To je pravda, širší rozšíření očkování proti planým neštovicím může nepřímo zvýšit výskyt pásového oparu u lidí, kteří již dříve plané neštovice prodělali. Zjednodušeně- je to tak, že normálně virus cirkuluje v populaci a opakovaně se od nemocných planými neštovicemi nakazí i ti, kteří je již dříve prodělali, čímž je stimulován jejich imunitní systém, který se tím periodicky "posiluje" a dokáže lépe "držet na uzdě" virus, který u nich je po primoinfekci zabydlen v nervových gangliích ( to je ta latentní infekce). Po opakované infekci se neprojeví nemoc, jen se stimuluje imunitní systém. Pásový opar je projevem toho, že virus se ze svého latentního stavu při oslabení imunitního systému probudí a začne se zase množit.
POkud je naočkováno vysoké procento populace, cirkulace viru je snížena, tudíž setkání s virem se stane vzácným a imunitní systém ztratí ostražitost vůči němu. "Spící" virus pak má daleko lepší podmínky ke svému řádění, pásový opar se projeví snadněji a i jeho průběh může být těžší.
Další zádrhel je, a zatím moc informací o tom není, neboť se neočkuje moc dlouho, jak dlouho bude trvat ochrana po očkování, zvláště pokud by virus přestal v populaci cirkulovat. Je totiž docela možné, že organismus se stane po letech po očkování opět vnímavým vůči tomuto viru a víme, že v dospělosti probíhá infekce daleko hůře a např. v těhotenství - v době kolem porodu - neštovice u matky jsou velkým problémem pro dítě.
(Něco podobného se koneckonců projevilo nedávno u očkovaných proti příušnicím - najednou se začaly objevovat případy příušnic u mladých dospělých, kteří byli očkováni v dětství.)
Dle mého názoru je očkování proti planým neštovicím dvojsečná zbraň, a měla by být vyhrazena jen pro určité ohrožené skupiny osob.
Předchozí