Přidat odpověď
Touto chorobou trpí v současnosti obrovské množství seniorů.začíná to být už fakt problém...
Já myslím, že je to taky hodně tím, že současná medicína už dokáže vyléčit kdejakou chorobu a postižení orgánů, ale na mozek a psychické problémy se jaksi pořád zapomíná...takže stárnoucí orgán lze vyměnit, opravit...stárnoucí mozek ne...a průměrný lidský věk se prodlužuje.
Nám nikdo žádný důvod babiččiny demence nesdělil, i když u psychiatra byla.je to hroné, když si člověk uvědomí, jak se přesně tohoto bála, když s tím byla konfrontovýána u jiných lidí...předtím u mého dědy(tam šlo o neprůchodnost nějaké cévy v mozku)
na netu jsem našla tohle:
Demence je onemocnění mozku, které se projevuje celkovým úbytkem duševních funkcí. Existuje několik známých příčin demencí.
Jednak se demence mohou rozvinout v důsledku přítomnosti jiných chorobných stavů, např. Creutzfeld-Jakobovy nemoci, aids, alkoholismu, otrav apod.
Dále se může jednat o poruchu prokrvení mozku, tzv. ischemicko-vaskulární demence. Nejčastěji se vyskytujícím typem demence je Alzheimerova demence.
A ještě tohle :
Příčiny demence
V hlavním městě žije podle zběžných odhadů okolo osmi tisíc dementních seniorů. Odborníci odhadují, že touto nemocí trpí každý desátý člověk ve věku nad šedesát pět let a zhruba každý třetí starší pětaosmdesáti.
"Lidé tomu říkají senilita, ta však jako diagnóza vůbec neexistuje; "senilitas" je totiž latinsky "stáří". Jednoduše řečeno, demence znamená stařecké zhloupění nebo zblbělost," uvedla lékařka Iva Holmerová z geriatrického centra v Kobylisích.
Příklady demence u seniorů
Zbloudilá stařenka oblečená v krátké sukni a roztrhaných silonkách nehledě na sychravý podzimní den, která jezdí tramvají, aniž ví kam, je typickým příkladem seniora s demencí. "Lidé by proto měli vědět, co dělat, pakliže takového člověka potkají," uvedla Helena Nováková z České alzheimerovské společnosti, jež sídlí v geronto-centru v Kobylisích.
Právě tam mohou příbuzní postižených seniorů najít radu, přijít na konzultaci s odborníky nebo zavolat na přímou linku alzheimerovské společnosti.
"Chceme upozorňovat na existenci této nemoci a podporovat rodiny, které o postižené pečují," uvedla lékařka Nováková s tím, že pražské telefonní číslo 22 88 36 76 je denně k dispozici všem, kteří potřebují poradit, jak se k seniorovi postiženému "alzheimerem" chovat.
Tři stadia demence
Nemoc má tři stadia a trvá v průměru deset let. Choroba postupně napadá mozek; starý člověk začíná zapomínat, ztrácí jistotu, pocit bezpečí, pojem o čase a přestává poznávat lidi i prostředí, ve kterém se pohybuje.
V posledním stadiu, které trvá ze všech nejméně dlouho, je nemocný celkově apatický, nekomunikuje s okolím, nevnímá ani mluvenou řeč a nepoznává nejen své blízké, ale ani například sám sebe v zrcadle.
"Alzheimerova choroba je zatím sice nevyléčitelná, ale některé její příznaky, jako třeba zapomnětlivost nebo potíže s mluvením, se dají léčit účinnými léky nebo jinými formami terapie," uvedla gerontoložka Holmerová.
"Bývalý americký prezident Ronald Raegan svoji nemoc bere naštěstí s humorem. Jednou se nechal slyšet, že jde vlastně o velmi zajímavou chorobu, protože on v posledních letech potkává stále nové tváře," dodala.
Předchozí