Vážená paní Štromerová, jak si jinak vážím vašich aktivit kolem aktivních porodů, porodní plán - tedy konkrétně jeho globální použití mimo CAP - si jaksi nedovedu dost dobře představit.
Většina porodnic také neposkytuje vámi zmiňované vymoženosti (teplá koupel). Pobavila mne poznámka o přibalení svačiny a bačkor pro partnera. Nejsem snad tupá ovce, ale kolonka o nepřijatelnosti zákazu jídla a pití během I.doby porodní, mi připadá zcestná a nebezpečná, v případě potřeby celkové anestesie si maminka, která předtím posvačila, zvyšuje možnost aspirace. Mě dala porodní asistentka několik lžic vody i na porodním sále a po porodu mi byl prakticky ihned nabídnut oběd. Ale že by tam musel svačit manžel, no nevím ?!?
Dítě mi bylo ihned po porodu přiloženo na prsa, přišli si pro něj cca po 5 minutách, aby bylo zváženo a změřeno a hlavně prohlédnuto pediatrem, což jsem považovala za důležité, posléze jsem ho měla během šití u sebe vedle lůžka v inkubátoru. Dále jsem ho dostala asi 3 hodiny po porodu, což jsem však kvitovala spíše s povděkem, neboť jsem se osprchovala a 1-2 hodiny prospala.
Necítila jsem nějaké zvláštní omezení, že nemohu do porodu až tak aktivně zasahovat, přístup personálu byl docela milý a vstřícný a tak jsem jim věnovala svou důvěru, že dělají to nejlepší.
Přítomnost tatínka u porodu tedy považuji za naprostou samozřejmost.
Rodila jsem před 3 lety a letos v Motole, což asi není porodnice, která by příliš vyhovovala kritérium "aktivního porodu" - ale byla jsem spokojená a já ani moje děti jsme neutrpěli újmu fyzickou ani psychickou.
S pozdravem Jitka
Předchozí