| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Ahoj,
cituji z knihy Enkin, Keirse, Renfrew, Neilson: Efektivní péče v perinatologii, Grada, 1998, str. 256, kap. 34.3.3.1: "Epidurální blok poskytuje v první době porodní lepší a déle trvající utlimení bolesti než analgezie narkotiky, ačkoliv u některých žen se odpovídající úleva nedostaví. Je patrná určitá tendence k mírnému prodloužení první doby porodní. Častěji se musí při epidurální analgezii použít oxytocin. Účinek trvající celou první porodní dobu prodlužuje i dobu druhou, častější je malrotace naléhající části a epidurální analgezie vede i k podstatnému nárůstu počtu operačních vaginálních porodů.
Data poukazují na vyšší frekvenci císařských řezů při použití epidurální analgézie. Nedávná studie naznačuje, že na tom má velký podíl selhání progrese porodu (dystokie). Důležité je správné načasování "epidurálu", neboť uvedené problémy se vyskytují jen u žen, které dostaly tuto analgezii příliš časně. K potvrzení nebo zamítnutí uvedené teorie jsou žádoucí další studie. O časování epidurální analgezie nebyly zatím publikovány žádné randomizované studie"....atd...knížku si můžeš objednat přímo tady na serveru.
Pokud jsi studovala nebo studuješ jakýkoliv obor univerzitního studia, tak je ti jasné, jaký má tahle výpověď obsah. Pokud ne, dovolím si dodat, že slova "ukazují" nebo "naznačují" se ve vědeckých publikacích používají tam, kde si nejsme jisti, neboť fakt není dokázán.
Rodit s epidurální analgezií není povinné a můžeš se svobodně rozhodnout pro porod bez ní, s ní, nebo jakkoliv jinak, třeba i doma, bez lékaře atd...
Měla by sis uvědomit, že zodpovědnost za své budoucí dítě neseš pouze ty a jeho otec.
Epidurální analgezie je metoda tlumení porodních bolestí. Není to argument proti přirozenému porodu.
Jakkoliv si upřímně vážím paní Štromerové a obdivuji ji, s jakým elánem dokáže hájit a prosazovat dobrou věc, v jednom s ní nesouhlasím: EA není "berlička pro toho, kdo může chodit normálně". To platí snad v případě, pokud je EA blok aplikován ženě, která by mohla a chtěla porodit přirozeně, aniž by jakoukoli analgezii potřebovala. Takové ženy jsou, není jich málo (určitě víc, než se všeobecně myslí, jak dokazují zkušenosti z Holandska), ale nejsou to všechny.
Sama jsem zažila dystokii při svém prvním porodu, při kterém mi byl bez varování podán Dolzin.
Druhý porod s EA byl neporovnatelně lepší, druhá porodní doba byla velmi krátká, porodila jsem během jedné kontrakce, rotace hlavičky bez problému. Podrobněji jsem tu už o tom psala víckrát, nebudu se opakovat.
U EA je, myslím, velmi důležitá (ne-li rozhodující) erudice anesteziologa, který na tobě zapracuje. Vůbec, pokud se kdy svěříš do rukou lékaři, měl by to být lékař mající tvoji důvěru.
K otázce účinků EA na dítě: letáky o EA praví, že dítě neovlivňuje. Neříkají proč. Enkin&spol. uvádějí, že chybí experimentálně odvozená data.... .Můj názor biologa: EA dítě neovlivňuje, nebo jen minimálně, neboť působí v peridurálním prostoru. Nejsem si jistá, co se týče přechodu analgetických působků z peridurálního prostoru do krve.
Každopádně koncentrace analgetik při EA je výrazně nižší než při aplikaci dolzinu a jsou oproti Dolzinu mnohem šetrnější (ústní sdělení anesteziologa, který mě ošetřoval). Navíc Dolzin se podává do svalu, do krve tedy přechází velmi snadno a tudíž i placentou do krevního oběhu dítěte.
Podle svých dětí mohu říct jen to, že první bylo v žalostném stavu a následky porodu nese dodnes. Druhé je pohodář od první chvíle, kdy otevřelo očka (po porodu plakala přesně tu chvíli, než mi ji lékař položil na břicho). To ale samozřejmě nejsou důkazy pro či proti EA.
Přeju ti dobrou volbu.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.