| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Insulo nemáš pravdu a tady to píšou taky:

http://www.zdrav.cz/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=2280


Příčiny vzniku zubního kazu
Studie rodinného výskytu zubního kazu přinesly důkazy o tom, že existují částečné dědičné předpoklady k tomuto onemocnění závislé na souhře mnoha genů a dnes známých zevních faktorů, které vznik onemocnění ovlivňují ať v kladném, či záporném smyslu. Vznik kazu má, kromě vnímavosti zubních tkání, příčiny také v jiných dědičných faktorech, jako jsou anatomický tvar zubní korunky, vzájemné postavení zubů, vztah mezi velikostí zubů a horní a dolní čelistí. Toto vše jsou příčiny, které rodiče a dítě nemohou ovlivnit, a tedy pokud se vyskytnou, musí být sledovány a opravovány odborným zubním lékařem.
Ovlivnitelnými příčinami vzniku zubního kazu jsou nesprávná výživa nejen dítěte, ale už i budoucí matky, tedy výživa v celém období vývoje zubů, a špatné hygienické návyky dětí již od předškolního věku.

Autorka: MUDr. Eva Gojišová
Recenze: prof. MUDr. Kamil Provazník, CSc.
© Státní zdravotní ústav 1999

http://www.ordinace.cz/clanek/zubni-kaz/

Je známo, že někteří lidé mají zuby kazivější více a někteří méně. Záleží to na řadě faktorů. Především již za vývoje zubu je možné posílit odolnost zubní skloviny vhodnou stravou těhotné ženy. Také v dětství je možné složením stravy ovlivnit kazivost zubů, které se ještě neprořezaly.

Tyto faktory ale nemůžeme v dospělosti ovlivnit. Kaz hrozí každému, kdo nedbá pečlivě zásad ústní hygieny a kdo neposiluje odolnost zubů a okolních tkání vhodnými prostředky. Dále je zvýšené riziko zubního kazu u pacientů, konzumujících zvýšené množství potravy obsahující cukry a škroby (sladkosti, moučné výrobky…).


Proč se kazí více zuby v těhotenství?
Kazivost zubů nestoupá, ale mění se hygiena, složení stravování a často i v důsledku hormonálních změn složení ústní mikroflóry. To má za následek vyšší riziko vzniku kazu. Nikdy nebylo prokázáno, že by se u budoucích maminek měnil obsah vápníku v zubech. To jsou jen fámy.

Kdy jít poprvé k zubaři s dítětem?
Vezměte děcko sebou ne nejbližší preventivní prohlídku jakmile dosáhne věku půl roku nebo jakmile se mu začnou prořezávat zoubky. Zvykne si na prostředí ordinace, pachy a zvuky a na osobu lékaře natolik, že se nebude bát nechat si prohlédnout ústa. Lékař tak může hned od začátku kontrolovat správný vývoj chrupu.

Autor článku:
Tomáš Kohoutek [Všechny články autora]
2. března 2004

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-6= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.