Přidat odpověď
Natalí,
syn měl Morbus Perthes diagnostikovaný ve čtyřech letech. Dnes je mu devět, normálně nejen chodí, skáče, běhá, ale dělá i aktivně sport, který si vybral. Neříkám, že to byla procházka růžovým sadem, ale zvládnout se to dalo. Měli jsme štěstí na doktora, který nás nehnal hned na operaci, ale přiklonil se spíš k neinvazivní - konzervativní léčbě. Bylo potřeba dodržovat zpočátku vcelku striktní klidový režim, ale časem to bylo lehčí a lehčí.
Kdysi kdesi jsem četla (taky jsem po zjištění diagnosy googlila jak šílená), že čím dřív se Perthes objeví, tím rychleji a snadněji se léčí. Takže to, že ho tvoje dcera má už ve dvou letech, může být naopak pozitivní informace (když už ho má).
Neboj, je to zvladatelný. Když jsme se synem tenkrát drželi klidový režim, což u čtyřletýho aktivního kluka není nic jednoduchýho, když navíc subjektivně necítí žádný obtíže, tak jsem k tomu měla ještě čerstvý miminko (diagnosu jsme se dozvěděli, když jsem byla v šestinedělí, tak si dovedeš představit tu smršť sebelítosti a hormonální bouře :o)) a dvouletý batole - a šlo to.
Asi bych na tvým místě počkala, co ti řekne lékař - a pokud bude tlačit na operativní řešení, tak bych asi chtěla konzultaci ještě dalšího ortopeda, který se Perthesem zabývá. Nikdy není na škodu mít k dispozici více názorů ...
Drž se, myslím, že proti tomu, co jste si už s dcerou obě zažily, bude tohle snadnější.
Předchozí