Kukuřice, pokud má měsíční příjem cca 20.000,-Kč, určitě na těch 30% dosáhne - po pět let by mu měli měsíčně vyplácet částku 10.652,-Kč, zbytek jde na oddlužení (tj. 9.348,-Kč, od toho je třeba v každé měsíční splátce odečít odměnu pro insolvenčního správce, 1.080,-Kč s DPH, pokud vím, o tom kalkulačky i občanské poradny mlčí). Měsíčně by tedy splácel (svým věřitelům) 8.268,-Kč, tj. za pět let x 60 = 496.080,-Kč.
Kalkulačku používám tuto - http://insolvencni-zakon.justice.cz/kalkukator-splatek.html
Ze zkušenosti- pokud si dlužník myslí, že dluhy jsou 600.000,-Kč, jde obvykle o částku zhruba 800.000,-Kč, často více.
Co se týče dluhů z podnikání - v případě osobního bankrotu soud může povolit oddlužení i v tomto případě, nicméně v praxi to bývá pouze v takových případech, kdy třeba člověk podnikal v roce 2005, měl nějaký úvěr, podnikání ukončil, nasekal spoustu nepodnikatelských dluhů, žádá o oddlužení a ten podnikatelský dluh tvoří menší (minimální) procento z celkové dlužné částky.
Návrh je poměrně složitý, doporučuji využít služeb nějaké občanské poradny (je to bezplatné a rámcově ví, jak na to).
A prodej majetku - nezažila jsem, že by se u "osobního bankrotu" věřitelé angažovali jinak, než tím, že odmítnou účast ve věřitelském výboru (a soudního jednání se také nezúčastní). "Běžné" movité věci se zpravidla neprodávají, větší hodnoty ano, pokud na nich vázne zajištění (tj. např. zástavní právo na nemovitosti - většinou zajištění hypotéčních úvěrů nebo úvěrů ze stavebního spoření).
Obecně bych v případě, že je rodina zadlužená, má reálnou vidinu příjmů následujících 5 let a chce situaci řešit, osobní bankrot doporučila (a to i v případě, že za těch 5 let splatí 100% svých dluhů) - padnou tím všechny exekuce, takže to přinese určitý klid (a ta částka, co rodině zbude po srážkách, je často větší, než pokud by platili byť jen polovinu splátek); ale chce to disciplínu