| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Diagnostika děložní přepážky

9.6.2014 7:36:02   MUDr. Aleš Padrta
Během nitroděložního vývoje plodu dochází i k vývoji dělohy. Ta vzniká ze dvou základů (skupin buněk) – jeden je vpravo, druhý vlevo v pánvi. Oba základy postupně splynou a vytvoří dělohu. Během tohoto vývoje může dojít k chybě a základy nesplynou dokonale. Tato tzv.plášťová vada se projeví s různou intenzitou. Nejméně závažná, což je asi Váš případ, je deprese děložního fundu. Normální děloha má tvar hruškovitý, v tomto případě je její tvar srdčitý. Při kyretáži pak gynekolog nasondoval tuto anomálii. Při závažnějších anomáliích může vzniknout různě dlouhá přepážka, která děložní dutinu rozdělí částečně či úplně. Nejzávažnějším stupněm je vznik dvou děloh. Jde tedy o vrozenou vývojovou vadu.

Přepážky v dutině děložní nemají ve většině případů žádný klinický význam. Nejsou překážkou otěhotnění. Donošení plodu také zpravidla nebrání. Jedinou odchylkou při této vadě je o něco vyšší počet plodů uložených koncem pánevním, tj. těch, které se rodí zadečkem napřed.

Vzhledem k tomu, že za sebou již máte dva porody a obě těhotenství byla donošená, doporučuji se tímto problémem vůbec nezabývat, protože je bezvýznamný. Pokud budete chtít mít jistotu „jak to s Vámi je“, je možné stupeň této vrozené vady diagnostikovat buď sonograficky (nebo rentgenově) s užitím kontrastní látky. Další možností je hysteroskopie event.v kombinaci s laparoskopií.

Přepážky v děložní dutině se odstraňují operačně pouze v závažných případech (opakované potrácení, neplodnost aj.).

Dr.A.Padrta
Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.