Přidat odpověď
Kopíruju z: http://kosmetika.abecedazdravi.cz/usi-mohou-bolet-i-z-horliveho-cisteni
kopíruju jen část, je tam delší psaní, ale nechci to tu úplně zahltit.
Víte, jak si čistit uši? Zjednodušeně řečeno - nejméně toho zkazíte, když si je nebudete čistit vůbec. Radí to Jan Paska, primář ORL oddělení pražské Nemocnice Na Homolce. Ucho totiž má víceméně samočisticí funkci. Maz se ve zvukovodu přirozeně pohybuje směrem ven. Pak stačí ucho například při koupání jen vytřít ručníkem. Vatové tyčinky, které se prodávají v drogériích, ale také neuškodí, protože jsou poměrně tlusté a nedostanou se moc hluboko.
Pokud si ucho čistíte sirkou nebo třeba pletací jehlicí - jak je v některých rodinách zvykem - můžete si nečistoty v podstatě natlačit až na konec zevního zvukovodu. Tam potom vznikne špunt, který zvukovod ucpe. Kromě toho, že budete hůře slyšet, hrozí, že špunt bude tlačit na bubínek. To následně ovlivní rovnovážné centrum, což pravděpodobně vyvolá například zvracení nebo točení hlavy. Člověku je prostě podobně špatně, jako kdyby se zatočil na kolotoči. Ucpané ucho může velmi bolet. Zvláště ve chvíli, kdy se do zvukovodu dostane voda. Špunt nabobtná a tlačí na bubínek.
"V uchu je specifická, velice tenká a citlivá kůže. Bolest je proto veliká, pacient nemůže ani spát," vysvětluje Jan Paska.
S ucpaným uchem je rozhodně nejlepší jít ihned k lékaři. Různé olejíčky či jiné pokusy o domácí vypláchnutí nemají smysl a mohou spíše uškodit.
"Zvukovod se navíc může ucpat i něčím jiným než mazem," říká Jan Paska. On nebo jeho kolegové už v uchu našli i komára nebo pavoučka. "Když se hmyz ve zvukovodu hýbe, způsobuje to opravdu velké utrpení."
Najednou slyšíte hůř
Některým lidem maz v uchu například kvůli zúžení zvukovodu zůstává, což brání správné funkci bubínku. Není-li pak maz odborně odstraněn, mohou se utvořit mazové zátky, sluch se zhorší a dochází až k zánětu zvukovodu. Lidé, kterým maz trvale zůstává ve zvukovodu, by měli čas od času navštívit lékaře ORL. Ten jim maz odborně odstraní.
Neléčený či prudký zánět zvukovodu může přecházet až na boltec, který je potom překrvený a zduřený. Při opakovaných zánětech dochází u nejtěžších pacientů až k deformoci chrupavky. V některých případech je těžké určit, zda pacient onemocněl zánětem zvukovodu nebo zánětem středního ucha. Hlavním ukazatelem pak je, jestli špatně slyší. Zánět středního ucha se mimo jiné projevuje zhoršením sluchu, zatímco u zvukovodu je větším příznakem spíše bolest. Záněty se však nezřídka objevují současně.
Předchozí