Přidat odpověď
Sluneční opalování příznivě ovlivňuje naše zdraví, je zdrojem života na zemi.Je součástí mnoha pro život nezbytných pochodů, které na našem těle probíhají a vyvolává také opálení kůže. Slunce trvale vysílá na zemský povrch několik rozdílných typů záření. Nejznámější je viditelné světlo, ale sluneční paprsky obsahují i neviditelné infračervené a ultrafialové záření. Infračervené záření vnímáme jako teplo, kterým nás Slunce zahřívá. Ultrafialové záření nemůžeme ani vidět,ani cítit,a přesto výrazně ovlivňuje náš život. Sluneční záření je nutné pro např. pro tvorbu vitamínu D.Stačí však několik minut přímého slunečního světla dopadajícího na ruce a obličej k tomu, aby byla pokryta denní dávka tohoto vytamínu pro zdravý vývoj kostí. Třebaže se liší teorie o působění ultrafialového záření co do intenzity a trvání, je zřejmé,že zdravé opalování neexistuje a právě ochranna před slunečními paprsky i umělými zdroji záření je základním předpokladem výskytu rakoviny kůže do budoucnosti. UV záření není vidět,ale jeho působení ano. UV záření rozdělujeme do tří oblastí:
UVC (nejkratší vlnová délka) – je nejnebezpečnější životu na zemi,a je spolu s kosmickým zářením gama a x-paprsky zcela absorbováno atmosférou a ozonovou vrstvou a vůbec skrz ní neprochází na zemský povrch.
UVB (střední vlnová délka) – způsobuje spálení kůže a následně její pigmentaci. Působí především v epidermis a jsou odpovědné za tzv. akutní změny kůže.(erytém,vznik Sunbum Cells, redukce Langerhansových buněk). Pro buňky pokožky může mít karcinogenní účinky a podílí se na vzniku kožních nádorů. Přibližě 50-60% těchto paprsků je filtrováno ozonovou vrstvou atmosféry, zbylá část dopadá na zemský povrch.
UVA (dlouhé vlnové délky) – pronikají do dermis a způsobují stárnutí kůže, prochází atmosférou a způsobuje přímo zhnědnutí a pigmentaci kůže. Až donedávna se předpokládalo, že nemá škodlivé účinky,ale bohužel i toto záření má podél na vzniku kožních nádorů. Jsou až z 90% odpovědné za vznik volných radikálů a nepřímo se podílí na poškození DNA buněk.
Ozón absorbuje všechno UVC a velkou část UVB záření, takže ultrafialové spektrum na Zemi je tvořeno především UVA a malou částí UVB záření. Důsledkem působení UVA a UVB záření tzv. chronické změny kůže. Kromě zrychleného stárnutí kůže dochází k poškození DNA buněk, které může vést k rakovině kůže. V posledních letech je u výskytu karcinomu patrný posun k mladším věkovým skupinám.
Jaký máte fototyp?
Pokud se chcete opalovat, měly by jste znát i následky opalování. Reakce na slunění není u každého stejná. Tendence ke zrudnutí a schopnost ztmavnutí rozděluje lidi do tzv. Kožních fototypů.
Typ
Označení
charakteristika
Reakce na slunce
stupeň požkození
Opálení
Vlastní ochrana na slunci
I
Keltský typ
pleť nápadně světlá,početné pihy
ryšavé vlasy, modré oči
Těžká, bolestivá
zčervenání
Po 1-2 dnech
olupování
5-10min.
II
Evropan se světlou pletí
pleť světlá,pihy zřídka,vlasy blond,oči modré, zelené, hnědé
Těžká bolestivá
Malé, olupování
10 -20min.
III.
Evropan s tmavou pletí
pleť světle hnědá, žádné pihy, vlasy tmavě hnědé, oči šedé a hnědé
Zřídka, mírná
Průměrné
20-30min.
IV.
Středomořský typ
pleť hnědá,olivová, vlasy tmavě hnědé, oči tmavé
Žádná
Ryhlé, silné
40min.
Doporučenou bezpečnou délku pobytu na slunci zjistíte vynásobením doby přirozené ochrany a zvoleným ochranným faktorem.
Opalovací přípravky můžeme rozdělit:
s nízkým ochranným faktorem (SPF 2-4-6)
se středním (SPF 8-10-12)
s vysokým (SPF 15-20-25)
s velmi vysokým (SPF 30-40-50)
s ultra vysokým (SPF 50+) lékaři a dermatologové se u tohoto SPF pozastavují a spíše doporučují 40 , u vyšších faktorů se délka ochrany nezvyšuje a účinky jsou stejné jako u nižších. Firmy pouze využívají neznalost zákazníků k tomu,aby na nich vydělali.
Vhodná výše SPF ovšem záleží také na intenzitě UV záření, prostředí a konkrétních dermatologických a zdravotních podmínkách každého z nás.
Intenzitu UV záření udává UV index.
Podle hodnoty UV indexu a vašeho kožního fototypu si můžete min. výši SPF vašeho opalovacího přípravku určit.
Fototyp
UV index I II III IV
nízký 15 10 5
střední 25 20 10 5
vysoký 40 30 20 15
velmi vysoký 50 40 30 20
Následky expozice kůže ultrafialovým zářením mohou být buď akutní, okamžité (spálení, fototoxické reakce ...) nebo chronické, dlouhodobé (vznik zhoubných kožních nádorů a předčasné stárnutí pleti)
Na závěr bych ráda dodala, že výskyt melonomu kůže (nejzhoubnější nádor, který se dá špatně rozpoznat) se rok od roku stále zvyšuje a naše republika je o proti Evropě v prevenci kožních nádorů na hodně pozadu.
Jediné bezpečné opálení je falešné opálení.
Předchozí