| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Kolik stojí svatba

My jsme měli svatbu letos v květnu. Dohromady nás to stálo asi 42-45 tisíc. Nepamatuji si to tak do detailu, ale nejdražší bylo oblečení pro nevěstu - 10 tisíc (šaty, závoj, prádlo i boty). Tady bych chtěla podotknout, že šaty nebyly z půjčovny, nýbrž ušité na míru z vlastnoručně nakoupených látek, totéž se závojem. Závoj už bude pochopitelně pouze na hraní pro holčičky, ale šaty se jistě ještě využijí - mám je dvoudílné, takže můžu nosit vršek zvlášť, což už se stalo. A navíc jsem zvolila jinou barvu než bílou, neméně elegantní ovšem. S botami jsem vyřešila léto atd. Čili ne všechno byla investice na jedno použití. Ženichovo oblečení bylo mnohem levnější, asi 5 tisíc (kompletní oblek, košile, vázanka i boty). Hostina pro 22 osob vyšla pouze na 9 tisíc (předkrm, polévka, hlavní jídlo a pití). Koláče jsme pekli vlastnoručně a dort naše šikovná švagrová - bývalá cukrářka, takže tam šlo jen o suroviny.
Větší položka byla za fotografie, protože těch jsme objednávali hodně - asi 6,5 tisíc, přičemž fotograf profesionál je kolega z práce manžela a za práci si nevzal ani korunu, pouze za materiál. Květiny (nevěsta, oltář, auto, 6 menších pro dámy)přišly na 3 tisíce a svatební oznámení (tisk + poštovné asi 2 tisíce ... 170 ks.)
Souhlasím s tím, že prsteny je třeba vybírat pečlivě, ale u nás nebyly tak drahé - 5,600 Kč za oba (kombinace bílého a růžového zlata s rytím, bez kamenů) a líbí se nám.
Auta jsme měli vlastní a hlavně vše se odehrávalo v poměrné blízkosti. Výdaje za kadeřníka apod. také žádné, jsem zvyklá se upravovat sama. Za obřad v kostele jsme farářovi zaplatili tisíc korun a varhaníkovi také tisíc. Měli jsme vícero muzikantů, ale všichni ostatní byli naši dávní známí, takže těm jsme neplatili nic. Tisíc korun bylo původně určeno pro dva kněze, kteří měli sloužit mši, ale nakonec měl jeden z nich problém a nedorazil, takže jsme celou sumu dali farářovi. Tohle píšu pro ty, kdo chtějí svatbu v kostele.
Neumím vyčíslit kolik stálo malé občerstvení doma a suroviny na koláče a dort, ale jistě nic závratného.
Jinak jsme všichni z Prahy, moji rodiče zaplatili šaty a polovinu hostiny. Protože sestře, která se vdávala měsíc přede mnou, přispěli na svatbu 25 tisíc, nám pak "zbytek", který jsme ušetřili za levnější hostinu, dali, čili 10 tisíc. Manželovi rodiče zaplatili květiny, část fotek a polovinu hostiny, dodali většinu koláčů. Prsteny, oznámení, část fotek a své oblečení platil ženich. Mně naši placení ze svého nedovolili ;-))
A co se týká financí, já jsem ještě postgraduální student, mám příjem 6 tisíc čistého měsíčně. V Praze bych se špatně uživila, kdybych bydlela samostatně, ale jinak to jde. Dokud jsem byla svobodná, přispívala jsem do domácí pokladny na bydlení 2,5 tisíce a jídlo, šatstvo, jízdné atd. jsem si samozřejmě také hradila ze svého. Dokázala jsem ušetřit ještě tisícovku z každého platu. Teď bydlíme s mužem v bytě s jednou místností a příslušenstvím (osobní vlastnictví) a tam jsou výdaje za poplatky, služby atd. právě těch 2,5 tisíce měsíčně. Čili to už umím a navíc teď jsme na to dva. Můj muž vydělává o dost víc než já, ale stejně se snažíme šetřit, abychom si mohli koupit větší byt. Na druhou stranu uznávám, že máme určitou výhodu, když jsme v Praze bydleli od narození. S takovou si člověk zajistí vlastní bydlení lépe než ten, kdo se přistěhuje (třeba kolejáři).
A co se týká rodičů, oba jsou už v důchodovém věku, ale ještě pracují, mamka už dva roky přesluhuje a táta má do důchodu rok. Jsem ze tří sourozenců, ale posledních 9 let už jsme doma byli prakticky jen tři, jsem nejmladší. S přítelem jsem předtím nebydlela. Rodiče ženicha jsou ještě mladí (46, 49) a mají jen dvě děti, mladší - dcera je studentka, finanč¨ně zcela závislá.
Nemyslím si, že by svatba byla můj nejkrásnější den v životě, myslím, že větší radost jsem měla, když můj snoubenec přišel požádat o ruku mé rodiče, ale den to byl hezký a myslím, že i když výdaje nebyly každodenní, nebyly zas až tak vysoké. Spousta věcí se dá zařídit levně a přitom hezky.
Tak se toho nebojte ;-)

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-6= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.