| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

To je skoro koán.:-)
Myslím, že se to nějak moc vysvětlit nedá. K tomu se dochází postupně. Většinou pod vedeném mistra, bez čehož já se obešel, protože mi stačí, jak jsem zen pochopil já.~:-D

Základem zenu je soustřeďování. Prostřednictvím meditace a kontemplace (samádhí)

Prostřednictvím meditačních technik dosáhneš "kultivace mysli". Když to řeknu lapidárně, postupně se zbavuješ všechno, co tě otravuje, co ti překáží, co brání dosáhnout klidu a vyrovnanosti, a rozvíjíš to, co ti naopak lépe umožní.

Jedna z věcí, která asi lidem brání pochopit buddhismus, potažmo zen, či vzít si z nich něco užitečného, je určité "mystérium meditace". Že všichni představí mnicha sedícího v lotosu, který se snaží "na nic nemyslet". Jenže ten stav "vyprázdnění mysli" je pouze jedna z forem meditace, a podle mě vůbec ne ta nejdůležitější. Máš třeba:

Anápána (pozornost věnovaná dýchání) - odstraňuje nesoustředěnost, rozvíjí soustředění
Mettá bhávaná - odsraňuje nenávist a citová pouta, rozvíjí milující laskavost
Karuná bhávaná - odstraňuje krutost, sentimentální lítost a úzkost, rozvíjí soucit
Muditá bhávaná - odstraňuje nelibost a závist, rozvíjí nesobeckou radost
Upekkhá bhávaná - odstraňuje apatickou lhostejnost, rozvíjí vyrovnanost a nestrannost

Anápanou to začíná - je to uvědomělé dýchání. Člověk se u něho zklidní a jeho mysl přestane být roztěkaná. Z Anápány se pak dá přejít do libovolné další meditace. Třeba Mettá bhávaná souvisí s tou naší křesťanskou láskou - a bylo by to něco pro Stormer. Člověk prociťuje lásku. Nejdřív k sobě samému, pak ke svým nejbližším a tak dál. Je to velmi povznášející stav. Cítíš v sobě mír a harmonii, hřeje tě u srdce.

A u těch dalších technik je to podobné. A časem se ti to všechno propojí a dostáváš se do "vyšších sfér". Je to fajn.:-)

Tohle se mi moc líbí - je takové zjednodušení, ale podstata tam je a navíc je to "dobře stravitelné":

(nejde to bohužel přímo vložit):

http://www.youtube.com/watch?v=9l-YYqjhVi4

Na začátku dělá právě Anápánu (je hezky vidět, jak dýchá, a po boji s mouchami přechází do mettá...)

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-6= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.