| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

opět kopčím článek onoho ORL
v raném dětství maminky vtloukjí svým ratolestem do hlav, jak hroznou hanbou je míti uši špinavé a vštěpují každé další generaci svoji vlastní ušní obsesi. Uši prostě je třeba pořádně vyčistit, tak se to sluší. A čím vyčistit? No samozřejmě tyčinkou. Kosmetickou. Anebo “ušní” . Což je nesmysl, protože ušní tyčinky se vůbec neprodávají. Prodávají se tyčinky, které si lidi cpou do uší. V blahé naději, že si je čistí.

Tyčinky ucho totiž NEČISTÍ, ale ZBAVUJÍ ušního mazu. V části případů. V té druhé části pouze ušní maz zasunují pořád dál k ušnímu bubínku. Až se ucho utrhne. Vlastně ucpe. Náhlé a v dnešním světě neobvyklé ticho přinutí postižené navštívit ušního lékaře. V tom lepším případě. V tom horším zakoupí ještě dotyčný ušní svíčku, anebo ušní sprej a dorazí to kompletně. (Byla na to reklama v televizi, tak jsem si to koupil).

Zajímavá věc. Před časem jsem napsal krátky text Máme si čistit uši? pro svou ORL online poradnu. Ve snaze vysvětlit lidem, že ušní maz má svoji důležitou funkci, že to není špína ani ostuda a že pokud se úplně odstraní jeho tvorba, začínají trable.



90% lidí, co přichází do ORL ordinací se záněty zvukovodu si tyto záněty vyrobí vlastním přičiněním. Vytrvalým a usilovným používáním tyčinek. To nemluvím o úděsných poraněních zvukovodu, bubínku i středouších kůstek.

Výrobcům to už došlo a obvykle uvádějí na krabičkách různá varování . Nápis bývá v přiměřené velikosti (řádově asi o délce dvou streptokokových bakterií) a varuje různým způsobem před strkáním tohoto výrobku do ucha. Což je opět protimluv. K ničemu jinému se totiž tento nástroj nehodí.

Jak si teda máme čistit uši? Ptají se mě pacienti. Odpovídám: prstem. Anebo cípem ručníku. A ještě jednou, už po kolikáté opakuju svoji mantru:

Ušní maz ve zdravém uchu se tvoří pouze na okraji zvukovodu. Pohyby čelistního kloubu se uvolňuje a posouvá ven z ucha. Jakýkoliv předmet, který je užší než průsvit zvukovodu, ušní maz zatlačí dál dovnitř.

Ušní maz má ochrannou funkci. Chrání ucho před nečistotami, vlhkostí, umožňuje jeho normální funkci.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 0+8= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.