| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Je aspartam nebezpečný?

Článek jsem si přečetl a ač nerad užívám podobná označení, musím konstatovat, že je to snůška blábolů a spekulací postavených na velice vratkých základech. Většina údajů a popisovaných příznaků se odvozuje od účinků metylalkoholu na lidský organismus. ALE POZOR, aspartam neobsahuje metylalkohol (metanol) ale metylester. Z chemického hlediska úplně něco jiného a metylester nemá vlastnosti metylalkoholu. Chtěl bych ještě podotknout jednu důležitou věc. Mnoho tvrzení o nebezpečnosti aspartamu vychází z nešťastně opublikované studie, kdy byly formulovány některé domněnky založené na předpokladech vycházejících z testů provedených na krysách a v mnohonásobně větším množství, než jsou povolené dávky. Jak bývá pravidlem, rádoby odborníci se chytili senzace a objevila se řada "zaručených" zpráv a odborných informací, které negativní účinky vygradovaly až k absurditě. Čím morbidnější článek, tím větší popularita. Strach je mocná zbraň, bohužel zaslepuje. Vědecký svět ale nezaspal, jak si možná mnozí myslí. Naopak, byly provedeny seriózní studie a testy na desítkách tisíc dobrovolníků. Nechci rozebírat celou anabázi, ale závěr byl dost překvapivý. Povolená bezpečná denní dávka aspartamu je 40 mg na 1 kg hmotnosti za den. Na základě získaných výsledků dospěli odborníci z různých pracovišť k závěru, že aspartam je natolik bezpečný, že by bylo možné tuto dávku zvýšit až na 60 mg. Přesto WHO nepovažuje za nutné dávky zvyšovat, protože zkonzumovat stávajících povolených 40 mg na 1 kg za den je prakticky nereálné (80 kg člověk může denně bezpečně zkonzumovat 3200 mg aspartamu, což odpovídá asi 640 g cukru z hlediska sladivosti). Ještě jednu malou poznámku. Každý člověk je jiný a je také jinak citlivý na různé látky. Při vysokých dávkách jakékoliv látky se mohou objevit příznaky, které mohou být i nežádoucí. Pokud někdo zkonzumuje 100 mg hořčíku, nic se neděje. Pokud ho však bude 1000 mg, doporučuji nechat volnou cestu ke dveřím záchodku. Aspartam je v současné době odborníky považován za nejbezpečnější sladidlo. Je jen na každém čtenáři, zda bude věřit senzacím nebo vědeckým faktům. Chtěl jsem jen tímto příspěvkem vnést trošku reality do problematiky aspartamu a jeho nutričního používání. Dovolím si odkázat na jeden věcně zpracovaný článek o aspartamu (www.galenus.cz v části farmaka).

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.