Jestli je to tak mizerné, tak by možná stálo zato imunologické vyšetření.
Ale jinak všeobecně preventivní opatření v zimě - nepřetápět, kromě opravdu krutých mrazů spát při pootevřeném okně, hlídat si dostatečnou vzdušnou vlhkost - suché sliznice jsou vstupní branou dýchacích infekcí - na vlhké sliznici se bacily mají problém uchytit. My máme doma vlhkoměr a když je vzduch přesušený, dáme na topení vlhký ručník.
Ke zvhlčování sliznic je dobré používat takové ty spreje pro hygienu nosu - drahý Sterimar či levnou Vincentku
- obojí funguje na stejném principu osmotického působení. Ta Vincentka se dá mimoto dolévat Vincentkou z lahve.
Celkově otužovat tělo, přehnaně se nenabalovat, pokud z chladných prosotr přejdeš do teplých, tak sundat nějaký svršek a nezapékat se v zapnuté zimní bundě v přetopeném autobuse třeba.
V zimě není špatné jíst spoustu česneku a syrového domácího kysaného zelí - to jsou koneckonců způsoby udržování kondice našich předků
Akorát je to společensky ožehavé, takže česnek strkám do večeří, ač topinky s česnekem k snídani jsou můj sen
Imunitu podpoří dostatek vitamínu C - v zimě není úplně od věci používat i nějaký tabletkový, rptože ovoce má vliveem skladování jeho obsah silně snížený. Hodně ho je v zimě právě v tom kysaném zelí.
Když se rozhodněš používat vitamín C v tabletkách, je vhodné ho zajídat nějakým ovocem - třeba zakousnout jabko. Látky obsažené v jablku totiž zvyšují jeho vstřebávání.
A strašně moc pomůže radovat se ze života, mít radost z první sněhové vločky, z ojíněného šípku... duševní pohoda nesmírně přispívá dobrému zdraví