Přidat odpověď
Jak vybrat dětské botičky
Zhruba ve věku prvních narozenin udělá vaše dítě své první krůčky. Je to jeden z úžasných zlomových okamžiků v jeho vývoji, ale také chvíle, kdy je potřeba začít přemýšlet o koupi prvních botiček.
Dokud dítě jenom leze a pokouší se o stání a první krůčky, může mít na nohou tak zvané capáčky, což jsou kožené botičky, podobné mokasínům, nebo tlusté ponožky s protiskluzovou podrážkou. Dříve, než bude chůze převažovat, botičky dítěti nedávejme, překážely by mu při lezení.
Jaké by měly botičky být?
* Kupovat bychom měli v ideálním případě boty s označením "Zdravotně nezávadná dětská obuv" s visačkou s obrázkem žirafy. Takto označená bota je schválena a certifikována 5 institucemi, mj. i českou ortopedickou společností. Nekupovat boty na tržištích a pokud dítě boty dědí (např. po starších sourozencích) nepoužívat boty viditelně obnošené (sešmajdané, ošlapané) dítě tím dědí i špatné návyky chůze.
* Boty mají mít pevnou patu (opatek) a to i u sandálů.
* Boty mají mít měkkou ohebnou podešev (podrážku), hlavně v místě, kde se ohýbají prsty. Zároveň by měla být měkká aby tlumila náraz při došlapu.
* Bota musí být dostatečně dlouhá ale i široká, nechte proto dítěti změřit před každou koupí nohu. Bota by měla být cca o 1-1,5 cm větší než noha a to i v šíři. Dítě musí mít dostatek místa pro prsty, vhodná je kulatá špička.
* Botu zevnitř ohmatejte, abyste odhalili případné tvrdé švy nebo místa, která by dítě mohla tlačit.
* Boty mají být lehké a z prodyšných materiálů (u přírodních materiálů máme celkem jistotu)
* Děti do cca 4 let nepotřebují nutně boty s klenbou (anatomicky tvarovanou stélku), klenba se teprve vyvíjí. Až když je noha zatěžována více, je to důležité. Dítě potřebuje pro zdravý vývoj nožní klenby chodit naboso (nebo v obuvi umožňující cítit pod nohama zem) po nerovných površích – písku, trávě, kamínkách, kamenech, hlíně, dřevě... Pro takovouto příležitost je vhodná obuv typu mokasíny nebo capáčky, kde kožená podrážka umožňuje kontakt nohy s povrchem. Jelikož dnešní děti mají málo příležitostí k takovému kontaktu se zemí, je dobré na to myslet a cíleně takové příležitosti vytvářet, např. i jako hru (doma rozložit oblázky, provázky, matrace, na pískovišti vyzout boty a podobně). Je vhodné dítěti ušít mokasíny nebo koupit capáčky. Naopak pevná bota s podešví tlumící nárazy je nutností na asfaltu, betonu a jiných rovných tvrdých površích.
* Často kontrolujte zda dítěti nejsou boty malé, děti rostou ve skocích. Nekupujte však zbytečně velkou botu ve snaze ušetřit, dítěti to ztěžuje chůzi.
* Stejně jako my dospělí máme několikero bot, ani dítě by nemělo celý den strávit v jedněch botkách. V klasických bačkorách se noha potí, v jedněch botách je větší riziko vzniku problému, než když střídáte vícero bot (hlavně domácí obuví, v níž stráví dítě nejvíc času). Nechejte tedy dítě i doma běhat bosé nebo v ponožkách s protiskluzovou podrážkou (pokud to teplota podlahy dovolí).
Vyhovující (podle zkušeností rodičů) či certifikované značky obuvi (čeští výrobci): PEGRES, FARE, DPK, ESSI, SANTÉ.
Předchozí