•
|
(16.2.2000) Přispívám do ankety (se souhlasem Zuzany Štromerové) jako maminka, která rodila v CAPu, i jako profesionál ve zdravotnictví (12 let praxe), která shodou okolností zpracovávala statistiky LÉKAŘŮ - porodníků a neonatologů - o porodech v CAPu a stavu miminek i maminek - efekt práce porodních asistentek CAP.
Dostala jsem totiž shodou okolností včera z Rodiny, i když mimo server, mail, který mne nadzvedl:
>>>"Dobrý den, Otázka týkající se CAPU - skutečně jste byla tak spokojená? Chci taky přirozený porod (v polovině května) a bohužel jsem se dozvěděla, že znalosti a zkušenosti porodních asistentek není ani na základní úrovni, vloni se tan narodilo nejvíce dětí s Agarem 4-5 ( normál je 10-12 ) a podobné hrůznosti. Já teď nevím, co si myslet, a CAP je navíc jediné zařízení v Praze, které umožňuje libovolnou porodní polohu. Prosím proto o upřímný názor a osobní zkušenost. Díky za ochotu. Přečetla si Váš příspěvek týkající se prenatálního učení. Toto téma mě velmi zaujalo, mohla by jste mi poskytnout bližší info?Ten "walkman" je možno zakoupit i tady v Čechách - pochopila jsem, že jste žila někde v zahraničí? Přikládá se na bříško? Kolik ta legrace stojí?"<<
Milá X,
Po přečtení Vašeho příspěvku jsem pocítila “odkud vane vítr”. Také jsem sháněla informace o více porodnicích, od ostatních maminek i u lékařů. Nejeden gynekolog mě od rozhodnutí rodit v CAPu zrazoval – na základě tvrzení nějaké paní, která povídala, že… (už ani nevím co - po mém porodu bylo zpochybněno).
Podobná tvrzení je třeba si ověřit. Nejlépe osobní návštěvou CAPu (ve středu 10–13 hod., tel.: 6608 3279), můžete absolvovat i kurs CAP pro nastávající maminky a tatínky, aniž byste se zavazovala v CAPu rodit.
Kurs byl i pro mne (psycholožku a dětskou sestru) nesmírným obohacením – ne vše lze vyčíst z knih vyčíst, odpoví vám RÁDY na VŠECHNY otázky, i pochybující o CAP, i obavy, jaké míváme (rodila jsem poprvé)- v našem zdravotnictví věc neobvyklá. Nedělají z vás blbce, chovají se k maminkám s úctou, pomáhají jim, aby se cítily jisté a kompetentní.
Přínosné na kursu bylo i osobní setkání se všemi porodními asistentkami, takže v den D víte, na koho se můžete těšit a ani Vy nejste pro asistentku anonymní.
K ODBORNOSTI CAPu: kromě potřebného vzdělání a dlouholeté praxe porodních asistentek jedna zastává funkci předsedkyně (Ivana Königsmarková), další místopředsedkyně (Zuzana Štromerová) České asociace porodních asistentek, další je absolventka bakalářského studia lékařské fakulty, a hlavně: mají stáže na špičkových evropských pracovištích, třeba v Holandsku, kde je péče o maminky jako z jiného světa...
Co je podstatné - jsou úžasné psychoterapeutky (což ony samy možná ani netuší). Porod není zrovna bezbolestná záležitost, ale jejich působení ho dokáže zmírnit a dokáží dodat nesmírnou sílu, takže si po porodu připadáte jako mistr světa. A věřte mi, že toto další odhodlání či síla je po porodu třeba.
K Apgar skóre : shodou okolností jsem zpracovávala statistiku CAPu, zveřejněnou na odborných konferencích, v časopisech Rodiče, Děti a my… a vím, že pomluvy o Apgar skóre jsou nepravdivé – Apgara 4 mělo 1 novorozeně ze 139, a to v 1. minutě, po 5 minutách už skóre 8 (mimochodem maximální počet může být 10 bodů – hodnotí se 5 stavů max. po 2 bodech, prostě někdo vám řekl nesmysly). Navíc porod není něco, co lze přesně naplánovat a do poslední minuty nelze vyloučit nějakou komplikaci. Ale i na to jsou připraveni – monitoruje se srdeční činnost děťátka i po 5 minutách a při obtížích je tu “klasický” porodní nebo operační sál.
Ptáte se na mé zkušenosti - absolvovala jsem obor dětská sestra a 3 roky pracovala v nemocnici, pak obor pedagogika a ošetřovatelství na Filozofické a 1. lékařské fakultě UK, pak psychologii na FF UK. Mám postgraduální vzdělání (5letý psychoterapeutický výcvik, kursy EEG ad.) a stáže v USA a Velké Británii.
Prenatální učení je vyústěním mé dosavadní odborné praxe. Informaci našel manžel, s tvůrcem metody, také psychologem Dr. Loganem soustavně komunikuje. Informací o metodě mám hodně – anglické knihy, separátky i překlady. Baby Plus je možné objednat přímo v USA (250 USD), nebo přes nás (6500 Kč - případně možné zapůjčit za cca 2000). Otevíráme českou studii, v níž je zapůjčení Baby Plus zdarma, po narození se bude dlouhodobě sledovat psychomotorický vývoj miminka včetně EEG. Pokud mi sdělíte adresu, zašlu Vám více informací. Možné je též osobní setkání.
S pozdravem Mgr. Vendula Tylová
P.S. Aby bylo jasno - nenadzvedla mě maminka, ale to, že jí někdo mohl říci takové nepravdy - s jakým motivem? Domnívám se, že nepíše přímo na server, protože jí je to samotné jaksi... Ale mělo by se vědět, co se drbe v kruzích daleko od Rodiny. Přimlouvám se, Zuzano, abyste celou statistiku (ostatně ne zase tak dlouhou) mohla otisknout tady na Rodině, aby každá maminka mohla nahlédnout a takové drby utnout!
|