Dobrý večer,
jak zde bylo již několikrát napsáno, s virem Epsteina-Barrové (EBV) se potká do dospělosti téměř 100% lidí. Někdo má tu smůlu, že toto první setkání odstoná formou infekční mononukleózy, která probíhá tak, jak je popsáno v článku na tomto webu. U naprosté většiny z nás však toto setkání proběhne zcela mírumilovně, vyrobíme si paměťové protilátky proti EBV a do konce života je v sobě nosíme. Paměťovými protilátkami jsou anti-EBV VCA IgG a anti-EBNA IgG.
Pokud má dospělý člověk jiné než paměťové protilátky, není to OK. ALE: v naprosté většině případů nejde o takzvanou EB-virózu ani o "chronický únavový syndrom". Nemá-li pacient závažnou poruchu imunity (například neužívá-li imunosupresiva, není-li po transplantaci, nemá-li cukrovku nebo AIDS), je v dané situaci EB virus nejspíše nevinný. Přítomnost "nesprávných" protilátek proti EBV (například anti-EBV EA nebo všechny druhy protilátek třídy IgM) je obvykle známkou nesprávné funkce imunitního systému. Ošklivě se tomu říká "polyklonální aktivace imunitního systému". Jeden z výzkumů z 90-tých let prokázal, je přes 70% mladých žen, vedených pod diagnózou "EB-virózy" dospělo během několika let k autoimunitnímu postižení štítné žlázy, k tzv. Hashimotově thyreoiditidě, která byla taky příčinou únavových stavů těchto pacientek. Jako únavové stavy, chronicky zvýšené teploty, úbytek na váze se mohou projevovat i jiné autoimunitní choroby, na které je potřeba myslet především u mladých žen a žen středního věku.
Proto si dovoluji radit: nespokojte se nikdy s diagnózou "EB-virózy" nebo "chronického únavového syndromu". Lékař, který takovou diagnózu vyřkne, si jen usnadňuje situaci, aby nemusel pátrat po skutečné příčině stavu.
Na závěr ještě upozornění: výše uvedené se netýká dětí, mladistvých a lidí, kteří prokazatelně v nedávné době prodělali primoinfekci virem Epsteina-Barrové (kteří měli typické příznaky + pozitivní laboratorní testy).
Předchozí