| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Odběr na genetiku - nutnost nebo podivný český nadstandard?

Milý Mikine,
díky za odvahu se připojit, už jsem myslela, že doktorům nestojíme ani za tu trochu informací, které bylo potřeba do toho všeho vnést, a když je to dokonce příjemně lidským způsobem, tak o to lépe. samotnou mne překvapila ta závažná etická diskuse, která se tu rozběhla, na témata zda porodit či ne postižené dítě. Do toho bych si opravdu netroufla mluvit nikomu. Já jsem jen chtěla ujasnit situaci kolem odběrů na genetiku, což se teď děje. Takže mé dotazy a připomínky, byla bych ráda za reakci.
1. Co je to nějaký pátek, od kdy se nedělají APF testy, ale tripple test.? Mě byly odběry dělány v roce 1996.
2. Nevím jaký je standard, ale gynekolog mi nenabídl ani možnost kontrolního odběru, ani spec. ultrazvuk,ani genetické vyšetření, požadoval rovnou amniocentézu. Neměla jsem žádné informace a kontrolní odběr jsem si musela vyžádat sama. Myslím, že poskytování informací opravdu často vázne a diskuse s lékařem bývá problematická/nechci házet všechny do jednoho pytle, jen popisuji vlastní zkušenost/.V podstatě ani nevíme, co můžeme požadovat a co odmítat.
3. Nemůžu si pomoct, ale metoda, která hodí v 95% nepřesnost mi, i jako screeningová ,připadá minimálně diskutabilní.Píšete, že jde o maximální informovanost matky o stavu dítěte.95% matek je v tomto případě sdělena pravděpodobnost, která je pro ně velmi stresující. Tyto maminky čekají zdravé dítě. Řekne se , o co jde, když to nakonec dobře dopadne, a dejme tomu ultrazvuk podezření vyvrátí. Že jenom jedno vyšetření vyvrátilo chybu předchozího vyšetření se už neřeší.To miminko bylo zdravé před i po testech.Proti testům s větší přesností záchytu bych asi příliš nenamítala, ale tohle mi nepřipadá přínosné.

Jen takový můj postřeh z krátkého pobytu v Německu.Mám tady pocit, že v mnoha věcech - tak správně po německu téměř dokonalých -tady přišli na to, že přílišná opatrnost nakonec škodí/ že je nakonec naopak kontraproduktivní/ . A tak se ruší dopravní značky, aby jedny nemátly druhé, a taky se ruší různé testy(např na genetiku), které stejně nemohou přinést dostatečně vážící informaci. Nedělá se to plošně, jen se velmi dobře tipuje u koho ano a u koho ne. Kde ty značky dát a u koho ty testy udělat.To mi připadá rozumné.Navíc se vše dopodrobna diskutuje s lidmi, kterých se to týká.

Jen ještě na obranu maminek, které chtějí donosit své dítě i v případě postižení. Z mé profesní zkušenosti má trochu pocit, že bývají zdravotnickým personálem vnímány jako ty"nerozumné" a "nezodpovědné" a ony to velmi citlivě vnímají. Myslím, že mají na svůj postoj právo a jakéko-li podobné náznaky mi připadají dost neprofesionální.

Ještě jednou díky za informace a hlavně ochotu k diskuzi, s podobnými lékaři půjde vše lépe.
Hanka

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 9-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.