| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Hledání 

Mikulášský podvečer

V podvečer před svátkem svatého Mikuláše, chodí ve Valašské dědině Mikuláš - biskup, patron, ochránce a přítel dětí.
Kdy:5.12.2016
Kde:Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Palackého 147 756 61 Rožnov pod Radhoštěm
Region:Vsetín
Popis:5. prosince, v podvečer před svátkem svatého Mikuláše, chodí ve Valašské dědině Mikuláš - biskup, patron, ochránce a přítel dětí. S biskupskou berlou v ruce prochází se svou družinou a navštěvuje příbytky lidí. Promlouvá s dětmi a naděluje jim drobné dárky.

V areálu potkáme dvě mikulášské družiny: novodobější, dnes všeobecně známou postavami Mikuláše, čerta a anděla a starší formu mikulášské družiny, která bývala početnější. Kromě Mikuláše a čertů v ní byly další postavy, které dnes již běžně při mikulášských obchůzkách nevidíme, např. smrtka, žid, kobyla s vojákem. Cestou se setkáme s bíle oděnou Mikulášovou Matičkou, která pobízí děti k modlení, ptá se, jestli poslouchají rodiče, jestli jim pomáhají a zda se dobře učí ve škole.

O významu a symbolice jednotlivých postav mikulášské družiny se dozvíme hned v první chalupě – ve Fojtství z Lidečka. V jizbě vrčí kolovrátky, u nichž sedí skupinka žen, které spřádají ovčí vlnu či len. Předení (rovněž také draní peří, tkaní na tkalcovských stavech a mnohé jiné podomácké řemeslné činnosti), patřilo ve valašských chalupách k běžné práci v zimním období, kdy se lidé nevěnovali zemědělskému hospodaření a práci na poli. Avšak po 13. prosinci, svátku Svaté Lucie, se již všechna pracovní činnost zapovídala a pozornost se měla soustřeďovat především na přípravy Vánoc a narození Ježíše Krista, jak po stránce pracovní, tak především duchovní.

V chalupě z Velkých Karlovic – Jezerného to bude vonět pečivem a kořením, zde hospodyně pečou perníčky. Zručné ruce hospodyňky zdobí rozličné tvary pečiva, připomínající Vánoce - hvězdičky, srdíčka, koníčky, rybky, komety, vánoční stromky, zvonky apod.

Vůně se bude linout z chalupy z Nového Hrozenkova č. 10, kde z kynutého těsta vzniknou – „Páni“ a „mrváně“. Pány jsou nazvané postavy Mikuláše, anděla a čertů. Mrváně jsou drobné kousky, různě zatočených tvarů nebo sluníčka, připomínající zimní slunovrat a s ním spojený lidmi očekávaný příchod jara po dlouhém zimním období. Hospodyňka nám dá jistě kousek pečiva ochutnat a k tomu možná i trochu bylinkového čaje.

Nahlédneme do kovárny, kde na rozpálené výhni opravuje kovář řemeslné či hospodářské nářadí, které se při práci porouchalo. Vše musí být připraveno do jara, až se vyjede zase do polí!

Už z dálky slyšíme zpěv koled, který se nese od školy z Miloňova. To pan učitel učí děti koledy. Můžete se přidat a nějakou starou valašskou se také naučit. Od školy se vydáme k chalupě z Karolinky – Rákošového, kde prožívá rodina poklidný večer a děti netrpělivě čekají, jestli přijde Mikuláš.

14:00 - 19:00
Mapa:
GPS:49°27'41.057”N, 18°8'56.761”E
WWW:http://www.vmp.cz/
Vložil: Admin
Názory k aktivitě (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

zpět

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.