| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Mluvení s rozštěpem

4.12.2001 23:05:45   Lucie Laudová
Milá Lenko,
mohu Vám dát jen velmi obecnou informaci – neznám rozsah postižení patra a na problematiku rozštěpů se nespecializuji.
Tedy: důsledkem rozštěpu patra jsou obtíže sání, polykání a v řeči – tzv. palatolálie – typické je zvýšení nosní rezonance a snížení síly výdechového proudu, který je potřebný k vyslovování, postižena je výslovnost hlásek.
V logopedické péči je důležitý nácvik polykání, foukání, procvičování síly patrohltanového uzávěru, atd. s cílem zvýšení orality (rezonance ústní dutiny) na úkor nazality ( rezonance nosní dutiny).
V další péči se cvičí dýchání a polykání, buduje se tvorba hlásek na odpovídajících artikulačních místech, celková stimulace řečového vývoje dítěte.

Příznaky palatolálie nejsou přímo úměrné rozsahu postižení – velmi záleží na správné péči o řeč a na výchově. Důležitý je správný mluvní vzor – zřetelná, jasná, klidná a nenásilná artikulace a pizitivní citová vazba k dítěti.
Další informace je možné najít v knize: M. Vohradník: Poruchy řečové komunikace u velofaryngeální insuficience,Scriptorium, Dolní Břežany,2001

Na internetu je také diskuzní skupina (v angličtině) převážně rodičů – adresa je pierrerobin@yahoogroups.com
Zdraví Lucie Laudová

Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.