nancy, ahoj
Já to mám s alkoholem tak, že pokud ty kontroluješ alkohol a ne alkohol tebe, je to v pořádku.
Například když jsem na ATB, když musím druhý den brzo ráno řídit, prostě když je jakákoliv kontraindikace (třeba těhotenství :) .. tak si prostě nedám a nechybí mi to, totéž manžel.
A pohled odjinud - manželova rodina pije každý den, minimálně jednu sklenku vína (často ještě něco na zažívání), většinou spíš dvě sklenky. Pointa není se opít, pije se k jídlu, pokud se obědvá v práci, tak jen k večeři, pokud se obědvá doma, tak se pije oběd i večeře, každý den.
Alkoholik tam není nikdo, rodina je velmi rozvětvená.. pijí takhle všichni včetně skoro devadesátiletých prarodičů (kteří mimochodem chodí bez problémů, řídí auta, žijí velmi aktivně.. narozdíl od českých důchodců)
V té zemi se všichni naopak dožívají vyššího věku než u nás.. takže díky tomu se mi pohled na "častou" konzumaci trošku změnil.
Myslím že je to opravdu o tom, že by konzumace alkoholu neměla být o tom "opít se", alkohol by měl opravdu v ideálním případě doplňovat jídlo. A za druhé, jak jsem psala výš - musíš ty kontrolovat alkohol, ne alkohol tebe. Jakmile si začne někdo upravovat režim tak, aby mohl třeba řídit později a mohl pít, trošku to zavání...
A ještě k manželovi - podle mě dvě lahve vína týdně nejsou nějaký extrém.. ale hrozně záleží na jeho osobnosti, těžko radit na dálku. Nicméně pokud s tím nemá problém, nezvyšuje dávku nebo to není skoro každý den, netrápila bych se
To je román, co? :)