| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Dospívání, náročné období pro všechny zúčastněné

Nějak mám chuť autorce připomenout jiné statistiky, typicky statistiky o tom, že rozvod několikanásobí pravděpodobnost budoucího deliktního jednání dětí, podobně výchova dětí mimo manželství. A k velkému překvapení mnohých: další sňatek, natož pak kohabitace (soužití) s novým partnerem tuto statistiku - ještě zhorší. Toto nám přednášela britská socioložka z mozkového trustu br. konzervativní strany na jedné konferenci v Praze.

Koneckonců, proč by měl kluk brát přítelkyni otce nějak vážně - to není ani "maceška"... Mám též výhrady k marihuaně, ale rodiný model autorky tento boj hodně znevěrohodňuje. Také to, že si ani kouskem nepřipustí, že její vstup do rodiny mohla být pro děti další rána. A navíc vstup nezávazný.

Ale opustím argumentaci ad personam. Uvedené statistiky jsou zajímavé, a určitě varující. Jenže - jenže nehovoří nic o kauzalitě. O příčině a následku. Uvedu mně blízký příklad:

Našemu silně LMD dítěti neurolog a později psychiatr předepsal Ritalin. Ten má částečně podobné účinky v tom, že stimuluje psychiku, že mění vnímání prostředí. V našem případě k dobrému, k stanardnímu výkonu, k lepšímu soustředění, k správnějšímu emocionálnímu hodnocení situací, zlepšoval motoriku atd. Jenže Ritalin je zároveň zneužíván (stimuluje i zdravého a je těžko najít čáru zdravý-lehce nemocný). Tak je na opiátový recept (modrý pruh). Tak jsme se drželi hodně při zemi, spíše jsme se snažili držet dávky nízko.

Co nás však nejvíce zasáhlo bylo, když nám říkali lidé kolem i na základě podobných studií, že léčba Ritalinem později vede k závislosti na jiných drogách. Byli jsme hodně nervózní. V první řadě nás uklidnil psychiatr: Dokud dítě bude zapomínat si lék brát a nebude říkat "chci, chci Ritalin", tak není závislé na Ritalinu jako takovém, a z celé praxe znal 2 děti takové. Druhý krok byl, když jsem četl analýzu těch statistických studií od myslím dr. J.Dobsona, amerického ultra-konzervativce, kterého těžko někdo může podezírat z podpory návykového chování. On zdůraznil, že to že při dlouhodobém sledování ze 100 dětí s Ritalinem se jich např.(?) 15 stane závislými na jiné látce nevypovídá tolik o Ritalinu, jako o problémech populace běžně Ritalinem léčené. Protože dlouhodobě nikdo neudělá dvojitě slepou studii, kde by široké skupině podávala místo Ritalinu placebo, tak se dá spíše usuzovat na to, že LMD děti mají prostě větší sklod ke zneužívání jako takovému. A kdoví jak by statistika dopadla bez Ritalinu.

Podobně tvrzení, že z kuřáků marihuany xx% sáhne po tvrdých drogách není relevantní v tom, že nic nevypovídá o tom, zda a jak moc by po nich sáhla podobně vybraná skupina bez marihuany (skupina se stejnými problémy). To je to co mi přijde jako nedostatek kauzální analýzy v těchto číslech. Pak může být braní THC nikoli článkem řetězu v příčinnosti, ale spíše varovným znakem, že něco hlouběji je v nepořádku.

THC jsem nikdy nebral, ani nekouřím, jediný zlozvyk s nímž válčím je přejídání. A určitě si nepřeju, aby moje děti THC užívaly. Ale na druhou stranu, měl jsem kolegy, kteří THC běžně užívali a užívají (kvartálně) a na jejich výkonu v zaměstnání (velmi špičkovém intelektuálním) to nezanechalo stopu.

A v rámci fér argumentace vůči dětem také nebudu moci přejít fakt, že někteří z rodiny (prarodiče a jiní) kouří, což je pochopitelně také forma přijímání psychických stimulantů a navíc legální. V tomto případě nikotinu, který potlačuje odbourávání serotoninu, neurotransmiteru, "hormonu štěstí", nemýlím-li se. Podobně i alkohol je legální a dokonce v míře nezpůsobující opilost společensky, i řadou lékařů, akceptovaný. Zde se dokonce liší hranice legálního přijímání stát od státu - v řadě zemí - např. Bavorsko - od 14 let s dozorem rodičů a od 16 let v malé míře kromě destilátů.

To vše budu muset odlišit, například proč veselí ze 2 skleniček vína ano a z jointu ne, atd... Proto bych rád vyvážené informace abstrahující od toho, že něco je kulturně a legálně přijatelné a něco ne.

Trochu navíc váhám o akcentu na roli sportu v dignostice (opouštění) a v nápravě závislosti. (Na webu) Co děti, které nemají ke sportu vztah, mají vztah třeba k jiným oblastem, humanitním, technickým či uměleckým?

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.