Přidat odpověď
Nečtu celou diskuzi, omlouvám se. Ale možná to někomu pomůže:
Průběh exekuce
1.) Soud doručí usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí oprávněnému, povinnému a bance.
Exekutor nedoručuje usnesení, nýbrž exekuční příkaz.
Povinnému nesmí být usnesení (exekuční příkaz) doručeno dříve než bance.
2.) Banka okamžitě uvede účet dlužníka do tzv. režimu účtu pod exekucí. Povinný ztrácí tímto okamžikem právo vybrat peněžní prostředky nebo s nimi jinak nakládat, a to do výše vymáhané pohledávky a jejího příslušenství. Banka klienta o nařízení exekuce na jeho účet neinformuje. Pracovník týmu pro zpracování exekucí v den doručení exekuce zablokuje peněžní prostředky povinného až do výše vymáhané pohledávky včetně jejího příslušenství v měně účtu.
V souladu s platnou právní úpravou ČR, např. zákon č. 120/2001 o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád), je banka povinna realizovat exekuční rozhodnutí soudů, soudních exekutorů správních a jiných orgánů odepsáním vymáhaných peněžních prostředků z účtu povinného ve prospěch oprávněného. Jednat se může o běžné i vkladové účty FO i PO ( a jejich modifikace ) vedených v jakékoli měně.
Podle § 320 občanského soudního řádu (výkon rozhodnutí postižením jiných majetkových práv) může být exekučně postižen účet manžela(manželky) povinného, ale také účty jeho nezletilých dětí či cizích osob, pokud má povinný k takovým účtům dispoziční právo. Dispoziční právo není podmínkou pro nařízení exekuce na účet manžela (manželky) povinného, zde stačí pouhá existence SJM!
Postižením jiných majetkových práv lze provést také exekuci podílu povinného jako společníka ve společnosti.
Tomuto výkonu (exekuci) nepodléhají:
e) prostředky do výše dvojnásobku životního minima jednotlivce, pokud je exekuce vedena na účet fyzické osoby od 20. 7. 2009 ( včetně ) a pokud tato fyzická osoba (povinný) o výplatu těchto prostředků požádá na obchodním místě banky. Obchodní místo banky je povinno kontaktovat před provedením výplaty útvar Zpracování exekucí a výzev a vyžádat si jeho souhlas s výplatou (neboť je nutno prověřit, zda jsou splněny veškeré podmínky pro výplatu). Výše dvojnásobku životního minima jednotlivce ke dni 27.7.2009 je 6.252,- Kč (viz zákon č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu, v platném znění).
Klient může o výplatu takto zablokovaných prostředků žádat několikrát, souhrn získaných částek nesmí být však vyšší než dvojnásobek životního minima. Nepostačuje-li klientovi částka 6.252,- Kč, může se obrátit na příslušného soudního exekutora (případně soud či jiný subjekt, který danou exekuci provádí) s žádostí o přiměřený způsob provedení exekuce, tedy např. o zrušení některého z vydaných exekučních příkazů.
Že by tvrdila manželka, že o dluhu nevěděla moc nepomůže
Předchozí