| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

http://www.babyonline.cz/nemoci-deti/herpeticka-stomatitida-a-retni-opar.html



Herpetická (gingivo)stomatitida je typické onemocnění raného dětského věku, u starších dětí a dospělých se s ním setkáváme vzácně. Je vysoce nakažlivé. Přenáší se kapénkovou infekcí, kontaktní infekcí, jídelními příbory a dalšími infikovanými předměty (například hračky). Nebezpečné je zejména v prvním trimestru těhotenství.

První 2 – 3 dny trpí dítě nechutenstvím, schváceností, vysokými horečkami. Po tomto období se objevují první příznaky v dutině ústní, jako povlak jazyka, zduření a zarudnutí dásní i ostatní ústní sliznice. V tomto stádiu může být onemocnění zaměněno za počínající angínu. Avšak záhy se objeví také charakteristické puchýřky, jejichž kryt velmi brzy praská a vzniká eroze, která se pokrývá šedým povlakem. Puchýřků bývá více a vyskytují se na sliznici tvrdého patra, jazyka, dolního rtu, tváří, typický je také výskyt na dásni v oblasti dolních stoliček a za horními středními řezáky. Místem výskytu se liší od aft, navíc vznikají zároveň a jejich okolí nemívá výrazný červený lem. V okolí úst může být vyrážka, jsou zvětšeny podčelistní lymfatické uzliny (někdy i krční a v podpaží), dítě velmi sliní a je mu cítit z úst. Také odmítá potravu (často několik dní), je mrzuté, unavené, bledé.
Celé onemocnění trvá cca 8 – 10 dní a eroze se hojí bez jizvy. Jak již bylo uvedeno výše, někteří jedinci mohou onemocnění prodělat i velmi nenápadně.

3. Jaká je léčba tohoto onemocnění?
Léčba bývá u nekomplikovaného průběhu místní, postižená místa se potírají 1% roztokem genciánové violeti, možné jsou výplachy heřmánkem (pozor u alergiků!), lze použít také nové přípravky Aloclair gel či spray (viz. léčba aft).

Je nutné podávat adekvátní potravu – kašovitou až tekutou, spíše chladnou a nedráždivou, vhodné je podávání vitamínů skupiny B a vitaminu C, nezbytný je dostatečný přívod tekutin. U oslabených jedinců bývají předepsána antibiotika kvůli prevenci sekundární infekce.

Při komplikovaném průběhu (zejména u nejmenších dětí často kvůli dehydrataci) je nezbytná hospitalizace. Pacientovi se tak zajistí dostatečný přívod tekutin i adekvátní výživa, celkově mohou být podána antivirotika (léky působící proti virům) a proti sekundární infekci antibiotika.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.