| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Nástup do práce, kojení

14.10.2002 15:16:42   Lada Kovářová
Milá Heleno,

pokusím se stručně odpovědět na Vaše otázky, drtivá většina tu již několikrát zazněla:

1, a 2, Množství potravy je zcela individuální, každé dítě je jiný jedlík, obecně lze mluvit o množství kolem 150 - 200 ml, ale množství se liší v závislosti na povaze dítěte, chuti k jídlu a tělesné aktivitě. Z hlediska vyvážené stravy se doporučuje dodržovat režim rozdělění energetického příjmu zhruba do pěti dávek (snídaně, přesnídávka, oběd, svačina, večeře). časový odstup volíme inviduálně podle denního rytmu dítěte.

3, 9. měsíční děti mají dostatek potravy přes den a tudíž nepotřebují kojení v noci, i když jej velice často vyžadují. Jedná se spíše o zlozvyk. Laktaci lze zastavit pozvolným klesáním tvorby mléka ze strany dítěte. U kojení funguje vztah nabídky a poptávky tak, že pokud je velká spotřeba mléka ze strany kojence, tvoří se potřebné množství mléka. Pokud z nějakého důvodu poptávka po mléku klesne, klesá i jeho tvorba.

4, Pokud dcerka omítá některá jídla, nezbývá nic jiného než ji dokojit nebo dokrmit umělým mlékem. Ještě existuje varianta ji nechat vyhladovět - k tomu bych se moc nepřikláněla. Pokud máte dostatek mléka, můžete mléko odstříkat, uchovat a někdo jiný jej může použít v době Vaší nepřítomnosti. Pěkně popsané uchovávání mateřského mléka najdete zde: http://www.rodina.cz/lll/uchovavani.html

5, Kojenecká voda se má bezpodmínečně používat pro pro přípravu umělé výživy a čaje pro novorozence a kojence do věku 3 měsíců a není nutné ji převařovat. Doporučuje se užívat kojeneckou vodu do 6 měsíců. Vodu z "kohoutku" na přípravu mléka, čaje atd. před použitím převařte. Nevím co myslíte vápenatými vločkami ...

6, Z mléčných výrobků začínáme jogurty od 7.měsíce - doporučují se bílé jogurty s nižším obsahem tuku a s podávání začínáme po malých dávkách. Pacholíky, termixy jsou považovány za nevhodné (vysoký obsah tuků a cukrů). V prním roce nedoporučujeme. Tvaroh by se měl by podávat jen výjimečně a až ve druhém roce (vysoký obsah bílkovin nadměrně zatěžujících ledviny). Sýry podáváme typu žervé. Šunka a uzeniny do dětského jídelníčku nepatří. Oběd skládající se ze dvou chodů není nutný - děti většinou stejně sní jen ten první chod. Ale je možný od 10. měsíce.

7, Kolem 9.měsíce učíme děti jíst stravu s kousky. Tedy i rýži. Do pokrmů lze přidat vodu ve které se např. zelenina vařila nebo mléko nebo lžičku kvalitního za studena lisovaného oleje.

8, a 9, Omáčky moc ráda v dětském jídelníčku nevidím. Pokud chcete připravit omáčku - poduste zeleninu a smíchejte ji s bílým jogurtem. Mléko připravujeme bezprostředně před použitím a neuchováváme pro pozdější použití, jednou rozředěné mléko již nepřevařujeme.

Hodně úspěchů a snad jsem na nic nezapoměla.


Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

Tato poradna již není aktivní - nelze vkládat nové dotazy.

Poslední komentované ze všech poraden


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.