| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Za dobrotu na žebrotu

Tak jsem si pročetla snad všechny příspěvky ke Klářině článku a připadám si po dlouhé době zase trochu schizofrenně.
Na jedné straně totiž souhlasím s tím, že půjčky se mají vracet a pokud se vyskytne důvod, proč je vrátit nelze (momentálně nebo třeba i vůbec), má se celá věc vysvětlit... na druhé straně si ale říkám, že ta stará paní je v tom možná nevinně. Buďto opravdu nemůže peníze vrátit, nebo na to prostě zapomněla. Skleróza přece není v tomhle věku nic divného. Mojí babičce je 76 a každou chvíli volá mámě, jestli si od ní nepůjčila třeba svě stovky, že je nemůže najít... asi jsem ke stáří příliš přecitlivělá (vyrůstala jsem s babičkou a dodnes jí mám spíš za maminku); kdyby v příběhu šlo o nějakou čtyřicátnici, asi bych uvažovala jinak. Asi to řeknu hodně pitomě, ale mě bezmocnost a beznaděj stáří odjakživa dojímá a je mi těch lidí o berlích, shrbených, těžko chodících, s deformovanýma nohama a rukama prostě jen líto. Ať už mají jakékoli morálně volní vlastnosti. Je mi jich líto proto, že jsou poznamenaní věkem a na jejich bolest už žádné léky nejsou. Ne každý starý člověk má to štěstí jako můj pradědeček, který zemřel v 99 letech a do svých 98 chodil jako švihák jen se "špacírkou" a v nějakých pětadevadesáti ještě chodil do hospody hrát na tahací harmoniku - a na pivko.
A možná je to i tím, že mám dost nezdravý vztah k penězům. Nejsem žádný "pracháč" a momentálně mám dost dluhů (ne u lidí, podotýkám, u institucí - finančák, sociálka...), ale když vidím někde žebrat starého chlapíka nebo i třeba mladého pankáče, vždycky jim něco dám. I když vím, že ty prachy třeba propijí nebo profetují. Dávám jim je proto, že je pro mne daleko snazší je vydělat než pro ně a pak, nelpím na nich. Žila jsem v minulosti jak "bez peněz" tak "s penězi" a ani jedna varianta mne neděsí.
Víc mne děsí, jak moc peníze rozdělují lidi. A nejen nesplacené půjčky. Obecně. Jedni závidí těm, co je mají, další kradou, aby je měli... chápu, že se za něco musí platit nájem a koupit dětem boty... ale proč na penězích stavět existenci?
Dědeček, kterému vyhořela chalupa ve filmu "Hoří, má panenko!" probírá lístky do tomboly a říká: "To nejsou peníze... to jsou jenom papírky, ale já potřebuju peníze!"
On je sice doopravdy potřeboval, ale já si stejně myslím, že peníze jsou jen takové papírky a je smutné, kolik ty papírky dokážou udělat mezi lidmi zla...

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.