| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Rodila jsem v USA

[<<Předchozích 70] Příspěvky 7180 z 98 [Dalších 18 >>]
3.5.2002 14:13:32
Milá Renáta,
len malý detail, podľa platnej legislatívy na Slovensku (neviem, či je to podobne aj v Čechách), maximálny vymeriavací základ pre zdravotné poistenie 32.000 Sk, z toho sa platí 1.280 zamestnanec a 3.200 firma. Ak máš plat 90.000.- alebo 250.000.-, platíš stále iba 1280.-Sk a 3200.-Sk, takže nie je to až taká úmera. Ale súhlasím, že sme zvyknutí, že dostávame všetko zadarmo (nie je to dokanca vpriamo v Ústave?) a dlho to takto už nemôže ísť.
Lenka, 2 děti
  • 
3.5.2002 9:28:38
Já souhlsím s tím, že Bohunice patří k tomu lepšímu, co v našem porodnictví je, ale já už bych se tam nevrátila ani za nic. Před třemi lety jsem tam kápla na mimořádně nepříjemný personál, navíc spousta mediků a žádné soukromí, je to prostě fakultní nemocnice. U porodu se mi tam taky motalo tak 6-7 lidí, ale já jsem je tam nechtěla, na což se oni neptali. Nechtěla jsem nástřih ani hormony na odloučení placenty, což jsem stejně dostala. Potlestk se nekonal... Pak jsme se odstěhovali do Boleslavi a s druhým dítětem jsem jela do Vrchlabí. S Bohunicemi nesrovnatelné! Klid a soukromí, u porodu jen asistentka a manžel, porod do vody naprosto přirozený,manžel se mnou bydlel na pokoji, když chtěl někdo na pokoj, tak nejdřív zaklepal... Jen nevím, že ostatním porodnicím není hanba, že tam není vždy tak lidský a přirozený přístup jako ve Vrchlabí.
  • 
3.5.2002 9:19:48
Velmi se mi líbil popsaný průběh péče v době těhotenství a v době porodu.
před dvěma dny se mi narodil syn, takže mám vše, v článku popsané, také za sebou.
V době těhotenství byl přístup lékaře velmi podobný a době jeho nepřítomnosti ho nahradil lékař jiný, plně informacemi vybavený. Po příjezdu do porodnice a proběhlém vstupním vyšetření byly všechny popsané "úkony" dobrovolné a budoucí matka si mohla vždy vybrat. Dostali jsme samostatný pokoj, který měl všechno potřebné, a v článku popsané vybavení (vana s vířivkou, balón, místo k oddechu pro tatínka atd.). Zde jsme zůstali v době porodu i na další dvě hodiny po něm. Aplikace epidurální anestezie byla nabídnuta bezplatně.
Musím souhlasit, že velmi důležitou, z personálu asi nejdůležitější osobou, je porodní asistentka. Tato sestřička byla velmi příjemná a poskytla nám vše co jsme potřebovali i něco navíc. Porod proběhl zcela bez komplikací. Kojení jsme si vyzkoušeli asi hodinu po poradu za dohledu sestřičky z oddělení pro novorozence.
Celý, výše popsaný zážitek, je ze dne 1. května 2002 a odehrával se na porodnickém oddělení nemocnice v Ústí nad Orlicí.
Tímto bych chtěl poděkovat celému personálu ústeckého porodnického oddělení a pánům doktorům.
Těm z Vás, které tento krásný ten teprve čeká, bych chtěl popřát vše nejlepší a dodat důvěru i k našim porodnickým oddělením.

Pavel Herman
renata
  • 
3.5.2002 7:45:52

Je pravdou, ze druh zdravotneho poistenia ovplyvnuje druh zdravotnej starostlivosti - je previazany cez siete lekarov a lekarskych zariadeni. Zdravotne poistenie v USA je cela veda. Ale skutocne nie je pravdou, ze tu rodia zeny na ulici (mozno v socialistickych filmoch o prehnitej Amerike). Pre nemajetnych existuje specialny system a tiez su tu programy pre chudobne tehotne zeny atd. I v postkomunistickych krajinach akymi je Slovensko i Cesko si treba zvyknut na to, ze zdravotna starostlivost jednoducho nemoze byt zadarmo, nemoze byt rovnaka pre vsetkych. Uvedomte si, ake mnozstvo penazi dava na zdravotnu poistku v CR nezamestnany, clovek s platom 15000 a clovek, ktory zaraba 90.000. Su to velmi odlisne cisla. Preco by mali potom dostavat rovnaku starostlivost? Kde je tu logika? Jednoducho i v zdravotnictve treba pouzivat kapitalisticke principy a nie socialisticke sluby. A to ze lekari v USA su bohati ludia - nuz neviem posudit, su to ludia s respektovanym povolanim, za ktore su nalezito ohodnoteni. A to by malo byt uplne normalne. A skutocne maju iny pristup k pacientom - pristupuju k nim ako k ludom a ako k zakaznikom. Ako k buducemu zisku, ak chcete vo vasom videni. Jedoducho su k vam mili a neberu vam ludsku dostojnost. Chcu, aby ste k nim prisli i nabuduce. V SR ste lekarovi ukradnuti, otravujete ho a chcel by si radsej precitat noviny. Lebo ma nizky plat, lebo nema material, lebo... Jednoducho nefunguje system zdravotnictva, pretoze chce byt komunisticke v kapitalistickych podmienkach. Chapem, ze vam americky lekari lezia v zaludku za ten ucet za ostetrenie syna. Nuz, za chyby sa plati - ist do USA s dietatom bez cestovneho poistenia, to je skutocne velka chyba. A za chyby sa plati.
renata
  • 
3.5.2002 7:17:31
Mila Jana, dakujem za velmi dobre napisany popis porodu a priebehu tehotenstva. Kedze zijem v Kalifornii, su to pre mna cenne poznatky, ktore pravdepodobne v buducnosti :-) vyuzijem. Chcela by som len trosku poopravit tvoj nazor, ze v USA nie su nejako zvlast nakloneny prirodzenym porodom, pretoze ty si v porodnici nevidela ziadne pomocky ako lopty a podobne. Je to tu (v Kalifornii a predpokladam, ze i u vas) tak, ze ty si s OB-GYN (porodnik-gynekolog) vyberas vlastne nemocnicu, v ktorej tento robi porody, nuz a ta tvoja nemocnica nebola ta "bazenovo-telocvicnovo-alternativna". Alebo si najprv vyberies porodnicu (a rozhodne tu existuju "alternativne", su tu porodne domy, existuju porodne asistentky, rodi sa i doma) a potom sa poobzeras po porodnikoch vo vybranej porodnici a v sieti tvojej poistovne. Jednoducho vsetko zalezi na rodicke, co si vyberie, aku porodnicu ci nemocnicu ci porodny dom (preto su samozrejmostou tie "exkurzie na porodne oddelenia", aby si kazdy mohol najprv pozriet, porovnat a zistit, co komu vyhovuje. Zo svojej vlastnej "slovenskej skusenosti" by som len rada vysvetlila, preco sa mamicky u nas na Slovensku (ale mozno to bude u vas v CR rovnake) buria proti holeniu a klistiru. Takze moje zazitky - napriek tomu, ze som bola oholena, sestricka prehlasila, ze to nie je dostatocne a ze ma musi oholit znovu. Ziletka, ktoru pouzila, (urcite by som si vzala vlastnu, ak by som tusila, ze pride znovu k holeniu) mala byt jednorazova, ale podla toho, aka bola tupa, a ako ma nou dorezala, tak o jej jednorazovosti velmi pochybujem. A pokial ide o klistir - verim, ze v americkej porodnici vyzera inak - nuz na Slovensku vyzera asi takto (vlastna skusenost, ktora sa uz dufam nikdy opakovat nebude): v nejakej nadobe sestricka zarobi mydlovu vodu (alebo co), do tejto nadoby strci tak metrovu hadicku, povie vam, aby ste sa predklonili a vytrcili pozadie a "zavedie hadicku". V tejto polohe so zavedenou hadickou v osetrovni, kde kazdu chvilu nikto vojde odidu i posledne zbytky ludskej dostojnosti. Aky skvely zaciatok takej uzasnej udalosti akou je porod. Koniec sarkazmu, porod je uzasna vec, len dufam, ze i k nam (myslim na Slovensko) zavita civilizovanost, ludsky pristup, respekt k zrodeniu zivota, profesionalita a ucta k cloveku ako takemu. Kvoli vsetkym tym buducim babatkam a mamam. Gratulujem k dcere a zelam vsetko dobre a stastny navrat do Europy.
Tana, 2 deti
  • 
3.5.2002 6:57:20
Veroniko,

ano mate pravdu. V USA jsou doktori bohati lide. A je to tak proto, ze jejich profese je jedna z nejzodpovednejsich a lide si jich vazi a podle toho je odmenuji. A tak to ma byt. Pokud se tyce lidi bez pojisteni, tak v americe nikdo na ulici nerodi. Pokud rodi maminka bez pojisteni a doktora, jde do emergency room v nemocnici, kde ji odrodi i kdyz za to nemuze zaplatit. Kazda nemocnice vydava spoustu penez za zakroky lidem o kterych vi, ze nic nezaplati. Ale nikdo tu na ulici neumira ani nerodi. Platba za osetreni vaseho syna byla opravdu vysoka v prepoctu na koruny. To je dusledek vymenneho kurzu koruny k zapadnim menam, ktery je nevyhodny. To nema nic spolecneho s nemocnici nebo doktorem. Ale i kdybyste se pojistila pred odjezdem, pak vezte ze by vam to moc penez neusetrilo, protoze vetsina ceskych pojistoven vyplatim jen tolik penez, kolik by prislusny lekarsky zakrok stal v cechach. A to muze byt i nekolikrat mene nez vam nauctuje doktor v americe.
Jana Gaislerova
  • 
3.5.2002 4:51:37
Ano, naprosto souhlasim, ne kazdy obcan USA ma narok na stejnou lekarskou peci. Ovsem i tomu, kdo si nemuze dovolit platit zdravotni pojisteni, je poskytnuta 1. pomoc, stat plati urcity podil z lekarskych vyloh, spoluucast pacienta je pak vyssi. Pravdou je, ze pacienti "tohoto typu" nejsou v lekarskych zarizenich vitani, vymahani vyloh zdravotnickych zarizeni v techto pripadech je slozite a tady se premysli ekonomicky a ne lidsky, proste je to business. Vlastne je to tzv. "kapitalisticke zdravotnictvi" narozdil od naseho "socialistickeho". A tak jak nefunguje ve spolecnosti, aby si vsichni byli rovni (jak uz jsme si mohli vyzkouset), bohuzel (nebo bohudik?) stejne pravidlo plati i ve sluzbach poskytovanych zdravotnictvim a v tom je, myslim, zakopany pes.
Mariana
  • 
3.5.2002 0:00:34
No,já osobně jsem měla štěstí protože jsem během těhotenství neměla výrazné zdravotní problémy a nejsem typ co se stále sleduje a hlídá.Vždy mě těhotentství děsilo,třeba že budu tak tlustá,že si nezavážu tkaničky,průběh porodu a vůbec.Do posledního dne jsem řídila auto,i z amniocentézy jsem se odvážela sama...(doktor povolil.Mám pocit že bych byla schopna se sama dovézt i k porodu..to se naštěstí nestalo.Bolest nevyhledávám,tak jsem stála o epidurál,to mi bylo jasné dopředu.
S klystýrem i holením souhlasím,sama jsem si doma ještě brala jakousi projímací tabletu,obdobu klystýru.
No výhrady bych měla(Bulovka),ale nebylo to tak hrozné.Je to asi ovlivněnotím,že jsem měla poměrně lehlý porod(vzhledem k věku a tak vůbec,dle doktora - porod jako víno.No nevímAle je fakt,že nevím o čem se píše,když někdo mluví třeba o 24 hod,v porodnici a stále nic.
Vyplnování papírů bych si ale odpustila a brala bych nějaký soukromější záchod(nejsem exhibicionista).
Epidurál jsem nedostala(prý nebyl potřeba,ale já si myslím něco jiného....)
Na druhou stranu mi nečekaložádné stříhání a nemusela jsem sedět na plovacím kruhu(jak někdo tvrdí).To jsem kvitovala velmi pozitivně.
Jídlo nic moc,ale zase chování sestřiček poměrně slušné,z 90 %.
Zajímavé bylo že sestry mluvili o některých doktorech jako - to je naše sluníčko a tak,to se mi zdálo sympatické.A když jsem nahlédla do knihy zápisů,ženy si většinou doktory chválili,tak nevím.
Moje kamarádka lékařka žije v Americe.Tady pracovala jako gynekoložka,tam už se věnuje jiné specializaci.Dvě děti porodila tam,s epidurálem,o druhém porodu prý skoro nevěděla,to si nějak nedokážu představit.Otec dítěte u porodu byl,o to bych já nestála vůbec ale myslím že děti na pokoji u sebe neměla - to by se mi líbilo taky,o žádné rooming in nestojím.Já rodila v noci,takže jsem se vůbec nevyspala,připadala jsem si jako po flámu a pak ještě dítě k tomu.
Zase na druhou stranu říkala(o americkém zdravotnictví říká dost,má to i negativní stránky,hlavně z toho důvodu,že není dostupno každému,chudým a pak pojištění doktorů vůči případům,kdy se s nimi bude někdo soudit,což prý bývají většinou ti chudí,kteří se chtějí zajistit na zbytek života),že v porodnici s ní byla žena,která rodila páté dítě pátým císařským řezem a to by prý tady nikdy neudělali - co je lepší,to teda nevím(o nějakém případu se tu psalo).
Pak ještě jiná věc týkající se kočárků.Kamarádka tenkrát tvrdila,že klasický kočárek hluboký kupovat nebude,že se to v A.moc nepoužívá,spíše jen ta autosedačka a něco k tomu.
Tady mi doktor tvrdil,že si myslí,že to není dobré pro páteř a tak.Názory jsou různé.Myslím,že moje kamarádka,sama lékařka,by nic špatného svým dětem neordinovala.
A nakonec.
Mohla jsem rodit ve Švédsku,otec dítěte je Čecho - švéd,ale nelituju.Jedině kvůli problémům s národností a jiné české byrokracii,protože nejsme v EU.Dokonce mi partner řekl,že druhé dítě jedině,když se narodí ve Švédsku.Mně by nevadilo opět rodit tady,ve Švédsku je to pro mne větší jazyková bariéra.Leda že bych mohla porovnávat.
Ale já nemám problémy(zatím)s českým zdravotnictvím.Do Ameriky se myslím přemístili všichni čeští doktoři....jak tak od kamarádky slyším.Doktoři tady byli prý vždy dobří,problémy jsou všude a na některé věci existují různé názory.
Holky co žijí v Anglii(kde je snad nejhorší zdravotnictví,neslyšela jsem jediný pozitivní názor)chodí k českým doktorům tady,když přijedou.Nejen z důvodu pojištění,z důvodu lékařské péče.Novinář Kuras dokonce tvrdí,že anglické zdravotnictví je 20 let za celou Evropou.Těžko říct.
Tož to zase můj názor.O všem možném.

Iva
  • 
2.5.2002 22:26:15
Článek se mi moc líbil. Kéž by to mohlo být tak všude. Já děti nemám a po mé zkušenosti v Plzeňské nemocnici se mi do toho nechce. Byla jsem tam na lehkém výkonu a přístup lékářů mi totálně odrovnal. Nikdo neměl potřebu mi sdělit, co se vlastně se mnou bude dít a jeden starý primář mi prohlížel tak brutálně, že jsem myslela,že je to můj poslední den.Prostředí bylo horší než na veřejných záchodkách. Takže do Plzně na svůj příští den s D rozhodně nejezděte. Zejména ne na Slovany!
Leona - děti 2 - syn 11,5, dcerka 3
  • 
2.5.2002 21:54:03
První děťátko - syna - jsem rodila v roce 1990 "klasickým" způsobem - tedy na hekárně 4 ženský, na porodním sále jsme se sešly 3 a ani plentu mezi nás nedali! Pan primář si odskakoval od jedné ke druhé....Pak jsme se všechny spolutrpitelky dostaly na jeden pokoj - děti nám vozili v pravidelných intervalech jen na kojení, takže jak vypadá ten můj chlap bez peřinky utažené pod bradou, jsem viděla poprvé až 5. den po porodu, den před propuštěním z porodnice......Uplynulo několik let, psal se rok 1998 a já byla opět těhotná - čekala jsem holčičku, vymodlenou berušku - lékaři nám totiž tvrdili, že už NIKDY žádné mimi mít nebudu. Jsem z Břeclavska a do poradny jsem se rozhodla dojíždět do Brna-Bohunic, kde jsem taky v dubnu 1999 porodila. Musím říct, že do poradny jsem vzhledem k rizikovému těhotenství dojížděla jedenkrát za 14 dní, byla jsem objednána na určitou hodinu a kolikrát se mi stalo, že jsme zůstali trčet v zácpě na křižovatce a dojeli jsme pozdě - nikdy nám to nevyčetli, pan asistent přišel naprosto v klidu a s úsměvem....Takové to nohyroztahující vyšetření jsem prodělala jen jednou, ultrazvuků několik - počet si vážně nepamatuju, ale při každém byl se mnou můj muž a později i můj syn. Když jsem měla si 3 týdny do porodu, byla nám nabídnuta a umožněna prohlídka porodnice spolu s maminkama a tatínky, jež se účastnili předporodních kurzů - my jsme je nenavštěvovali kvůli pracovní vytíženosti mého mužíčka. Provedli nás po porodní části, i zde mají pokoje pro jednu rodičku, polohovací postele, monitor.....a pomůcky jako stoličky, míče...Je tu i nadstandartní pokoj s vanou, lůžkem i pro tatínka...Pokoje pro šestinedělky jsou po 2 maminkách, miminka máte u sebe, ale je-li to nutné, necítí-li se na to ta žena, nechají si děťátko na novorozeneckém oddělení. Sestry i lékaři byli moc milí, ochotní s čímkoli poradit třeba ve 2 hodiny ráno, nic nebylo problém.
S jídlem to už bylo horší - měla jsem pocit - a nejenom já - že je pro kojící maminy nedostačující. Domů jsem se vrátila vyhladovělá jak vlk - a to toho normálně moc nesním :-)))))).
Tatínka jsem měla u porodu sice jen posledních 20 minut - poslali ho domů a pak to byla šupovka, takže stihl až finále...., ale bylo to fajn, nikdo nerencal, že neprošel kurzem, dovnitř ho vpustili jen tak, v riflích a botách, aniž by mu nutili nějaký erár, galoše a roušku....V okamžiku porodu bylo na pokoji asi 5 lidiček - porodní asistentka a sestry, všichni mne povzbuzovaly, přišlo mi to jako ve filmu - už jen potlesk chyběl ;o)). Malou mi položili na břicho, pak ji rychle zvážili, změřili, ošetřili pupíka bez mytí ji šupli do peřinky a k tátovi. Celý porod probíhal za tlumeného světýlka, pouze na šití nástřihu si paní MUdr. posvítila do těch partií, kde to bylo potřeba. Myslím, že moje dcerka přišla na svět velmi krásnou, šetrnou cestou, bez jakýchkoliv pomůcek na tišení bolesti což o narození synka říci nemůžu. Nejen že jsme v každé poradně musela lézt na kozu a lékařka se ve mně porýpala jak instalatér, pak mne nechali stát s odtékající vodou 2 hodiny na studené chodbě, než se uvolnilo místo na hekárně, dostala jsem injekci na otvírání a v zápětí další na bolesti..nakonec mi malého bezdůvodně vycucli zvonem - jsem astmatik, ale já už v té době byla naprosto bez problémů, takže bych to zvládla sama, vím to, ale ONI rozhodli a na nic se mne neptali - já měla tehdy 19 let, byla jsem vykulená svobodná mamina....Syn přišel na svět za záře operačních světel, dostal pleskanec přez zadeček, na hlavičce měl bouli od zvonu......a přinesli mi až pak, vykoupaného a staženého jako ve šněrovačce....Ale i tak, možná díky nevědomosti a mým 19 rokům, byl i porod mého syna nádherný zážitek!
A jestli bude ještě někdy nějaké DALŠÍ miminko, věřte mi, že BOHUNICE to jistí!!!!!!! :o))))))))
[<<Předchozích 70] Příspěvky 7180 z 98 [Dalších 18 >>]

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.