| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Průběh těhotenství - 5. a 6. týden

[<<Předchozích 190] Příspěvky 191200 z 226 [Dalších 26 >>]
Evule,dyn 7,dcera 5
  • 
4.7.2002 9:06:20
Milé dámy,
sama jsem prodělala toxoplazmózu ve 13 letech - 3 týdení pobyt na infekčním oddělení, v těhotenství jsem se musela sama domáhat provedení testu na toxo. Jinak od přeléčení toxoplazmozy cdím každým rokem na kontrolní odběry.
Ohledně příznaků - pouze zvětšené krční uzliny a trvalo 1/2 roku, než přišli na to , o co go. Eva
Milena, 3 koťátka
12.5.2002 20:49:34
Milá Marcelo, dneska jsem si přečetla Tvůj zajímavý příspěvek o toxoplazmóze. Zaujala mě informace o promořenosti králíků virem toxoplazmózy. Jako prevenci doporučuješ 3denní zmrazování. Máme v rodině příbuzného, který chová králíky a často je dostáváme, takže z čerstvého masa vařím polévku nebo ho dusím nebo peču. Můj dotaz zní: pokud maso nemrazím, je dostatečná úprava uvaření v papiňáku /asi 1/2 hodiny/, popř. dušení či pečení jako prevence toxoplazmozy? Děkuji za odpověď. Milena
Míla, tři děti
  • 
12.5.2002 19:54:39
Souhlasím že se TOXO nemusí projevit teplotou. V 8 měsíci těhotenství jsem se cítila dobře, přes vysoké letní teploty jsem ani nenatékala, ale všimla jsem si zvětšených mízních uzlin na krku. Obvodní lékař mne vyšetřil a řekl že se níc neděje. Při těhotenské kontrole kontrole mi lékař okamžitě nechal udělat test na TOXO, který byl pozitivní. Celou dobu jsem až do konce těhotenství byla bez problémů.
Míla
Míša, syn 4,5 roku
  • 
7.9.2001 13:31:34
Ahoj Evo,
to jsem ráda, že to s boreliózou dobře dopadlo. A držím palce, ať to brzy vyjde i s miminkem.
Eva
  • 
7.9.2001 13:20:47
Ahoj Míšo. Dnes jsem dostala do rukou testy na boreliózu.Vše je naštěstí v pořádku.Další testy mi udělají za 3.měsíce. Tek jednu věc mám z krku. Teď ta příjemnější,musím počkat jestli jsem nebo nejsem těhotná.V tomto případě výsledek pozitivní by mně velice potěšil(ten se ale taky už nějakou chvilku dostavit nechce). Díky za tvou odpověd a přeju tobě i Tvému prckovy co nejvíce zdravíčka.
Míša, syn 4,5 roku
  • 
6.9.2001 16:10:47
Ahoj Evo,
zatím nepanikař. Počkej na výsledky testů. Jak toho na boreliózu, tak těhotenského. Pokud už těhotná jsi a byla jsi i v době, kdy jsi brala penicilin, nemělo by se nic stát. Antibiotika penicilinové řady se mohou brát i v těhotenství.
Pokud těhotná nejsi, ale výsledky testů na boreliózu budou pozitivní, radši s miminkem počkej - budou Ti moci nasadit i jiná, třeba účinější antibiotika.
Já jsem před těmi pěti lety chodila nakonec k MUDr. Bojarovi (tomu někdejšímu ministrovi zdravotnictví) do soukromé polikliniky na Národní. Právě jsem se koukala do Zlatých stránek, je tam uvedená Poliklinika na Národní, tak snad to bude ona (jestli tam pořád ještě MUDr. Bojar působí ovšem nevím, pět let je poměrně dlouhá doba). A při tom listování telefonním seznamem jsem narazila mezi imunology i na lékaře specializovaného na lymskou boreliózu někde na Praze 9. Vlastně nevím, jestli Ti to pomůže (třeba jsi mimopražská), ale možná by byli ochotni poradit i po telefonu (alespoň jak postupovat nebo na koho se obrátit).
Držím palce.
Eva, možná těhotná
  • 
6.9.2001 14:21:01
Ahoj Míšo, zaujalo mne tvé psaní o borelioze. Nacházím se v podobné situaci.Planujeme rodinu, která už je možná na cestě.Před dvěma týdny jsem byla na kožním kde mi byl nasazen penicilin,pod vysvětlením, že mám nějakou infekci.Když jsem dobrala penicilin šla jsem znovu na kontrolu.Vzali mi vzorek krve a to teprve vylezlo z paní doktorky že by to mohla být borelióza.Tuto skutečnost mi řekla myslím si docela pozdě i přes to,že byla upozorněna na případné těhotenství (již při první návštěvě než zahájila léčbu penicilinem).Nevím co si mám o tom myslet.Co když jsem v jiném stavu a mám boreliózu? Jak se pokračuje dál?
Marcela Bedrníková, 4,5 měsíční syn
  • 
9.8.2001 22:37:22
K "odčervujte psy" : totéž platí i pro kočky. Děkuju.
  • 
5.8.2001 1:37:19
Ráda bych přispěla do této debaty a snad vám ušetřila trochu času a starostí.

Toxoplazmóza je onemocnění způsobené parazitárním prvokem, ke kterému jsou vnímaví všichni teplokrevní živočichové včetně člověka. Nakažení probíhá orálně (ústy), je-li možné se nakazit i oděrkou, o tom jsem neslyšela, ale většina druhů parazitů, kteří do těla přicházejí ústy, potřebuje prostředí žaludku a střev, aby se rozpustil ochranný obal, ve kterém parazit přebývá venku či v tkáních. Množí se v tenkém střevě pouze kočkovitých šelem, u ostatních (u koček také) tvoří tzv. tkáňové cysty, což je měchýřek skrývající "spícího" parazita, který čeká, až ho někdo pozře, nejlépe kočka, aby se mohl dále pohlavně množit. Pozře-li ho někdo jiný, znovu tvoří výše zmíněné cysty v tkáních. Do nich se dostává krevní a lymfatickou cestou a dává přednost rychle se dělícím buňkám, proto je tak nebezpečný pro rostoucí plod. Píšu o toxoplazmě v jednotném čísle, ale jako jedinec, vzhledem ke své velikosti (patří k nejmenším druhům parazitů viditelných pouze mikroskopem), příliš škody nenadělá. Nebezpečná je ve větším množství, kdy právě páchá největší škody svým usazováním se v tkáních (nakažená kočka vylučuje v 1g trusu až milion vajíček tohoto parazita).

A teď, co se týká koček:
toxoplazmózou může onemocnět kočka, která pozře mezihostitele (myš, kus masa), nebo přímo vajíčka z vnějšího prostředí. V 90% případů u ní toto onemocnění proběhne bez příznaků, pouze náhodným vyšetřením trusu se najdou vajíčka tohoto parazita. Pokud se onemocnění projeví, nejčastěji jako zápal plic, jinak průjmy, teplotami, výtoky z nosu a očí a zánětem mandlí. Pohlavní množení ve střevech (s následným vylučováním vajíček do vnějšího prostředí) probíhá nejčastěji u koček do 2 let věku (maximum případů u 3 - 6 měsíčních koťat). Vylučování vajíček začíná za 1 - 3 týdny a trvá dny až 3 týdny, ve vnějším prostředí se vajíčka stávají schopnými infekce za 2 - 5 dní a mohou přežít i více než rok. Pokud kočky tuto formu onemocnění jednou prodělají, už nikdy se neopakuje (vyjma případů zvířat oslabených jinými těžkými infekcemi). Pokud tedy máte doma kočku, která nechodí ven (nechytá myši) a není krmená syrovým masem (nebo je toto maso minimálně 3 dny zmrazeno při -18 st.C, což prvoka likviduje), je riziko, že by měla toxoplazmózu, malé. U ostatních je dobré nechávat pravidelně vyšetřovat trus (doporučuji 1x měsíčně).
Myslím, že nejčastěji se člověk nakazí syrovým králičím masem (existuje studie o tom, že je promořeno 90% králíků z domácích chovů - u domu bývá i kočka, která chytá myši a spí králíkům na seně), proto vždy králičí maso přemražujte). To, mají-li vaši králíci toxoplazmózu, se dá zjistit serologicky (ale je to dost nákladné).

Takže - vy, kdo máte doma psy, králíčky, andulky, křečky, morčata a další mazlíčky, kteří nejsou kočkovité šelmy - POKUD JE nedostatečně tepelně upravené NESNÍTE, TOXOPLAZMÓZU OD NICH NEDOSTANETE (pozor, neznamená to, že od nich nemůžete dostat jiné nemoci, které mohou být nebezpečné pro plod, ale to už je na další povídání a obyčejná lidská chřipka je daleko nebezpečnější (protože k ní přijdete nejsnadněji))! Proto v těhotenství nepořizujte nová zvířata, péči o jejich hygienu přenechte někomu jinému, psy pravidelně odčervujte (škrkavky), likvidujte kočičí trus ihned a bezpečně, ať se nedostane do půdy, po práci s masem se důkladně umyjte a všechno přemražujte.

Jsou dvě hodiny ráno a vzhledem k tomu, že mám ranní ptáče, jdu honem spát. Přeju vám zdravé a hodné (a déle spící) děti. Marcela.



Jitka 25 ( syn 3,5roku)
  • 
1.8.2001 19:45:33
Pokud jde o plánované těhotenství můžeme začít se správnou výživou hned jak se rozhodneme mít dítě.Jde vyloučit alkohol,kouření...Vlastně se chovat už před těhotenstvím tak,aby to dítěti neublížilo až bude a my o něm ještě nebudeme vědět. Horší je to u nečekaného početí.
[<<Předchozích 190] Příspěvky 191200 z 226 [Dalších 26 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.