Dobrý den,
ráda bych přidala k tématu současné informace.
Od roku 2008 podle zákona 296/2008 Sb. smí na území ČR pupečníkovou krev odebírat a zpracovávat pouze zdravotnická zařízení s povolením Státního ústavu pro kontrolu léčiv - akreditované tkáňové banky. O jimi zpracovaných štěpech má ošetřující lékař- transplantolog k dispozici dostatek informací. Nemusí se tedy obávat jejich podání v případě indikace.
Téma autologních transplantací je přehledně vysvětleno zde:
http://www.bpk.cz/page/1/2/trocha-teorie.html
Autologní transplantace (vlastními buňkami) jsou nejčastějším typem transplantací s nejmenšími potransplantačními komplikacemi. Využívají se u celé řady onemocnění, přičemž na zdroji krvetvorných kmenových buněk nezáleží. Je možné využít buňky odebrané z vlastní kostní dřeně, periferní krve nebo pupečníkové krve - pokud ji má pacient uschovanou. Limitem ve využití pupečníkové krve nejsou její vlastnosti nebo kvalita (ta je často vyšší než z jiného zdroje), ale především to, že ji zatím má málokdo uloženou. Dá se říct, že autologní pupečníková krev je použitelná vždy tam, kde je indikována autologní transplantace. Odběrů pro autologní transplantace je ve Středisku pro cytoferézy a plazmaferézy Fakultní nemocnice v Brně provedeno ročně více než 200. Je také nutno zdůraznit, že odběr pupečníkové krve nepředstavuje pro matku ani pro dítě žádné riziko. Totéž se bohužel nedá říct o ostatních možnostech odběrů (kostní dřeň, periferie).
Více informací o odběrech kostní dřeně a periferních buněk:
http://www.fnbrno.cz/stredisko-pro-cytoferezy-a-plazmaferezy/t1295#
Výsledky výzkumů, perspektivy dalšího využití (neurologická, autoimunitní aj. onemocnění, ale také příběhy vyléčených dětí je možné najít zde:
http://www.eurocord-ed.org/
http://www.cordbloodcenter.cz/clanek/show/8/vyuzitipupecnikove_krve
Skutečně - vývoj se nezastaví v žádném směru - obzvláště když cena za uchování vlastní pupečníkové krve je již dostupná pro každého.
Předchozí