek trochu hysterický?
 Binturongg 


Re: nesouhlasím 

(27.5.2012 9:04:21)
Lenko možná jsi byla ve třídě jediná chytrá a skvělá, takže ses musel krotit, aby Tě blbci nešikanovali.

Z pozice žáka i z mnohaleté pozice učitele na ZŠ mohu však prezentovat zcela jiné zkušenosti.
Měli jsme ve třídě hodně nadprůměrně inteligentních dětí, stejně jako průměrných, stejně jako podprůměrných, které za bolševiků kupodivu neskončily ve zvláštní škole.
Učila jsem třídy na druhém stupni, kde bylo inteligenční a talentové rozvrstvení stejně pestré.

Pokud se čirou náhodou vyskytl nadprůměrně inteligentní jedničkář, který byl ve třídě neoblíbený, nebo dokonce šikanovaný, neznamenalo to, že je ještě nadprůměrnější, ale většinou to, že je to "Bohoušek" nebo "Celestýn" a jeho neoblíbenost absolutně nesouvisí s výškou jeho IQ...

Chodila jsem do třídy s dvojčaty, která prošla základkou s prstem v nose, jejich IQ a znalosti už v první třídě přesahovaly IQ a znalosti mnohých kantorek, ale nikdy nikoho ani nenapadlo jim činit jakékoli příkoří, naopak. Pohodáři s více než slušným vzděláním jsou dodnes.
Ve stejné třídě byl však i jiný jedničkář - jedináček, syn místní doktorky pediatrie. Též nadprůměrně inteligentní, též jedničkář, ale vynervovaný, těžce neurotický žalobníček... do toho si kopnul kdekdo, často i učitel.

Rodiče by se spíše měli zamýšlet nad tím, co doma vychovávají, a když se jim podaří vychovat plaché a přecitlivělé stvoření, notabene pohrdající průměrem, mezi který se nehodí, pak je pochopitelně na místě šoupnout ho na gympl, aby chudáka dál nikdo netraumatizoval.

Problém nastane, když se mezi extra extra nadprůměrnými ocitne pouze nadprůměrný - mindráky jsou pak asi tak 10x horší se stejně hroznými dopady a důsledky..

 Fabiena 
  • 

Re: nesouhlasím 

(27.5.2012 9:23:52)
Binturong,
tvůj příspěvek by byl fajn, pokud by víceleté gymply neexistovaly. Takhle dochází k nerovnosti i tam, kde učitelé velmi tvrdě postupují proti odchodům dětí ze ZŠ na gympl, protože i tam se většinou nějaké dítě(rodič) vymkne, dítě přihlásí a dítě přijato je. V dané třídě potom chybí a stav se pokřivuje na obou stranách.

Zažila jsem systém, kdy jsme odcházeli z osmičky a celou ZŠ jsme nějak s tím nadprůměrným tempem pracovali. Ale je fakt něco úplně jiného, když je ve třídě 6 přibližně podobně pracujících nadaných dětí a pár dalších, které se snaží stačit, než když tam na druhém stupni zůstanou dva a zbytek odejde. A to je realita současnosti, takže si nemůžu pomoct (jako rodič nadaného dítěte), gympl má pořád - díky této velké pokřivenosti - nějaká plus i pro mě rodiče.
 Kamisi 


Re: nesouhlasím 

(28.5.2012 17:58:14)
Fabieno, ale já si myslím, že to není o tom, že ti nadaní odejdou a pak na ZŠ nezůstane pro jednotlivce parťák. Je to především o systému výuky. Učitelé nastaví laťku podle průměru a na to, že někdo má na víc, zajímá se a lační po informacích, se nebere ohled, naopak, takové dítě je zrazováno, a to především učiteli, tady nejde ani tak o ty děti, ostatní děti by se od něho mohly i něco dozvědět, kdyby tomu byl dán prostor. Takhle to funguje celý první stupeň, kdy ty děti jsou tam intelektově namíchané. Ti bystřejší se tam prostě nudí a nejsou vytížení. A to je ten důvod, proč odchází na gymply.

Prostě kdyby na základkách vzdělávání fungovalo individuálně podle schopností dítěte, nebyl by důvod ze základek utíkat.
 Fabiena 
  • 

Re: nesouhlasím 

(28.5.2012 19:22:40)
Kamisi,
já jsem to nemyslela tak, že dítě nebude mít parťáka, ale že z například šesti tahounů kolektivu zůstanou dva. Vzniká tím přece velká disharmonie, najednou tam není s kým se rovnat a vyrovnávat se, najednou je jednooký králem, jejich chvostem se stávají průměrní, kteří stačí na mnohem méně, dítě zpohodlní jak ve výkonu (to si netroufám posoudit, jestli je tak skvělé, že školy jedou tak výrazně na výkon), ale hlavně v chuti po poznání, protože tam najednou je ne-li samo, tak výrazně v menšině. Na druhém stupni se rozdíly v intelektových schopnostech hodně zvýrazňují, jak průměrnější děti hůře stačí, zvolňuje se.

Sama si ze základky pamatuju, jak v páté šesté třídě v rámci zeměpisu jsem byla postavena mimo - v různých hádacích soutěžích, kdo se první přihlásí a ví, má bod - prostě jsem byla vždycky první a učitelka neměla jinou možnost (?), jak dát prostor ostatním dětem. Ale nebyla místo toho žádná náhrada, takže mě do roka zeměpis přestal úplně těšit a na gymplu jsem ho už neměla ráda... A to jsme nebyli vyselektovaní o odešlé na osmileté gymply, ale normální plnokrevná třída.
Nechci, aby moje dítě případně se svým zájmem o historii a geografii skončilo proto, že jeho vědomosti jsou daleko mimo - už teď ve 4.třídě chodí s tím argumentem domů, že když začne říkat hodně navíc, je přerušen, že je to pro ostatní už složité... Navíc po naředění tříd o děti se speciálními potřebami to bude ještě o hodně jinak, než to známe teď.
 Kamisi 


Re: nesouhlasím 

(28.5.2012 20:01:39)
Fabieno, asi píšeme v zásadě o tom samém, ale já vidím problém v tom, že je vlastně jedno, jestli je na základce na stejné vyšší úrovni těch dětí šest nebo dvě, stejně se jim učitel(ka) nebude věnovat extra a nedá jim prostor. Bude rád(a), když nebudou vyrušovat a to bude tak všechno. Při složení třídy a počtu dětí ani nic jinýho nezbyde.
Proto tyhle děti nejvíc trpí na prvním stupni a pak se rozutečou na gymnázia. (já to mám doma 2x)
 Jája 
  • 

Re: nesouhlasím 

(27.5.2012 13:32:10)
Bin, jen poznámku: i se mnou chodily do školy děti, které nechodily do zvláštní školy, ač by tam intelektově patřily. Důvod byl prostý: musely by daleko dojíždět. ZŠ byla v místě, zvláštní 30 km (chodila jsem do venkovské základky). Když k tomu připočítáš ne moc vysoké platy, tak se prostě učitelé snažili, aby dítě nějak lezlo se čtyřkama, aby rodině alespoň nějak v rámci možností pomohli. Dojíždění by je totiž stálo dost peněz, i tehdy. Pokud dítě propadlo, prostě tu základku skončilo v sedmé nebo osmé třídě a šlo buď pracovat nebo do učení. Hlavním kritériem bylo to, aby při vyučování nezlobilo. A pokud srovnám morálku dětí venkovských a městských, byla u nás velmi vysoká. Vím to podle toho, že jsem v 9.třídě přecházela do městské základky a doslova jsem zírala na to, co si tam děti vůči učitelům dovolily. U nás to bylo jednoduché: když dítko zlobilo, dostalo od učitele pár facek nebo jiný trest a bylo vyřešeno. Pokud zlobilo víc, nedej bože, aby učitel potkal rodiče a postěžoval si, pak to bylo jak od učitele, tak i od rodičů, a někdy dost dost tvrdé. A že se na vesnici potkávají často, třeba na nákupu, je prostě normální.
 Kamisi 


Re: nesouhlasím 

(28.5.2012 17:48:43)
Bin, ty si vážně myslíš, že z dítěte introverta nebo citlivku vychovávají rodiče? ~l~
 Ecim 


Re: nesouhlasím 

(29.5.2012 22:56:27)
Binturong, na Tvém příspěvku sice něco je, ale v něčem nemáš úplnou pravdu. Ono nemusí jít o bůhvíjaké utrpení nebo pohrdání "horšími" lidmi, ale prostě o to, že určitý typ dětí se na gymplu cítí lépe, protože tam najde víc lidí, se kterými by si sedlo.
 Fabiena 
  • 

Re: nesouhlasím 

(27.5.2012 9:18:40)
Lenko,
tvůj postoj jsem sdílela s rozdílem stupně školy - u mě se dostavil až na VŠ. Na gymplu se tyhle nešvary - člověk aby se styděl, že má o něco zájem a diskutuje s kantorem - stávaly zcela běžně. Chodila jsem na čtyřletý, za mě ještě víceleté nebyly.
Je to spíš o tom, jaký kolektiv se sejde a v tomto mi článek autorky přijde silně idealistický a jednostranný- na ZŠ se schází optimální složení sociálně rozvrstvené třídy, zatímco gympl má segregované děti s ambiciózními rodiči... Když se na základce sejde třída, kde dvě třetiny dětí jsou sociálním zázemím slabé a bohužel také intelektově jsou v dolním pásmu průměru, je to dost jiná situace, než když je to hezky namíchané... Jsou potom děti, které tam jsou jako rybka ve vodě a děti, které trpí a přestup do jiné třídy (školy) může být méně reálný než vstup na jinou školu typu gympl, když se to zrovna setkává se schopnostmi a zájmy dítěte.

Já vidím problém v tom, že možnost této změny mají v 5.třídě jen děti typově pro gympl. Pokud by rozdělení bylo takové, že KAŽDÉ dítě může odejít do jemu bližšího typu vzdělávání, nebylo by pro mě co řešit. Takto se opravdu vydělují děti vynikající v rovině intelektu - a že se k nim snaží (nebo jejich rodiče se snaží) zařadit i děti, které nejsou vyloženě TOP, se nelze divit. Je to velmi lidské.
 Kateřina 
  • 

Učím na základce a svoje děti určitě dám na gympl 

(27.5.2012 14:47:44)
Učím na druhém stupni základní školy a moje zkušenost je taková, že pokud rodiče nedají na gymnázium chytré, nadané dítě právě z těch důvodů "aby ho netrápili", nastanou v zásadě tyto varianty:
A) dítě i nadále jeví zájem o školu, připravuje se na hodiny, hlásí se atd. - spolužáci ho vyčlení jako šprta
B) dítě se nudí a začne zlobit - je drzé, provokuje ostatní,... - po nějaké době mu "ujede vlak", protože si myslí, že má školu pořád na háku. Stane se z něj trojkař a z nadaného dítěte, které mohlo vystudovat gympl, je v nejlepším případě absolvent průmyslovky nebo ekonomky
C) dítě ve škole funguje, spolužáci ho berou, všechno se jeví bezvadně - do doby, než rodiče zjistí, že se třeba řeže žiletkou nebo pálí cigaretami. Protože zjistilo, že bude muset čtyři roky vycházet se spolužáky, se kterými nemá moc společného, kteří ho táhnou dolů. Ve své praxi se setkávám každý rok, opravdu každý rok s takovýmto případem sebepoškozování (případně v podobě poruch příjmů potravy)

A ano, je to střelba do vlastních řad, jasně že my učitelé bychom měli vytvářet na základce podnětné prostředí i velmi nadaným dětem,... Jenže v praxi, kdy se prosazuje integrace dětí s poruchami učení a chování, jsou z 25 dětí ve třídě tak 3 na hranici "normální" inteligence, 2-3 děti agresivní, s poruchami chování, několik dětí se zkušenostmi s alkoholem, drogami, o cigaretách aji nemluvím,... A pro učitele je primární to, aby všichni odcházeli aspoň se znalostí malé násobilky a počítání řekněme s procenty, než aby v hodinách odvozovali zajímavé souvislosti, diskutovali problémy z různých úhlů atd.

Osobně bych dceru, která se učí dobře, škola ji celkem baví, na základce nenechala - a to ani na té vlastní, kde je nízký věkový průměr, nejsou tam žádné frustrované důchodkyně a rezignovaní učitelé - jako na mnoha druhostupňových školách.
 Beruška 
  • 

Re: Učím na základce a svoje děti určitě dám na gympl 

(27.5.2012 17:09:45)
Ty varianty, které popisujete, mohou klidně nastat i na osmiletém gymplu (i když varianta A nezní moc pravděpodobně). Vážně mě štve, jak je hromada rodičů přesvědčena, že na víceletých gymnáziích jsou všichni svědomití, hodní a nemají žádné výchovné, psychické, existenční a jiné problémy. Podle mě je nutné hledět na školu takovou, jaké je, ne slyšet na to, o jaký typ se jedná. S anorexií, drogami, šikanou a tabákem jsem se setkala buď já, nebo mí další kamarádi z ostatních víceletých gymplů, takže myslet si, že takováhle vzdělávací instituce ochrání nově nastoupivší, je velmi naivní. Nehledě na fakt, že s těmito jevy se dítě může setkat i mimo školu, například v rodině, kroužku...
 štěpánkaa 


Re: Učím na základce a svoje děti určitě dám na gympl 

(27.5.2012 17:38:08)
jistěže to může nastat a ve výjímečných případech taky nasstane. ale to je právě to - že lze snížit rizika, že se tak stane změnou školy~d~~d~
 Jája 
  • 

Re: Učím na základce a svoje děti určitě dám na gympl 

(27.5.2012 19:52:45)
Nastat to může, i tyto děti experimentují, ale přece jen v běžné základce je to častější jev. Na víceletém gymplu mají děti více zájmů a kamarády s mnoha zájmy, což je před některými negativními jevy chrání. Na běžné základce zůstává průměr a podprůměr, který na sebe chce mnohdy upozornit. Výsledky ve škole to být nemůžou, na to intelektově nemají, takže se snaží na sebe upoutat pozornost jinak.
 Kateřina 
  • 

Re: Učím na základce a svoje děti určitě dám na gympl 

(27.5.2012 23:55:46)
No, Beruško, pravda je ta, že dítě z opravdu nefunkční rodiny, zanedbávané, s velkým rizikem nějakého problematického chování, se na víceleté gymnázium dnes pravděpodobně nedostane. A za druhé - pokud třba sekundán přijde na hodinu opilý nebo zkouřený, jednou, dvakrát, potřetí - ze školy ho prostě vyhodí. Ze základky dítě nevyhodí nikdo a nijak, pokud s tím jeho rodiče nechtějí souhlasit. Dostane maximálně trojku z chování, což mu je dost jedno. Sociálka v těchto případech funguje velmi pomalu, pokud vůbec. Mluvím tady o dětech věkově na druhém stupni - třináctiletých třeba, ty zkušenosti, které popisujete, se nejspíš týkají starších studentů.
 Beruška 
  • 

Re: Učím na základce a svoje děti určitě dám na gympl 

(28.5.2012 10:24:54)
Problémy může mít kupodivu i dítě z vysoce funkční rodiny - spíše si umím představit, že v rodinách, kde je vysoký tlak na dítě, dítě podlehne nějakým takovým patologickým jevům (není tajemstvím, že investiční bankéři v Londýně utrácejí za drogy, protože to prostředí je tam hodně stresující a orientované na výkon). Zajímalo by mě, jak může osmileté gymnázium vyloučit studenta a základní škola nikoliv, když se jedná o povinnou školní docházku.
 Kateřina 
  • 

Re: Učím na základce a svoje děti určitě dám na gympl 

(28.5.2012 11:29:48)
Ze zákona je spádová základní škola povinna dítě přijmout, kdežto gymnázium samozřejmě nikoli. Pokid gymnázium dítě vyloučí, dokončí si povinnou docházku na spádové základní škole (případně jiné škole, pokud ho přijmou).
My se bavíme o dvou různých věcech - jasně, že dospívající člověk se může pod tlakem hroutit, ale stejně tak se pod daleko menším tlakem může zhroutit i na základce.
Ty dysfunkční rodiny, o kterých mluvím, neřeší nějaké ambice, prospěch, chování,... Řeší maximálně to, aby jim sociálka nedělala moc problémů a aby je dítě nerušilo od jejich chlastu/nového partnera/práce. A já právě těmi příspěvky chci říct to, že pokud si můžu vybrat, jestli moje (studijně nadané) dítě má trávit minimálně šest hodin ve společnosti dětí, které jsou podobně studijně nadané a pár z nch má praštěné rodiče nutící je do studia - a nebo ve společnosti dětí, které v osmé třídě pořád ještě bojují s malou násobilkou a vyjmenovanými slovy a a pár z nich má rodiče se, kteří se o ně nestarají, vybírám si první možnost.
 štěpánkaa 


Re: Učím na základce a svoje děti určitě dám na gympl 

(28.5.2012 13:55:48)
Kateřino, ani z gymnázia nikoho nemohou vyhodit, ani vyloučit, dokud nedokončí 9 let povinné školní docházky, náš právní řád to bohužel neumožňuje. neumožňoval to nikdy, jen lidé to moc nevěděli, takže se rodičům "vyhrožovalo" např,. vyloučením z jazykové ZŠ nebo víceletého gymplu z důvodu špatného prospěchu. V praxi to ale znamená - přesvědčit rodiče, aby svoje dítě přehlásili na jinou, pro dítě vhodnější školu.~d~~3~
 Kateřina 
  • 

Re: Učím na základce a svoje děti určitě dám na gympl 

(28.5.2012 18:03:58)
Aha, tak to jsem nevěděla, díky za informaci. No, každopádně to přesvědčování rodičů ke změně školy bude asi snažší než na základce, kde tou "vhodnější školou" bývá diagnostický ústav nebo speciální škola.
 štěpánkaa 


Re: Učím na základce a svoje děti určitě dám na gympl 

(28.5.2012 18:24:31)
Kateřino, víš, že ani ne? Oni rodiče (někteří) to berou jako svoji osobní "prohru"~d~
 Lenka 
  • 

Re: Učím na základce a svoje děti určitě dám na gympl 

(27.5.2012 20:59:45)
Doufám, že neučíte mé děti......proboha
 štěpánkaa 


Re: Učím na základce a svoje děti určitě dám na gympl 

(27.5.2012 21:41:03)
Lenko, spíše bys měla doufat, že ve třídách tvých dětí není takováto situace (osobou učitele to nebude)~d~~d~~d~
 Kateřina 
  • 

Re: Učím na základce a svoje děti určitě dám na gympl 

(28.5.2012 0:30:48)
Proč? Protože konstatuju to, co je pravda?
Učím na trochu atypické škole, kde je hodně mladý a poměrně neobvykle "normální" učitelský sbor, včetně vedení školy. Utekla jsem sem z normální základky, kde opravdu největší starostí většiny sboru bylo to, aby ze sborovny nebyl odstraněn automat na kávu a na poradách se řešilo, že se žáci už zase nepřezouvají. Smutná pravda je ta, že tuhle práci (mluvím stále o druhém stupni) moc nikdo dělat nechce, protože je to tak trochu boj s větrnými mlýny - a to ještě s mlýny v tom nejhorším, nejsurovějším období puberty. A dost špatně placený boj. Na ani jednu školu jsem nedělala nějaké přijímací řízení - vždy se pohovor odehrával tak, že jsem byla přemlouvaná, abych šla učit k nim. To něco vypovídá o kvalitě učitelů obecně, ne?
Já učím ráda, dokonce jsem ještě nepřestala mít ráda svoje žáky, ať už provádějí cokoli. Nezavírám před nimi pomůcky, aby je nerozbili, nedupu po nich kvůli blbostem,... Víte, co třeba zrovna zítra (sakra už dneska) - asi teda za osm hodin budu dělat? Budeme vypouštět horkovzdušné balóny, které si sedmáci sami vyrobili a pochopili tím spoustu fyzikálních pouček i bez memorování pouček a vzorcù z učebnic.
Fakt nemyslím, že byste se musela bát, aby mi Vaše děti nepadly do rukou. Jenomže problém je v tom, že na základce narazíte na rezignované, demotivované učitelky mnohem spíš než na gymnáziu. A že pokud s Vaším dítětem ve třídě bude pár dětí s poruchami chování, neuděláte s tím vůbec nic - z gymnázia by děti porušující školní řád docela rychle vyhodili.
 zuzza 
  • 

Re: Učím na základce a svoje děti určitě dám na gympl 

(28.5.2012 8:12:13)
Jsem z učitelské rodiny a moje zkušenosti s naším školstvím jsou bohužel natolik špatné, že nezbývá než souhlasit s tím, že víceletá gymnázia jsou pro inteligentnější děti vysvobozením. Já na základce trpěla svou jinakostí, děti se mi smály, že čtu a poslouchám jinou hudbu než ony, že jsem prostě "divná". Učitelky vesměs vyhořelé fúrie, které zajímala hlavně kázeň (ticho a sedět v lavici bez hnutí) a kdo vyčuhoval, po tom se ještě vozily. Jako rodič jsem si vyzkoušela, jak funguje ta tzv. integrace, když m mého syna s ADHD a mírnou formou autismu nechtěli nikam vzít, a to ani s asistentem. Na speciálku taky nepatří. Nemá žádnou poruchu učení, naopak už od 4 let čte i píše, zajímá ho vesmír, stroje, příroda (a má na svůj věk neobvyklé znalosti). Několik mých kamarádek také řešilo podobný problém - kam s nadprůměrným a atypickým (tedy problematickým) dítětem. Jejich děti jsou na soukromých školách a víceletých gymnáziích, kde jsou spokojené. Na běžné ZŠ měly problémy, nudily se, zlobily a byly často terčem šikany (i učitelek). Jasně, já to chápu. Slučují se třídy (hlavně na 2. stupni), takže kolem 30 žáků ve třídě (ti lepší zdrhnou na gymply, že), špatně placené učitelstvo, které nemá motivaci se vzdělávat a pracovat na sobě. Atmosféra šedivé průměrnosti a strachu vyčnívat. Mám pocit, že se od doby mého dětství v 80. letech, změnilo velmi málo. Učitelé by měli být pružné, osvícené, vzdělané a možná i trochu praštěné osobnosti, a ne zapšklé babizny s ječákem. Bohužel, ti první jsou většinou těmi, kterým pšenka nekvete.
 sona 
  • 

Re: Učím na základce a svoje děti určitě dám na gympl 

(3.6.2012 6:05:34)
Nevím, ve které dítě je Vaše dítě, ale je možné, že se na gympl nedostane. Mám syna, který letos úspěšně složil zkoušky na osmileté gymnázium, na obou školách byl v první dvacítce(Praha). Je opravdu nadprůměrný, studijní typ, čte, ambiciozní. Narozen v srpnu a měl odklad. Na zkoušky se sám připravoval, koupila jsem mu materiály, ale neplatila žádné doučování. V páté třídě na jeho ZŠ je celkem 32 dětí. Druhý syn je v první třídě, na jeho ZŠ je 66 dětí v první třídě! Je ve třídě nejlepší z matematiky, je červnový bez odkladu a ve čtení je jen mírně nadprůměrný. Povahou je klidný a neambiciozní. Obávám se, že se na gymnázium nedostane. Nedovedu si představit, že by gymnázia navýšila kapacitu. Pravděpodobně vznikne pár soukromých, protože silné ročníky budou poptávka na trhu. Jsem na to zvědavá. Konkurence pak bude samozřejmě i na šestileté a čtyřleté gymply daleko větší.
 Trinity73 


Zbytečné strašení 

(28.5.2012 7:57:53)
Vždy, když čtu podobné názory, jako má autorka článku, říkám si, jací lidé je píší a proč ostatní zbytečně straší. Jako jediný důvod mě napadá, že chce uklidnit všechny neúspěšné uchazeče o studium :-) Důvody studia na víceletém gymnáziu přece nelze paušalizovat. Nemusí totiž jít nutně o přehnanou ambicióznost rodičů, ale často je důvodem přestupu nekvalitní výuka na druhém stupni ZŠ - osobně jsem se setkala s tímto odůvodněním jako nejčastějším. Autorka uvádí katastrofické výpovědi - psychické potíže jako následek přestupu, ale proč objektivně nezveřejní i kladné ohlasy, kdy bylo dítě spokojené s přestupem na jinou školu a nové studium mu otevřelo nové možnosti?
 Milada, 3 děti 
  • 

Re: Zbytečné strašení 

(29.5.2012 8:09:43)
Přesně tak!! Autorka článku je naprosto negativní a straší rodiče, které mají dilema, jestli dítě dát na osmileté gymnázium nebo ne!
Moje 17letá dcera mi několikrát poděkovala za to, že může být od 11 let na gymnáziu, není jedničkářka, ale oceňuje to, že je mezi "nadprůměrnými" dětmi a to ji nutí víc se snažit, vzdělávat se i mimo školu apod.
Mladší dcera tento rok neudělala přijímačky na osmileté gymnázium a nijak to neřešíme. Prostě to tak mělo být.
Jak může dítě (rodič) vědět přesně, jaké vzdělání bude to nejlepší právě pro ně? Ale ať je to v 10 letech nebo v 15 - vždy je to sázka do loterie, pokud zrovna není dítě vyhraněné na určitý obor. Vždyť ani 15letému dítěti nemůže rodič říct na 100%, že gymnázium je to nejlepší!!
A ambice rodičů? V našem případě nee. Otec je vyučený, já mám maturitu a nikdy jsem netoužila jít na vysokou. Prostě to jen se vzděláním "zkoušíme", chceme pro svoje děti to nejlepší řešení a až čas ukáže, jestli to bylo správně...
 Kamisi 


Re: Zbytečné strašení 

(29.5.2012 8:47:02)
Milado, já jsem u obou dětí osmileté gymnázium brala a beru jako přestupní stanici, nikdo neříká, že na něm musí dojít do maturity. ZŠ pro ně byla málo motivující, zároveň ale samozřejmě nikdo neví, co jednou budou chtít dělat.
V kvartě přijde další rozhodování a pokud by se ukázalo, že chtějí něco jiného (já sama jsem po osmé třídě teda neměla tušení), tak si podají přihlášku jinam.
U staršího v tercii je už teď jasné, že zůstane, škola mu sedí.

 Milada, 3 děti 
  • 

Re: Zbytečné strašení 

(3.6.2012 17:32:46)
Máme bezvadnou dětskou doktorku, která má čtyři dcery a náhodou jsme se dostaly k tématu gymnázium jako takové a ona svým dcerám řekla, ať to na gymplu zkusí, nikdo je nenutí zůstat tam do maturity. Přitom oba rodiče jsou vysokoškoláci a za žádnou cenu by je nenutili studovat gympl za každou cenu. Ten názor se mi líbí. Mladší dceři jsem to takhle řekla - přijímačky neudělala a i kdyby, zkusila by první rok a kdyžtak by se vrátila na základku. Měli bychom výhodu - gymnázium sousedí s její základkou, takže by kontakt se spolužáky neztratila.
Starší dcera je evidentně "studijní typ", osmiletý gympl ji vyloženě nadchl a ikdyž není jedničkářka, je šťastná, že tam už 6.rok studuje...Takže podle mě - je to naprosto individuální a je jen na rodičích, aby měli rozum a směřovali svoje dítě správným směrem...
 aja, dve dcery 


vyzkoušený návod 

(28.5.2012 10:29:27)
Trochu mě překvapuje, že většina příspěvků je pouze o tom, jak nadané a úžasné děti všichni máme:)
Chápu autorku článku, že chtěla jen upozornit rodiče, aby rozhodnutí dát dítě na víceletá gymnázia dobře promysleli. U nás na ZŠ se to ve třídě mé starší dcery vyřešilo jednoduše rodiče dětí se prostě domluvili a děti, přestože byla dítka nadprůměrně inteligentní a většina se na gymnázium dostala je tam nedali, páč děti měly úžasnou partu a učitelé je měli rádi, protože to byla velice chytrá a vyrovnaná třída. Rodiče si udělali schůzku s výchovným poradcem a ředitelem a ten se po dohodě s rodiči zavázal, že úroveň druhého stupně se nezhorší, že výchovný poradce ve spolupráci s ostatním sborem připraví nějaké celoroční projekty, na kterých děti budou pracovat a na víc si každý mohl vybrat z jekého předmětu. Tuším měly na výběr asi 4 předměty a světe div se fungujeto. Děti to ve škole milují a nestrádají nedostatkem vědění.
Jistě chápu, že to nejde třeba všude, ale myslím, že je to opravdu jen v lidech.
Nezáleží na škole spousta kamarádů naší dcery zažila naopak šikanu na výběrovém gymnáziu a jiným se tam líbí. Naše dcera ze základky odešla, ale neustále se za kamarády ráda vrací a opravdu se jim tam líbí.
 Bertina 


A kde že to berou každého, aby udrželi provoz? 

(28.5.2012 11:30:54)
"... koho všeho škola musela přijmout, jen aby udržela provoz"

A to jako kde? My zvažovali a zvažujeme pro syna víceleté gymnázium, takže jsem dost sledovala požadavky a výsledky přijímacích zkoušek. Dostali se vždy jen ti nejlepší, obvykle tak 20% z přihlášených dětí. Opravdu nebrali každého, aby udrželi provoz, to je naprostý nesmysl.
 Bez_Nicku 


Takhle neobjektivní článek, to jsem dlouho nečetl 

(29.5.2012 14:13:04)
Víceletá gymnázia velmi vadí některým sociálním demokratům a argumentace v článku je v podstatě jen zopakováním řady takových argumentů. Krom dalších přidaných argumentů a pseudoargumentů. Za socialismu pochopitelně víceletá gymnázia být nesměla, ideologický důvod. Byly ovšem výběrové základní školy, zejména na výuku matematiky, fyziky a pak i jazykové základní školy.
Zde je nutné říci, že běžné osmileté gymnázium není zdaleka tak výběrové, jak výběrová zš - na matematiku, matematicko-fyzikální a nebo s rozšířenou výukou jazyků. Chodil jsem na zš za totality, byly tu v ročníku 2. paralelní třídy, A a B. V tom áčku, kde jsem byl, byli o trochu lepší žáci, v béčku naopak. Z ačáka šlo asi polovina třídy na sš a polovina do učení, možná na sš v mírné převaze. V béčku zas většina šla do učení jen pár na sš.
Proč dělat určitý výběr? Tehdi ti zájemci o učební obory na učení vyloženě kašlali, jiní zas měli slabé nadání, nebo šlo o kombinaci. Nízká laťka pak sníží požadovanou úroveň i pro ty trošku lepší nebo se zájmem. Na sš bylo učení více, skok byl dosti značný. Chyba byl velmi tvrdý přechod. Naopak, na učňácích bylo učivo ještě méně náročné než na zš.
Víceletá gymnázia mají tradici z první republiky a myslím i z dob Rakouska. Tehdy byla měšťanská škola (zš) takový nižší standard dobrý pro učení, kam chodila větší část populace. Gymnázium byl vyšší standard, ale ne nějaká výběrová škola, jako třeba za socialismu ty matematické třídy. Přechod na sš tak byl pozvolnější. I pro toho, kdo šel na průmyslovku, byla lepší průprava 4 r. gymnázia než 4 r. té měšťanky.
Inteligence dětí je vrozená, na prvním stupni je výuka více o nácviku motorických dovedností jako psaní, kreslení. Ale po těch 5 letech výuky už jde rozpoznat, které dítě je lepší průměr a které je slabší průměr. Stačí k tomu školní výsledky, dobrý učitel to dokáže poznat. Nemá smysl nechat nadanější dítě nevytížené, dle tempa těch nejslabších. A taky nemá smysl dávat dítě na gymnázium, když je spíše slabší. Je ale možnost po gymnázium, pokud to je moc náročné, tak odejít.
Když se někdo učí cizí řeč, tak se vážně nenaučí, když bude stále chodit mezi začátečníky nebo do skupiny, kde bude vynikat a bude to pro něj hodně snadné. A taky není dobré zas chodit do skupiny, na kterou nemám a nebo zvládám jen s vypětím. Chce to optimální zátěž.
Za výběrové bych považoval spíš gymnázia, která dávají něco navíc. Např. výuka v cizím jazyce - rakouské gymnázium, podobně i v dalších jazycích (ne všude to je za peníze, že na to má málokdo, někde to je zdarma či za malé peníze). Pak gymnázia se zaměřením na matematiku, IT - možná v kombinaci s jazyky. Ale většina gymnázií jsou běžné sš, v dnešní době rozhodně ne nijak náročné.
ZŠ skutečně na 2. stupni má spíš jen ty, co se nedostali na gymnázia nebo na ně nemají. To je třeba respektovat i při rozhodování. Tj. ne jestli nechat dítě v prostředí průměru (to bylo za socialismu), ale v prostředí podprůměru. Nemluvím o růných výběrových zš, tam může úroveň být vyšší než na běžných víceleltých gymnáziích, i když to častý případ asi nebude.
 Sam01 


Nemůžu souhlasit 

(30.5.2012 8:51:59)
S autorkou článku naprosto nesouhlasím.
Pokud základní školy nenabízejí pro chytřejší děti zajímavější-náročnější variantu studia nemají v podstatě chytřejší děti jinou možnost,než na ten osmiletý gympl odejít.
Kvalita našich základních škol je více,než pochybná a,jak to vypadá na druhém stupni nemusím snad vyprávět.
Za poslední roky mám navíc pocit,že tu nejsou ZŠ pro děti,ale děti pro ZŠ. Když jsem letos šla pro přihlášky a zápisový lístek dostala jsem v podstatě vynadáno,co si to dovolujeme odejít.Měla jsem pocit,že nikomu nejde o moje dítě,ale spíš o to,aby nepřišli o peníze za hlavu a,aby jim neodešli chytré děti. Já je chápu,že se jim zhorší prospěch třídy a,že se jim bude hůř pracovat,ale to je jejich problém ne můj. Kdyby svou prezentaci postavili na tom,"podívejte se kolik dětí je od nás schopno přejít na gymnázium" bylo by to o jiném. Ze strany školy ovšem nebyla učiněna absolutně žádná nabídka přípravy dětí ke zkouškám. Spíš je odrazovali,aby to nechodili ani zkoušet.
Přiznám se,že tohle mě opravdu hrozně štve. Místo motivace srážení a můj pocit toho,že v systému opravdu nejde o to dítě.

Na gymnáziu už jedno dítě mám a druhé nastupuje do primy v září a nemůžu říct,že bych udělala chybu.Naopak. Moje dítě konečně chodí ze školy s tím,že ho něco zaujalo. Vypráví jaký dělali pokus,co zajímavého se dozvěděl atd. Moje dítě je tam spokojené a druhé dítě se těší taky.
Žiju v Praze,kde je poptávka po tomto typu školy velmi vysoká. Převis uchazečů je mnohonásobně vyšší,než faktický počet míst,takže rozhodně nemám pocit,že by se na gympl mohli dostat děti,které tam nepatří. Navíc mi říkala paní ředitelka jednoho toho gymnázia,že letos bylo hodně chytrých dětí,že ty výsledky jsou velmi vyrovnané.
A ještě další aspekt je pro mě důležitý. To,že mám děti na gymnáziu od páté třídy je pro mě plus v tom,že nebudou muset dělat přijímačky v tom nejhorším pubertálním věku. Třeba budou v pohodě a třeba taky ne,takže za mě mám prostě děti na střední škole a jsem v pohodě.


Štěpánko,
věřím ti,že z těch dětí jsi v červnu totálně ko. Já bych nechtěla učit ani za nic.Takže vydrž ještě měsíc a máš prázdniny.~x~
 štěpánkaa 


Re: Nemůžu souhlasit 

(30.5.2012 16:33:15)
sam, díky~x~
 osmiletygymnazistoktava 
  • 

Re: Nemůžu souhlasit 

(16.1.2017 18:41:32)
tak to je přesný (y)
 osmiletygymnazistaoktava 
  • 

Osmileté gymnázium 

(16.1.2017 18:27:59)
Osmileté gymnázium je pro dítě nejlepší forma vzdělání. Nikdy pak nebude schopno říct, že jste jej zanedbali nebo mu nedali šanci. Pohlídejte si jazykovou kombinaci AJ a NJ. Stýkejte se s rodiči ostatních dětí a ať má k dispozici hodně technických výdobytků - bude potřeba ... Stejně tak ať hodně sportuje... nezanedbává stravu. Nejhorší co se stává je zhoršení studijních výsledků v důsledku nespavosti.. podcenění domácího úklidu nesystémovosti ve 3. a 4. ročníku. Včas také vybrat na jakou vysokou školu. Na ty prestižní už bývá v prváku na čtyřletém pozdě.... dítě se nestihne včas zorientovat.

Hodně štěstí na příjimačky na 8leté

PS: Dát dítě na základku 5letou. Důležité!!! Ne 9letou (chtělo stýkat dál se starými přáteli).

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.