Přidat odpověď
zavařování zeleniny a ovoce:
Vysvětlím na okurkách. Při tomhle zavařování do sklenic vkládáš zeleninu či ovoce syrové (popř. občas třeba spařené) - tj. studené. Takže to nevysterilizuje sklenici. Proto se to musí sterilizovat pak celé.
Předem si uvaříš nálev a necháš ho zchladnout.
Do sklenic nandáš omytou a pokud možno suchou zeleninu - v našem případě okurky. Čím míň ošmatáš hrdlo sklenice, tím lépe. Zaliješ nálevem alespoň 1,5 cm pod okraj, ale lepší je ještě trochu méně (tj. nikdy sklenice nepřeplňuj zeleninou, nahoře musí zbýt místo).
Zavíčkuješ suchým víčkem.
A steriluješ to celé takto vcelku. Já steriluju v hrnci - nemám zavařovací, steriluju ve velikém hrnci na plotně, na jehož dno složím utěrku (to je prevence prasknutí sklenic, dno hrnce je teplejší než voda v něm). Nandáš sklenice, zaliješ teplou vodou a pustíš a přivedeš k té teplotě, kterou příslušný recept požaduje. Okurky 85 - 90st. (na to je třeba zavařovací teploměr). Od dosažení teploty zavařuješ podle receptu - já okurky 25min.
Pak sklenice vylovíš - na to existuje takový "drapák". A dáš je někam, kde co nejrychleji zchladnou - já je nosím na prkénku do průvanu. To rychlé zchladnutí je důležité ze stejného důvodu jako u marmelád - opět polštář horkého vzducu, kteý upšoukne a pak musí rychle zchladnout, aby se víčko přicuclo.
Teoreticky lze zavařovací skelnice i zchlazovat vodou se snižující se teplotou - jsou ze speciálního skla, které by nemělo prasknout. No, ale občas to prasknout může. Mně stačí chaldný průvan. Tj. sklenice musíš dát kus od sebe, aby mezi nimi proudil vzduch.
A ke sladidlům v okurkách: ta se tma dávají proto, že při použití cukru nejsou okurky (osmóza) tak křupavé. Ale já sladidla jíst nehodlám a zavařuju s cukrem a i tak jsou okurky moc dobré. Křupou o něco méně, ale křupou taky.
Předchozí