Přidat odpověď
Přetahovat, nebo ne?Zde je lepší a přesnější znění článku od stejného autora jako ten v Máma a já.Oba články napsal as.Mudr Luboš Zeman.
Přetahovat, nebo ne?
Odpověď na otázku, kdy začít s přetahováním předkožky u malých kluků a jestli to vůbec dělat, není jednoduchá. I mezi lékaři totiž v tomto ohledu nepanuje názorová shoda. Někteří pediatři nabádají rodiče, aby s přetahováním začali už v kojeneckém věku, někteří dokonce provádějí násilné přetažení již u chlapců v batolecím období, jiní před těmito praktikami důrazně varují.
KDY ZAČÍT?
„V prvních letech života předkožka prodělává určitý vývoj. Po narození nelze přetáhnout téměř žádnou předkožku, ve 3 letech je asi 90 % předkožek přetažitelných. Předkožka je v prvních měsících úzká. Navíc bývá svojí vnitřní plochou přilepena k žaludu. My doporučujeme minimálně do tří let vůbec s předkožkou nemanipulovat. Pouze v případech, kdy chlapec močí nápadně slabým, úzkým proudem, nebo vznikne-li v předkožce zánět (otok, zarudnutí), je třeba vyhledat lékaře. Dětského chirurga, nebo dětského urologa. Zhruba ve čtvrtém roce věku je možné zkusit předkožku přetáhnout. Je-li předkožka volná, několikrát týdně ji při koupání přetáhneme a omyjeme žalud. Pokud předkožku nelze přetáhnout, musíme odlišit, je-li to pouze z důvodu jejího přilepení, nebo jestli se na tom podílí úzký okraj, který nelze přetáhnout přes širší žalud. Zúžená předkožka (tzv. fimóza) vyžaduje léčbu. Předkožku přilepenou ve větším rozsahu uvolní lékař. Jedná se o mírně bolestivý ambulantní výkon trvající několik sekund,“ vysvětluje dětský urolog MUDr. Luboš Zeman.
JAK SPRÁVNĚ POSTUPOVAT
S přetahováním by se nemělo začínat dříve než asi ve 3 letech. „Okraj předkožky musí být dostatečně široký. Smyslem přetahování předkožky je vždy hygiena předkožkového vaku, tj. prostoru mezi žaludem a vnitřní stěnou předkožky, nikoli roztahování zúženého okraje předkožky. Z toho vyplývá, že přetahování má smysl tam, kde je již z větší části odlepena předkožka od žaludu. Protože až tehdy se v tomto prostoru mohou hromadit odlučující se kožní buňky, z kterých vzniká smegma. Při nedostatečné hygieně se zde mohou pomnožit patogenní bakterie a vzniká zánět předkožky,“ upozorňuje Luboš Zeman. Jaký tedy zvolit postup? MUDr. Luboš Zeman radí: „Pokud je předkožka volná a široká, přetáhne se mírným tahem směrem ke kořeni penisu. Při koupeli žalud omyjeme, zbytečně nemydlíme a případně můžeme předkožku i žalud promastit dětským olejíčkem nebo mastmi určenými k promašťování pokožky.“ Důležité je postupovat přitom opatrně, aby na předkožce nevznikly žádné trhlinky a následně jizvičky. Po opakovaném poranění předkožky se její okraj více zužuje, jizví a výsledky chirurgické úpravy jsou horší.
POZOR NA ZÁNĚTY
Jestliže vaše dítě trpí fimózou, může u něj dojít k zánětlivému onemocnění. „Záněty předkožky a žaludu u dětí vznikají na podkladě pomnožení patogenních bakterií v předkožkovém vaku. Předpoklady ke vzniku zánětu mají pacienti se zúženou předkožkou (fimózou) nebo nepravidelným slepením předkožky s hlubokými kapsami, kde může smegma zhnisat. Léčba spočívá ve výplaších předkožkového vaku a aplikaci mastí s antibiotiky. U některých chlapců s nerovnoměrným přilepením předkožky musíme provést její alespoň částečné uvolnění,“ vysvětluje urolog Luboš Zeman a doplňuje: „Většina chlapců s nepřetažitelnou předkožkou nemá problémy. Proto bych nehovořil o prevenci. Důležitější než zatěžovat většinu malých kluků zbytečnými vyšetřeními a zákroky, je třeba léčit chlapce, u kterých zánět vznikl a důsledně pátrat po jeho příčině.“
CO JE KONGLUTINACE
U novorozených chlapců je předkožka přetažitelná pouze asi jen ve 4 % případů. Je to zcela přirozený stav, kterému se říká konglutinace. Znamená, že vnitřní list předkožky je vlastně slepený (nikoli přirostlý) se žaludem penisu. Část předkožkového vaku, kde je konglutinace, je přitom sterilně uzavřena, takže žádné riziko zavlečení infekce zde nehrozí. Ve věku do 6 měsíců má 80 % chlapců předkožku nepřetažitelnou, v roce je to 50 % chlapců, ve 2 letech 20 % a ve 3 letech 10 %. Ve skupině chlapců ve věku 6-17 let klesá podle odborné lékařské studie nepřetažitelnost z 8 % na 1 %.
CO JE FIMÓZA
Druhou příčinou nepřetažitelnosti předkožky je fimóza, čili zúžení periferní části předkožky. Může se jednat o záležitost vrozenou, nebo získanou - způsobenou jizvičkami vzniklými po zánětech a hlavně po násilném přetahování. Fimózu je možné odstranit pouze operativně. Jejího trvalého rozšíření nelze dosáhnout prostřednictvím bolestivých dilatačních procedur, čili přetahováním. U části chlapců uspějeme s pomocí kortikoidních mastí.
Maminčin odborník
as. MUDr. Luboš Zeman pracuje jako dětský chirurg a dětský urolog na Klinice dětské chirurgie, 2. LF UK a FN v Motole
Předchozí