Přidat odpověď
Jedno podstatné ale se skrývá právě ve slově bílá. Dříve, v dobách mlýnských kol a ručních sít, byla bílá mouka (přesátá a zbavená veškerých slupek) považována za něco luxusního, za lahůdku náležející pouze pánům. Skoro mám pocit, že výrobky z bílé mouky vnímáme obdobně i dnes – o nadýchané a nejlépe pocukrované pečivo je větší zájem než o celozrnný rohlík. Málokdo si ale uvědomuje, když podává dítěti do kočárku koblihu, že právě bílá mouka může způsobovat některé poruchy trávení a zácpu.
Vytvoří na povrchu střeva jakýsi lepkavý šlem, který zamezuje jak správné peristaltice, tak dostatečnému vstřebávání živin. Ještě teplé moučné výrobky navíc jak známo způsobují nadýmání. V konečném důsledku může mít nadmíra bílé mouky vliv na postupné snižování imunity organismu.
Bílá mouka je prostě plnidlo (z chemického hlediska vlastně především škrob) bez větší biologické hodnoty, jelikož vlivem průmyslového zpracování přišla takřka o 100 % všech důležitých vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Tyto nutričně hodnotné látky se totiž nacházejí převážně v tenké vrstvě pod obilnou slupkou, která právě díky důkladnému strojovému oddělování obilných slupek končí většinou v odpadu.
Pokud chcete udělat nemálo pro své zdraví a rovněž psychickou kondici, vařte a pečte z tmavé celozrnné nutričně hodnotné mouky, nepřehánějte to s těstovinami a přednost dávejte celozrnnému pečivu. Pod slupkou se totiž skrývá celá řada vitaminů B, které ovlivňují jak vaše hospodaření s energií, tak vaši dobrou náladu.
Autor: Mgr. Tereza VIKTOROVÁ, VITAE Energy
Předchozí