| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Většina látek, které se z mleté kávy rozpouštějí vodou do nápoje, vzniká až při pražení zelených zrnek kávy. Toho využil Ludwig Roselius a kofein vyloužil z ještě neupražených kávových zrnek. K odstranění kofeinu použil organická rozpouštědla. Poté je ze zelené kávy vyhnal přehřátou vodní párou. V současnosti se princip výroby zachovává, s tím, že se používají nejenom organická rozpouštědla. Výrobci ovšem jejich složení tají. Zelená káva zbavená kofeinu se následně upraží a dále používá jako mletá k přípravě nápoje.

Zelená káva bez kofeinu musí mít takové složení, aby po upražení neobsahovala zjistitelné zbytky rozpouštědla a měla vodný extrakt nejméně 19 procent v sušině a obsah kofeinu pod 0,1 procenta v sušině. Kávy bez kofeinu se mohou vzájemně lišit stejně jako běžné kávy podle druhu použité suroviny, stupně pražení a vlastní přípravy nápoje.

Vedle oficiálního pojmenování káva bez kofeinu se setkáváme s názvy jako káva bezkofeinová, KBK, Kaffee-Hag, Sanka (sans caffein), dekofeinovaná káva.

Podle legislativy České republiky má mít káva bez kofeinu obsah kofeinu snížený pod 0,1 procenta (běžná káva mívá jedno až tři procenta).



Kofeinu vědci věnovali v minulých letech spoustu pozornosti. Sílí totiž podezření, že není tím hybným motorem, který činí z kávy životabudič! Za zvýšení krevního tlaku, zrychlení srdeční aktivity a oddálení spánku budou patrně odpovědné jiné látky. Důkazem jsou pokusy s kávou bez kofeinu, jejíž účinky jsou na celkové povzbuzení organismu shodné s běžnou kávou.
Studie uvádí, že ke zvýšení tlaku krve a aktivity nervového systému došlo poté, co si dobrovolníci dali trojité espreso. Přitom bylo jedno, zda nápoj obsahoval kofein nebo nikoli. Reakce byly shodné. Vědci navíc také zjistili, že se u osob, které kávu pijí pravidelně, neprojevuje zvýšení tlaku okamžitě, ale až po delší době.

Kardiolog Roberto Corti z Fakultní nemocnice ve švýcarském Curychu prohlásil, že podobný výzkum je prvním, který se zabývá reakcemi organismu po požití kávy. Podle něj je jasné, že studie potvrzuje chybnou domněnku o vlivu kofeinu.

Účinky, které byly této látce dosud přisuzovány, patrně náleží jiné sloučenině, kterou obsahuje i káva bez kofeinu. „Dosud jsme zkoumali účinky kávy obsahující kofein na kardiovaskulární systém člověka. Věděli jsme dokonce, že na osoby vůbec nekonzumující kávu působí stejně i káva bez kofeinu. Neškodnost kávy zůstává nadále rozporuplná. Jen možná zdravotní rizika spojená s pitím kávy byla asi mylně přikládána právě kofeinu,“ prozradil doktor Corti.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-6= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.