Infekce HSV probíhá často bez příznaků, resp. za příznaků nepostřehnutých, jindy jako infekce dutiny ústní a úst (aphtosní stomatitida je primoinfekcí)
jindy jako opar rtu, jindy zase jako kožní infekce.
A někdy postihhne mozek a/nebo mozkové blány, nikoli že by virus musel napřed napadnout kůži nebo sliznice. Herpetická encephalitida je nejvýznamnější, zánětem mozku mezi neepidemickými encephalitidami. Není to rekurentní, rersp. skrze reaktivaci viru způsobené onemocnění. Vyvíjí se velmi rychle, HSV destruuje mozkovou tkáň, nejčastěji mozkovou koru v čelní ve frontální a temporální oblasti a také limbický systém, má všelijaké příznaky, což někdy vede k tomu, že podezření na ni je pojmuto pozdě a
s ohledem na rychlý průběh je protivirová terapie méně nebo vůbec účinná. Bez léčení umírají tři čtvrtiny takto nemocných, přeživší mají velmi závažné invalidisující následky.
Představa, že dítě mělo nějak sníženou odolnost a proto takto onemocnělo, je správná jen obecně a částečně. Infekce jakýmkoli mikrobem se uplatní, pokud imunitní systém (a to je hodně rozsáhlá věc)
není s to se vetřelci ubránit. Odolnost může být dobrá a vetřelec silnější, nebo opačně.
HSV infekce u imunodeficientních ( těžká podvýživa, vrozená nebo získaná imunodeficience včetně AIDS, líéčení imunosupresivy a další) lidí probíhá nejčastěji jako rozsáhlé a hluboké postižení kůže a sliznic, prostupující dýchacím a zažívacím traktem, nebo se vyvine v obraz sepse s postižením jater, nadledvin a s následnou DIC (krev se vysráží v cévách) a septickým šokem.
Isolovaná encephalitida jako důsledek imunitní poruchy je nepravděpodobná, nadto předtava, že očkování způsobí takovou poruchu imunity, je jen spekulací. H-E bariéra není rozhodující, herpetická encephalitida postihu¨je bez ohledu na věk.
Deficit v humorální imunitě je co ? Představovala jste risiko, že Váš syn bude infikován, pokud ano, tak možná příznaky nenajdete, možná nějaký pupínek a to je tak vše, možná skutečný opar nebo aphtosní stomatitidu. Samozřejmě je tu i nějaké risiko, že virus napadne kdeco dalšího, pravděpodobnost pramalá.
Promoření populace HSV je značné. Primární a nonprimární první infekce vedou k usazení viru v regionálních sensorických ganglionech a k jeho reaktivacích v různé podobě a při různých okolnostech. Tyto reaktivace - rekurentní infekce - jsou vždy mírnější, než byla primární a nonprimární první infekce.
Předchozí