Přidat odpověď
jednoduchý cukr (glukóza apod.) má - jak název napovídá - jednoduchou strukturu, takže tělu netrvá dlouho (nemusí ho štěpit), než ho stráví. Do krve se dostává velmi rychle a tím pádem také rychle navyšuje hladinu inzulínu. Je to reakce, jejímž důsledkem může být zvýšená tendence k ukládání tuku v těle, pokud není organismus schopen přítomné jednoduché cukry jinak smysluplně využít.
V podstatě jediná adekvátní příležitost ke konzumaci jednoduchých cukrů je u vrcholových sportovců PO tréninku, kdy tělo potřebuje dodat OKAMŽITĚ energii.
Komplexní sacharidy (ovesné vločky, rýže, celozrnné pečivo...) jsou svou stavbou složitější, organismus je musí štěpit, což mu trvá déle, naštěpený cukr se do krve dostává postupně a pomaleji - i následná reakce inzulínu je tedy stabilnější. Dodávají tělu energii plynule a bez nežádoucích výkyvů.
Omezení příjmu sacharidů ve večerních hodinách se doporučuje z toho důvodu, že večer už nemá organismus tolil možností, jak sacharidy zpracovat, hrozí, že nevyužité cukry budou uloženy ve formě tuku v tukových rezervách.
Předchozí