| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Ahoj,
jak už jsem naznačila v jiné diskuzi, asi před týdnem jsem se kvůli jednomu konkrétnímu případu naštvala kvůli tomu, jak různí „šamani“, „kartáři“ a podobní manipulují s lidmi a podvádějí. Za poslední rok jsem tu četla o tom, jak hodně z vás navštěvuje/se zajímá (o) podobné typy, tak bych se vás chtěla zeptat, co si myslíte/co byste dělali na mém místě. Potřebuji se s tím totiž nějak (i)racionálně srovnat. Nejde o mé přátele, ale o lidi svým způsobem blízké mým blízkým a zajímá mě spíš obecná diskuze než konkrétní pranýřování, proto nepíšu detaily, podle nichž by se dali zúčastnění poznat.

Jistá nejmenovaná, dalo by se říci „prominentní“ kartářka doporučila své klientce, takto ženě trpící nevyléčitelnou chorobou, údajně důvěryhodného šamana, který jí možná dokáže pomoci. Tonoucí se stébla chytá, takže se dotyčná podrobila jistému působivému obřadu, při němž, jak jsem vyrozumněla, „šaman“ využil své schopnosti smíchat všchno možné a zblbnout lidi (metličky z bylin, dým, tajemné obrazce atd.), načež okouzlení účastnící odešli.
Podle mého nejlepšího vědomí a svědomí jsou oba, kartářka i šaman, podvodníci. Nebudu uvádět důvody, protože bych tak mohla odhalit můj zdroj informací.

Chci si ujasnit následující:
Co vede některé lidi k tomu, že o sobě začnou prohlašovat, že mají jisté zvláštní schopnosti jako věštit, léčit a podobně? Je polehčující okolnost, když tomu nakonec sami uvěří?
Je vhodné/správné, abych jejich případným okouzleným příznivcům případně ozřejmila, že jsem si v podstatě jistá, že dotyčný je podvodník?
Ospravedlňuje placebo efekt podobné podvodné zacházení s lidskou důvěrou („budu předstírat, že tě léčím, I když to neumím, protože mi věříš a to ti může pomoci“)?
Proč máme tendenci věřit tomu, že pravé vědmy, šamani, kartáři, existují? Sama jsem viděla věci, které si nedokážu vysvětlit, ale vždy byli jejich původci lidé čí místa, kteří je jaksi produkovali „zdarma“.
Beru, že někomu můžou předpovědi apod. vycházet častěji než jinému, možná je v tom i dobrý a společenská poptávka po takových službách proste je. Ale je morálně ospravedlnitelné nechat si za to platit? Nebo je to nemorální až od určité částky? Co si o tom myslíte?

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-7= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.