Tak ptát byste se měla spíše infectionisty.
Důvodů vysokého riska těžce probíhající varicelly u novorozence je řada, k pochopení je třeba znát patophysiologii toho chorobného procesu a řadu věcí kolem. Toto opravdu nelze vysvětlit zde. Lze napsat pár dílčích věcí, ale to pak je jako když vložíte pár kaménků do mosaiky a hádáte, jak vypadá celý obrázek. Tak třeba :
Jestli je matka infikována a vyvinou se neštovice v době pět dnů před až dva dny po porodu, pak skrze viremii (k níž dochází dva dny před výsevem vyrážky) matky je transplacentárně infikován plod. Ten ale není patřičně odolný a ani i jen protilátky mu matka nepředá, neboť je nestačila vytvořit, takže ani neutralisace viru není možná a dítě je infikováno
velkým množstvím viru.
Jestliže komunitní aquirovaná infekce postihne novorozence, záleží na tom, jak je masivní a na tom, zda matka prodělala varicellu a kolik protilátek (byť jen ve třídě IgG) předalal novorozenci. Nicméně novorozenci obecně mívají častějí závažný průběh i s orgánovým postižením a tento stav vyžaduje m.j. i léčbu acyclovirem.
Předchozí