Mám dvě holčičky, dvojčata (9 let). Jsou odmalička vychovávány dvojjazyčně: já na ně mluvím (převážně) svým rodným jazykem, mažel též (holandsky). Když byly hodně malé, tak jsem mluvila pouze česky, aby si jazyky nepletly, teď, když už jsou starší, tak mluvím občas i holandsky, zvlášť když jsme společně s manželem. Zatím s tím nemáme žádné problémy. Jazyky nemíchají, jen když nevědí, tak si pomohou slovem z druhého jazyka a to mi připadá logické. Když větu dokončí, zopakuji to po nich se správným slovem, pokud toho řekly moc, tak jim jen řeknu, jak se to slovo řekne v češtině.
Je tu však jiný problém. Dcery se cca ve čtyřech letech začaly zadrhávat. Pak to na chvilku přešlo, ale asi před rokem se to znovu vrátilo. Zadrhávají se na konci slov, kdy opakují konec slova (vypadá to, jakoby přemýšlely, jak to říct dál a přitom opakují ten konec slova - nevědomky). Má někdo zkušenosti s tím, jestli to přejde samo, nebo mám kontaktovat logopeda?
Nevím, jestli je zadrhávání způsobeno dvojjazyčnou výchovou. Možná spíše tím, že jako dvojčata mají stejné zážitky a neustále si skáčou do řeči (i když se je to snažím odnaučit a pokud mluví jedna, snažím se, aby ta druhá počkala, ale někdy tak strašně moc něco chtějí říct, že je to moc lákavé...). Zvláště, pokud něco prožily, tak mají tolik dojmů, že se snaží jedna druhou předběhnout... Takže mají málokdy pocit, že mohou něco sdělit v klidu a nemusí s tím spěchat, aby je ta druhá nepředběhla. Jinak jsou velice inteligentní a ve škole mají vynikající výsledky... Má někdo podobné zkušenosti? Díky.
Předchozí