| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Být či nebýt

[<<Předchozích 40] Příspěvky 4150 z 60 [Dalších 10 >>]
otylia
  • 
23.9.2015 11:01:02
verčo, a není ten MUDr. náhodou Kili?
otylia
  • 
23.9.2015 10:00:35
verčo, okamžitě bych od té doktorky mizela
Jani.
23.9.2015 9:51:49
Obličejový rozštěp vzniká nesrostením tkání. Právě tyto tkáně, které nesrostly během prenatálního vývoje plodu, jsou operativně řešeny sešitím. Vy jste viděla fotografie obličejových rozštěpů a na základě fotografií jste usoudila, že jsou obličejové rozštěpy, které se nedají operovat? Nejsem odborník, ale jsem přesvědčená, že obličejové rozštěpy se operovat dají všechny.
Stále ve společnosti panuje mnoho mýtů o rozštěpech a mluvit o rozštěpech je společenské tabu. Článek podává pomocnou ruku maminkám, kterým byl diagnostikován prenatálně obličejový rozštěp a také se článek snaží o bourání mýtů. Obličejový rozštěp není inteligenční vada, je to "pouhé" nesrostení tkání. Kdyby tkáně nesrostly na jiném místě na těle než na obličeji, nikdo ve společnosti by to neřešil, ale že to zasahuje právě obličej, společnost to nechce přijmout. Nejsou žádné rozumné důvody, které by vedly k odsuzování lidí s obličejovými rozštěpy a přesto se tak ve společnosti děje. Pokud maminky i tatínkové, babičky i dědečkové, příbuzní i znání a široká veřejnost budou znát co obličejový rozštěp vlastně je a co obnáší, budou ho přijímat jako vrozenou vývojovou vadu, která lze léčit a dobře léčit.
Mám-li se vyjádřit k dalším kombinovaným vrozeným vadám, jejichž součástí by případně mohl být obličejový rozštěp, mohu jen dodat, že obličejový rozštěp je operovatelný.
Vrozené vývojové vady jsou sledovány a každoročně je vyhotovená zpráva o výskytu vrozených vad, o ukončených těhotenstvích z důvodů výskytu té které konkrétní vady a více informací si každý může najít na www.uzis.cz. Právě i u diagnózy obličejových rozštěpů Q35, Q36 a Q37 jsou každoročně ukončená těhotenství v II. trimestru těhotenství ... Článek v žádném případě nechce za nikoho rozhodovat, zda si mám svoje miminko ponechat nebo ne, ale článek se snažil o osvětu obličejových rozštěpů. Je důležité hodně vědět a hodně znát, než se rozhodneme.
Martina K.
  • 
23.9.2015 9:04:28
Jak jsem již uváděla v odpovědi výše. Základní rozdělení rozštěpů obličeje prof. Burianem je na typické a atypické. Mezi atypické se řadí i ty, které popisujete jako vyhřezávající mozek z očních otvorů. V tomto rozsahu se i atypické vyskytují naštěstí velmi málo a jedná se opravdu o vážnou vadu, zvětšiny asi neslučitelnou se životem. Článek však hovoří o rozštěpech typických - tedy rozštěpech rtu; rtu a čelisti; rtu, čelisti a patra a rozštěpu patra.
Rozštěpy se také rozdělují na syndromové (více vrozených vad, kdy je rozštěp pouze jednou z nich) a nonsyndromové (pouze rozštěpová vada obličeje). Syndromy, tedy více vrozencých vývojových vad se však váže převážně k izolovaným rozštěpům patra. To znamená, že rozštěpem je zasaženo pouze patro, nikoli ret a čelist a je přítomno více jiných vad. Rozštěpy patra jsou prenatálně diagnostikovány pouze v málo případech, protože jsou skryty v ústech a při běžném ultrazvukovém vyšetření nejsou rozpoznatelné. Upozornit na něj mohou právě další syndromové anomálie - srdeční, tvar hlavy... Například u PRS malá, zapadající brada.
Další základní info pro laiky ke genetice můžete najít na http://stastny-usmev.cz/genetika/
ARD
  • 
23.9.2015 9:02:48
Ano, i takový může být rozštěp. Nicméně v tom případě se nejedná o typický izolovaný rozštěp obličeje, ale jak říkáte o rozštěp jako jeden z mnoha symptomů různých závažných syndromů. V tom případě jsou rozhodně i jiné markery, které mohou poukazovat na to, že rozštěp není osamocenou vadou. 17% vidím jako číslo nadhodnocené. Skutečnost se pohybuje mezi 5-10%. Avšak ta závažnost nemusí být taková jak popisujete. Závažný rozštěp, který zasahuje poměrnou část obličeje je velice vzácný. A je operovatelný. Pokud ne, to je opravdu vada neslučitelná se životem a takový rozštěp musí být na UZ během těhotenství patrný.

Typický izolovaný rozštěp obličeje (ať již kompletní oboustranný či pouze rozštěp rtu a i široké typické rozštěpy) je velice dobře léčitelný a je zbytečné kvůli němu podstupovat potrat.

Závěrem je nutné dodat, že pokud byl na UZ zjištěn rozštěp, je možné zjistit, zda zasahuje typicky pouze horní ret, horní čelist a patro. Dalším vyšetřením lze vyloučit přítomnost závažných syndromů. Nicméně, pokud plod jinak dobře prospívá, je nasnadě, že se jedná o izolovaný rozštěp.

Analfabeta
  • 
23.9.2015 8:49:51
Mám dotaz: jsou takové vady vůbec slučitelné se životem? Třeba tam, kde je obnažený mozek? Je mi jasné, že dříve takovéto děti umíraly krátce po porodu, možná byly i odhozeny, přece jen medicína dneska dělá doslova zázraky a přežívají lidé, kteří by např. před 50 roky neměli šanci na život.
Martina K.
  • 
23.9.2015 8:10:13
Dobrý den, ano máte pravdu. Rozštěpy obličeje rozdělujeme na typické a atypické. I atypické jsou však řešeny operativně. Výsledek však bude dle rozsahu postižení obličeje. Tyto rozštěy jsou často jen přidruženou vadou jiného, vážnějšío postižení - syndromu. Článek je zaměřen na typické rozštěpy.
Koliha
  • 
23.9.2015 0:53:25
Rozštěp obličeje může být takového rozsahu, že nejen chybí jednotlivé komponenty obličeje, ale defekt zasahuje až na mozek, který je odhalený a čouhá zhloubi kamsi, kde měl být asi nos nebo oči. Předpokládám, že snímky takových neoperovatelných defektů asi vidět nechcete, ale vygooglit se dají. Opravdu se teď nebavíme o jednoduchém defektu rtu, který stačí sešít.
Syndromologických rozštěpů (s dalšími vadami) je asi 17 %, zbytek jsou jen rozštěpy jednoduché. Vždy musí být na rozhodnutí rodičů a jejich volbě, jestli budou chtít v těhotenství pokračovat a riskovat tak, že dítě může být postižené dalšími vadami, které se v daném období vývoje nemusí zjistit, a je dobře, že takovou volbu mají.
22.9.2015 20:10:18
Viděla jsem fotky oboustranných rozštěpů, kdy tyděti praticky neměly spodní část obličeje, zuby, nos, atd. Naopak, sama znám několik lidí s rozštěpem rtu, kteří nemají žádné následky.

Ta vada prostě může mít různou intenzitu, od kosmetického defektu, až po v podstatě fatální deformitu. Jestli se o to zajímáte,určitě to víte taky

Veronika
  • 
22.9.2015 18:54:16
Ahoj.Má dcera měla po očkování bouřlivé reakce.A každým dalším se situace zhoršovala.Její vývoj se začal rapidně opožďovat a v 5-ti letech ještě nemluvila.V 9-ti jí byl diagnostikován lehký autismus.Díky veškeré péči kterou má studuje normální základní školu s vyznamenáním.Dnes jsme byli u lékařky na preventivní prohlídce a ta nám začala dosti agresivně nutit očkování proti rakovině děložního čípku a ještě chtěla podepsat souhlas.Odmítla jsem to s tím,že si to promyslím.Doma pak obvolávala známé doktory,aby se vyjádřili a jejich názor je,že vakcína není dostatečně odzkoušená a dostala jsem spoustu odkazů na články o ní.V podstatě při špatné reakci dcery na očkování bych jí mohla uvrhnout do stavu absolutní invalidity ne-li smrti.Proč jsou české děti používány jako pokusné myši nechápu.A ta dravost doktorky mě opravdu zaskočila,protože vždycky mi přišla normální,ale po dnešku budu zvažovat jestli nejít jinam.Jinak rozštěp obličeje znám u třech dětí a dnes už by na nich nikdo nepoznal,že kdy měly nějakou vadu.
[<<Předchozích 40] Příspěvky 4150 z 60 [Dalších 10 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.