| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku S hnědou kůží na trh?

[<<Předchozích 90] Příspěvky 91100 z 132 [Dalších 32 >>]
31.3.2008 20:26:03
Já myslím, že chyba je nebo byla někde v základě - důsledkem toho jsou naše předsudky a třeba otázka, kdo je větší rasista, jestli MY nebo ONI je toho důkazem. Ta situace by se měla nějak ukočírovat, aby jsme byli prostě my všichni - jasně, že každý bude nějak odlišný, to jsme přece všichni. Náprava byměla vzejít ze systému, tedy od státu - lecjaké pokusy se už podnikají, ale asi to holt bude trvat. Třeba ty povinné bezplatné předškolní ročníky ve školkách, aby se trochu srovnala úroveň dětí v předpokládaných dovednostech, určitě by neškodilo proškolovat pedagogy a budoucí pedagogy - škola má tady asi klíčovou pozici. Romové za tu svou pozici v ústraní do jisté míry nemůžou, když je nějaká skupina obyvatel se zřejmým společným rysem nastěhována výhradně do jedné čtvrti, je pak těžké to nedělit na MY a ONI. A jim se to určitě nechce poslouchat, mají potřebu se bránit. Taky třeba za minulého režimu byli záměrně vytlačováni do zvláštních škol a na pomocná zaměstnání (kdo by z té doby neznal romské kopáče).
31.3.2008 20:25:50
Já myslím, že chyba je nebo byla někde v základě - důsledkem toho jsou naše předsudky a třeba otázka, kdo je větší rasista, jestli MY nebo ONI je toho důkazem. Ta situace by se měla nějak ukočírovat, aby jsme byli prostě my všichni - jasně, že každý bude nějak odlišný, to jsme přece všichni. Náprava byměla vzejít ze systému, tedy od státu - lecjaké pokusy se už podnikají, ale asi to holt bude trvat. Třeba ty povinné bezplatné předškolní ročníky ve školkách, aby se trochu srovnala úroveň dětí v předpokládaných dovednostech, určitě by neškodilo proškolovat pedagogy a budoucí pedagogy - škola má tady asi klíčovou pozici. Romové za tu svou pozici v ústraní do jisté míry nemůžou, když je nějaká skupina obyvatel se zřejmým společným rysem nastěhována výhradně do jedné čtvrti, je pak těžké to nedělit na MY a ONI. A jim se to určitě nechce poslouchat, mají potřebu se bránit. Taky třeba za minulého režimu byli záměrně vytlačováni do zvláštních škol a na pomocná zaměstnání (kdo by z té doby neznal romské kopáče).
Margita
31.3.2008 20:17:42
Promin, koukam, ze jsem vlastne reagovala nejen na Tvuj prispevek, ale zejmena na slova "kdo je tady rasista" v jednom komentari pod nim a taky obecne na vsechny vykriky o "rasismu naruby," ktere me vzdycky dokazou tak vytocit :-) Samozrejme debatu vitam a jak vidis, kazdy z nas dokaze svuj nazor podat trochu neuhlazene :-)
31.3.2008 20:13:10
Oni nemluví romsky, mluví česky s takovým tím "romským" přízvukem. Co jsem si všimla, mluví tak většinou ti "nepřizpůsobiví" Romové - omlouvám se za to slovo, přijde mi trapné, ale lepší mě právě nenapadá. Mimochodem, mluví tak i "nepřizpůsobiví bílí", flákači, co pracovat nechtějí. Víte, že jsem třeba na sociálce slyšela, jak matka říká dceři: "Sem si budešchodit pro peníze."? Ne, že jí tady pomůžou, když bude zle a nenajde práci. Dost Romů mluví normálně česky. A s tím oslovením - když se mě cizí člověk zeptá třeba, kolik je hodin, očekávala bych třeba oslovení "Dobrý den, paní..." a ne "Hej, gadžo, nevíš + tykačka".
31.3.2008 20:05:33
Myslím, že slušní lidé to mají těžké a slušní Romové ještě víc. Tyhle nálepky jsou špatné, chtěla jsem vysvětlit, jak to vzniká a proč má dnes tolik rozumných dospělých takový názor. Je to boj na dlouho, jako s každým předsudkem. Nevím, jak to vyjádřit jasně a stručně, držím ti palce, ať se ti vede co nejlépe. Nepřeju nikomu špatný život, chápu ale, proč se třeba u nás na severu tyhle předsudky tak drží.
Margita
31.3.2008 19:21:22
Pardon, ale mne stale pripada usmevne, kdyz nekdo mluvi o rasismu pokud se jedna o romskeho prcka pokrikujiciho "hej, bila hubo!" atd. Samozrejme ze to je spatne a sama bych dotycnemu vynadala (romsky, pokud by rozumel :-) az by se mu hlava tocila. Ale vite kolikrat romske dite uslysi nadavku nebo rasisticky komentar od "bilych," nez to proste nemuze dal vydrzet a citi potrebu kolektivne to "vratit" spolecnosti? TO SI FAKT NEDOKAZETE PREDSTAVIT JAKE TO JE - jaky je rozdil mezi temi tzv. "normalnimi," kteri tu jsou tzv. "doma," a mezi nami tzv. "parazity," kteri at delame co delame, vetsinou jsme povazovani za obcany druhe kategorie bez ohledu na chovani? (A ruku na srdce, kolik Cechu OPRAVDU povazuje slusne, nekriminalni Romy za rovnocenne lidske bytosti?) Nerada se stavim do pozice ublizene, nemam v umyslu kricet "dyskrymynace"! ani obhajovat nepoctive Romy, a politkorektni vyroky vetsinou taky nemusim...pouze mi prijde velice nedomyslene, kdyz nekdo srovnava opravdovy, ponizujici rasismus s nadavkami romskych vyrostku a socialne slabych jedincu. Rozdil je totiz prave v tom ponizeni. Kdyz jde Cech po ulici a nekdo se mu smeje, ze je "bila drzka," tak se sice pravem nastve, ale tezko to pohne s jeho sebevedomim. Zato jakakoliv narazka na nezadouci "odlisnost" dokaze poradne zamavat i s tim nejslusnejsim, nejvyrovnanejsim romskym ditetem. Verte mi, nikdo z vas by to neunesl o nic lip nez tyto deti. Nikdo z vas by se nesnazil "integrovat" o nic vic, kdybyste byli v jejich pozici, kdybyste videli nebo tusili vysledky pruzkumu ktere ukazuji, ze vetsina Cechu by Roma dobrovolne nezamestnala (ale pak si ti sami stezuji, ze nechceme pracovat!), atd. Proste nebyli byste na tom jako etnicka skupina o nic lip. Nekteri by byli uspesni, ostatni ne, ale fnukali by skoro vsichni, protoze Cesi nejsou o nic min ufnukani nez jine narody. Ostatne s pracovni moralkou je to v CR uz tak dost zoufale (srovnavam napr. s USA, kde jsem prozila vic nez pulku zivota - ale neznamena to, ze tim padem Cechy povazuji za podradnou rasu, ze ano...)

No to jsem se zase jednou rozcilila. Rozumnym prispevatelum dekuji. Tem, kteri si budou stezovat na "rasismus naruby" radim, aby prinejmensim navstivili nejaky rakousky obchod, ktery opakovane vykradli Cesi (nebo si staci uvedomit, ze nejvic kriminality v ceskych obchodech dle pruzkumu pachaji bili zamestnanci, zatimco slusny Rom ma o hodne mensi sanci, ze tam najde praci). Anebo se navstevte nejakou americkou univerzitu, reknete jim sve nazory na Romy a na "rasismus naruby" a uvidite, jak se budete citit - protoze vas budou mit za nevzdelane, zabednene (a zcela pravdepodobne menecenne) chudacky. Pak si predstavte, ze se citite taaaakhle malinkati od batoleciho veku, zkuste se kazdy den poprat s opravdickym rasismem a pak mi klidne povidejte o tom, co ten rasismus doopravdy je.

Vetsinou se snazim vystupovat diplomaticky, tentokrat se mi to opravdu nepovedlo, ale clovek se obcas neudrzi... Snad i tohle bude k necemu dobre. Preji hezky den.
P.S. Skutecny "nepopularni nazor" je, ze Romove ve sve podstate nejsou o nic horsi nez kdokoliv jiny. To, ze Cesi maji k Romum vetsinou odstup, neni nic prevratneho ani nepopularniho, je to proste dana vec, za kterou muzou pitomi jednotlivci jak z rad Romu, tak z rad Gadzu. Kdyby se lide k sobe prestali chovat s takovym pausalizujicim despektem, brzy by to vypadalo jinak.
Líza
31.3.2008 19:18:14
Osobní zkušenost máme jistě všichni sklon generalizovat, ale je už těžší připustit si, že kdybychom takhle do ghetta byli nějakou jinou, většinovou společností vyloučeni my bílí, dopadlo by to stejně, je to mnohem víc sociální než etnická záležitost, respektive tenhle sociální problém se týká tohoto etnika, to ovšem neznamená, že je etnikum špatné.
Jen jedna věc mě zarazila: Považuješ za známku jejich "špatnosti", že mluví romsky? Proč?
Margita
31.3.2008 18:46:01
Leno, naprosto souhlasim. (MMCH poslala jsem Ti mail.) Ucitelky casto mivaji velice rasisticke nazory. Nejsmutnejsi je (coz jsem vicekrat zazila), kdyz pedagog vidi stejne chovani u dvou ruznych deti - jedno bile, jedno romske - a hodnoti ho uplne jinak. Zda se mi, ze vetsina lidi proste nedokaze byt objektivni (a casto se to tyka i Romu samotnych...sama jsem Romka a kolikrat musim od vlastni rodiny poslouchat, co vsechno udajne mame "v genech," pricemz to je z vedeckeho hlediska naprosta blbost).

No nic...Macesce samozrejme dekuji za dalsi velmi prinosny clanek. Sama mam dve deti diky adopci, samozrejme jsou romske. Takhle hodne deti mi muze kdekdo zavidet. A protoze jim jejich romstvi budu podavat jako neco pozitivniho, pochybuju ze se z nich stanou rebelove kteri v puberte utecou k nejakemu ciganskemu nebo buhvijakemu gangu. Bohuzel, ackoliv kvalitni nahradni rodice se dnes snazi prezentovat romskou kulturu svym romskym ci poloromskym detem, rada dalsich pestounu nebo osvojitelu sve deti poskozuje svym negativnim postojem k romstvi (at uz otevrenym nebo skrytym, deti to vyciti). Tito rodice to casto mysleji dobre, ale bohuzel pak neni divu pokud se to odrazi na sebevedomi ditete a v zivote vsech zucastnenych nastane chaos. Navzdory vsem moznym uskalim ve vychove a)deti b)prijatych deti c)deti celicich majoritnim predsudkum ale souhlasim s Maceskou, ze neni duvod a priori ocekavat, ze to s prijatym ditetem "dopadne spatne" kvuli jeho (polo)romstvi. Bohuzel ve spolecnosti a mezi lidmi pracujimi s detmi (ci rozhodujicimi o nich) pretrvavaji nazory, ktere jsou prokazatelne sto let za opicemi. Snad se tato cast sveta nekdy v dohledne budoucnosti zmodernizuje.
bonduela
  • 
31.3.2008 17:23:58
Mila Macesko, moc rada sleduju Tvoje prispevky, i tenhle o adoptovanych a v pestounske peci vychovanych detech, ale mam k tomu jedno velke ALE. Mame zazadano o adopci, prochazime predadopcni pripravou, ale oba jsme se s manzelem shodli, ze Romcatko ani Poloromcatko nechceme. Duvod je prozaicky - stejne jako pani Bouckova bydlime na male vesnici (cca 500 obyvatel), kde neni ani jedno adoptovane dite. Privest sem adopcatko myslim bude docela narocne (lide na vesnici prece jen nejsou tak vstricni k odlisnostem, jako mesto), a kdyby to bylo Romcatko, asi by to nevydychali tuplem (presne jako ve filmu Smradi). Mrzi nas to, ale i kdybychom detatku udelali takove zazemi, jake by si zaslouzilo, bojime se, ze negativni reakce okoli by ho semlely....
katka+katka
  • 
31.3.2008 16:37:37
souhlas se všemi z nepopulárního názoru, romové znají svá práva naprosto dokonale, ale povinnosti už vůbec. To, že je většina obyvatel nemá ráda, není způsobeno jejich barvou pleti (mohli by být klidně fialový se zelenýma hvězdičkama), ale JEJICH CHOVÁNÍM
[<<Předchozích 90] Příspěvky 91100 z 132 [Dalších 32 >>]

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.